Shu kunlarda butun O'zbekiston xalqi va uning xorijdagi do'stlari mamlakat mustaqilligining 32 yilligini nishonlamoqda. Har jihatdan ahamiyatli, chunki bu yillar — ham unumdor, ham qiyin — mamlakat va uning ko'p millatli xalqining tubdan yangilangan hayoti davri hisoblanadi.
Bunday muhim sanalarda inson o'z hayotining yashagan yillari va unchalik katta bo'lmagan darajada — o'z Vatanining muborak zaminida yashagan yillari haqida o'ylashga moyildir, bu erda qadim zamonlardan beri ko'plab hayot va voqealar oqimlari, shaxslar galereyalari va tarix bosqichlari paydo bo'lgan. Keng qamrovli umumiy tarixiy rejada 32 yillik mustaqillik bir qarashda nisbatan qisqa muddatga taqdim etiladi. Ammo global miqyosda ham, mamlakatimiz hayotida ham sodir bo'layotgan ko'plab dinamik jarayonlar haqida o'ylar ekansiz, ehtimol milliy bayram arafasida sodir bo'layotgan va kelajakda amalga oshirish uchun mo'ljallangan barcha narsalarning xilma-xilligini yana bir bor ko'rib chiqishga arziydi.
Bu yil Vatan hayotida ham, uning har bir fuqarosining hayotida ham jadal islohotlar yili bo'ldi. Ong darajasida ham, ongsiz ravishda ham men mamlakatimizda sodir bo'layotgan hamma narsani yana bir bor chuqur anglashni xohlayman.
Va hayotni yaxshilash uchun barcha aniq qadamlarning ko'p qirrali va xilma-xil mohiyatini o'rganishdan oldin, biz allaqachon amalga oshirilgan barcha jiddiy qadamlar va yangi qadamlarning shartlaridan kelib chiqadigan asosiy narsani yana bir bor shakllantiramiz. Va, ehtimol, ushbu ko'p darajali o'zgarishlar ma'nosida asosiy narsa mamlakatning yangilangan Konstitutsiyasida ifodalangan pozitsiyada. Unda aniq belgilangan qonun hujjatlarining barcha asoslarida davlatimiz farovon O'zbekiston zaminining har bir aholisi hayotining maqsadlari va uyg'unligiga xizmat qilishi ta'kidlangan. Eslatib o'tamiz, yangilangan Konstitutsiyaning har bir qoidasini umumxalq muhokamasi, unga tuzatishlar va tushuntirishlar kiritishning demokratik printsipi dastlab mamlakatimizning har bir fuqarosining yashash va mehnat sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O'zbekiston aholisining turli ijtimoiy guruhlari bilan bo'lib o'tgan bir necha uchrashuvlarida shaxsan ishtirok etish imkoniyatiga ega bo'lgan holda, men ushbu uchrashuvlarda ham, davlatimiz rahbarining butun siyosatida ham qayd etilgan muhim xususiyatni — Prezidentimizning voqealardan oldinda qolish qobiliyatini bir necha bor bayon qildim. Va paydo bo'lgan savollar va muammolarga yangi harakatlar bilan javob bermang, balki ularni oldindan bilib, dinamik etakchi qarorlar qabul qiling. Opera teatrining ijodiy arbobi sifatida shuni ta'kidlaymanki, bu tamoyil ko'p jihatdan chinakam iste'dodli dirijyorning "auftact"deb nomlangan qo'shiqchi solistlar, xor va orkestrga psixologik ta'siri printsipiga o'xshaydi. Ya'ni, ruhning psixologik impulsi va dirijyorlik texnikasining nozikligi, keyingi parcha, musiqiy ibora va hatto alohida notani ijro etishda musiqada sodir bo'lishi kerak bo'lgan barcha narsalar. Tajribali Maestro tomonidan temp, tovush kuchi, ritm o'zgarishi o'zgarishini oldindan bilishning noyob imkoniyati mutlaqo boshqa ijodiy funktsiyalarni bajaradigan, ammo bitta ansamblda