Har kuni ertalab uyg'onganimizda, derazadan quyosh nurlari porlaganda xursand bo'lamiz. Bu hodisa zulmatdan keyin yorug'lik albatta kelishini, yaxshilik doimo g'alaba qozonishini va hayot davom etishini tasdiqlaydi. Bu bizga kuch beradi, kayfiyatimizni ko'taradi.
Bunday nurlar fan va ma'rifatdir. Agar quyosh nurlari er yuzida hayotni ta'minlasa, u holda ma'rifat nurlari odamlarga tinchlik va osoyishtalik, farovonlik, yaxshilik qonunlariga muvofiq yashashga yordam beradi, bu esa rivojlanish va taraqqiyotga imkon beradi.
Buyuk mutafakkirlarning chekkasi
O'zbekiston-buyuk olimlar, mutafakkirlarning vatani. Movarounnahr nomi bilan tanilgan bu hudud uzoq vaqtdan beri ma'rifat markazi, tsivilizatsiyalar chorrahasi bo'lib kelgan. Ushbu muqaddas zaminda ilm-fan va ma'rifat nurlarini butun dunyoga tarqatgan olimlar o'sdi. Ular ilm-fanning ko'plab sohalariga asos solishdi, jahon tsivilizatsiyasining etakchi yulduziga aylanishdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Vatanimiz shon-shuhratini yuksaltirishga qaratilgan faoliyatida ilm-fan nurini butun dunyoga tarqatish tashabbuslari alohida o'rin tutadi. Ushbu xulosa O'zbekiston Prezidentining Ozarbayjonga yaqinda tashrifi chog'ida Fizuli shahrida yangi maktab ochilish marosimida ishtirok etishimizga imkon beradi.
Ma'lumki, so'nggi 30 yil ichida Fizuli harbiy harakatlar natijasida butunlay vayron bo'lib, arvohlar shaharchasiga aylandi. 2020 yilda tiklash ishlari boshlanganidan so'ng, hayot asta-sekin bu erga qaytadi. Uy-joy, ijtimoiy va transport infratuzilmasi qurilmoqda.
Bunday muhim va og'ir davrda O'zbekiston Ozarbayjon bilan birdamligini namoyish etdi. Mamlakatimiz rahbari 2021-yil 31-mart kuni bo'lib o'tgan turkiy kengashning norasmiy sammitida O'zbekiston Qarabaxdagi yodgorliklar, ma'rifat va madaniyat ob'ektlarini tiklashga o'z hissasini qo'shishga tayyorligini ta'kidladi. Va bu amalga oshdi.
Fizuli shahrida 960 o'quvchiga mo'ljallangan zamonaviy maktab qurilishi O'zbekiston Prezidenti tashabbusining amaliy timsoliga aylandi. Mirzo Ulug'bek nomi bilan atalgan ushbu maktabda 40 ta sinf, oltita laboratoriya, ikkita informatika xonasi, beshta funksional o'quv xonasi, AKT va sport zallari, oshxona, kutubxona mavjud. Uning hududida futbol maydoni, dam olish va tadbirlar uchun joylar, yugurish yo'lagi mavjud. Yangi maktab xalqlarimizni yanada yaqinlashtirishga, yosh ozarbayjonlarni O'zbekistonning boy tarixi va madaniyati, buyuk ajdodlarimiz merosi bilan tanishtirishga xizmat qiladi.
Bu ilm-fan va ma'rifatni tarqatishga qaratilgan birinchi yaxshi ish emas. Bir necha yil oldin aynan davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan Termiz shahrida Afg'oniston yoshlari uchun ta'lim markazi ochildi. Ba'zi davlatlar rahbarlari hokimiyat va reytinglarni ta'qib qilayotgan hozirgi davrda ta'lim, fan va ma'rifat nurlarini tarqatishga hamma ham o'zini bag'ishlay olmaydi.
Ilmdan boshqa najot yo'q
Taraqqiyotning asosi va mamlakatni qudratli va millatni buyuk qiladigan kuch — bu fan, ta'lim va tarbiya. Bu insonni mukammallikka olib boradigan, unga ishonch beradigan fan va ma'rifat. Imom Buxoriyning dunyoda ilmdan boshqa najot bo'lmaydi va bo'lmaydi degan so'zlari bu fikrning yorqin tasdig'idir.
Prezident Shavkat Mirziyoyev o'z nutqlarida: "ertangi kun, sayyoramiz farovonligi farzandlarimiz qanday inson bo'lib ulg'ayishiga bog'liq. Bizning asosiy vazifamiz yoshlarning o'zini o'zi anglashi uchun sharoit yaratishdir."
Bugungi kunda, dunyo tez o'zgarib borayotgan bir paytda, xalqlarning barqarorligi va ishonchli rivojlanishiga to'sqinlik qiladigan turli tahdidlar paydo bo'lganda, ma'rifat va ma'naviyatga, axloqiy tarbiyaga, yoshlarning yangi bilimlarni olishga intilishlariga e'tibor berish juda muhimdir. Aynan ta'lim va ma'rifat insoniyat farovonligining asosiy omillari hisoblanadi, odamlarni mehribonlikka chorlaydi, saxiy, sabrli bo'lishga undaydi.
