O'zbekistonda boshqaruvni demokratlashtirish va qarorlar qabul qilish jarayonlari jamiyat irodasiga asoslanadi. 2017 yilda boshlangan keng ko'lamli transformatsiya bugungi kunda barcha sohalarni qamrab oladi.
Bugungi kunda mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar jadal sur'atlar bilan o'sib borayotgani va O'zbekiston rivojlanishning yangi traektoriyasiga qadam qo'ygani hammaga ayon bo'ldi, ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy, ta'lim, ilmiy muhitning o'zi esa ancha murakkab va ko'p qirrali bo'lib, davom etayotgan jarayonlarni doimiy tahlil qilish, tezkor tuzatishlar kiritish, o'sishning yangi manbalarini ijodiy topish va boshqaruvni takomillashtirishning dolzarbligini oshirmoqda.
O'tgan davrda biz tub o'zgarishlarga guvoh bo'ldik, deb aniq aytishimiz mumkin. Ba'zi sohalarda muvaffaqiyatlar uzoq kutilmadi, boshqalarida o'zgarishlar uzoq muddatli bo'lib, ularning natijalari yaqin kelajakda seziladi. Asosiysi, ish to'xtamaydi, maqsad sari izchil qadamlar qo'yiladi. Chora-tadbirlar samaradorligini oshirishga, shubhasiz, qaror qabul qilish jarayonida jamoatchilikning ishtiroki, NNT va ommaviy axborot vositalari tomonidan jamoatchilik nazorati yordam beradi.
Jamiyat ongi o'zgaradi, odamlar islohotlarning borishini monitoring qilish, natijalarni tahlil qilish, davlat va jamoat qurilishiga jalb qilish muhimligini tushunadilar. Joriy yilgi islohotlar kun tartibida jamiyatni yanada demokratlashtirish, inson huquqlari, uning qonuniy huquqlari va manfaatlarini ishonchli himoya qilishni ta'minlash ko'zda tutilgan.
Hammasi tushunarli. Inson kapitaliga investitsiyalar, bilimlar va yangi texnologiyalar iqtisodiyotni rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlari qatorida uning raqobatbardoshligini oshirish va mamlakatning barqaror rivojlanishi uchun shart sifatida qaraladi. Inson kapitalini mustahkamlashning asosiy omillari orasida aholining ta'limi va kasbiy tayyorgarligi mavjud. Bu O'zbekistonda ta'lim sohasidagi islohotlarning ko'lamini tushuntiradi.
Masalan, agar 2017 yilda bolalarni maktabgacha ta'lim bilan qamrab olish 27 foizni tashkil etgan bo'lsa, 2022 yil oxirida u 72 foizga etdi va olti yil ichida 2,6 baravar ko'paydi. O'tgan yilning o'zida 1811 ta yangi bolalar bog'chalari ish boshladi, ularning 85 foizdan ortig'i nodavlat - oilaviy, xususiy, davlat-xususiy sheriklik asosida tashkil etilgan. 2023-yilda hukumat bolalarni maktabgacha ta'lim bilan qamrab olish darajasini 74,4 foizga oshirishni rejalashtirmoqda. Va olti yoshli bolalarning qamrovi 92 foizgacha.
Umumiy boshlang'ich va o'rta ta'limni qamrab olishning yalpi koeffitsienti 99 foizni tashkil etadi. So'nggi etti yil ichida umumta'lim maktablarida 643 mingdan ortiq talabalar o'rni yaratildi. Joriy o'quv yilidan boshlab O'zbekistonning barcha maktablarida boshlang'ich sinf o'quvchilari uchun bepul ovqatlanish joriy etilmoqda. Ushbu maqsadlar uchun 2,3 trillion so'm ajratiladi. Tashabbus Qoraqalpog'iston va Xorazm viloyatida sinovdan o'tkazildi. O'tgan yilning fevral oyidan boshlab mahalliy boshlang'ich maktab o'quvchilari Davlat byudjeti hisobidan bepul ovqat olishni boshladilar. Jami 285 ming bola qamrab olingan.
Oliy ta'lim tizimida sezilarli o'zgarishlar davom etmoqda: universitetlar sonining ko'payishidan, shu jumladan mintaqalarda, ularga akademik va moliyaviy mustaqillik berishgacha. Natijada oliy ta'lim qamrovi 4,3 barobar oshdi. 2017-2022 yillarda doktoranturaga qabul kvotalari ham sezilarli darajada oshirildi. Agar 2017 yilda 250 ga yaqin kishi doktoranturaga qabul qilingan bo'lsa, 2022 yilda kvota 2747 kishini tashkil etdi, ya'ni u o'n baravar oshdi.