ishlaydigan ijro etuvchi va insoniy shaxslarning katta to'plamiga eng yaxshi ta'sir ko'rsatishi bilan bashorat qilinadi. Haqiqiy hayotning paydo bo'layotgan bosqichini uning barcha ob'ektiv va sub'ektiv qiyinchiliklari majmuasida ko'rishga imkon beradigan printsipning o'xshashligi va shu bilan birga muammolarni oldindan sezish va rudimentda engishga qaratilgan haqiqiy harakat asosiy va orzu qilingan. Va aslida, aksariyat shovqin va murakkabliklarni, harakatlarning ob'ektiv va sub'ektiv noaniqliklarini oldini olishga qodir. Strategiya va taktikaning ushbu aniqlovchi xususiyatlarining barchasi mohiyatan mamlakatimiz rahbariga mamlakatimiz rivojlanishining yangi yo'llarida amalga oshirilishi kerak bo'lgan ko'p va ko'p narsalarni tezkor, dinamik va barcha ob'ektiv qat'iylik bilan hal qilishga imkon beradi. Bu shunchaki? Albatta yo'q! Mamlakatni shakllantirishning har qanday yo'li hech qachon o'ralgan avtomagistral shaklida taqdim etilmaydi va hayotning barcha yangi yo'llari ko'pincha ko'plab to'siqlarni engib o'tishda yotqiziladi. O'zbekistonning tom ma'noda har bir fuqarosining mehnati va iste'dodlarini ijodiy va ma'naviy jihatdan to'la-to'kis aks ettirish eng to'g'ri munosabat va maqsadlarni amalga oshirish kerakligi aniq.
Jamiyat islohotlarining hozirgi jarayonining o'ziga xosligi va mohiyatini tavsiflovchi muhim so'zlarning ma'nosi va ma'nosi haqida to'liq o'ylash kerak.
Mamlakatimizda yangi Uyg'onish davri amalga oshishi va amalga oshishi kerakligi haqidagi notiq iboraning ovozli chaqirig'ini hammamiz eshitamiz. Keling, ko'plab davlatlar tarixidagi eng yuqori insoniy tamoyillarning ajoyib uyg'onish davri nomiga aylangan ushbu atamaning tarixiy ma'nosi haqida o'ylab ko'raylik. Axir," Uyg'onish " tarjimada aynan ushbu kontseptsiyaning maxsus ma'nosida "qayta tug'ilish" degan ma'noni anglatadi.
O'sha buyuk davrda buyuk shoirlar, so'z ustalari, rassomlar, me'morlar va haykaltaroshlar uyg'un dunyoda inson tabiatining uyg'unligi va go'zalligining ko'p qirrali qiyofasini qayta yaratganlarida, ko'plab mamlakatlar dunyoning va undagi insonning haqiqiy go'zalligini bilishga murojaat qilishdi. Qarama-qarshi va murakkab hodisalarga to'la odamlar hayotida yangi rivojlanish sari tub burilish yuz berdi. Uyg'onish davri dunyoga nafaqat buyuk me'moriy yodgorliklar, ajoyib rasm va haykaltaroshlik asarlari, innovatsion falsafiy ta'limotlar va adabiyotning haqiqiy durdonalarini berdi. U eng katta ilmiy kashfiyotlar berdi. Leonardo da Vinchining taniqli dahosi dunyoga nafaqat badiiy durdonalarni, balki davrning ilmiy va falsafiy yutuqlari darajasidan ancha oldinda bo'lgan eng katta kashfiyotlarni ham berdi. Uning buyuk vahiylari orasida hozirgi vertolyotning printsipi ham bor va hatto uning yangi topilgan ko'plab arxiv hujjatlaridan ko'rinib turibdiki, raketa printsipiga ko'ra samolyotning dizayni! Va Sharq makonida buyuk Mirzo Ulug'bek astronomik kashfiyotlar qildi, bu uning nomini dunyoning bir qator yirik olimlariga kiritdi. Binobarin, haqiqiy Uyg'onish davri ilm-fan sohasida ham, gumanitar sohada ham turli janrlardagi ko'plab san'atlarning erkin iste'dodli ijodini rivojlantiradigan kuchli ta'lim bazasini nazarda tutadi.