So'nggi paytlarda sayyorada keskin geosiyosiy o'zgarishlar yuz berdi. Xalqaro miqyosda xavfsizlik va barqarorlik tizimi buzilmoqda. Globallashuv jarayonining tezlashishi nafaqat insoniyatning imkoniyatlarini kengaytiradi, balki shu bilan birga qarama-qarshiliklarning kuchayishiga, rivojlangan va qoloq davlatlar o'rtasidagi farqning oshishiga olib keladi. Natijada, tinchlik va xavfsizlikka tahdid soladigan, o'z mohiyatida va miqyosida transmilliy xarakterga ega bo'lgan harakatlar amalga oshiriladi. Bularning barchasi bilimga, ma'rifatga e'tibor bermaslik bilan bog'liq.
Qurollanishning oqibatlari
Hozirgi vaqtda dunyoning qudratli davlatlari o'rtasidagi ziddiyatlar kuchayib borar ekan, yiliga ikki trillion dollardan ko'proq qurol ishlab chiqarish va sotib olishga sarflanganda, har bir davlat ilm-fan va ma'rifatni qo'llab-quvvatlay olmaydi va buning uchun katta mablag ' ajratmaydi. Olimlarning hisob-kitoblariga ko'ra, harbiy soha uchun yillik xarajatlarning umumiy miqdori atrof-muhitni muhofaza qilish uchun zarur bo'lgan xarajatlar miqdoridan besh baravar ko'pdir.
Albert Eynshteynga tegishli bo'lgan so'zga ko'ra, " uchinchi jahon urushida qanday qurollardan foydalaniladi?"u javob berdi: "uchinchi jahon urushida qanday qurol ishlatilishini bilmayman, lekin to'rtinchi jahon urushi tayoq va toshlar bilan olib boriladi". Shunday qilib, buyuk olim majoziy ma'noda, Agar uchinchi jahon urushi ro'y bersa, natijada hozirgi tsivilizatsiya yo'q bo'lib ketishini aytdi.
Bu so'zlar insoniyatni ogohlantiradi. Biroq, ular aytilganidan keyin o'tgan vaqt ichida ommaviy qirg'in qurollari yanada ko'proq ishlab chiqarildi va ular takomillashtirildi. Natijada, to'plangan yadroviy qurol zaxiralari 50 ming megaton trinitrotoluoldan oshdi va bu ikkinchi jahon urushida ishlatilgan barcha turdagi portlovchi moddalardan 10 ming baravar ko'pdir. Boshqacha qilib aytganda, bugungi kunda mavjud bo'lgan o'q-dorilar dunyo aholisini 50 marta yo'q qilishi mumkin yoki sayyoramizning har bir aholisi uchun 3,5 tonna portlovchi moddalar mavjud.
To'p gumburlaganda, u odamlarni o'ldiradi va jim bo'lganda, u ishlab chiqaruvchisini yo'q qiladi. Iqtisodiy nuqtai nazardan, qurol hech qachon harakatsiz qolmasligi kerak. Tinchlik davrida ham, yaratilganidan beri vayron qiluvchi qurol, harbiy-sanoat majmuasini boyitib, iqtisodiyotni, ya'ni farovon hayot orzusini yo'q qiladi. Qurollanish poygasi tufayli savodsizlik, atrof-muhitning buzilishi, uy-joy etishmovchiligi, oziq-ovqat tanqisligi va boshqa muammolar paydo bo'ldi. Hozirgi vaqtda sayyorada 960-980 million kishi savodsiz, ikki milliard odam to'liq ovqatlana olmaydi, bir milliard uy-joy yo'q. Dunyoda ochlik tufayli har kuni 40 ming bola vafot etadi.
Agar ishlab chiqarilgan qurollarning ayrim turlari pul bilan hisoblansa, unda siz quyidagi raqamlarni olasiz: bitta F-14 qiruvchi samolyotini ishlab chiqarish uchun sarflangan mablag'lar uchun to'qqizta maktab qurilishi mumkin; bitta strategik ballistik raketani ishlab chiqarishga sarflangan mablag'lar uchun-beshta o'rta hajmli kasalxonalar; bitta tankni ishlab chiqarish uchun ishlatiladigan mablag'lar uchun siz 36 oila uchun uch xonali kvartiralar qurish. Trident-2 tipidagi bitta strategik ballistik raketaning narxi yil davomida 16 million bolani o'qitishi va ular uchun ovqatlanishni tashkil qilishi mumkin.
Dunyoni nima qutqaradi?
O'tgan 100 yildan sal ko'proq vaqt ichida dunyo ikki jahon urushidan omon qoldi. Ikkinchisi davomida 50 milliondan ortiq odam halok bo'ldi. Bu butun mamlakat aholisiga teng! Urush olib kelgan qiyinchiliklar-qiyinchiliklar, ajralishlar, kasalliklar, jarohatlar, ochlik, qashshoqlik tufayli bevaqt vafot etganlar sonini kim hisoblab chiqdi? Umuman olganda, muammo va baxtsizlikni raqamlarda hisoblash mumkinmi? Va yaqinlaringizning qalbida qo'rquv va vahima?
