Shu kunlarda butun O'zbekiston xalqi va uning xorijdagi do'stlari mamlakat mustaqilligining 32 yilligini nishonlamoqda. Har jihatdan ahamiyatli, chunki bu yillar — ham unumdor, ham qiyin — mamlakat va uning ko'p millatli xalqining tubdan yangilangan hayoti davri hisoblanadi.
Bunday muhim sanalarda inson o'z hayotining yashagan yillari va unchalik katta bo'lmagan darajada — o'z Vatanining muborak zaminida yashagan yillari haqida o'ylashga moyildir, bu erda qadim zamonlardan beri ko'plab hayot va voqealar oqimlari, shaxslar galereyalari va tarix bosqichlari paydo bo'lgan. Keng qamrovli umumiy tarixiy rejada 32 yillik mustaqillik bir qarashda nisbatan qisqa muddatga taqdim etiladi. Ammo global miqyosda ham, mamlakatimiz hayotida ham sodir bo'layotgan ko'plab dinamik jarayonlar haqida o'ylar ekansiz, ehtimol milliy bayram arafasida sodir bo'layotgan va kelajakda amalga oshirish uchun mo'ljallangan barcha narsalarning xilma-xilligini yana bir bor ko'rib chiqishga arziydi.
Bu yil Vatan hayotida ham, uning har bir fuqarosining hayotida ham jadal islohotlar yili bo'ldi. Ong darajasida ham, ongsiz ravishda ham men mamlakatimizda sodir bo'layotgan hamma narsani yana bir bor chuqur anglashni xohlayman.
Va hayotni yaxshilash uchun barcha aniq qadamlarning ko'p qirrali va xilma-xil mohiyatini o'rganishdan oldin, biz allaqachon amalga oshirilgan barcha jiddiy qadamlar va yangi qadamlarning shartlaridan kelib chiqadigan asosiy narsani yana bir bor shakllantiramiz. Va, ehtimol, ushbu ko'p darajali o'zgarishlar ma'nosida asosiy narsa mamlakatning yangilangan Konstitutsiyasida ifodalangan pozitsiyada. Unda aniq belgilangan qonun hujjatlarining barcha asoslarida davlatimiz farovon O'zbekiston zaminining har bir aholisi hayotining maqsadlari va uyg'unligiga xizmat qilishi ta'kidlangan. Eslatib o'tamiz, yangilangan Konstitutsiyaning har bir qoidasini umumxalq muhokamasi, unga tuzatishlar va tushuntirishlar kiritishning demokratik printsipi dastlab mamlakatimizning har bir fuqarosining yashash va mehnat sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O'zbekiston aholisining turli ijtimoiy guruhlari bilan bo'lib o'tgan bir necha uchrashuvlarida shaxsan ishtirok etish imkoniyatiga ega bo'lgan holda, men ushbu uchrashuvlarda ham, davlatimiz rahbarining butun siyosatida ham qayd etilgan muhim xususiyatni — Prezidentimizning voqealardan oldinda qolish qobiliyatini bir necha bor bayon qildim. Va paydo bo'lgan savollar va muammolarga yangi harakatlar bilan javob bermang, balki ularni oldindan bilib, dinamik etakchi qarorlar qabul qiling. Opera teatrining ijodiy arbobi sifatida shuni ta'kidlaymanki, bu tamoyil ko'p jihatdan chinakam iste'dodli dirijyorning "auftact"deb nomlangan qo'shiqchi solistlar, xor va orkestrga psixologik ta'siri printsipiga o'xshaydi. Ya'ni, ruhning psixologik impulsi va dirijyorlik texnikasining nozikligi, keyingi parcha, musiqiy ibora va hatto alohida notani ijro etishda musiqada sodir bo'lishi kerak bo'lgan barcha narsalar. Tajribali Maestro tomonidan temp, tovush kuchi, ritm o'zgarishi o'zgarishini oldindan bilishning noyob imkoniyati mutlaqo boshqa ijodiy funktsiyalarni bajaradigan, ammo bitta ansamblda ishlaydigan ijro etuvchi va insoniy shaxslarning katta to'plamiga eng yaxshi ta'sir ko'rsatishi bilan bashorat qilinadi. Haqiqiy hayotning paydo bo'layotgan bosqichini uning barcha ob'ektiv va sub'ektiv qiyinchiliklari majmuasida ko'rishga imkon beradigan printsipning o'xshashligi va shu bilan birga muammolarni oldindan sezish va rudimentda engishga qaratilgan haqiqiy harakat asosiy va orzu qilingan. Va aslida, aksariyat shovqin va murakkabliklarni, harakatlarning ob'ektiv va sub'ektiv noaniqliklarini oldini olishga qodir. Strategiya va taktikaning ushbu aniqlovchi xususiyatlarining barchasi mohiyatan mamlakatimiz rahbariga mamlakatimiz rivojlanishining yangi yo'llarida amalga oshirilishi kerak bo'lgan ko'p va ko'p narsalarni tezkor, dinamik va barcha ob'ektiv qat'iylik bilan hal qilishga imkon beradi. Bu shunchaki? Albatta yo'q! Mamlakatni shakllantirishning har qanday yo'li hech qachon o'ralgan avtomagistral shaklida taqdim etilmaydi va hayotning barcha yangi yo'llari ko'pincha ko'plab to'siqlarni engib o'tishda yotqiziladi. O'zbekistonning tom ma'noda har bir fuqarosining mehnati va iste'dodlarini ijodiy va ma'naviy jihatdan to'la-to'kis aks ettirish eng to'g'ri munosabat va maqsadlarni amalga oshirish kerakligi aniq.