Shuning uchun mamlakatimiz zamonaviy jamiyatining asosiy muammosi turli sohalarda ta'lim tizimini to'liq takomillashtirishdir. Bu uning yangilanishi va rivojlanishidagi ta'lim davlatimiz rahbari tomonidan eng muhim vazifalar qatoriga kiritilgan. Va bu nafaqat maktablar, litseylar va universitetlarni zarur takomillashtirish haqida. Bizning erimiz va xalqimizning asl urf-odatlari oilani yosh avlod ongiga axloq, ma'naviy poklik, keksa avlodni hurmat qilish va uning tajribasi va bilimlarini ko'plab sohalar va sohalarda idrok etish qobiliyatini tarbiyalash va joriy etishning asosiy boshlang'ich hujayrasi sifatida taklif qiladi. Va keyin bizning Prezidentimiz va turli kasblarning ko'plab taniqli jamoat arboblari qat'iy va doimiy ravishda gapiradigan narsa-o'qituvchi, ustozning shaxsini eng hurmatli, muhim va zarur narsalardan biriga aylantirish kerak. Albatta, ustozning ushbu asosiy shaxsini bosh harf bilan shakllantirish ham takomillashtirilishi kerak. O'qituvchilar va talabalar haqidagi ajoyib "dushanbagacha yashaymiz" filmidagi ramziy iborani eslaylik: "berish uchun siz berishingiz mumkin bo'lgan narsaga ega bo'lishingiz kerak!». Boshqacha qilib aytganda, bizning kelajakdagi o'qituvchilarimiz va o'qituvchilarimiz nafaqat zarur bilimlar majmuasini o'zlashtiribgina qolmay, balki o'zlarining ruhlarini tarbiyalashlari kerak, shunda uning insoniy va yuqori axloqiy xususiyatlari eng yuqori darajada bo'ladi va o'z palatalari uchun namuna bo'ladi. Va zamonaviy pedagogikaning zarur vazifalaridan biri bu o'z o'quvchilarini o'ylashga, har bir hodisa, hodisa, san'at asarini tushunishga va barqaror chinakam insoniy pozitsiyani shakllantirishga o'rgatishdir. Erta yoshdan boshlab, oilaviy kelib chiqishidan boshlab, bolalarning qalbida chinakam mehr-oqibat, qo'shnilarning muammolarini tushunish va o'z vaqtida yordam berish va qo'llab-quvvatlash qobiliyatiga ega chinakam rahm-shafqatni tarbiyalash kerak. Va, albatta, har qanday kasb asoslarini o'zlashtirishda yosh avlodni bilim hajmini va qaror qabul qilish dinamikasini mazmunli va to'liq tushunishga yo'naltirish kerak.
Kompyuter ko'plab qiyin va juda oddiy muammolarni hal qilishda yordam beradigan ajoyib texnik vositadir. Ammo iste'dodli ustozlardan tajriba va ko'nikmalarning barcha ko'p qirraliligini idrok eta oladigan va istagan odamgina haqiqiy hajm va to'liqlikda o'ylashni o'rganishi mumkin. Hukumatning ko'plab qarorlarida Sharqning buyuk ustalari, dunyoning taniqli so'z va tafakkur ustalarining ajoyib merosining "jonli" kitoblarini o'qish jarayoniga intilish juda quvonarli. Vatan madaniyati asoslarini, uning buyuk yodgorliklarining asl go'zalligini, jahon san'ati va madaniyati ustalarining asarlari mohiyatini o'rganish juda zarur. Va shundan keyingina "Uyg'onish" tushunchasining keng qamrovli mohiyati keyingi avlodlarda mujassamlanishi va amalga oshirilishi mumkin.
Bizning erimiz va uning bitmas-tuganmas an'analari oilaning eng yuqori tushunchasini jamiyatning asosiy birligi sifatida saqlaydi. Hayot beradigan ayol ona va g'amxo'r va Jasur ota O'zbekiston poydevorining kelib chiqishida mustahkam va buzilmasdir. Va bu asoslarni ko'z qorachig'i sifatida saqlash kerak, chunki ular va faqat ular inson shaxsiyati va jamiyatining to'liq rivojlanishini ta'minlaydi. Sevgi, g'amxo'rlik, nozik o'zaro tushunish va keksa qo'shnilarimizni o'z muammolarini engishda qo'llab-quvvatlashga bo'lgan ajralmas intilish bizning erimizda qadimiydir.