Yerdagi dunyoni nima qutqarishi mumkin? Albatta, fan va ma'rifat. Yana bir bor-fan va ma'rifat. Shavkat Mirziyoyev prezidentlikning dastlabki kunlaridanoq o'nlab yillar davomida yo'l qo'yilgan xato va kamchiliklar masalasini ochiq ko'targani va to'plangan muammolarni eng qisqa vaqt ichida hal qilishga kirishgani bejiz emas. Buni o'z-o'zini anglash, diniy e'tiqod va so'z erkinligi masalalarida turli cheklovlar va sun'iy to'siqlarni bartaraf etishga qaratilgan keng ko'lamli islohotlar misolida ko'rish mumkin, bu bilim va ma'rifatga chanqoq xalqimiz uchun eng og'riqli masala edi.
Shuni ta'kidlash kerakki, har bir sohada islohotlarni amalga oshirishda xalqning ma'naviy-axloqiy, ilmiy-madaniy yuksalishiga, ularning milliy mentaliteti, sha'ni va qadr-qimmatini anglashiga ustuvor ahamiyat berildi. Va bu jarayonda asosiy maqsad amalga oshdi — mamlakat va xalqning iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishini yangi bosqichga ko'tarish, bu uyg'onish, tiklanish va yuksalishning yangi davriga, bir so'z bilan aytganda, xalqimiz o'z tarixida bir necha bor boshdan kechirgan Uyg'onish davriga olib keladi. Bu dunyo hamjamiyati tomonidan tan olingan haqiqatdir.
Mubolag'asiz aytish mumkinki, so'nggi yillarda mamlakatda amalga oshirilgan keng ko'lamli o'zgarishlar va ta'lim, fan, ma'naviy hayot sohalarida erishilgan yutuqlar haqiqatan ham hajmi va ko'lami bilan ta'sirchan.
Yaxshi tashabbusning ko'rinadigan natijalari
Yangi O'zbekiston rahbari nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar forumlarida tashabbuslarni, shu jumladan ma'naviy-ma'rifiy masalalarga oid tashabbuslarni jasorat bilan ilgari surmoqda. Shunday qilib, u xalqaro jamoatchilik tomonidan keng ma'qullandi va BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida e'lon qilingan "ma'rifat va diniy bag'rikenglik" rezolyutsiyasini qabul qilish tashabbusi amalga oshirilmoqda. Ushbu tashabbus natijalari butun dunyo aholisining hayotiga ijobiy ta'sir ko'rsatishiga shubha yo'q.
Hozirgi modernizatsiya jarayoni, islohotlar va o'zgarishlarning samaradorligi maktab ta'limi, kadrlar tayyorlash masalalariga bog'liq. Prezident ta'lim sohasini rivojlantirishga katta e'tibor qaratmoqda. Mamlakatning kelajagi, barcha sohalardagi yutuqlar va loyihalarni amalga oshirish o'qimishli odamlarga bog'liq. So'nggi besh yil ichida ta'lim sifatini yaxshilash, o'qituvchilarning mavqei va obro'sini oshirish uchun juda ko'p ishlar qilindi.
O'tmishdagi bitta faktga alohida e'tibor qarataylik: yangi o'quv yilining boshlanishi o'qituvchining yozilmagan yillik ish rejasida paxta terish mavsumining boshlanishini ham belgilab berdi. Sovuq qishgacha davom etgan bu oylarda o'qituvchi va talabalar paxta terib dalaga olib borishdi. Qishda o'qituvchiga bir muncha vaqt o'z kasbiy faoliyati bilan shug'ullanish imkoniyati berildi, ammo shunga qaramay, u qog'oz ishlab chiqarish bo'yicha ko'plab vazifalar tufayli o'quvchilarga etarli vaqt ajrata olmadi. Bahor boshlanishi bilan u yana dala ishlariga jalb qilindi. Bundan tashqari, obodonlashtirishda" yordam " ham o'qituvchining yelkasiga tushdi. Va bunday xizmatlar uchun ular kichik maosh to'lashdi. Ko'plab o'qituvchilar boshqa sohalarga o'tdilar. Ta'lim tizimida deyarli erkak o'qituvchilar qolmadi. O'qitish samaradorligi, o'qituvchilarning sifatli tarkibi ham tegishli edi.
Endi mamlakat yangi davrga kirdi. O'qituvchi keraksiz vazifalardan xalos bo'ldi. Unga faqat yoshlarni etuk, mukammal shaxslar sifatida tarbiyalash vazifasi yuklangan. Yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasida to'rtinchi yo'nalish ta'lim sohasini, inson kapitalini rivojlantirishga bag'ishlangan. Maqsad, albatta, muhimdir. Ammo, agar biz zamonaviy o'qitish usullarini joriy qilmasak, bu raqobat dunyosida orqada qolishimiz mumkin.