Jamiyat islohotlarining hozirgi jarayonining o'ziga xosligi va mohiyatini tavsiflovchi muhim so'zlarning ma'nosi va ma'nosi haqida to'liq o'ylash kerak.
Mamlakatimizda yangi Uyg'onish davri amalga oshishi va amalga oshishi kerakligi haqidagi notiq iboraning ovozli chaqirig'ini hammamiz eshitamiz. Keling, ko'plab davlatlar tarixidagi eng yuqori insoniy tamoyillarning ajoyib uyg'onish davri nomiga aylangan ushbu atamaning tarixiy ma'nosi haqida o'ylab ko'raylik. Axir," Uyg'onish " tarjimada aynan ushbu kontseptsiyaning maxsus ma'nosida "qayta tug'ilish" degan ma'noni anglatadi.
O'sha buyuk davrda buyuk shoirlar, so'z ustalari, rassomlar, me'morlar va haykaltaroshlar uyg'un dunyoda inson tabiatining uyg'unligi va go'zalligining ko'p qirrali qiyofasini qayta yaratganlarida, ko'plab mamlakatlar dunyoning va undagi insonning haqiqiy go'zalligini bilishga murojaat qilishdi. Qarama-qarshi va murakkab hodisalarga to'la odamlar hayotida yangi rivojlanish sari tub burilish yuz berdi. Uyg'onish davri dunyoga nafaqat buyuk me'moriy yodgorliklar, ajoyib rasm va haykaltaroshlik asarlari, innovatsion falsafiy ta'limotlar va adabiyotning haqiqiy durdonalarini berdi. U eng katta ilmiy kashfiyotlar berdi. Leonardo da Vinchining taniqli dahosi dunyoga nafaqat badiiy durdonalarni, balki davrning ilmiy va falsafiy yutuqlari darajasidan ancha oldinda bo'lgan eng katta kashfiyotlarni ham berdi. Uning buyuk vahiylari orasida hozirgi vertolyotning printsipi ham bor va hatto uning yangi topilgan ko'plab arxiv hujjatlaridan ko'rinib turibdiki, raketa printsipiga ko'ra samolyotning dizayni! Va Sharq makonida buyuk Mirzo Ulug'bek astronomik kashfiyotlar qildi, bu uning nomini dunyoning bir qator yirik olimlariga kiritdi. Binobarin, haqiqiy Uyg'onish davri ilm-fan sohasida ham, gumanitar sohada ham turli janrlardagi ko'plab san'atlarning erkin iste'dodli ijodini rivojlantiradigan kuchli ta'lim bazasini nazarda tutadi.