Yangilangan Konstitutsiyada bayon etilgan tamoyillar kelib chiqishi va diniy intilishlaridan qat'i nazar, mamlakatimizning barcha fuqarolarining teng huquqliligini nazarda tutadi. Va bu muqaddas ravishda O'zbekiston va xalqimizning serhosil erlari an'analariga asoslanadi. Mamlakatimizda yashovchi barcha xalqlarning roziligi va haqiqiy Hamdo'stligi mamlakat oliy rahbariyatining dono siyosatining eng muhim yutuqlaridan biridir.
Turli madaniyatlar, urf-odatlar, marosimlar, qo'shiqlar va raqslarning ushbu ko'p rangli qatlami o'zining dinamik hayotini yashaydi, ko'plab milliy madaniy markazlar ko'plab xalq ijodiyoti bayramlari va festivallarida o'z an'analarining go'zalligi va maftunkor jozibasi bilan quvonadi. Men ushbu g'ayrioddiy muhim qatlamni yoritishga alohida ma'no berishga intilaman, chunki mamlakatimiz mustaqilligining deyarli o'n yilliklari davomida men ushbu bayramlarning ko'pini tashkil etuvchi, sahnalashtiruvchi yoki hakamlar hay'ati a'zosi bo'lishim kerak edi, bu O'zbekiston madaniyati gulchambarining haqiqiy boyligini aks ettiradi, bu boshqa ko'plab mamlakatlar bilan taqqoslanmaydi.
Yangilangan Konstitutsiya va boshqa ko'plab qarorlar, qarorlar, qoidalar bilan mamlakat hayotiga kiritilgan barcha yangi narsalarni sanab o'tishga arziydimi? Bu erda sog'liqni saqlash tizimini tubdan takomillashtirish, dam olish maskanlari va dam olish maskanlarini rivojlantirish va takomillashtirishga e'tiborni kuchaytirish. Tadbirkorlikning ko'plab turlarini oqilona va tizimli ravishda kuchaytirish va rivojlantirish hamda ularning faol faoliyati erkinliklarini kengaytirish. Fuqarolarning to'g'ridan-to'g'ri kasbi va faoliyati bilan bog'liq bo'lmagan mehnat funktsiyalarini bajarishga barcha noqonuniy jalb etilishini qonuniy taqiq ostida belgilash. Va, albatta, O'zbekistonning har bir aholisining moddiy farovonligini oshirish.
Bizning erimizda an'anaviy an'anaviy diniy konfessiyalarning an'anaviy do'stona birgalikda yashashi juda muhimdir. Boshqa e'tiqod va dinlar vakillari tomonidan ma'lum bir din vakillarining urf-odatlari, qonunlari va an'anaviy diniy marosimlariga to'liq hurmat bilan, u uzoq vaqtdan beri bizning erimizda yaxshi yashaydi. Barcha mavjud konfessiyalarning ibodatxonalari va ibodat me'moriy ob'ektlari qurilmoqda.
Prezidentimizning opera va balet san'atini rivojlantirish to'g'risidagi qarori opera teatrining faol ijodiy arbobi sifatida men uchun ayniqsa muhimdir. Ta'kidlash joizki, mustaqillik yillarida san'atkorlarimizning gastrol hayoti sezilarli darajada boyitildi. Ijodiy kuchlarning intensiv almashinuvi amalga oshirilmoqda, xalqaro festivallar va tanlovlar muntazam o'tkazilmoqda, san'atkorlarimiz yaqin va uzoq xorij mamlakatlariga gastrol safarlariga chiqishmoqda, O'zbekistonga esa xorijiy mamlakatlarning eng yaxshi ijodiy kuchlari spektakl va konsertlar bilan kelishmoqda. Yaqinda "tumor" teatrimiz ansamblining Xitoydagi gastrollari va u erda muvaffaqiyatli chiqishlari, sentyabr oyida "orep ayg" operasining eng yirik ustalari va etakchi solistlarimiz ishtirokida, "Trubadur" spektakli, ularning ishtirokida va O'zbekistonning etakchi xalq artisti Ramiz Usmonovning (u teatr direktori ham) ishtiroki bilan kutilmoqda. buning aniq dalillaridan biri. Alisher Navoiy nomidagi davlat akademik katta teatri negizida tarixda birinchi marta e'lon qilingan "COMPETIZIONE DELLA' OPERA" xalqaro tanlovi kabi, unda turli mamlakatlardan ko'plab qo'shiqchilar ishtirok etishi ko'zda tutilgan. Ularning chiqishlari xalqaro hakamlar hay'ati tomonidan ko'rib chiqiladi. Boshqa mamlakatlar