Prezident yuqori sifatli zamonaviy maktablarni qurish, zamon talablariga javob beradigan samarali o'qitish metodikasini yaratish kabi vazifalarni birinchi o'ringa qo'yadi. Axir, rivojlangan jamiyat bo'lish uchun siz birinchi navbatda fan va ta'limning rivojlanishiga e'tibor berishingiz kerak. Tarixda bunga ko'plab misollar mavjud. Jamiyat asosidagi ta'lim islohotlar va taraqqiyotni targ'ib qiladi, innovatsiyalarga yo'l ochadi.
Rivojlanishning yagona to'g'ri yo'li
Insoniyat faqat bilim tufayli koinotning cheksizligini va uning atomlarda mavjudligi sirini bilib oldi. Agar ilm-fan bo'lmaganida, bugungi kunda tortishish kuchi, lazer yordamida jarrohlik operatsiyalari, raqamli texnologiyalar va boshqa ilg'or, hayotiy yangiliklar haqida hech qanday ma'lumot bo'lmaydi.
Bugungi kunda dunyo yuqori sifatli ta'lim va ilm-fan rivojiga shunchalik muhtojki, u aniq bo'ldi — taraqqiyot eshiklari endi faqat ularning yordami bilan ochilmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga yo'llagan maktubida 2023-yilni insonga g'amxo'rlik va sifatli ta'lim yili deb e'lon qilishi bejiz emas. Davlatimiz rahbari: "ta'lim sifatini oshirish yangi O'zbekistonni rivojlantirishning yagona to'g'ri yo'lidir", dedi.
Kelgusi asrlarda mamlakatni rivojlantirish uchun strategik ahamiyatga ega bo'lgan sifatli ta'lim har doim ustuvor vazifa bo'lib qoladi.
Bugungi kunda mamlakatimizda ta'limga e'tibor, akademik fanni rivojlantirish masalasi konstitutsiyaviy asosga ega bo'ldi, deb qat'iy ishonch bilan aytishimiz mumkin. Agar avvalgi Konstitutsiyada "ta'lim" so'zi faqat ikki marta ishlatilgan bo'lsa, unda asosiy qonunning yangi versiyasida bu so'z 20 marta, ya'ni 10 baravar ko'p ishlatilgan. Unga kiritilgan me'yorlar ta'lim tizimini mustahkamlash maqsadini o'zida mujassam etgan.
Ma'lumotlarga ko'ra, rivojlangan mamlakatlarda 3 yoshdan 22 yoshgacha bo'lgan ta'limning to'liq tsikliga sarmoya kiritishga katta e'tibor qaratilmoqda. Va bu sarmoya kelajakda jamiyatga 15-17 baravar foyda keltiradi.
Ta'lim sohasidagi xalqaro tajribani o'rganish mamlakat taraqqiyotida muhim rol o'ynaydi. Davlatimiz ta'lim sifatini baholash bo'yicha xalqaro tadqiqotlarda (PISA, PIRLS, TIMMS) birinchi marta ishtirok etgani allaqachon o'z natijalarini bermoqda. "Global Innovatsions Indeks" ning 2022 yilgi hisobotiga ko'ra, O'zbekiston 131 davlat orasida yetti pog'onaga ko'tarilib, 65-o'rinni egalladi.
Albatta, sifatli ta'lim taraqqiyot uchun shoshilinch jarayondir. Ushbu sohadagi muammolar kelajakda jiddiy ijtimoiy va iqtisodiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Garchi ba'zi mamlakatlarda bolalarni boshlang'ich ta'lim bilan qamrab olish 91 foizga etgan bo'lsa-da, hali ham 57 milliondan ortiq bola maktab devorlari tashqarisida qolmoqda. O'zbekistonda sohada ishlar tizimli yo'lga qo'yildi, maktab yoshidagi bolalarni ta'lim bilan yuz foiz qamrab olish ta'minlandi. Bugungi kunda sharsimon maktabgacha va maktabda sakkiz million o'quvchi va o'quvchi bor va o'qituvchilar soni bir million kishini tashkil qiladi.
2022-yilda Toshkentda o'tkazilgan yosh bolalarni tarbiyalash va tarbiyalash bo'yicha Jahon konferensiyasida O'zbekistonning ta'lim sohasidagi islohotlari yuksak e'tirofga sazovor bo'ldi. Ushbu e'tirofning amaliy davomi sifatida 10-24 may kunlari Parijda bo'lib o'tgan YUNESKO ijroiya Kengashining 216-sessiyasida O'zbekiston tashabbusi bilan Toshkent deklaratsiyasi va yosh bolalarning tarbiyasi va ta'limini o'zgartirish manfaatlarini ko'zlab chora-tadbirlar ko'rish majburiyatlarini bajarish to'g'risidagi rezolyutsiya bir ovozdan ma'qullandi. Shuningdek, 2022 yilda "Finance Inquirer" nashri bolalarni maktabgacha ta'lim muassasalariga jalb qilishda ijobiy dinamikaga ega bo'lgan 10 ta ilg'or davlatni e'lon qildi. Unda O'zbekiston jahon reytingida birinchi o'rinni egalladi.