Shuning uchun mamlakatimiz zamonaviy jamiyatining asosiy muammosi turli sohalarda ta'lim tizimini to'liq takomillashtirishdir. Bu uning yangilanishi va rivojlanishidagi ta'lim davlatimiz rahbari tomonidan eng muhim vazifalar qatoriga kiritilgan. Va bu nafaqat maktablar, litseylar va universitetlarni zarur takomillashtirish haqida. Bizning erimiz va xalqimizning asl urf-odatlari oilani yosh avlod ongiga axloq, ma'naviy poklik, keksa avlodni hurmat qilish va uning tajribasi va bilimlarini ko'plab sohalar va sohalarda idrok etish qobiliyatini tarbiyalash va joriy etishning asosiy boshlang'ich hujayrasi sifatida taklif qiladi. Va keyin bizning Prezidentimiz va turli kasblarning ko'plab taniqli jamoat arboblari qat'iy va doimiy ravishda gapiradigan narsa-o'qituvchi, ustozning shaxsini eng hurmatli, muhim va zarur narsalardan biriga aylantirish kerak. Albatta, ustozning ushbu asosiy shaxsini bosh harf bilan shakllantirish ham takomillashtirilishi kerak. O'qituvchilar va talabalar haqidagi ajoyib "dushanbagacha yashaymiz" filmidagi ramziy iborani eslaylik: "berish uchun siz berishingiz mumkin bo'lgan narsaga ega bo'lishingiz kerak!». Boshqacha qilib aytganda, bizning kelajakdagi o'qituvchilarimiz va o'qituvchilarimiz nafaqat zarur bilimlar majmuasini o'zlashtiribgina qolmay, balki o'zlarining ruhlarini tarbiyalashlari kerak, shunda uning insoniy va yuqori axloqiy xususiyatlari eng yuqori darajada bo'ladi va o'z palatalari uchun namuna bo'ladi. Va zamonaviy pedagogikaning zarur vazifalaridan biri bu o'z o'quvchilarini o'ylashga, har bir hodisa, hodisa, san'at asarini tushunishga va barqaror chinakam insoniy pozitsiyani shakllantirishga o'rgatishdir. Erta yoshdan boshlab, oilaviy kelib chiqishidan boshlab, bolalarning qalbida chinakam mehr-oqibat, qo'shnilarning muammolarini tushunish va o'z vaqtida yordam berish va qo'llab-quvvatlash qobiliyatiga ega chinakam rahm-shafqatni tarbiyalash kerak. Va, albatta, har qanday kasb asoslarini o'zlashtirishda yosh avlodni bilim hajmini va qaror qabul qilish dinamikasini mazmunli va to'liq tushunishga yo'naltirish kerak.
Kompyuter ko'plab qiyin va juda oddiy muammolarni hal qilishda yordam beradigan ajoyib texnik vositadir. Ammo iste'dodli ustozlardan tajriba va ko'nikmalarning barcha ko'p qirraliligini idrok eta oladigan va istagan odamgina haqiqiy hajm va to'liqlikda o'ylashni o'rganishi mumkin. Hukumatning ko'plab qarorlarida Sharqning buyuk ustalari, dunyoning taniqli so'z va tafakkur ustalarining ajoyib merosining "jonli" kitoblarini o'qish jarayoniga intilish juda quvonarli. Vatan madaniyati asoslarini, uning buyuk yodgorliklarining asl go'zalligini, jahon san'ati va madaniyati ustalarining asarlari mohiyatini o'rganish juda zarur. Va shundan keyingina "Uyg'onish" tushunchasining keng qamrovli mohiyati keyingi avlodlarda mujassamlanishi va amalga oshirilishi mumkin.
Bizning erimiz va uning bitmas-tuganmas an'analari oilaning eng yuqori tushunchasini jamiyatning asosiy birligi sifatida saqlaydi. Hayot beradigan ayol ona va g'amxo'r va Jasur ota O'zbekiston poydevorining kelib chiqishida mustahkam va buzilmasdir. Va bu asoslarni ko'z qorachig'i sifatida saqlash kerak, chunki ular va faqat ular inson shaxsiyati va jamiyatining to'liq rivojlanishini ta'minlaydi. Sevgi, g'amxo'rlik, nozik o'zaro tushunish va keksa qo'shnilarimizni o'z muammolarini engishda qo'llab-quvvatlashga bo'lgan ajralmas intilish bizning erimizda qadimiydir.
Yangilangan Konstitutsiyada bayon etilgan tamoyillar kelib chiqishi va diniy intilishlaridan qat'i nazar, mamlakatimizning barcha fuqarolarining teng huquqliligini nazarda tutadi. Va bu muqaddas ravishda O'zbekiston va xalqimizning serhosil erlari an'analariga asoslanadi. Mamlakatimizda yashovchi barcha xalqlarning roziligi va haqiqiy Hamdo'stligi mamlakat oliy rahbariyatining dono siyosatining eng muhim yutuqlaridan biridir.
Turli madaniyatlar, urf-odatlar, marosimlar, qo'shiqlar va raqslarning ushbu ko'p rangli qatlami o'zining dinamik hayotini yashaydi, ko'plab milliy madaniy markazlar ko'plab xalq ijodiyoti bayramlari va festivallarida o'z an'analarining go'zalligi va maftunkor jozibasi bilan quvonadi. Men ushbu g'ayrioddiy muhim qatlamni yoritishga alohida ma'no berishga intilaman, chunki mamlakatimiz mustaqilligining deyarli o'n yilliklari davomida men ushbu bayramlarning ko'pini tashkil etuvchi, sahnalashtiruvchi yoki hakamlar hay'ati a'zosi bo'lishim kerak edi, bu O'zbekiston madaniyati gulchambarining haqiqiy boyligini aks ettiradi, bu boshqa ko'plab mamlakatlar bilan taqqoslanmaydi.
