Muhtaram otaxon va onaxonlar!
Bundan roppa-rosa o‘ttiz ikki yil muqaddam O‘zbekiston o‘z mustaqilligini e’lon qildi. O‘tgan davrda biz qancha sinovlarni boshimizdan o‘tkazdik, ko‘plab qiyinchilik va mashaqqatlarni birgalikda yengdik.
O‘ttiz ikki yil avval tug‘ilgan go‘dak bugun o‘zining mustaqil fikri, dunyoqarashi, orzu-istaklari va maqsadlariga ega shaxs sifatida voyaga yetdi. Xuddi shu singari, bugungi O‘zbekiston ham, o‘tgan davrda turli sinovlarda toblanib, tajriba orttirib, o‘zining aniq maqsadi va yo‘li, pozitsiyasiga ega bo‘lgan katta davlat sifatida shakllandi.
Bu – butun xalqimizning tarixiy yutug‘i. Unda har biringizning munosib hissangiz bor!
Siz, azizlarning Vatanga mehr va sadoqat bilan qilayotgan har kunlik mehnatingiz O‘zbekiston mustaqilligini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda. Shu ma’noda, Istiqlol bayrami – barchamizning bayramimiz, mustaqil O‘zbekiston – barchamizning faxrimiz, iftixorimiz, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Mana shu shukuhli damlarda har qanday sharoitda ham o‘z kasbiga sodiq qolib, yosh avlodimizga ilm-fan asoslarini o‘rgatib kelayotgan hurmatli muallim va murabbiylarni, xalq salomatligi yo‘lida o‘zini ayamasdan xizmat qilayotgan jonkuyar shifokorlarni, el-yurt dasturxonini yanada to‘kin qilish uchun dalalarimizda fidokorona mehnat qilayotgan mirishkor dehqon va fermerlarimizni, ona yurtimiz qalqonlari bo‘lgan jasur harbiylarimizni, iqtisodiyotimiz rivoji, xalqimiz farovonligini oshirish yo‘lida jonbozlik ko‘rsatayotgan tadbirkorlarimizni, o‘zining dastlabki yutuqlari bilan barchamizni xursand qilayotgan azmu shijoatli yoshlarimizni, qalb to‘la mehri, ulug‘ fazilatlari bilan xonadonlarimiz ustuni bo‘lib kelayotgan hurmatli opa-singillarimizni, har bir ishda duogo‘y bo‘lib, bizga Yaratgandan kuch va madad tilab turgan muhtaram otaxon va onaxonlarimizni, dunyoning qaysi o‘lkasida bo‘lsa ham, O‘zbekiston sog‘inchi bilan yashayotgan aziz vatandoshlarimizni, bir so‘z bilan aytganda, 36 millionlik butun xalqimizni bugungi ulug‘ bayram bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Istiqlol ayyomi barchamizga muborak bo‘lsin!
Albatta, O‘zbekiston o‘z suvereniteti, davlat mustaqilligiga osonlik bilan erishgani yo‘q. Bu yo‘lda ajdodlarimizning siyosiy va ma’rifiy intilishlari so‘nggi bir yarim asr davomida deyarli to‘xtamadi. Hurriyat uchun kurashgan ko‘plab Vatan fidoyilari qatag‘on etildi, istiqlolga intilgan millat qahramonlari zulm va zo‘ravonlik qurboni bo‘ldi.
Biz yurt ozodligi yo‘lida kurashgan, nohaq ayblanib, bu dunyodan armon bilan ketgan vatandoshlarimizning pok nomlarini tiklashni o‘z oldimizga maqsad qilib qo‘ygan edik. So‘nggi uch yilda ularning 856 nafari Oliy sud tomonidan oqlandi. Biz bunday ezgu ishlarni albatta davom ettiramiz. Zero, bu masalada adolat qaror topishi shart.
O‘tmishga nazar tashlar ekanmiz, achchiq bir haqiqatni tan olishga majburmiz: “o‘zbek” deganda, faqat ertayu kech paxta dalasida mehnat qiladigan zahmatkash insonlar tasavvur qilinar edi. Afsuski, shu darajaga tushib qolgan edik.