Zamonaviy voqelikda iqtisodiy farovonlik birinchi navbatda yangi bilimlarni olish va uni hayotda qo'llash qobiliyatiga bog'liq. Jahon bankining hisob-kitoblariga ko'ra, o'tish davri iqtisodiyotidagi iqtisodiy o'sishning 64 foizi inson kapitali sifatiga bog'liq. Innovatsiyalarni rivojlantirish to'g'ridan-to'g'ri ilmiy tadqiqotlar sohasida bilimlarni yaratish va ilgari surish jarayonlariga bog'liq. Aynan ular mamlakatlar iqtisodiyotdagi tanazzulni engib, uni modernizatsiya qiladigan, bozorni turli xil raqobatbardosh mahsulotlar bilan to'yingan kuchli dastakka aylanadi.
Masalan, O'zbekiston 2022 yil yakunlariga ko'ra global innovatsion indeks reytingida 82-o'rinni egallab, yil davomida to'rt qatorga ko'tarildi. Innovation input (Innovation Input) subindeksi bo'yicha biz yetti pog'onaga ko'tarilib, 68-o'rinni egalladik, Innovation Output subindeksi bo'yicha to'qqiz pog'onaga (91 — o'rin). Taqqoslash uchun: 2015-yilda O'zbekiston 141 mamlakat orasida 122-o'rinni egallagan bo'lsa, 2020-yilda uzoq tanaffusdan so'ng 131 mamlakat orasida 29 pog'onaga ko'tarilib, 93-o'rinni egallab, reytingga qaytdi. Ammo bu borada hal qilinishi kerak bo'lgan bir qator dolzarb vazifalar mavjud, jumladan, xususiy sektorni rivojlantirishni rag'batlantirish, savdoning umumiy hajmida yuqori texnologiyalar eksporti ulushini oshirish, ilm-fan va innovatsiyalarni moliyalashtirish, huquqiy bazani mustahkamlash.
Fuqarolarni byudjet mablag'larini taqsimlash jarayoniga jalb qilish bo'yicha ishlar alohida e'tiborga loyiqdir. Xususan, biz "tashabbus byudjeti" loyihasi haqida gapiramiz. Tashabbuskor byudjetlashtirish mexanizmi 2019 yilda joriy etilgan. O'tgan bir necha yil ichida millionlab fuqarolar u va uning natijalari haqida bilib oldilar, aholining qiziqishi va ishtiroki o'sishda davom etmoqda. Raqamlar o'zlari uchun gapiradi. Tashabbuskor byudjetlashtirish uchun ajratilgan byudjet mablag'lari ulushining kengayishi fuqarolarning ilgari surilgan takliflari sonining 2,5 baravar ko'payishiga olib keldi-2019 yildagi 28,7 mingdan 2022 yilda 69,7 mingga, ovoz bergan fuqarolar soni esa mos ravishda 87,7 mingdan 6,7 millionga ko'tarildi.
Moliyalashtirish uchun tanlangan loyihalar soni ham oshdi. Ushbu raqamlar ortida o'z tashabbusi bilan mahalla va qishloqlardagi infratuzilma muammolarini hal qila olgan faol fuqarolar turibdi. Prezidentimiz tashabbusi bilan tashabbuskor byudjetlashtirish loyihalariga ajratiladigan mablag'lar hajmi bu yil sakkiz trillion so'mgacha oshirildi. Bu aholi o'rtasida byudjetni to'g'ridan-to'g'ri taqsimlovchi bo'lish imkoniyati ortib borayotganidan dalolat beradi.
Yana bir muhim tashabbus — Prezidentning Qoraqalpog'iston aholisini ijtimoiy qo'llab-quvvatlash va jismoniy shaxslar tomonidan 2023 yil 28 iyulda qurilgan uy-joy huquqlarini tan olish to'g'risidagi Farmoni. Hujjatda ta'kidlanishicha, respublikada 43,4 mingdan ortiq o'zboshimchalik bilan qurilgan uylar mavjud bo'lib, ularga egalik huquqi tan olinmagan. Amnistiya ostida bo'lgan ob'ektlar ro'yxati mahalliy Kengashlarning ta'kidlashicha, ko'chmas mulkka bo'lgan huquqlarning yakuniy tan olinishi Jo'qorg'i Kengesining tegishli qarori rasmiylashtirilgandan so'ng sodir bo'ladi.
