Hurmatli festival qatnashchilari!
Barchangizni butun dunyoda ochiq osmon ostidagi muzey sifatida shuhrat qozongan, ko‘hna va betakror Xiva shahrida Xalqaro etnosport festivalining ochilishi bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Yurtimizda birinchi bor o‘tkazilayotgan ushbu anjumanda YUNЕSKO, TURKSOY, Butunjahon etnosport konfederatsiyasi hamda unga a’zo davlatlar vakillari, shuningdek, 63 ta mamlakatdan qariyb 930 nafar etnosport namoyandalari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etayotgani festivalga dunyo miqyosida qiziqish va e’tibor naqadar katta ekanini yaqqol ko‘rsatib turibdi.
Mazkur xalqaro anjumanning uch ming yildan ziyod shonli o‘tmishga ega bo‘lgan Xorazm zaminida o‘tkazilayotgani albatta bejiz emas. Bu qutlug‘ voha bizning boy tarix va madaniyatimiz, milliy qadriyatlarimizning qadimiy beshiklaridan biridir. Ushbu diyordan yetishib chiqqan Najmiddin Kubro, Jaloliddin Manguberdi, Pahlavon Mahmud singari mard va jasur ajdodlarimiz, mohir sarkardalarimiz bilan biz haqli ravishda faxrlanamiz.
Ma’lumki, xalqning tarixi, milliy qadriyat va an’analarini o‘zida mujassam etadigan etnosport turlari yosh avlodni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida, jismoniy va ma’naviy yetuk insonlar etib tarbiyalash, dunyo davlatlari bilan do‘stona aloqalarni mustahkamlashda beqiyos ahamiyatga ega.
Shu bois, mamlakatimizda milliy xalq o‘yinlarini targ‘ib etish va ommalashtirish, bu yo‘nalishda xalqaro hamkorlikni kuchaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Keyingi yillarda bu borada qator qarorlar, jumladan, Etnosport turlarini 2025-yilgacha ommalashtirish va rivojlantirish dasturi qabul qilindi.
Ayniqsa, milliy sport turlari bo‘yicha uch bosqichli musobaqalar tizimi tashkil etilgani, Toshkent shahrida har yili bir marta etnosport turlari bo‘yicha respublika festivali, Xiva shahrida esa ikki yilda Xalqaro etnosport festivalini o‘tkazish yo‘lga qo‘yilgani bu boradagi muhim amaliy qadamlarimizdir.
Yurtimizda har bir tuman va shaharning o‘ziga xos xususiyatidan kelib chiqib, milliy sport turlari va xalq o‘yinlarini ommalashtirish va rivojlantirish, sport musobaqalarini tashkil etish bo‘yicha hududiy dasturlar qabul qilindi.
Ayrim etnosport turlari bo‘yicha boshqaruv tizimi hamda sportchi va trenerlar zaxirasi shakllantirilgani, musobaqalarni doimiy o‘tkazish va ularni moliyalashtirish joriy etilgani bu sohadagi ishlarni muntazamlik asosida olib borish imkonini bermoqda.
Yosh avlod o‘rtasida milliy sport turlari va xalq o‘yinlarini ommalashtirishga katta ahamiyat berilmoqda. Ushbu yo‘nalishda malakali mutaxassislar tayyorlash, ilmiy tadqiqotlar olib borish masalalari ham e’tiborimiz markazida bo‘lib kelmoqda.
Bu boradagi ishlarni izchil davom ettirgan holda, yurtimizda milliy sport turlari va xalq o‘yinlari ro‘yxatlari shakllantirildi, o‘zbek kurashini YUNЕSKOning etnosport milliy o‘yinlari nomoddiy madaniy merosi ro‘yxatiga kiritish choralari ko‘rilmoqda.
Fursatdan foydalanib, ushbu festivaldagi ishtirokingiz uchun siz, azizlarga, xorijiy davlatlarning muhtaram elchilariga, xalqaro tashkilotlar vakillariga samimiy minnatdorlik bildiraman.
Ishonchim komil, birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz bilan bu festival dunyodagi nufuzli sport anjumanlari qatoridan munosib o‘rin egallaydi.
Festival doirasida o‘tkaziladigan sport musobaqalari, xalqaro turnir, jahon chempionatlari va konferensiya ishiga muvaffaqiyat tilayman.

Участникам Международного фестиваля этноспорта
От всей души поздравляю всех вас с открытием Международного фестиваля этноспорта в древней и неповторимой Хиве – известном во всем мире музее под открытым небом.
В фестивале, который впервые проходит в нашей стране, принимают участие представители ЮНЕСКО, ТЮРКСОЙ, Всемирной конфедерации этноспорта и государств – ее членов, а также около 930 этноспортсменов из 63 стран, работники средств массовой информации, что наглядно показывает, насколько велики в мире интерес и внимание к этому мероприятию.
Не случайно международный фестиваль проводится на земле Хорезма с более чем трехтысячелетним славным прошлым. Этот благодатный оазис – одна из древних колыбелей нашей богатой истории, культуры и национальных ценностей. Мы по праву гордимся взращенными этой землей нашии стойкими и мужественными предками, талантливыми и искусными полководцами, такими как Нажмиддин Кубро, Джалолиддин Мангуберды, Пахлаван Махмуд.
Известно, что виды этноспорта, воплощающие в себе историю народа, национальные ценности и традиции, имеют огромное значение в воспитании молодого поколения в духе любви и преданности Родине, гармонично развитыми личностями, в укреплении дружбы между государствами мира.
В этой связи в нашей стране особое внимание уделяется популяризации национальных, народных игр, расширению международного сотрудничества в данной сфере. В последние годы был принят ряд соответствующих постановлений, в частности, Программа по популяризации и развитию видов этноспорта до 2025 года.
Важными практическими шагами в этом направлении стала организация трехэтапных соревнований по национальным видам спорта, ежегодное проведение в Ташкенте республиканского фестиваля этноспорта и раз в два года в Хиве – Международного фестиваля этноспорта.
Исходя из особенностей каждого района и города республики, приняты территориальные программы по развитию и популяризации национальных видов спорта и народных игр, организации спортивных соревнований.
По отдельным видам этноспорта сформированы система управления, а также резерв спортсменов и тренеров, налажено регулярное проведение соревнований и их финансирование, что создает возможности для работы сферы на системной основе.
Большое значение придается широкому привлечению молодежи к занятиям национальными видами спорта и народными играми. В центре внимания находятся вопросы подготовки квалифицированных специалистов, организации научных исследований в данной области.
В продолжение такой последовательной работы составлен перечень национальных видов спорта и народных игр, принимаются меры по включению узбекской борьбы кураш в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО по этноспортивным национальным играм.
Пользуясь возможностью, выражаю искреннюю признательность за участие в фестивале уважаемым послам зарубежных государств, представителям международных организаций.
Уверен, что совместными усилиями наш фестиваль займет достойное место в ряду престижных мировых спортивных форумов.
Желаю успехов в проводимых в рамках фестиваля спортивных соревнованиях, международном турнире, чемпионатах мира, а также плодотворной работы конференции.