rejissyorlarini sahnalashtirishga taklif qilish amaliyoti allaqachon faol amalga oshirilmoqda oktyabr oyida tomoshabinlar J. Verdi "maskarad to'pi" taniqli rus rejissyori Aleksandr Titel tomonidan sahnalashtirilgan va birozdan keyin P. ning "Evgeniy Onegin" ning yangi sahna versiyasi amalga oshiriladi. Chaykovskiy Belarus rejissyori Olga Volkova tomonidan sahnalashtirilgan. Yaqinlashib kelayotgan ijodiy missiyalar ham quvonadi - iyul oyida mening rahbarligim ostida teatrimizning etakchi solistlarining Yekaterinburgdagi "Qirollik kunlari" xalqaro festivaliga ijodiy safari ettinchi marta muvaffaqiyatli amalga oshirildi. Avgust oyining oxirida opera solistlarining yana bir guruhi Samar filarmoniyasining konsert mavsumi ochilishida ishtirok etishga taklif qilindi. Alisher Navoiy nomidagi Gabt baleti ko'plab mamlakatlarda "Lazgi" original xoreografik loyihasi bilan muvaffaqiyatli sayohat qilmoqda.
Teatrda yosh opera solistlarini vokal-aktyorlik tayyorlash tizimini takomillashtirish usuli topildi. Ma'lumki, ular ko'pincha vokal asoslarini u yoki bu darajada o'zlashtirib, aktyorlik tayyorgarligining asosiy asoslaridan o'tadilar. Shu munosabat bilan teatrda yoshlar ijodiy ustaxonasi ochildi, unda yosh solistlar-stajyorlar aktyorlik va vokal mahoratini sintez qilish, plastmassa, raqs, dunyoviy xulq-atvor, teatr tarixini o'zlashtirish bo'yicha to'liq tayyorgarlik ko'rish imkoniyatiga ega. Bu ham, yoshlar bilan ularni teatr repertuaridagi spektakllarga kiritish bo'yicha intensiv ishlar ham o'z samarasini beradi deb o'ylashadi. Biroq, samarali natijalar nomidan bosqichma-bosqich hal qilishni talab qiladigan ko'plab vazifalar mavjud.
Ha, ko'plab muammolarni hal qilish kerak. Va eng muhimlaridan biri bu mamlakatimizning deyarli har bir aholisining ongini o'zgartirishdir. Keling, ko'plab oldingi avlodlar ongida doimiy ravishda yashab kelgan "Vatanga xizmat" tushunchasini eslaylik. Barcha qo'yilgan vazifalar, munosabat va takliflarni amalga oshirish faqat har birimiz har kimning intilishlari va mehnatisiz ushbu islohotlarning barchasi to'liq amalga oshmasligini anglaganimizdagina mumkinligini inkor etib bo'lmaydigan haqiqatni tasavvur qilish muhimdir. Biz tez-tez "davlat bizga biron bir narsani bermadi"deb xafa bo'lgan ba'zi ovozlar eshitilishini bilamiz. Va biz ularga qarshi to'g'ridan-to'g'ri savolni yuboramiz: "davlat va xalq manfaati uchun shaxsan o'zingiz nima qildingiz?». Men bunday "ma'ruzachilar" ning aksariyati kuchsizlikda jim bo'lib qolishidan qo'rqaman.
Va yangilanishlarni amalga oshirish juda muhimdir. Va umuman mamlakatimiz uchun va uning har bir fuqarosi, birodarimiz uchun — kichikdan kattagacha. Yana bir bor ta'kidlaymizki, amalga oshirish muammolarning ko'pligi va ularni hal qilish zarurati haqida gapirishdan ko'ra ancha qiyin. Ammo buyuk umummilliy bayram arafasida, ayniqsa, qalblarning intilishi, barchaning iste'dodi va mehnati bilan biz bosqichma-bosqich O'zbekistonimizni takomillashtirish, yangilash, so'ngra chinakam qayta tiklashimiz mumkinligiga ishonmoqchiman. Bizning sevimli mamlakatimiz ham, uning ko'p millatli xalqi ham barchamizni yanada yaxshi, chiroyli va ijodiy jihatdan yanada boyroq yashashimizga qaratilgan go'zal ijobiy o'zgarishlar, yaxshilanishlar va takomillashuvlar nurida namoyon bo'lishi mumkin. Dunyo hamjamiyatiga tobora ko'proq kirib kelayotgan mamlakatimiz o'zining o'ziga xosligini saqlab, biz uchun ham, uning yangi ishlari, tarixi va farovonligini davom ettirishga mo'ljallangan kelajak avlodlar uchun ham serhosil va barqaror bo'lib qolishi uchun.