Ilgari, 2016-2017 yillarda doimiy inventarizatsiya bilan Qoraqalpog'istonda 71,9 ming ruxsatsiz binolar qonuniylashtirildi. 2018-2019 yillarda butun O'zbekiston bo'ylab ruxsatsiz binolarga bo'lgan huquqlar bir martalik amnistiya e'lon qilinganida, 50,3 mingta uyga bo'lgan huquqlar tan olindi. Ya'ni, bunday qarorlar shu paytgacha noqonuniy deb hisoblangan uy-joylarni ro'yxatdan o'tkazishi mumkin bo'lgan fuqarolarning yukini engillashtiradi.
Bundan tashqari, bu yil oiladagi zo'ravonlikka qarshi kurashda jiddiy qadam tashlandi. O'zbekiston qonunchiligiga bolalar va ayollarni zo'ravonlikdan himoya qilishni kuchaytiradigan tuzatishlar kiritildi. Maishiy zo'ravonlik jinoiy javobgarlikka tortiladi, ta'qiblar va ta'qiblar uchun javobgarlik belgilanadi, shartli ravishda ozod qilish va jinsiy tajovuzni sodir etganlarga nisbatan engillashtiruvchi holatlar qo'llanilmaydi. Menimcha, butun jamiyat bundan foyda ko'radi.
Aholi uchun bir xil darajada dolzarb masala — uy-joyga bo'lgan talabning ortishi. Shunday qilib, so'nggi etti yil ichida mamlakatda qurilish hajmi bir necha bor oshdi: 2016 yildagi 30 trillion so'mdan 2022 yilda 131 trillion so'mgacha.faqat 2023 yilning birinchi yarmida qurilish hajmi pul ko'rinishida 68 trillion so'mni tashkil etdi. Bu raqamlarning barchasi bajarilgan ishlarning ko'lami haqida gapiradi. Va bu aholining ehtiyojlarini hisobga olgan holda doimiy ravishda davom etmoqda.
Joriy yilda "yangi O'zbekiston" ning yangi massivlarida va bu masala ayniqsa dolzarb bo'lgan tumanlarda 90 mingga yaqin xonadon foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan. Shu bilan bir vaqtda transport infratuzilmasi, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari, ijtimoiy soha obyektlarini obodonlashtirish va rivojlantirish ishlari olib borilmoqda.
Misollar ro'yxati uzoq vaqt davom etishi mumkin. Ularning barchasi mamlakat rahbariyatining inson, uning qonuniy huquqlari va manfaatlari markazida bo'lgan islohotlar kursiga sodiqligini isbotlaydi.

In Uzbekistan, the processes of democratization of administration and decision-making are based on the will of the society. A large-scale transformation, launched in 2017, today covers all areas.
Today, it is obvious to everyone that the reforms in the country have gained momentum, and Uzbekistan has stepped into a new development trajectory, and the socio-political, economic, educational, scientific environment has become much more complex and multifaceted, which increases the relevance of a permanent analysis of ongoing processes, rapid introduction adjustments, creative finding of new sources of growth and management improvement.
We can definitely say that over the past period we have witnessed fundamental changes. In some areas, progress was not long in coming, in others, changes are long-term in nature, the results of which will be tangible in the short term. The important side of it is that the efforts do not stop; consistent steps are being taken towards the intended goals. Certainly, public participation in the decision-making process, public oversight by NGOs and the media contribute to increasing the effectiveness of measures.
The consciousness of society is being transformed, people are developing an understanding of the importance of monitoring the progress of reforms, analyzing the results, and engaging in state and social construction. The reform agenda for this year includes further democratization of society, ensuring reliable protection of human rights and interests.
Everything is reasonable. Investments in human capital, knowledge and new technologies are considered among the priorities for the development of the economy, as a condition for increasing its competitiveness and sustainable development of the country. Education and training of the population are among the key factors in strengthening human capital. This explains the scale of reforms in the field of education in Uzbekistan.
For example, in 2017 the coverage of children with preschool education was 27 percent, and by the end of 2022 it reached 72 percent, having increased by 2.6 times in six years. 1,811 new kindergartens began their work in 2022, and more than 85 percent of them are organized as non-state - family, private, or created on the basis of public-private partnerships. In 2023, the government plans to increase the enrollment rate in preschool education to 74.4 percent. And the coverage of children of six years of age is up to 92 percent.