Yuragimizni yoritgan Mash'al
Ushbu ko'rsatkichlar faqat boshlanishdir. Mamlakatimiz katta yutuqlar ostonasida turibdi. Shu bilan birga, fan najot yo'li, baxtga olib boradigan to'g'ri yo'ldir. Biz uchun yaratilgan sharoitlarni qadrlash, odamlarning manfaatlarini o'ylaydigan barkamol insonlar bo'lish bizning asosiy burchimizdir. Ma'rifatli bo'lish, jaholatga qarshi kurashish ertangi kun uchun ham muhim vazifalardir.
Biz bir narsani unutmasligimiz kerak. IX-XII asrlarda mamlakatimiz hududida ilm-fan mash'alasi porladi, butun dunyoda tan olingan taniqli mutafakkirlarni tarbiyalagan birinchi Uyg'onish davri yuz berdi. Xususan, Muhammad Xorazmiy, Abu Rayhon Beruniy, Abu Ali ibn Sino, Ahmad Farg'oniy, Mahmud Zamaxshari kabi buyuk mutafakkirlarning ilmiy va ijodiy ixtirolari umuminsoniy taraqqiyotga beqiyos ta'sir ko'rsatdi.
Islom madaniyatining Oltin asri deb nomlangan tarixiy davrda erimizda yashagan buyuk ulamolar-Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Imom Moturidi, Burhaniddin Marginani, Abu Muin Nasafiy — keng Shuhrat qozongan va butun musulmon olamining g'ururi hisoblanadi.
Sohibqiron Amir Temur asos solgan davlat ikkinchi Uyg'onish davrini boshlab berdi, unda Kazizade Rumiy, Mirzo Ulug'bek, G'iyosiddin Koshi, Ali Kushchi, mumtoz shoirlar Abdurahmon jami, Lutfi, Sakkoki, Hafiz Xorazmiy, Alisher Navoiy, Bobur Mirzo ijod qildilar. Tarixchilar Sharafiddin Ali yazdi, Mirxond va Xondamir, rassomlar Mahmud Muzaxhib va Kamoliddin Behzod haqidagi shon-sharaf butun dunyoga tarqaldi. Ikki Uyg'onish davrida dono xalqimiz eng rivojlangan xalqlardan biri bo'lganligi qalbimizga alohida g'urur bag'ishlaydi.
Bugun yangi O'zbekistonda uyg'onish davri ma'rifat mash'alasi ko'tarildi. Prezidentning uchinchi Uyg'onish davri poydevorini qurayotganimiz haqidagi so'zlari hozirgi o'zgarishlar va o'zgarishlarda o'z tasdig'ini topmoqda.
Uyg'onish - milliy tiklanish, taraqqiyotning yangi bosqichi. Bu millat tafakkuridagi tafovutlarni yo'q qiladi, uni bitta ijodiy kuchga, millatning ijodiy kuchini uyg'otadigan, XXI asrning buyuk daholarini, uyg'un shaxslarini tarbiyalaydigan va yuzaga keltiradigan kuchli to'lqinga aylantiradi.
Bugun biz hayotimizda bu to'lqinning engil harakatini his qilamiz. Va unga kuch berish har birimizning ishimizdir. Prezident ta'kidlaganidek: "biz buyuk tarixga, buyuk madaniyatga ega, hech qanday qiyinchiliklardan qo'rqmaydigan, erkin va farovon hayot yo'lidagi har qanday qiyinchiliklarni sharaf bilan engib o'tadigan xalqmiz. Agar biz birgalikda, hamjihatlikda va vijdonan ishlasak, har qanday eng yuqori chegaralarni zabt eta olamiz.
Biz katta orzular va umidlar bilan poydevor qo'yadigan yangi Uyg'onish davri bizning genlarimizning yana bir namoyishi, buyuk xalqning hayotdagi qudratining yana bir aksi bo'ladi. Bu bizning ertangi kunimizni yanada yorqinroq qiladi, hayotimizni yanada farovon qiladi. Bu bizni keyingi avlodlarga munosib meros qoldirishimizga xizmat qiladi.

Просыпаясь каждое утро, мы радуемся, когда лучи солнца светят в окно. Это явление словно подтверждает, что после тьмы обязательно наступит свет, что всегда побеждает добро и продолжается жизнь. Оно придает нам сил, поднимает настроение.
Такими лучами являются наука и просвещение. Если лучи солнца обеспечивают жизнь на земле, то луч просвещения помогает людям жить спокойно и мирно, благополучно, по законам добра, позволяя развиваться и добиваться прогресса.
Край великих мыслителей
Узбекистан — родина великих ученых, мыслителей. Этот край, известный как Мовароуннахр, издавна был центром просвещения, перекрестком цивилизаций. На этой священной земле выросли ученые, распространившие лучи науки и просвещения на весь мир. Они заложили основу для многих направлений науки, стали путеводной звездой мировой цивилизации.
В деятельности Президента Шавката Мирзиёева, нацеленной на приумножение славы нашей Родины, особое место занимают инициативы по распространению света науки на весь мир. Такой вывод позволяет делать и участие нашего лидера в церемонии открытия новой школы в городе Физули во время недавнего визита Президента Узбекистана в Азербайджан.
Как известно, за минувшие почти 30 лет в результате военных действий Физули был полностью разрушен и превратился в город-призрак. После начала восстановительных работ в 2020 году сюда постепенно возвращается жизнь. Возводятся жилье, социальная и транспортная инфраструктура.
