Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 8-sentabr kuni tarmoq va hududlarda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishni oshirish chora-tadbirlari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Iqtisodiyotga investitsiya va ilg‘or texnologiyalar faol jalb etilayotgani natijasida sanoat izchil rivojlanmoqda. Joriy yilning yetti oyida yurtimizda sanoat mahsulotlari hajmi 5,7 foizga o‘sib, 345 trillion so‘mga yetgan. Bu ko‘rsatkich elektr texnikasi sanoatida 46 foiz, yengil avtomobillarda 16 foiz, qurilish materiallari tarmog‘ida 12 foiz, tayyor kiyim-kechak ishlab chiqarishda 11 foizni tashkil qilgan.
Ish to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilgan joylarda ham o‘zgarish bo‘lmoqda. Xususan, sanoat ko‘rsatkichi Bandixonda 45 foiz, Kitobda 19 foiz, Qiziriqda 18 foiz, Kegeylida 14 foiz o‘sgan. Shu kabi 25 ta tuman va shaharda sanoat hajmi 10 foizdan ziyod ko‘paygan.
Umuman, yil boshidan buyon mamlakatimiz bo‘yicha 2 mingta yangi sanoat loyihasi ishga tushirilib, yil yakunigacha qo‘shimcha 1 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarish imkoni yaratildi.
Misol uchun, “Pistali” oltin konida yangi metallurgiya zavodi muddatidan oldin quvvatga kiritilgani hisobiga, shu yilning o‘zida qo‘shimcha 840 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqariladi. Zavoddagi qariyb 50 million dollarlik uskunalar sanoat kooperatsiyasi asosida o‘zimizda tayyorlangan.
Lekin, hamma tarmoq va hududda ham imkoniyatlardan to‘liq foydalanilmayapti. 34 ta tuman va shaharda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi o‘tgan yilga nisbatan pasaygan. Ayrim tarmoqlarda, jumladan, farmatsevtika, charm-poyabzal, to‘qimachilik sanoatida ishlab chiqarish va eksport sur’ati sekinlashgan.
Yig‘ilishda qayd etilganidek, sohada yangi imkoniyat va zaxiralarni aniqlash uchun hududlarga ishchi guruhlar yuborilgan. Misol uchun, Toshloq tumanida 23 ta korxona quvvatlarini tiklash va 22 ta yangi loyihani tezlashtirish hisobiga yil yakunigacha qo‘shimcha 1 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarish mumkinligi aniqlangan.
Yana bir imkoniyat – tumanlarda sanoat kooperatsiyasini kengaytirib, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish.
Masalan, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mahalliy sanoat korxonalari bilan kooperatsiyani yo‘lga qo‘yib, polimer, quyma ehtiyot qismlar, kimyoviy reagent kabi 1 trillion so‘mlik mahsulotlar olmoqda. Xuddi shunday imkoniyatlar Andijon, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand va Xorazmda ham bor.
Ishlab chiqarish barqarorligidagi asosiy masalalardan biri – energiya ta’minoti. Shu bois Bosh vazir rahbarligidagi komissiyaga qo‘shimcha ishlab chiqarishni hisobga olgan holda, hududlarning oyma-oy energiya balansini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Sanoat korxonalarini oldindan xabardor qilmasdan turib, elektr ta’minotidan uzish mumkin emasligi qat’iy ko‘rsatib o‘tildi.
Yil yakunigacha 232 ta mahalliy sanoat korxonasida mahsulot hajmini oshirish, 210 ta yirik sanoat loyihasini to‘liq ishga tushirish zarurligi qayd etildi. Sanoat jamg‘armasidan samarali foydalanish, zarar ko‘rib ishlayotgan sanoat korxonalarini sog‘lomlashtirish, eksportchilarga transport jihatidan ko‘maklashish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda tarmoq rahbarlari va viloyat hokimlari yil yakunigacha mo‘ljallangan ishlab chiqarish va eksport ko‘rsatkichlari, sanoat korxonalarini kuz-qish mavsumida energiya resurslari bilan ta’minlash choralari bo‘yicha axborot berdi.

Обсуждены меры увеличения промышленного производства
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 8 сентября состоялось видеоселекторное совещание по мерам увеличения производства промышленной продукции в отраслях и регионах.
В результате активного привлечения инвестиций и передовых технологий в экономику промышленность последовательно развивается. За семь месяцев текущего года объем промышленного производства в стране увеличился на 5,7 процента и достиг 345 триллионов сумов. В электротехнической промышленности рост составил 46 процентов, в производстве легковых автомобилей - 16 процентов, в промышленности строительных материалов - 12 процентов, в производстве готовой одежды - 11 процентов.
Изменения происходят там, где правильно организована работа, отмечалось на совещании. В частности, в Бандихане рост промышленности составил 45 процентов, в Китабе - 19 процентов, в Кызырыке - 18 процентов, в Кегейли - 14 процентов. В 25 районах и городах объем промышленного производства увеличился более чем на 10 процентов.
В целом с начала года в нашей стране запущено 2 тысячи новых промышленных проектов, а до конца года удалось выпустить продукцию дополнительно на 1 триллион сумов.
Так, благодаря досрочному вводу в эксплуатацию нового металлургического завода на месторождении золота «Пистали» в этом году будет произведена продукция дополнительно на 840 миллиардов сумов. Оборудование завода на сумму около 50 миллионов долларов было изготовлено собственными силами на основе производственной кооперации.
Однако не во всех отраслях и регионах возможности используются в полной мере. В частности, в 34 районах и городах объем промышленной продукции снизился по сравнению с прошлым годом. В некоторых отраслях, в том числе фармацевтической, кожевенно-обувной, текстильной, темпы производства и экспорта замедлились.
Как отмечалось на совещании, в регионы были направлены рабочие группы для выявления новых возможностей и резервов. К примеру, в Ташлакском районе выявлено, что до конца года можно произвести продукцию дополнительно на 1 триллион сумов за счет восстановления мощностей 23 предприятий и ускорения реализации 22 новых проектов.
Еще одна возможность — расширить промышленную кооперацию в районах и производить продукцию, замещающую импорт.
Например, Алмалыкский горно-металлургический комбинат наладил сотрудничество с местными промышленными предприятиями и производство продукции, такой как полимеры, литые запчасти, химические реагенты, на 1 триллион сумов. Подобные возможности существуют в Андижане, Кашкадарье, Навои, Самарканде и Хорезме.
Одним из главных факторов стабильности производства является энергоснабжение. Поэтому перед комиссией во главе с Премьер-министром поставлена   задача разработать ежемесячный энергобаланс регионов. Подчеркнута недопустимость отключения подачи электроэнергии промышленным предприятиям без предварительного уведомления.
Отмечена необходимость нарастить производство в 232 промышленных предприятиях и запустить 210 крупных промышленных проектов до конца года. Даны поручения по эффективному использованию Фонда развития промышленности, оздоровлению убыточных промышленных предприятий, оказанию помощи экспортерам в транспортных вопросах.
На совещании руководители отраслей и хокимы регионов представили информацию о запланированных на конец года производственных и экспортных показателях, мерах по обеспечению промышленных предприятий энергоресурсами в осенне-зимний период.