Paxta hukmronligi o‘zbekning peshonasiga yozilgan balo bo‘ldi. Paxta siyosati Orolni quritdi, ekologiyamizni inqirozga olib keldi, iqtisodiyotimizni, ta’lim tizimini izdan chiqardi. Oqibatda bir necha avlod chalasavod bo‘lib voyaga yetdi. Biz buning asoratlari bilan haligacha kurashyapmiz.
Bugun paxtachilikda bozor iqtisodiyoti tamoyillari joriy etilib, soha o‘z egasini topdi. Natijada o‘qituvchi maktabga, shifokor shifoxonaga qaytdi, tadbirkorlar paxta “o‘lponi”dan ozod bo‘ldi, majburiy va bolalar mehnatiga chek qo‘yildi. O‘zbekiston xalqaro “qora ro‘yxatlar”dan chiqarildi.
Barchamizning fidokorona mehnatimiz, g‘ayratu shijoatimiz bilan Yangi O‘zbekiston orzusi real haqiqatga aylanmoqda. Xalqaro maydonda Vatanimizga nisbatan hurmat va e’tibor tobora ortib bormoqda.
Prezident sifatida dastlabki ishlarimdan biri qo‘shni mamlakatlar bilan do‘stona munosabatlarni o‘rnatish bo‘ldi. Yillar davomida yechimini kutayotgan muammolar hal etildi. Buning natijasida Markaziy Osiyo davlatlari bilan barcha sohalardagi aloqalarimiz yangi bosqichga chiqdi.
Siyosiy mustaqillik zamirida eng avvalo iqtisodiy mustaqillik yotishi hech kimga sir emas. Oxirgi yillarda amalga oshirgan ishlarimiz, erishgan natijalarimiz bu yo‘lda mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilmoqda. So‘nggi 6 yilda yurtimizda yalpi ichki mahsulot hajmi 1,5 martadan ziyod, tadbirkorlik subyektlari soni 2 karra ko‘paygani, sanoatdagi o‘sish 40 foizdan oshgani buni yaqqol tasdiqlaydi. Qisqa muddatda kambag‘allikni 2 barobardan ziyod qisqartirishga erishdik.
Lekin biz bugun bilan kechagi kunni emas, bugun bilan ertangi kunni taqqoslashimiz, ishimizni shu asosda tashkil etishimiz kerak. Chunki, kelajak bugun biz tashlayotgan qadamlardan boshlanadi.
Biz mutafakkir zotlarning: “Davlatning vazifasi insonlarni baxtli-saodatli qilishdir. Bu maqsadga esa ilm va yaxshi axloq yordamida erishiladi”, degan hikmatli so‘zlarini o‘zimiz uchun dastur deb bilamiz.
Ma’lumki, biz bir yil avval taraqqiyotimizning 5 ta asosiy yo‘nalishini belgilab olgan edik. Unda ta’lim sohasini rivojlantirish birinchi galdagi ustuvor vazifa sifatida qayd etilgan.
Men doimo ta’lim, ta’lim, muallim, muallim, deb ta’kidlashim bejiz emas. Chunki ta’limni rivojlantirmasdan turib yuksak taraqqiyotga erisha olmaymiz. Har qanday muammoning yechimi ham, ertangi kunimizni hal qiluvchi omil ham, shubhasiz, ta’limdir.
2022-yili mamlakatimizda 72 ta yangi maktab qurildi, 279 tasi kapital ta’mirdan chiqarildi, 514 ta maktab esa rekonstruksiya qilindi. Maktablar uchun 30 mingdan ortiq kompyuter xarid qilindi. Yangi o‘quv yilidan respublikamiz maktablarida xorijdan maxsus taklif etilgan 500 nafar ingliz tili mutaxassislari bolalarimizga dars beradi. Boshlang‘ich sinf o‘quvchilari ilg‘or xorijiy tajriba asosida ishlab chiqilgan yangi dastur va darsliklar bo‘yicha o‘qiy boshlaydilar.