These days, the entire people of Uzbekistan and their friends abroad celebrate a significant date - the 32nd anniversary of the country's independence. Significant in every sense, because these years — both fertile and difficult — count the period of fundamentally renewed life of the country and its multinational people.
It is typical for a person on such milestone dates to think about the years of his own life and, no less, about the years of life of his native country on its fertile land, where many streams of life and events, galleries of personalities and stages of history originate from ancient times. In the immensely extensive general historical plan, 32 years of independence at first glance seem to be a relatively short period. But thinking about the many dynamic processes taking place both on a global scale and in the life of our country, it is probably worth taking a closer look at the diversity of everything that is happening and what is planned for implementation in the future on the eve of the national holiday.
This year was a year of intensive reforms both in the life of the Motherland and in the life of each of its citizens. Both at the level of consciousness and subconsciously, I want to think deeply enough about everything that is happening in our country once again.
And before we delve into the multifaceted and diverse essence of all tangible steps to improve life, we will once again formulate the main thing that follows from all the serious steps that have already been accomplished and the prerequisites for new steps. And, probably, the main thing in the sense of these multilevel changes lies in the position formulated in the updated Constitution of the country. All the foundations of the legal provisions clearly established in it state that our state serves the goals and harmony of the life of every inhabitant of the fertile Uzbek land. Let us recall that the very democratic principle of public discussion of every provision of the updated Constitution, amendments and clarifications to it is initially aimed at improving the living and working conditions of every citizen of our country.
Having the opportunity to personally attend several meetings of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev with various social groups of Uzbek residents, I have repeatedly formulated an important property noticed at these meetings and in the entire policy of the head of our state — the amazing ability of our President to get ahead of events. And not to respond with new moves to emerging questions and problems, but, anticipating them, to make dynamic proactive decisions. As a creative figure of the opera house, I note that this principle is in many ways similar to the principle of the psychological impact of a truly talented conductor on singing soloists, chorus and orchestra, assuming the so-called "auftact". That is, the anticipation of the psychological impulse of the soul and the subtlety of the conducting technique of everything that should happen in music when performing a further fragment, a musical phrase, and even a single note. The rare possibility of anticipating changes in tempo, sound power, and rhythm changes by an experienced maestro is predicted by the subtlest impact on a large cluster of performing and human personalities carrying completely different creative functions, but working in a single ensemble. This is the similarity of the principle that allows us to see the emerging stage of real life in the complex of all its objective and subjective difficulties, and at the same time a real action aimed at overcoming problems even in their anticipation and rudiment, and are the main and desired. And in fact, they are able to prevent most of the hindrances and difficulties, and objective and subjective inaccuracies of actions. All these defining properties of strategy and tactics, in fact, allow the leader of our country to quickly, dynamically and with all objective firmness to solve many and many things that need to be implemented in the new ways of development of our country. Is it simple? Definitely not! Any way of forming a country is never presented in the form of a rolled-up highway, and all sorts of new routes of life are often laid in overcoming many obstacles. And it is absolutely clear that the most correct attitudes and predestinations should be implemented creatively and with the fullness of spiritual dedication to the labors and talents of literally every resident of Uzbekistan.
It is worth fully considering the meaning and significance of significant words that characterize the originality and essence of the current process of reforms of society.
We all hear the ringing appeal of the eloquent phrase that a new Renaissance should be embodied and realized in our country. Let's think about the historical meaning of this term, which has become the name of an amazing period of revival of the highest human principles in the history of many states. After all, "Renaissance" in translation means exactly "Rebirth" in a special sense of this concept.