The gross enrollment ratio for universal primary and secondary education is 99 per cent. Over the past seven years, more than 643,000 student places have been created in public schools. Starting from the current academic year, all schools in Uzbekistan are introducing free meals for primary school students. 2.3 trillion UZS will be allocated for these purposes. The initiative was piloted in Karakalpakstan and Khorezm regions. Since February last year, local primary school students began to receive free meals at the expense of the state budget. A total of 285,000 children were covered.
Significant changes undergo in the system of higher education: from increasing the number of universities, including in the regions, to granting them academic and financial independence. As a result, enrollment in higher education increased by 4.3 times. In 2017-2022, postgraduate admission quotas were also significantly increased. If in 2017 about 250 people were admitted to postgraduate studies, then in 2022 the quota was 2,747 people, with an increase by more than ten times.
In modern realities, economic prosperity depends primarily on the ability to acquire new knowledge and apply the knowledge in life. The World Bank estimates that 64 percent of economic growth in transition economies is driven by the quality of human capital. The development of innovations directly depends on the processes of creating and promoting knowledge in the field of scientific research. That, in fact is a powerful lever by which countries overcome the recession in the economy and modernize it, saturate the market with a variety of competitive products.
For example at the end of 2022, Uzbekistan was ranked 82nd in the Global Innovation Index, having risen by four lines in one year. In the Innovation Input sub-index, the country moved up seven positions to 68th position, and in the Innovation output sub-index, Uzbekistan moved up nine positions to 91th position. For comparison: in 2015, Uzbekistan ranked 122nd among 141 countries, and after a long break in 2020, it returned to the ranking, rising by 29 positions among 131 countries and taking 93rd position. However, there are still a number of urgent tasks in this direction that need to be solved, including encouraging the development of the private sector, increasing the share of high-tech exports in total trade, financing science and innovation, and strengthening the legal framework.
The work on involving citizens to the process of allotting budgetary funds deserves special attention. In particular, we are talking about the “Initiative budget” or Participatory budget projects. The “Initiative budgeting” mechanism was introduced in 2019. Over the past few years, millions of citizens have learned about it, its results, while the interest and involvement of the population continues to grow. The figures speak for themselves. The expansion of the share of budget funds allocated for initiative budgeting led to a 2.5-fold increase in the number of proposals put forward by citizens - from 28.7 thousand in 2019 to 69.7 thousand in 2022, and the number of citizens who voted increased from 87.7 thousand to 6.7 million respectively.
The number of projects selected for funding also increased. Behind these figures are active citizens who, due to their own initiative, were able to solve infrastructure problems in mahallas and villages. At the initiative of the President, the amount of funds allocated for initiative budgeting projects has been increased to eight trillion UZS this year. This indicates that the opportunity to become a direct distributor of the budget among the population is increasing.
Another important initiative is the Decree of the President on social support for the population of Karakalpakstan dated July 28, 2023 and recognition of the rights to housing built by individuals. The document notes that there are more than 43.4 thousand unauthorized houses in the republic, which do not have the formal right of ownership. Local councils approve the lists of objects that fall under the amnesty, the final recognition of the rights to real estate occurs after the execution of the relevant resolution of the Jokargy Kenes.
Earlier, with a continuous inventory in 2016-2017, 71.9 thousand unauthorized buildings were legalized in Karakalpakstan. In 2018-2019, when a one-time amnesty for rights to unauthorized buildings was announced throughout Uzbekistan, the rights to 50.3 thousand houses were recognized. Such decisions lighten the burden of citizens who can register housing, which until now was considered illegal.
In addition, this year a serious step has been taken in the fight against domestic violence. Amendments to the legislation of Uzbekistan have been adopted, which strengthen the protection of children and women from violence. Domestic violence is criminalized, liability for harassment is established, and parole and mitigating circumstances will not be applied to those who have committed sexual violence. I think that the whole society will benefit from this.
No less topical issue for the population is the growing demand for housing. So, over the past seven years, the volume of construction in the country has increased many times: from 30 trillion UZS in 2016 to 131 trillion UZS in 2022. Only in the first half of 2023, construction volumes in monetary terms amounted to 68 trillion UZS. All these figures indicate the scale of the work implemented. And it continues consistently, taking into account the needs of the population.
This year, about 90,000 apartments are planned to be put into operation in the “Yangi Uzbekiston” new neighborhoods and in areas where this issue is especially relevant. At the same time, the improvement and development of transport infrastructure, engineering and communication networks, and social facilities are underway.
The list of examples can be continued for long. All of them prove the commitment of the country's leadership to the course of reforms, where people are in the core, with their legitimate rights and interests.