Yangilangan Konstitutsiya va boshqa ko'plab qarorlar, qarorlar, qoidalar bilan mamlakat hayotiga kiritilgan barcha yangi narsalarni sanab o'tishga arziydimi? Bu erda sog'liqni saqlash tizimini tubdan takomillashtirish, dam olish maskanlari va dam olish maskanlarini rivojlantirish va takomillashtirishga e'tiborni kuchaytirish. Tadbirkorlikning ko'plab turlarini oqilona va tizimli ravishda kuchaytirish va rivojlantirish hamda ularning faol faoliyati erkinliklarini kengaytirish. Fuqarolarning to'g'ridan-to'g'ri kasbi va faoliyati bilan bog'liq bo'lmagan mehnat funktsiyalarini bajarishga barcha noqonuniy jalb etilishini qonuniy taqiq ostida belgilash. Va, albatta, O'zbekistonning har bir aholisining moddiy farovonligini oshirish.
Bizning erimizda an'anaviy an'anaviy diniy konfessiyalarning an'anaviy do'stona birgalikda yashashi juda muhimdir. Boshqa e'tiqod va dinlar vakillari tomonidan ma'lum bir din vakillarining urf-odatlari, qonunlari va an'anaviy diniy marosimlariga to'liq hurmat bilan, u uzoq vaqtdan beri bizning erimizda yaxshi yashaydi. Barcha mavjud konfessiyalarning ibodatxonalari va ibodat me'moriy ob'ektlari qurilmoqda.
Prezidentimizning opera va balet san'atini rivojlantirish to'g'risidagi qarori opera teatrining faol ijodiy arbobi sifatida men uchun ayniqsa muhimdir. Ta'kidlash joizki, mustaqillik yillarida san'atkorlarimizning gastrol hayoti sezilarli darajada boyitildi. Ijodiy kuchlarning intensiv almashinuvi amalga oshirilmoqda, xalqaro festivallar va tanlovlar muntazam o'tkazilmoqda, san'atkorlarimiz yaqin va uzoq xorij mamlakatlariga gastrol safarlariga chiqishmoqda, O'zbekistonga esa xorijiy mamlakatlarning eng yaxshi ijodiy kuchlari spektakl va konsertlar bilan kelishmoqda. Yaqinda "tumor" teatrimiz ansamblining Xitoydagi gastrollari va u erda muvaffaqiyatli chiqishlari, sentyabr oyida "orep ayg" operasining eng yirik ustalari va etakchi solistlarimiz ishtirokida, "Trubadur" spektakli, ularning ishtirokida va O'zbekistonning etakchi xalq artisti Ramiz Usmonovning (u teatr direktori ham) ishtiroki bilan kutilmoqda. buning aniq dalillaridan biri. Alisher Navoiy nomidagi davlat akademik katta teatri negizida tarixda birinchi marta e'lon qilingan "COMPETIZIONE DELLA' OPERA" xalqaro tanlovi kabi, unda turli mamlakatlardan ko'plab qo'shiqchilar ishtirok etishi ko'zda tutilgan. Ularning chiqishlari xalqaro hakamlar hay'ati tomonidan ko'rib chiqiladi. Boshqa mamlakatlar rejissyorlarini sahnalashtirishga taklif qilish amaliyoti allaqachon faol amalga oshirilmoqda oktyabr oyida tomoshabinlar J. Verdi "maskarad to'pi" taniqli rus rejissyori Aleksandr Titel tomonidan sahnalashtirilgan va birozdan keyin P. ning "Evgeniy Onegin" ning yangi sahna versiyasi amalga oshiriladi. Chaykovskiy Belarus rejissyori Olga Volkova tomonidan sahnalashtirilgan. Yaqinlashib kelayotgan ijodiy missiyalar ham quvonadi - iyul oyida mening rahbarligim ostida teatrimizning etakchi solistlarining Yekaterinburgdagi "Qirollik kunlari" xalqaro festivaliga ijodiy safari ettinchi marta muvaffaqiyatli amalga oshirildi. Avgust oyining oxirida opera solistlarining yana bir guruhi Samar filarmoniyasining konsert mavsumi ochilishida ishtirok etishga taklif qilindi. Alisher Navoiy nomidagi Gabt baleti ko'plab mamlakatlarda "Lazgi" original xoreografik loyihasi bilan muvaffaqiyatli sayohat qilmoqda.