During that great period, many countries turned to the knowledge of the true beauty of the world and Man in it, when great poets, masters of words, artists, architects and sculptors recreated the multifaceted image of harmony and beauty of human nature in a harmonious world. And in the lives of people full of contradictory and difficult phenomena, there was a fundamental turn to a new development. The Renaissance gave the world not only great architectural monuments, outstanding works of painting and sculpture, innovative philosophical teachings and true masterpieces of literature. She also granted the greatest scientific discoveries. The outstanding genius of Leonardo da Vinci gave the world not only artistic masterpieces, but also the greatest discoveries, far ahead of the level of scientific and philosophical achievements of the era. Among his great revelations is the principle of the current helicopter, and even, as it turns out from many of his newly found archival documents, the idea of an aircraft based on the rocket principle! And in the space of the East, the great Mirzo Ulugbek made astronomical discoveries that made his name among the world's largest scientists. Consequently, a true Renaissance presupposes a powerful educational base that develops free talented creativity both in the field of science and in the humanitarian field of many arts of various genres.
That is why the main problem of the modern society of our country is the full-fledged improvement of the education system in various fields. It is education in its renewal and development that the head of our state puts forward among the most important tasks. And it's not just about the necessary improvement of schools, lyceums and universities. The primordial traditions of our land and people presuppose the family as the main initial cell of education and the introduction into the consciousness of the younger generation of the concepts of morality, spiritual purity, reverence for the older generation and the ability to perceive its experience and knowledge in many spheres and areas. And then it is exactly what our President and many prominent public figures of various professions are insistently and constantly talking about — it is necessary to make the personality of a teacher, mentor one of the most revered, important and necessary. Of course, the formation of this fundamental personality of a Mentor with a capital letter also needs to be improved. Let's recall the iconic phrase from the wonderful film about teachers and students "Let's live until Monday": "In order to give, you need to have something that you can give!". In other words, our future teachers and educators should not only master the necessary complex of knowledge, but also cultivate their spirit so that both its human and moral properties are on top and set an example for their wards. And one of the necessary tasks of modern pedagogy is to teach their students to think, to comprehend every phenomenon, event, work of art and to form a stable truly humane position. From the earliest years, from family origins, it is necessary to cultivate in the souls of children true kindness, understanding of the problems of others and genuine compassion with the ability to help and support at the right time. And, of course, in mastering the basics of any profession, it is necessary to aim the younger generation at a meaningful and full comprehension of both the amount of knowledge and the dynamics of decision-making.
A computer is a wonderful technical tool that helps in solving many both difficult and fairly simple tasks. But only those who are able and willing to accept from talented mentors all the versatility of both experience and skills can learn to think in true volume and completeness. It is very gratifying that the desire to read the "living" books of the remarkable heritage of the great masters of the East, outstanding world masters of words and thought, which always sounds in many government resolutions, is very encouraging. It is absolutely necessary to delve into the foundations of the culture of the native country, into the pristine beauty of its great monuments, into the essence of the creations of masters of world art and culture. And only then can the comprehensive essence of the concept of "Renaissance" be embodied and realized in subsequent generations.
Our land and its inexhaustible traditions preserve the highest concept of the family as the basic unit of society. A life-giving mother and a caring and courageous father in the origins of the foundations of Uzbekistan are unshakable and indestructible. And these foundations must be kept as the apple of the eye, because they and only they give full development of human personalities and society. Love, care, subtle mutual understanding and an indispensable aspiration to support our elderly neighbors in overcoming their problems are native to our land.
The principles set out in the updated Constitution presuppose equal rights for all citizens of our country, regardless of their origin and confessional religious aspirations. And this is sacredly laid down in the traditions of the fertile land of Uzbekistan and our people. The harmony and true community of all the peoples living in our country is one of the outstanding achievements of the wise policy of the country's top leadership.
This multicolored layer of diverse cultures, traditions, rituals, song and dance lives its dynamic life, numerous national cultural centers delight with the beauty and fascinating charm of their traditions at many festivals and festivals of folk art. I strive to bring a special meaning to the coverage of this extraordinarily important layer, because for almost all the decades of our country's independence, I have been the organizer, director or jury member of many of these holidays, personifying the true richness of the wreath of cultures of Uzbekistan, incomparable in this with many other countries.