Xuddi shu kabi, sog‘liqni saqlash, biznesni rivojlantirish, sud tizimini takomillashtirish hamda suv va yoqilg‘i-energetika muammolarini hal etish yuzasidan katta loyihalar boshlangan. Yana bir bor ta’kidlayman: ushbu belgilangan ustuvor yo‘nalishlar bizning doimiy e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
Agar 3 ming yillik tariximizga nazar tashlaydigan bo‘lsak, ota-bobolarimiz asrlar mobaynida dunyo tamadduniga nafaqat jismoniy, balki intellektual mehnati bilan ulkan hissa qo‘shganiga guvoh bo‘lamiz.
Biz jahonga faqat xomashyo emas, avvalo ilm-ma’rifat, ma’naviy boylik yetkazib bergan ne-ne ulug‘ zotlarning avlodimiz. Hech shubhasiz, ularga xos bo‘lgan buyuk fazilatlar, ular yaratgan shonli an’analar bugun ham bizning qalbimizda, ongimizda, hayotimizda yashamoqda.
Men ishonaman, biz bu tarixiy yo‘lni munosib davom ettirishga har tomonlama qodirmiz. Bugungi kunda dunyo xaritasida tutgan o‘rnimiz, o‘z oldimizga qo‘yayotgan juda ulkan maqsad va marralarimiz ham aynan shuni taqozo etmoqda.
Shundan kelib chiqqan holda, biz transport-logistika tizimi bilan birga, bugun zamonning o‘zi talab qilayotgan ilm-fan, innovatsiya, IT va aqliy mehnatga asoslangan boshqa sohalarni jadal rivojlantirishga ustuvor ahamiyat qaratyapmiz. Aynan shu yo‘nalishlar O‘zbekiston iqtisodiyotining yaqin kelajakdagi asosiy lokomotivlariga aylanadi.
Bugun bizning oldimizda turgan yana bir muhim masala – ekologik muammolar va suv tanqisligidir. Tarozining bir pallasida o‘sib borayotgan qurilishlar, ishlab chiqarish, qishloq xo‘jaligi turgan bo‘lsa, ikkinchi pallasida har birimiz uchun eng zarur bo‘lgan suvni tejash, atrof-muhit ifloslanishining oldini olish va yer resurslaridan oqilona foydalanish masalasi turibdi.
Bizning vazifamiz – har ikki yo‘nalishda ham muvozanatni saqlashdan iborat. Hech qachon unutmasligimiz lozimki, tabiiy resurslar – bu kelajak avlodlarimizga ham tegishli bo‘lgan boylikdir. Shu bois, ulardan nafaqat bugungi, balki ertangi kunimizni ham o‘ylab, oqilona foydalanishimiz zarur.
Bu borada suvni, energiya va boshqa tabiiy resurslarni tejaydigan iqtisodiyotga tezroq o‘tish muhim ahamiyatga ega. Biz uchun “yashil” va raqamli texnologiyalar, innovatsion ishlab chiqarish korxonalarini barpo etish vazifasi ham dolzarb bo‘lib turibdi.
Yangilangan Konstitutsiyamizda O‘zbekistonning dunyoviy davlat va turli madaniyatlarni birlashtirgan makon ekani aniq belgilab qo‘yildi. Bizning kuch-qudratimiz – mana shunda, biz bu boylikni ko‘z qorachig‘idek asrashimiz kerak. Tarixga qaraydigan bo‘lsak, asrlar davomida yurtimizda turli xil e’tiqod va qarashlar, dinlar, madaniyatlar bag‘rikenglik bilan qabul qilinganini ko‘ramiz.
Biz – nizolarni urush bilan emas, tinchlik bilan hal etish yo‘lini tanlaydigan xalqmiz. Biz barcha xalqlar bilan hamisha murosai madora, do‘stlik va hamkorlikda yashab kelganmiz. Bugungi taraqqiyot yo‘limizda ham aynan shu tamoyillarga tayanamiz.