В такой важный и тяжелый период Узбекистан продемонстрировал свою солидарность с Азербайджаном. Руководитель нашей страны на прошедшем 31 марта 2021 года неофициальном саммите Тюркского совета подчеркнул, что Узбекистан готов внести свой вклад в восстановление памятников, объектов просвещения и культуры в Карабахе. И это реализовалось.
Строительство в городе Физули современной школы, рассчитанной на 960 учеников, стало практическим воплощением инициативы Президента Узбекистана. В этой школе, носящей имя Мирзо Улугбека, 40 классов, шесть лабораторий, два кабинета информатики, пять функциональных учебных кабинетов, актовый и спортивный залы, столовая, библиотека. На ее территории находятся футбольное поле, места для отдыха и проведения мероприятий, беговая дорожка. Новая школа послужит дальнейшему сближению наших народов, приобщению юных азербайджанцев к богатой истории и культуре Узбекистана, наследию наших великих предков.
Это не первое благое дело, нацеленное на распространение науки и просвещения. Несколько лет назад именно по инициативе главы нашего государства в Термезе был открыт образовательный центр для молодежи Афганистана. Не каждому под силу посвящать себя распространению лучей образования, науки и просвещения в нынешний период, когда руководители некоторых государств гонятся за авторитетом и рейтингами.
Нет спасения, кроме науки
Основой развития и силой, делающей страну могучей, а нацию — великой, являются наука, образование и воспитание. Именно наука и просвещение ведут человека к совершенству, придают ему уверенность. Ярким подтверждением данной мысли являются слова Имама Бухари о том, что в свете нет и не будет другого спасения, кроме науки.
Неслучайно Президент Шавкат Мирзиёев в своих выступлениях подчеркивает: «Завтрашний день, благополучие планеты зависят от того, какими людьми вырастут наши дети. Наша ключевая задача — обеспечить условия для самореализации молодежи».
Сегодня, когда мир стремительно меняется, когда появляются разные угрозы, мешающие стабильности и надежному развитию народов, очень важно уделять внимание просвещению и духовности, нравственному воспитанию, стремлению молодежи получать новые знания. Именно образование и просвещение считаются основными факторами благополучия человечества, призывают людей к доброте, побуждают быть щедрыми, терпеливыми.
За последнее время на планете произошли резкие геополитические изменения. В международном масштабе разрушается система безопасности и стабильности. Ускорение процесса глобализации не только расширяет возможности человечества, но вместе с тем приводит и к обострению противоречий, росту разницы между развитыми и отсталыми государствами. Как результат, совершаются действия, представляющие угрозу миру и безопасности, имеющие транснациональный характер по своей сути и по своим масштабам. Все это объясняется отсутствием внимания к знаниям, просвещению.
Последствия вооружения
В настоящее время, когда противоречия между могучими государствами мира нарастают, когда более двух триллионов долларов в год расходуется на производство и закупку оружия, не каждому государству под силу поддерживать науку и просвещение, выделять для этой цели огромные средства. По расчетам ученых, общий годовой объем затрат на военную сферу в пять раз превышает объем затрат, необходимых для охраны окружающей среды.
Согласно изречению, приписываемому Альберту Эйнштейну, на вопрос: «Какое оружие будет использоваться в Третьей мировой войне?» он ответил: «Я не знаю, какое оружие будет использоваться в Третьей мировой войне, но Четвертая мировая война будет вестись палками и камнями». Тем самым великий ученый образно сказал, что если случится Третья мировая война, то в результате нынешняя цивилизация погибнет.
Эти слова предупреждают человечество. Однако за время, прошедшее после того, как они были сказаны, оружия массового поражения изготовлено еще больше, и оно усовершенствовано. Как результат, накопленные запасы ядерного оружия превысили 50 тысяч мегатонн тринитротолуола, а это в 10 тысяч раз больше взрывчатых веществ всех видов, которые были использованы во Второй мировой войне. Другими словами, имеющимися нынче боеприпасами можно 50 раз уничтожить население Земного шара, или на каждого жителя планеты приходится по 3,5 тонны взрывчатых веществ.
Когда пушка гремит, она убивает людей, а когда молчит — разоряет своего производителя. С экономической точки зрения оружие никогда не должно бездействовать. Даже в мирное время разрушающее оружие с момента своего создания, обогащая военно-промышленный комплекс, уничтожает экономику, то есть мечту о зажиточной жизни. Неграмотность, нарушение экологии, нехватка жилья, дефицит продовольствия и другие проблемы возникли из-за гонки вооружений. В настоящее время на планете 960—980 миллионов человек неграмотны, два миллиарда человек не могут полноценно питаться, один миллиард не имеет жилья. Из-за голода в мире каждый день умирают 40 тысяч детей.
Если некоторые виды выпущенного вооружения исчислять в деньгах, то получатся такие цифры: на средства, израсходованные для производства одного самолета-истребителя F-14, можно построить девять школ; на средства, потраченные на производство одной стратегической баллистической ракеты, — пять больниц среднего объема; на средства, использованные для выпуска одного танка, можно построить трехкомнатные квартиры для 36 семей. На себестоимость одной стратегической баллистической ракеты типа «Трайдент-2» можно обучать 16 миллионов детей в течение года и организовать для них питание.