Teatrda yosh opera solistlarini vokal-aktyorlik tayyorlash tizimini takomillashtirish usuli topildi. Ma'lumki, ular ko'pincha vokal asoslarini u yoki bu darajada o'zlashtirib, aktyorlik tayyorgarligining asosiy asoslaridan o'tadilar. Shu munosabat bilan teatrda yoshlar ijodiy ustaxonasi ochildi, unda yosh solistlar-stajyorlar aktyorlik va vokal mahoratini sintez qilish, plastmassa, raqs, dunyoviy xulq-atvor, teatr tarixini o'zlashtirish bo'yicha to'liq tayyorgarlik ko'rish imkoniyatiga ega. Bu ham, yoshlar bilan ularni teatr repertuaridagi spektakllarga kiritish bo'yicha intensiv ishlar ham o'z samarasini beradi deb o'ylashadi. Biroq, samarali natijalar nomidan bosqichma-bosqich hal qilishni talab qiladigan ko'plab vazifalar mavjud.
Ha, ko'plab muammolarni hal qilish kerak. Va eng muhimlaridan biri bu mamlakatimizning deyarli har bir aholisining ongini o'zgartirishdir. Keling, ko'plab oldingi avlodlar ongida doimiy ravishda yashab kelgan "Vatanga xizmat" tushunchasini eslaylik. Barcha qo'yilgan vazifalar, munosabat va takliflarni amalga oshirish faqat har birimiz har kimning intilishlari va mehnatisiz ushbu islohotlarning barchasi to'liq amalga oshmasligini anglaganimizdagina mumkinligini inkor etib bo'lmaydigan haqiqatni tasavvur qilish muhimdir. Biz tez-tez "davlat bizga biron bir narsani bermadi"deb xafa bo'lgan ba'zi ovozlar eshitilishini bilamiz. Va biz ularga qarshi to'g'ridan-to'g'ri savolni yuboramiz: "davlat va xalq manfaati uchun shaxsan o'zingiz nima qildingiz?». Men bunday "ma'ruzachilar" ning aksariyati kuchsizlikda jim bo'lib qolishidan qo'rqaman.
Va yangilanishlarni amalga oshirish juda muhimdir. Va umuman mamlakatimiz uchun va uning har bir fuqarosi, birodarimiz uchun — kichikdan kattagacha. Yana bir bor ta'kidlaymizki, amalga oshirish muammolarning ko'pligi va ularni hal qilish zarurati haqida gapirishdan ko'ra ancha qiyin. Ammo buyuk umummilliy bayram arafasida, ayniqsa, qalblarning intilishi, barchaning iste'dodi va mehnati bilan biz bosqichma-bosqich O'zbekistonimizni takomillashtirish, yangilash, so'ngra chinakam qayta tiklashimiz mumkinligiga ishonmoqchiman. Bizning sevimli mamlakatimiz ham, uning ko'p millatli xalqi ham barchamizni yanada yaxshi, chiroyli va ijodiy jihatdan yanada boyroq yashashimizga qaratilgan go'zal ijobiy o'zgarishlar, yaxshilanishlar va takomillashuvlar nurida namoyon bo'lishi mumkin. Dunyo hamjamiyatiga tobora ko'proq kirib kelayotgan mamlakatimiz o'zining o'ziga xosligini saqlab, biz uchun ham, uning yangi ishlari, tarixi va farovonligini davom ettirishga mo'ljallangan kelajak avlodlar uchun ham serhosil va barqaror bo'lib qolishi uchun.

Ренессанс - стремление к гармонии, благополучию, процветанию
В эти дни весь народ Узбекистна и его друзья за рубежом отмечают знаменательную дату - 32-летие независимости страны. Знаменательной во всех смыслах, ведь этими годами — и благодатными, и непростыми — отсчитывается период принципиально обновленной жизни страны и ее многонационального народа.
Человеку свойственно в такие рубежные даты задумываться о прожитых годах собственной жизни и в неменьшей мере — о годах жизни родной страны на ее благодатной земле, где с древнейших времен берут начало многие потоки жизни и событий, галереи личностей и этапов истории. В необъятно обширном общеисторическом плане 32 года независимости на первый взгляд представляются относительно непродолжительным сроком. Но вдумываясь во множество динамических процессов, происходящих и в общемировом масштабе, и в жизни нашей страны, наверное, стоит в преддверии общенационального праздника еще раз вглядеться в многообразие всего, что свершается и что задумано для воплощения в будущем.
Этот год был годом интенсивных реформ и в жизни Родины, и в жизни каждого из ее граждан. И на уровне сознания, и подсознательно хочется еще раз достаточно глубоко осмыслить все, что происходит в нашей стране.