Bizga, birinchi navbatda, kuchli fuqarolik jamiyati zarur, chunki har qanday islohot har birimizning yuragimizdan, ongimizdan boshlanishi lozim. Adolatli qonunlar bo‘yicha vijdonan yashashga tayyor bo‘lishimiz, mamlakat kelajagi uchun bir yoqadan bosh chiqarib, olg‘a qadam bosmog‘imiz kerak.
Bugun rivojlangan fuqarolik jamiyatini shakllantirish haqida gap borar ekan, buni so‘z va matbuot erkinligisiz tasavvur qilib bo‘lmaydi. Butun dunyoda jurnalistlar o‘zlari va jamiyatni o‘ylantirayotgan, xavotirga solayotgan mavzular haqida gapirish va yozish huquqi uchun, haqiqat uchun kurashganlar va bundan keyin ham kurashadilar.
Ammo, ishonch bilan ayta olamanki, men erkin fikrli jurnalistlar tarafida bo‘lganman va doimo shu pozitsiyada bo‘laman. Ayni vaqtda axborot makonida haqqoniylik va xolislik bosh mezon bo‘lishi kerak.
Hurmatli bayram qatnashchilari!
Buyuk ma’rifatparvar bobomiz Abdurauf Fitrat ta’biri bilan aytganda, “xotin-qizlar – bu millat onalaridir”. Ular millatning yangi nasli – farzandlarini tarbiyalash uchun o‘zlari ham yuksak bilimli bo‘lishlari zarur.
Shunday ekan, oldimizda turgan yana bir muhim vazifa – jamiyat hayotining barcha sohalarida ayollar uchun teng imkoniyatlar yaratishdir. Hurmatli xotin-qizlarimizning jamiyatdagi o‘rni va nufuzini oshirish, ularning huquq va manfaatlarini, kasb sohasi bo‘yicha o‘sishini ta’minlash borasida o‘tgan davrda ko‘p ishlarni amalga oshirdik. Shu bilan birga, bu yo‘nalishda qiladigan ishlarimiz ham oz emas.
Ma’lumki, muhtarama ayollarimiz zimmasida xizmat sohasidagi vazifasidan tashqari, farzandlar tarbiyasi, oilada sog‘lom muhitni mustahkamlash, axloqiy-ma’naviy an’analarni davom ettirishdek murakkab vazifalar ham bor. Shunday ekan, mehribon opa-singillarimizni har qancha qo‘llab-quvvatlasak, arziydi.
Mana, bu yil oiladagi zo‘ravonlikka qarshi qonunni qabul qildik. Bundan ko‘zlangan asosiy maqsad – oilalar mustahkamligini, ayollarimizning baxti va himoyasini ta’minlashdir. Biz bu yo‘nalishdagi ishlarimizni bundan keyin ham izchil davom ettiramiz.
O‘zbekistonning har bir farzandi xalqimizning birdamligi, mamlakat yaxlitligi uchun kurashib yashashni o‘z hayotining ma’nosi deb bilmog‘i kerak!
Biz bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!
Insoniyat oxirgi besh-olti yil mobaynida so‘nggi yuz yil davomida o‘z boshidan o‘tkazishi mumkin bo‘lgan barcha sinovlar bilan yuzma-yuz kelgani sizlarga ma’lum.
Bu pandemiya bo‘ladimi, tabiiy ofatlar, zilzilalar bo‘ladimi, qurolli to‘qnashuvlar, global isish hamda qurg‘oqchilik bo‘ladimi – barchasi bashariyatni qattiq sinovdan o‘tkazdi va o‘tkazmoqda. Mazkur murakkab vaziyatni, ta’bir joiz bo‘lsa, kuchli va qattiq to‘fonga qiyoslash mumkin.