Что спасет мир?
За прошедшие немногим более 100 лет мир пережил две мировые войны. В ходе последней погибли более 50 миллионов человек. Это равно населению целой страны! А кто посчитал число безвременно скончавшихся людей из-за бед, которые приносили войны, — трудностей, разлуки, болезней, ранений, голода, бедности? Вообще, можно ли исчислять в цифрах беды и несчастья? А страх и панику в душах близких?
Что же может спасти мир на Земле? Конечно, наука и просвещение. Еще раз — наука и просвещение. Неслучайно Шавкат Мирзиёев с первых дней президентства открыто поднял вопрос об ошибках и недостатках, которые допускались в течение многих десятилетий, и приступил к решению накопившихся проблем в кратчайшие сроки. Это можно увидеть на примере широкомасштабных реформ, направленных на устранение разных ограничений и искусственных барьеров в вопросах самоосознания, религиозных убеждений и свободы слова, что было самой болезненной проблемой для нашего народа, жаждущего знаний и просвещения.
Следует подчеркнуть, что при осуществлении в каждой сфере реформ приоритетное значение придавалось духовно-нравственному, научно-культурному возвышению народа, осознанию им своего национального менталитета, чести и достоинства. И в этом процессе воплотилась главная цель — поднять экономическое и социальное развитие страны и народа на новый уровень, что приведет к новому периоду возрождения, восстановлению и возвеличиванию, словом, Ренессансу, который переживал наш народ несколько раз в своей истории. Это истина, которая признается мировым сообществом.
Можно без преувеличения сказать, что осуществленные в стране за последние годы масштабные изменения и достигнутые успехи в сферах образования, науки, духовной жизни действительно впечатляют своим объемом и размахом.
Зримые результаты благой инициативы
Глава Нового Узбекистана на форумах авторитетных международных и региональных организаций смело выдвигает инициативы, в том числе и те, что касаются духовно-просветительских вопросов. Так, получила широкое одобрение международной общественности и воплощается в жизнь инициатива о принятии резолюции «Просвещение и религиозная толерантность», озвученная на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Нет сомнений, что результаты этой инициативы будут благотворно влиять на жизнь населения всего мира.
Нынешний процесс модернизации, результативность реформ и преобразований зависят от школьного образования, вопросов подготовки кадров. Президент уделяет пристальное внимание развитию сферы образования. Будущее страны, успехи во всех сферах и реализация проектов зависят от образованных людей. За последние пять лет сделано очень много для улучшения качества образования, повышения статуса и престижа учителей.
Особо остановимся на одном факте из прошлого: начало нового учебного года в неписанном годовом рабочем плане учителя обозначало и начало хлопкоуборочного сезона. В эти месяцы, продолжавшиеся до холодной зимы, учитель с учениками проводили на поле, собирая хлопок. Зимой учителю давалась возможность некоторое время заниматься своей профессиональной деятельностью, но даже тогда он не мог уделять достаточно времени ученикам из-за множества заданий по бумаготворчеству. А с началом весны он вновь привлекался к полевым работам. Кроме того, «помощь» в благоустройстве также ложилась на плечи учителя. А за такие заслуги платили маленькую зарплату. Многие учителя перешли в другие сферы. А учителей-мужчин в системе образования почти не осталось. Соответствующей была и эффективность обучения, качественный состав преподавателей.
Теперь страна вступила в новый период. Учитель освободился от лишних обязанностей. Перед ним поставлена лишь задача воспитать молодых людей зрелыми, совершенными личностями. В Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022—2026 годы четвертое направление посвящено именно развитию сферы образования, человеческого капитала. Цель, конечно, важна. Но, если мы не будем внедрять современные методы обучения, можем отстать в этом мире конкуренции.
Президент ставит в качестве первоочередных такие задачи, как строительство качественных современных школ, создание эффективной методики обучения, отвечающей требованиям времени. Ведь чтобы стать развитым обществом, нужно уделять внимание прежде всего развитию науки и образования. В истории много примеров этому. Образование, лежащее в основе общества, продвигает реформы и прогресс, открывает путь к инновациям.
Единственно верный путь развития
Человечество лишь благодаря знаниям смогло познать необъятность Вселенной и тайну ее существования в атомах. Если бы не наука, то сегодня не было бы знаний о гравитации, хирургических операций с помощью лазера, цифровых технологий и других передовых, жизненно важных новшеств.
Сегодня мир настолько нуждается в качественном образовании и в развитии науки, что стало ясным — ворота к прогрессу теперь открываются лишь с их помощью.
Неслучайно Президент Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису и народу Узбекистана предложил объявить 2023 год Годом заботы о человеке и качественного образования. Глава государства сказал: «Повышение качества образования — единственно правильный путь развития Нового Узбекистана».
Качественное образование всегда будет приоритетной задачей, имеющей стратегическое значение для развития страны в предстоящих столетиях.