Is it worth enumerating all the new things that have been introduced into the life of the country by the updated Constitution and numerous other decisions, resolutions, provisions? There is a radical improvement of the healthcare system, and increased attention to the development and improvement of recreation areas and resorts. Reasonable and systematic strengthening and development of many types of entrepreneurship and expansion of the freedoms of their active activity. The establishment of a legislative ban on all illegal involvement of citizens in the performance of labor functions that are not related to their direct profession and occupation. And, of course, — improving the material well-being of every resident of Uzbekistan.
The traditional friendly coexistence of the main traditional religious confessions on our land is also extremely important. In full mutual respect for the customs, canons and traditional religious rites of representatives of a particular religion, representatives of other faiths and religions have been living graciously on our land for a long time. Temples and prayer architectural objects of all active denominations are being built.
As an active creative figure of the opera theater, the decree of the President of our country on the development of opera and ballet art seems especially important to me. It is worth noting that during the years of independence, the touring life of our artists has significantly enriched. There is an intensive exchange of creative forces, international festivals and competitions are regularly held, our artists go on tour to countries near and far abroad, and the best creative forces of foreign countries come to Uzbekistan with performances and concerts. The recent tour of the ensemble of our theater "Tumor" in China and its successful performance there, expected in September, "Orep Aig" with the participation of major opera masters and our leading soloists, the performance "Troubadour" with their participation and complicity of our leading master, People's Artist of Uzbekistan Ramiz Usmanov (who is also the director of the theater) — more one eloquent testimony to this. As well as the grandiose international competition "COMPETIZIONE DELLA' OPERA" announced for the first time in history on the basis of the Alisher Navoi State Academic Bolshoi Theater, in which many singers from different countries are expected to participate. Their performances will be judged by an international jury. The practice of inviting directors from other countries to productions is already beginning to be actively implemented — in October, the audience is waiting for the premiere of the opera by J. Verdi's "Masquerade Ball" staged by the most famous Russian director Alexander Titel, and a little later a new stage version of "Eugene Onegin" will be realized. Tchaikovsky staged by the Belarusian director Olga Volkova. We are also pleased with the counter creative missions — in July, under my leadership, the creative trip of the leading soloists of our theater to the International Festival "Tsar Days" in Yekaterinburg was successfully carried out for the seventh time. And at the end of August, another group of opera soloists was invited to participate in the opening of the concert season of the Samara Philharmonic. The ballet of the Alisher Navoi Ballet successfully tours with the original choreographic project "Lazgi" in many countries.
The theater has found a way to improve the system of vocal and acting training of young opera soloists. It is known that often, having mastered the basics of vocals to one degree or another, they pass by the fundamental foundations of acting training. In this regard, a youth creative workshop has been opened at the theater, where young trainee soloists have the opportunity to fully prepare in the synthesis of the principles of acting and vocal skills, mastering plastics, dance, secular manners, and the history of the theater. It seems that both this and intensive work with young people to introduce them into the performances of the theater's repertoire will also bring their benefits. However, there are still many tasks that require gradual solution in the name of fruitful results.
Yes, there are many problems to be solved. And one of the most important is the change of consciousness of almost every inhabitant of our country. Let's recall the concept of "service to the Fatherland", which constantly lived in the minds of many previous generations. It is important to imagine the indisputable fact that the implementation of all the tasks, attitudes and proposals is possible only when each of us realizes that without the aspirations and labors of each, all these reforms will not be able to be fully implemented. We realize that too often there are some voices, sadly repeating that "the state has not given us something." And we will send them a direct counter question: "What have you personally done for the benefit of the state and the people?". I am afraid that most of the "speakers" of this kind will fall silent in impotence.
And it is vital to carry out updates. And for our country as a whole, and for each of its citizens, our fellow — from small to large. We repeat that it is much more difficult to implement than to talk about the abundance of problems and the need to solve them. But it is on the eve of the great national holiday that I especially want to believe that with the aspiration of souls, talents and labors of everyone and everyone, we will be able to accomplish improvement, renewal, and then the true revival of our Uzbekistan in stages. Both our beloved country and its multinational people will be able to appear in the whole light of wonderful positive changes, improvements and improvements aimed at making us all live even better, more beautiful and creatively richer. And so that our country, which is becoming more and more part of the world community, while preserving its identity, becomes fertile and highly stable both for us and for future generations, who are destined to continue to do its new deeds, history and well-being.