Bunday ofatlar oqibatida “manaman” degan daraxtlarning ham barglari uzilishi, shoxlari sinishi, kurtaklari to‘kilishi, hatto mevalari nobud bo‘lishi mumkin. Lekin ildizi mustahkam va chuqur bo‘lgan daraxtlar yiqilmaydi. Aksincha, yerga o‘sha tomirlari bilan yanada mahkam bog‘lanadi. Qayta kurtak yozadi, mevalar tugaveradi. Bu – hayot qonuni.
Bizning qadimiy va mustahkam ildizlarimiz bor. Bu – bizning tariximiz, qadriyat va an’analarimiz, urf-odatlarimiz, milliy o‘zligimizdir. Men ana shu teran ildizlarimizda yurtni, millatni birlashtiradigan buyuk bir g‘oyani ko‘raman.
Biz Vatanimiz mustaqilligi, xalqimiz tinchligini ta’minlashning ishonchli kafolati bo‘lgan Qurolli Kuchlarimiz salohiyatini oshirishga, harbiy xizmatchilar va ularning oilalari uchun yanada munosib sharoit yaratishga alohida e’tibor qaratamiz.
Dunyoning olis va yaqin mamlakatlari, ayniqsa, qo‘shni davlatlar, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar bilan do‘stlik va o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga olib chiqamiz. Bu borada mamlakatimiz va xorijiy davlatlar diplomatlarining xizmatlarini alohida ta’kidlash lozim.
Mana shu imkoniyatdan foydalanib, bugungi tantanali marosimda xorijiy davlatlarning hurmatli elchilari, xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etayotganidan mamnun ekanimni bildirib, ularning mamlakatlari va xalqlariga tinchlik va ravnaq tilayman.
Barchangiz bir haqiqatni bilishingizni istardim. Bizning jamiki sa’y-harakatlarimiz mamlakatimiz ravnaqi uchun, o‘z Vataniga sadoqatli xalqimiz uchun, sizlar uchun, aziz yurtdoshlar!
Bugun oldimizda turgan vazifalar qanchalik ulkan va murakkab bo‘lmasin, ularni birgalikda hal etishga kuchimiz ham, imkoniyatimiz ham yetadi.
Biz endi kechagi odamlar emasmiz. Xalqimiz ham kechagi xalq emas.
Tarixdan ma’lum: vaqtni – imkoniyatga, imkoniyatni – yutuqqa, yutuqni taraqqiyot poydevoriga aylantira olgan xalq – buyuk xalqdir. Bugun mehnatkash, mard va olijanob, mehr-oqibatli elimiz ayni shunday xalq bo‘lib maydonga chiqmoqda.
Fursatdan foydalanib, Yangi O‘zbekistonni barpo etishda fidokorona mehnat qilib kelayotgan barcha yurtdoshlarimizga, ona xalqimga chin qalbimdan minnatdorlik bildiraman.
Siz, azizlarni, kattayu kichik barcha vatandoshlarimni bugungi ulug‘ ayyom – O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining o‘ttiz ikki yilligi bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklayman.
Barchangizga sihat-salomatlik, xonadonlaringizga baxtu saodat, fayzu baraka tilayman.
Barcha yutuq va g‘alabalarimizning ijodkori va bunyodkori bo‘lgan xalqimiz hamisha omon bo‘lsin! Go‘zal yurtimizda tinchlik va osoyishtalik bardavom bo‘lsin!

Уважаемые ветераны, молодежь!
Тридцать два года назад Узбекистан провозгласил свою независимость. За минувший период вместе мы прошли большой путь, преодолели немало трудностей и испытаний.
Образно говоря, появившийся на свет тридцать два года назад ребенок сегодня уже сформировался как личность, имеющая независимое мнение, мировоззрение, свои мечты, чаяния и цели. Подобно этому сегодняшний Узбекистан, закалившись в испытаниях на пройденном пути и приобретя необходимый опыт, сформировался как суверенное государство, имеющее собственные конкретные цели, курс и позицию.
Это историческое достижение всего нашего народа. И в нем есть достойный вклад каждого из вас.