А перед тем как вникать в многоплановую и разнохарактерную суть всех ощутимых шагов к усовершенствованию жизни, еще раз сформулируем то главное, что вытекает из всех серьезных уже свершившихся шагов и предпосылок шагов новых. И, наверное, главное в смысле этих многоуровневых изменений заключено в позиции, сформулированной в обновленной Конституции страны. Все основы четко установленных в ней законоположений гласят, что наше государство служит целям и гармонии жизни каждого жителя благодатной узбекистанской земли. Вспомним, что и сам демократический принцип общенародного обсуждения каждого положения обновленной Конституции, привнесения в нее поправок и уточнений изначально направлен на улучшение условий жизни и труда каждого гражданина нашей страны.
Имея возможность личного присутствия на нескольких встречах Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с разными социальными группами жителей Узбекистана, я уже неоднократно формулировал подмеченное и на этих встречах, и во всей политике главы нашего государства важное свойство — поразительное умение нашего Президента опережать события. И не отвечать новыми ходами на возникающие вопросы и проблемы, а, предвидя их, принимать динамичные опережающие решения. Как творческий деятель оперного театра отмечу, что этот принцип во многом схож с принципом психологического воздействия истинно талантливого дирижера на поющих солистов, хор и оркестр, предполагающим так называемый «ауфтакт». То есть опережение психологическим импульсом души и тонкостью дирижер­ской техники всего того, что должно произойти в музыке при исполнении дальнейшего фрагмента, музыкальной фразы и даже отдельной ноты. Редкостная возможность предвидения изменений темпа, мощности звучания, смены ритма опытным маэстро предугадывается тончайшим воздействием на большое скопление исполнительских и человеческих индивидуальностей, несущих абсолютно разные творческие функции, но работающих в едином ансамб­ле. Вот это сходство принципа, позволяющего увидеть возникающий этап реальной жизни в комплексе всех его объективных и субъективных сложностей, а вместе с этим и реальное действие, направленное на преодоление проблем еще в их предчувствии и зачатке, и являются главными и желанными. И в самом деле способными пред­отвратить и большинство помех и сложностей, и объективные и субъективные неточности действий. Все эти определяющие свойства стратегии и тактики по сути и позволяют руководителю нашей страны оперативно, динамично и со всей объективной твердостью решать многое и многое, что требуется осуществить на новых путях развития нашей страны. Просто ли это? Однозначно нет! Любой путь формирования страны никогда не представляется в виде укатанного шоссе, а всякие новые трассы жизни прокладываются зачастую в преодолении многих препятствий. И абсолютно ясно, что самые верные установки и предначертания должны быть воплощены творчески и с полнотой душевной отдачи трудов и талантов буквально каждого жителя Узбекистана.
Стоит во всей полноте вдуматься в смысл и значение значительных слов, характеризующих своеобразие и сущность нынешнего процесса реформ общества.
Все мы слышим звонкую призывность красноречивой фразы о том, что в нашей стране должен воплотиться и осуществиться новый Ренессанс. Давайте вдумаемся в исторический смысл этого термина, который стал названием удивительного периода возрождения высших человеческих принципов в истории многих государств.  Ведь «Ренессанс» в переводе и означает именно «Возрождение» в особенном смысле этого понятия.
В тот великий период многие страны обратились к познанию истинной красоты мира и Человека в нем, когда великие поэты, мастера слова, художники, архитекторы и скульпторы воссоздавали многогранный образ гармонии и красоты человеческой природы в гармоничном мире. И в жизни людей, полной противоречивых и непростых явлений, произошел принципиальный поворот к новому развитию. Эпоха Возрождения дала миру не только великие памятники архитектуры, выдающиеся произведения живописи и скульптуры, новаторские философские учения и истинные шедевры литературы. Даровала она и величайшие научные открытия. Выдающийся гений Леонардо да Винчи дал миру не только художественные шедевры, но и величайшие открытия, намного опережающие уровень научных и философских достижений эпохи. Среди его великих откровений и принцип нынешнего вертолета, и даже, как выясняется из многих вновь найденных его архивных документов, замысел летательного аппарата по ракетному принципу! А в пространстве Востока великий Мирзо Улугбек совершил астрономические открытия, которые внес­ли его имя в ряд крупнейших ученых мира. Следовательно, истинный Ренессанс предполагает мощную образовательную базу, развивающую свободное талантливое творчество как в сфере науки, так и в гуманитарной области множества искусств самых разных жанров.