Сегодня с твердой уверенностью можно сказать, что внимание к образованию в нашей стране, вопрос развития академической науки получили конституционную основу. Если в прежней Конституции слово «образование» использовалось только два раза, то в новой редакции Основного закона это слово употреблено 20 раз, то есть в 10 раз больше. В основе включенных в нее норм воплощена цель — усилить систему образования.
По имеющимся данным, в развитых странах большое внимание уделяется инвестированию в полный цикл образования — с 3 до 22 лет. И эта инвестиция в будущем принесет обществу пользу в 15—17-кратном размере.
Изучение международного опыта в сфере образования играет немаловажную роль в развитии страны. То, что наше государство впервые стало участвовать в международных исследованиях по оценке качества образования (PISA, PIRLS, TIMMS), уже дает свои результаты. Согласно отчету «Global Innovatsion Indeks» за 2022 год, Узбекистан среди 131 государства поднялся на семь ступеней и занял 65-е место.
Безусловно, качественное образование является неотложным процессом для прогресса. Проблемы в данной сфере могут в будущем привести к тяжелым социальным и экономическим последствиям. Несмотря на то что в отдельных странах охват детей начальным образованием достиг 91 процента, все же еще более 57 миллионов детей остаются за стенами школы. В Узбекистане работа в сфере системно налажена, обеспечен стопроцентный охват детей школьного возраста образованием. Сегодня в сферое дошкольного и школьного образования восемь миллионов воспитанников и учащихся, а число педагогов составляет один миллион человек.
На Всемирной конференции по воспитанию и образованию детей младшего возраста, проведенной в 2022 году в Ташкенте, реформы Узбекистана в сфере образования получили высокое признание. Как практическое продолжение этого признания на 216-й сессии исполнительного совета ЮНЕСКО, прошедшей 10—24 мая в Париже, по инициативе Узбекистана единогласно была одобрена резолюция о выполнении Ташкентской декларации и обязательств по принятию мер в интересах преобразования воспитания и образования детей младшего возраста. Также в 2022 году издание «Finance Inquirer» объявило 10 передовых государств, имеющих положительную динамику по привлечению детей в дошкольные образовательные учреждения. В нем Узбекистан занял первое место в мировом рейтинге.
Факел, осветивший наши сердца
Эти показатели — только начало. Наша страна стоит на пороге больших достижений. При этом наука — путь спасения, верный путь, ведущий к счастью. Ценить создаваемые для нас условия, становиться гармонично развитыми людьми, думающими об интересах народа, — наш основной долг. Быть просвещенными, бороться против невежества — задачи, важные и для завтрашнего дня.
Мы не должны забывать об одном. На территории нашей страны в IХ—ХII веках засветил факел науки, произошел первый Ренессанс, который вырастил знаменитых мыслителей, получивших признание во всем мире. В частности, научные и творческие изобретения великих мыслителей, таких как Мухаммад Хорезми, Абу Райхан Беруни, Абу Али ибн Сина, Ахмад Фергани, Махмуд Замахшари, оказали несравненное влияние на общечеловеческое развитие.
Великие улемы, жившие на нашей земле в исторический период, названный Золотым веком исламской культуры, — Имам Бухари, Имам Термизи, Имам Мотуриди, Бурханиддин Маргинани, Абу Муин Насафи — широко прославились и считаются гордостью всего мусульманского мира.
Государство, основанное Сахибкираном Амиром Темуром, заложило начало второго Ренессанса, в котором творили Казизаде Руми, Мирзо Улугбек, Гиёсиддин Коши, Али Кушчи, поэты-классики Абдурахман Джами, Лутфи, Саккоки, Хафиз Хорезми, Алишер Навои, Бабур Мирзо. Слава об историках Шарафиддине Али Язди, Мирхонде и Хондамире, о художниках Махмуде Музаххибе и Камолиддине Бехзоде распространилась на весь мир. То, что в период двух Ренессансов наш мудрый народ был в числе самых развитых, вселяет в наши сердца особую гордость.
Сегодня в Новом Узбекистане поднялся факел просвещения периода возрождения. Слова Президента о том, что мы строим фундамент третьего Ренессанса, находят свое подтверждение в нынешних преобразованиях, изменениях.
Ренессанс — общенациональное возрождение, новый этап прогресса. Он устранит разрозненность в мышлении нации, превратит ее в одну созидательную силу, мощную волну, которая пробудит созидательную мощь нации, воспитает и выведет на поверхность великих гениев, гармоничных личностей ХХI века.
Мы сегодня в своей жизни ощущаем легкое движение этой волны. А придать ей силу — дело каждого из нас. Как подчеркивает Президент: «Мы — народ с великой историей, великой культурой, который не боится никаких испытаний, с честью преодолевая любые трудности на пути к свободной и благополучной жизни. Если мы будем вместе, сплоченно и добросовестно трудиться, то сможем покорить любые, самые высокие рубежи».
Период нового Ренессанса, для которого с большими мечтами и надеждами мы закладываем фундамент, станет еще одним проявлением наших генов, еще одним отражением мощи великого народа в жизни. Он сделает наш завтрашний день еще более светлым, нашу жизнь — еще более благополучной. Он послужит тому, чтобы мы оставили достойное наследие следующим поколениям.