Ваш, дорогие мои, каждодневный труд, наполненный любовью и преданностью Родине, служит дальнейшему укреплению независимости Узбекистана. В этом смысле будет правильным сказать, что праздник независимости – наш общий праздник, а независимый Узбекистан – наша общая гордость и честь.
В эти волнующие минуты искренне, от всего сердца поздравляю с сегодняшним великим праздником уважаемых учителей и наставников, которые в любых условиях остаются преданными своей профессии, обучают основам знаний и наук наше подрастающее поколение, самоотверженных врачей, отдающих себя служению во имя здоровья народа, умелых дехкан и фермеров, неустанно работающих на полях и обеспечивающих изобилие в стране, отважных военнослужащих, являющихся щитом нашей Родины, предпринимателей, проявляющих активность и инициативность на пути развития экономики, повышения благосостояния населения, энергичную и целеустремленную молодежь, радующую нас своими первыми успехами, уважаемых женщин, теплом своей души и высокими человеческими качествами укрепляющих домашний очаг, почтенных отцов и матерей, которые благословляют нас во всех наших начинаниях, просят у Всевышнего для нас сил и поддержки, дорогих соотечественников, живущих с любовью к Родине, в какой бы стране мира они ни находились, одним словом, весь наш 36-миллионный народ.
Поздравляю всех вас с Днем независимости!
Конечно, добиться суверенитета, государственной независимости Узбекистану было нелегко. Политические и просветительские устремления наших предков в этом направлении набирали силу на протяжении последних полутора столетий. Были репрессированы многие патриоты, боровшиеся за свободу Родины, герои нации, стремившиеся к ее независимости, стали жертвами насилия и беззакония.
Мы поставили перед собой цель восстановить честные имена наших соотечественников, которые были несправедливо обвинены и погибли, так и не осуществив свою мечту о свободе родной страны. За последние три года Верховным судом были реабилитированы 856 жертв политических репрессий. Мы обязательно продолжим эту благородную работу. Справедливость должна восторжествовать.
Оглядываясь назад, мы вынуждены признать горькую правду: ранее слово «узбек» ассоциировалось лишь с теми, кто днем и ночью трудится на хлопковых полях. К сожалению, тогда так и было.
Монополия хлопка стала ярмом для нашего народа. Хлопковая политика иссушила Арал, привела к кризису нашу экосистему, вывела из строя нашу экономику, систему образования. Из-за этого несколько поколений не получили полноценные знания. Мы до сих пор боремся с этими последствиями.
Сегодня в хлопководстве внедрены принципы рыночной экономики, отрасль обрела хозяина. В результате учитель вернулся в школу, врач – в больницу, предприниматели освободились от хлопкового бремени, искоренены принудительный и детский труд, Узбекистан исключен из международных «черных списков».
Благодаря самоотверженному труду и целеустремленности нашего народа мечта о Новом Узбекистане становится реальностью. На международной арене растут уважение и внимание к нашей Родине.
Одним из моих первых шагов на посту Президента стало установление дружественных отношений с соседними странами. Были решены проблемы, копившиеся на протяжении многих лет. Наши связи с государствами Центральной Азии во всех сферах сегодня подняты на новый уровень.
Ни для кого не секрет, что в основе политической независимости лежит прежде всего экономическая независимость. Прочным фундаментом для ее укрепления служат осуществленная нами за последние годы масштабная работа и достигнутые результаты. Наглядным подтверждением является то, что за последние шесть лет в стране объем валового внутреннего продукта вырос более чем в 1,5 раза, количество субъектов предпринимательства – в 2 раза, промышленный рост превысил 40 процентов. За короткое время мы добились сокращения бедности более чем в 2 раза.
Однако нам нужно сравнивать сегодняшний день не со вчерашним, а с завтрашним днем, и организовать работу исходя из этого. Ведь будущее начинается с шагов, которые мы предпринимаем сейчас.
Руководством к действию для себя мы считаем мудрые слова великих мыслителей: «Задача государства – делать жизнь людей счастливее, и это достигается знаниями и высокой нравственностью».