Вот почему основной проблемой современного общества нашей страны является полноценное совершенствование системы образования в самых разных областях. Именно образование в его обновлении и развитии выдвигает глава нашего государства в число первостепенно значимых задач. И дело не только в необходимом совершенствовании школ, лицеев и вузов. Исконные традиции нашей земли и народа предполагают семью как главную первоначальную ячейку воспитания и внедрения в сознание молодого поколения понятий нравственности, духовной чистоты, почитания старшего поколения и умения воспринять его опыт и знания во многих сферах и областях. А далее именно то, о чем настоятельно и постоянно говорит наш Президент и многие выдающиеся общественные деятели разных профессий — необходимо сделать личность учителя, наставника одной из самых почитаемых, важных и нужных. Разумеется, и формирование этой основополагающей личности Наставника с большой буквы тоже необходимо совершенствовать. Вспомним знаковую фразу из замечательного фильма об учителях и учениках «Доживем до понедельника»: «Чтобы отдавать, надо иметь то, что можно отдавать!». Иными словами, наши будущие учителя и педагоги должны не только овладеть необходимым комплексом знаний, но и воспитать свой дух так, чтобы и человеческие, и высокоморальные его свойства были на высоте и являли пример для своих подопечных. И одна из необходимых задач современной педагогики — научить своих воспитанников думать, осмысливать каждое явление, событие, произведение искусства и формировать устойчивую истинно гуманную позицию. С самых ранних лет, с семейных истоков надо взращивать в душах детей истинную доброту, понимание проблем ближних и подлинное сострадание с умением в нужный момент помочь и поддержать. И, конечно же, в освоении основ любой профессии надо нацеливать молодое поколение на осмысленное и полноценное постижение и объема знаний, и динамики принятия решений.
Компьютер — замечательное техническое средство, помогающее в решении многих как непростых, так и достаточно несложных задач. Но мыслить в истинном объеме и полноте может научиться лишь тот, кто сможет и пожелает воспринять от талантливых наставников всю многогранность и опыта, и навыков. Очень отрадно неизменно звучащее во многих постановлениях правительства стремление к процессу чтения «живых» книг замечательного наследия великих мастеров Востока, выдающихся мировых мастеров слова и мысли. Совершенно необходимо вникнуть и в основы культуры родной страны, в первозданную красоту ее великих памятников, в суть творений мастеров мирового искусства и культуры. И только тогда всеобъемлющая сущность понятия «Ренессанс» может быть воплощенной и реализованной в последующих поколениях.
Наша земля и неисчерпаемые ее традиции хранят высшее понятие семьи как основной ячейки общества. Дающая жизнь женщина-мать и заботливый и мужественный отец в истоках устоев Узбекистана незыблемы и нерушимы. И эти устои необходимо хранить как зеницу ока, потому что они и только они дают полноценное развитие человеческих личностей и общества. Любовь, забота, тонкое взаимопонимание и непременная устремленность поддержать пожилых наших ближних в преодолении их проблем исконны на нашей земле.
Принципы, изложенные в обновленной Конституции, предполагают равноправие всех граждан нашей страны вне зависимости от происхождения и конфессиональных религиозных устремлений. И это свято заложено в традициях благодатной земли Узбекистана и нашего народа. Согласие и истинное содружество всех живущих в нашей стране народов являются одним из выдающихся достижений мудрой политики высшего руководства страны.
Этот многокрасочный пласт разнообразных культур, традиций, обрядов, песенности и танцевальности живет своей динамичной жизнью, многочисленные национальные культурные центры радуют красотой и завораживающим обаянием своих традиций на многих праздниках и фестивалях народного творчества. Стремлюсь привнести в освещение этого необычайно важного пласта особый смысл, потому что практически все десятилетия независимости нашей страны мне доводилось быть организатором, постановщиком или членом жюри множества этих праздников, олицетворяющих истинное богатство венка культур Узбекистана, не сравнимое и в этом со множеством других стран.
Стоит ли перечислять все то новое, что привнесено в жизнь страны обновленной Конституцией и многочисленными иными решениями, постановлениями, положениями? Здесь и радикальное совершенствование системы здравоохранения, и усиление внимания к развитию и совершенствованию зон отдыха и курортов. Разумное и планомерное усиление и развитие многих видов предпринимательства и расширение свобод их активной деятельности. Установление под законодательный запрет всех незаконных привлечений граждан к выполнению трудовых функций, не имеющих отношения к их прямой профессии и роду деятельности. И, конечно же, — повышение материального благосостояния каждого жителя Узбекистана.