Как известно, год назад мы определили 5 основных направлений развития страны. Развитие сферы образования закреплено в качестве первоочередной, приоритетной задачи.
Я не случайно всегда подчеркиваю значение образования и роль учителя. Без современного образования мы не сможем добиться ускоренного прогресса. Образование, несомненно, является и решением любой проблемы, и важным фактором нашего завтрашнего дня.
В 2022 году в стране были построены 72 новые школы, в 279 школах проведен капитальный ремонт, 514 – реконструированы. Для школ закуплено более 30 тысяч компьютеров. С нового учебного года занятия в школах республики будут вести 500 дополнительно приглашенных из-за рубежа специалистов в области английского языка. Учащиеся начальных классов станут обучаться по новым программам и учебникам, разработанным на основе передового зарубежного опыта.
Также стартовали крупные проекты по развитию сфер здравоохранения, бизнеса, совершенствованию судебной системы, решению водных и топливно-энергетических проблем. Еще раз хочу подчеркнуть: эти определенные нами приоритетными направления будут постоянно находиться в центре нашего внимания.
Уважаемые участники праздничного торжества!
Трехтысячелетняя история нашей государственности свидетельствует о том, что наши предки всегда вносили огромный вклад в развитие мировой цивилизации не только своим физическим трудом, но и интеллектуальной деятельностью.
Мы являемся потомками великих личностей, обогативших мир не только материальными ресурсами, но прежде всего плодами науки, просвещения, духовными ценностями. Несомненно, присущие им высокие качества, созданные ими славные традиции и сегодня живут в наших сердцах, сознании, присутствуют в нашей повседневной жизни.
И я убежден, что мы способны достойно продолжить этот исторический путь. Именно этого требуют сегодня наши роль и место на мировой арене, высокие цели и рубежи, которые мы ставим перед собой.
В связи с этим мы придаем приоритетное значение наряду с транспортно-логистической системой ускоренному развитию науки, инноваций, информационных технологий и других сфер, основанных на интеллектуальной деятельности – как того требует время. Именно эти направления в ближайшем будущем станут локомотивами экономики Узбекистана.
Еще один важный вопрос – это проблемы экологии и связанный с ними дефицит воды. Если на одной чаше весов находится необходимость развития строительства, промышленности, сельского хозяйства, то на другой – важнейшие для каждого из нас вопросы водосбережения, предотвращения загрязнения окружающей среды и рационального использования земельных ресурсов.
Наша задача заключается в сохранении баланса обоих направлений. Мы никогда не должны забывать о том, что природные ресурсы – это богатство, принадлежащее будущим поколениям. Поэтому нам нужно использовать их разумно, думая не только о сегодняшнем, но и о завтрашнем дне.
В данном направлении важное значение имеет ускоренный переход к такой экономике, которая основана на бережном отношении к водным, энергетическим и другим природным ресурсам. Актуальна для нас также задача создания «зеленых» и цифровых технологий, инновационных производственных предприятий.
В обновленной Конституции четко определено, что Узбекистан – это светское государство, страна, где органично сочетаются разные культуры. Именно в этом наша сила, и мы должны беречь это богатство. Как показывает история, на протяжении столетий на нашей земле толерантно сосуществовали представители разных взглядов и убеждений, религий и культур.
Мы – народ, который выбирает путь мира, а не войны в решении любых конфликтов. Мы всегда жили в согласии, дружбе и сотрудничестве со всеми народами. И на сегодняшнем пути развития также опираемся на эти принципы.
В первую очередь нам необходимо сильное гражданское общество, так как любая реформа прежде всего должна начинаться в сердце и сознании каждого из нас. Мы должны жить по совести в соответствии со справедливыми законами, должны уверенно и сплоченно двигаться вперед во имя будущего страны.
Сегодня, когда речь идет о формировании развитого гражданского общества, его невозможно представить без свободы слова и печати. Во всем мире журналисты боролись и будут бороться за правду, право говорить и писать на темы, которые волнуют и заставляют задуматься их самих и общество в целом.