Необычайно важно и традиционное содружественное сосуществование на нашей земле основных традиционных религиозных конфессий. В полном взаимоуважении к обычаям, канонам и традиционным религиозным обрядам представителей конкретного вероисповедания со стороны представителей других верований и религий благодатно живет на нашей земле с давних пор. Строятся храмы и молитвенные архитектурные объекты всех действующих конфессий.
Мне как активному творческому деятелю оперного театра особенно важным представляется постановление Президента нашей страны о развитии оперного и балетного искусства. Стоит отметить, что за годы независимости существенно обогатилась гастрольная жизнь наших артистов. Совершается интенсивный обмен творческими силами, регулярно проходят международные фестивали и конкурсы, наши артисты выезжают на гастроли в страны ближнего и дальнего зарубежья, а в Узбеки­стан приезжают со спектаклями и концертами лучшие творческие силы зарубежных стран. Недавние гастроли ансамбля нашего театра «Тумор» в Китае и его успешное выступление там, ожидаемые в сентябре «Оpen Аir» c участием крупнейших мастеров оперы и наших ведущих солистов, спектакль «Трубадур» с их же участием и соучастием нашего ведущего мастера народного артиста Узбекистана Рамиза Усманова (который является и директором театра) — еще одно красноречивое свидетельство этому. Как и объявленный впервые за всю историю на базе Государственного академического Большого театра имени Алишера Навои грандиозный международный конкурс «COMPETIZIONE DELLA’ OPERA», в котором предполагается участие многих певцов из разных стран. Их выступления будет судить международное жюри. Практика приглашения на постановки режиссеров других стран уже начинает активно осуществляться — в октябре зрителей ждет премьера оперы Дж. Верди «Бал-маскарад» в постановке известнейшего российского режиссера Александра Тителя, а чуть позже осуществится новая сценическая версия «Евгения Онегина» П. Чайковского в постановке белорусского режиссера Ольги Волковой. Радуют и встречные творческие миссии — в июле под моим руководством уже в седьмой раз успешно осуществилась творческая поездка ведущих солистов нашего театра на Международный фестиваль «Царские дни» в Екатеринбург. А в конце августа другая группа солистов оперы приглашена для участия в открытии концертного сезона Самар­ской филармонии. Балет ГАБТа имени Алишера Навои успешно гастролирует с оригинальным хореографическим проектом «Лазги» по многим странам.
В театре нашли способ усовершенствования системы вокально-актерской подготовки молодых солистов оперы. Известно, что зачастую они, овладев в той или иной мере основами вокала, проходят мимо фундаментальных основ актерской подготовки. В связи с этим при театре открыта молодежная творческая мастерская, где молодые солисты-стажеры имеют возможность полноценной подготовки в синтезе начал актерского и вокального мастерства, овладения пластикой, танцем, свет­скими манерами, историей театра. Думается, что и это, и интенсивная работа с молодежью по вводам их в спектакли репертуара театра тоже принесут свою пользу. Впрочем, и здесь еще немало задач, требующих постепенного решения во имя плодотворных результатов.
Да, много проблем предстоит решить. И одной из самых важных представляется изменение сознания практически каждого жителя нашей страны. Давайте вспомним о понятии «служение Отечеству», которое постоянно жило в сознании многих предыдущих поколений. Важно представить себе тот неоспоримый факт, что воплощение всех поставленных задач, установок и предложений возможно лишь тогда, когда каждый из нас уяснит, что без устремлений и трудов каждого все эти реформы не смогут во всей полноте осуществиться. Осознаем, что слишком уж нередко раздаются некие голоса, уныло твердящие о том, что «государство что-то нам недодало». И направим им встречный прямой вопрос: «А что ты лично сам сделал для пользы государства и народа?». Опасаюсь, что большинство «ораторов» такого рода в бессилии умолкнет.
А осуществлять обновления — жизненно необходимо. И для нашей страны в целом, и для каждого ее гражданина, нашего собрата — от мала до велика. Повторим, что осуществлять намного сложнее, чем говорить об обилии проблем и необходимости их решить. Но именно в преддверии великого общенационального праздника особенно хочется верить, что устремлением душ, талантами и трудами всех и каждого мы сможем по этапам вершить совершенствование, обновление, а затем и истинное возрождение нашего Узбекистана. И наша любимая страна, и ее многонациональный народ смогут предстать во всем свете прекрасных позитивных изменений, улучшений и усовершенствований, направленных на то, чтобы все мы жили еще лучше, красивее и творчески насыщеннее. И чтобы наша страна, все более входящая в мировое сообщество, сохраняя свою самобытность, стала благодатной и высоко стабильной и для нас, и для будущих поколений, которым суждено продолжать вершить ее новые дела, историю и благополучие.