В связи с этим могу твердо сказать, что я всегда был на стороне свободно мыслящих журналистов и всегда буду придерживаться этой позиции. В то же время в информационном пространстве главными критериями должны быть достоверность и объективность.
Уважаемые участники торжественной церемонии!
Говоря словами нашего великого предка-просветителя Абдурауфа Фитрата, «женщины – это матери нации». Чтобы воспитать достойное новое поколение, они сами должны быть высокообразованными.
В связи с этим еще одной нашей важной задачей является создание для женщин равных возможностей во всех сферах жизни общества. За прошедший период мы осуществили значительную работу по повышению роли и статуса женщин в обществе, обеспечению их прав и интересов, профессионального роста. Вместе с тем нам еще многое предстоит сделать на этом пути.
Известно, что наши уважаемые женщины помимо служебных обязанностей выполняют и такие важные задачи, как воспитание детей, создание здоровой атмосферы в семье, продолжение духовно-нравственных традиций. А значит, наши заботливые женщины нуждаются во всесторонней поддержке.
В этом году мы приняли закон о недопущении насилия в семье. Его основная цель заключается в укреплении семей, защите прав женщин. Мы последовательно продолжим работу в этом направлении.
Каждый гражданин Узбекистана должен считать своим жизненным долгом обеспечение единства нашего народа, целостности страны.
Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна!
Как вы знаете, в последние пять-шесть лет человечество столкнулось с такими трудностями, количество которых сравнимо с произошедшими за последние сто лет.
Пандемия, стихийные бедствия, землетрясения, вооруженные конфликты, глобальное потепление, засуха – все это подвергло и продолжает подвергать человечество серьезным испытаниям.
Такую сложную ситуацию можно сравнить с сильнейшим ураганом. В результате подобных катастроф могут пострадать даже самые могучие деревья – опасть листья, сломаться ветви, осыпаться набухшие почки, плоды. Однако деревья, имеющие прочные и глубокие корни, смогут выстоять в испытаниях. Своими корнями они еще сильнее скрепятся с землей. На их ветвях появятся новые ростки, почки, плоды. Это – закон жизни.
У нашего народа есть древние и мощные корни. Это наша история, ценности, традиции и обычаи, наша национальная идентичность. В этих глубоких корнях я вижу великую идею национального единства, объединяющую страну.
Говоря о наших первоочередных задачах, подчеркну, что мы уделим внимание повышению потенциала наших Вооруженных Сил, являющихся надежным гарантом обеспечения независимости Родины, мирной жизни народа, а также созданию еще более достойных условий для военнослужащих и их семей.
Мы поднимем на новый уровень отношения дружбы и взаимовыгодного сотрудничества с государствами ближнего и дальнего зарубежья, особенно с соседними странами, международными и региональными организациями. В этой связи нужно отметить заслуги наших и зарубежных дипломатов.
Пользуясь возможностью, искренне приветствую участвующих в сегодняшнем торжестве уважаемых послов зарубежных государств, представителей международных организаций, желаю мира и процветания их странам и народам.
Хочу, чтобы вы знали: все наши действия и устремления – во имя процветания страны, во имя благополучия нашего народа, ради вашего блага, дорогие соотечественники!
Какими бы важными и сложными ни были задачи, которые мы сегодня поставили перед собой, у всех нас вместе достаточно сил и возможностей для их решения.
Мы уже не те, что были вчера. И наш народ уже не тот, каким был прежде.
Как свидетельствует история, народ, который сумел превратить время – в возможность, возможность – в успех, а успех – в фундамент развития, это – великий народ. Сегодня наш трудолюбивый, мужественный и благородный народ проявляет именно такие качества.
Пользуясь случаем, от всей души выражаю благодарность всем соотечественникам, всему нашему народу, который самоотверженно трудится на пути строительства Нового Узбекистана.
Еще раз искренне, сердечно поздравляю всех вас, дорогие мои, с великим праздником – 32-й годовщиной независимости Республики Узбекистан.