Poytaxtimizning Yashnobod tumanida ikkita yirik shifo maskani – Milliy tibbiyot markazi hamda Respublika ixtisoslashtirilgan otorinolaringologiya va bosh-bo‘yin kasalliklari ilmiy-amaliy tibbiyot markazi barpo etildi.
Davlatimiz rahbari 2020-yil noyabrda ularning qurilishini kelib ko‘rgan, bu yerda qanday imkoniyatlar bo‘lishi lozimligi haqida ko‘rsatmalar bergan edi. Muassasalardagi bugungi zamonaviy sharoit va ish tartibi shuning amaliy ijrosi, deyish mumkin.
Shifo maskani hududi to‘rt gektardan ortiq. Jami bir yarim ming kvadrat metr maydonga ega yettita bino barpo etilgan. Qurilish va jihozlashda xorijning ilg‘or tajribasiga tayanilgan. Shu bois arxitekturasi mukammal. Shoshilinch yordam, reanimatsiya, infeksiyali holatlar - barchasi inobatga olingan.
Milliy tibbiyot markazi, boshqa shifoxonalardan farqli ravishda, universal bo‘ladi. Bu yerda jarrohlik, urologiya, transplantologiya, travmatologiya-ortopediya, ginekologiya, kardioxirurgiya, nefrologiya, kardiologiya, endokrinologiya, kardiorevmatologiya, stomatologiya va boshqa bo‘limlar tashkil etilgan. Jami 169 turdagi mingtadan ko‘p ilg‘or tibbiy asbob-uskunalar o‘rnatilgan.
Markaz besh yuz o‘ringa mo‘ljallangan. Ambulator va statsionar tartibda ikki yuzdan ortiq tibbiy xizmat ko‘rsatiladi. Yiliga uch mingdan ziyod, jumladan, aorta-koronar shuntlash, estetik-plastik xirurgiya, artroplastika, organ va to‘qimalarni ko‘chirib o‘tkazish kabi yuqori texnologik jarrohlik amaliyotlarini bajarish quvvati mavjud. Markazda mamlakatimizning olis hududlaridagi bemorlarga masofadan tashxis qo‘yish, davolash imkoniyati yaratilmoqda.
Muassasa faoliyatida Germaniya, Turkiya, Janubiy Koreya kabi davlatlarning yetakchi klinikalari bilan hamkorlik qilinadi. Chet ellik shifokorlar, o‘zimizning xorijda malaka oshirgan mutaxassislarimizdan iborat jamoa – 250 nafar shifokor, 500 nafar o‘rta tibbiyot xodimi faoliyat olib boradi.
Bunday imkoniyatlarga ega markaz mamlakatimizda birinchisi. Qoraqalpog‘iston va viloyatlarda faoliyat yuritayotgan ko‘p tarmoqli klinikalar u bilan bog‘lanadi.
Prezident majmua hududidagi Respublika ixtisoslashtirilgan otorinolaringologiya va bosh-bo‘yin kasalliklari ilmiy-amaliy tibbiyot markazida ham bo‘ldi.
Bu markaz mazkur kasalliklarni davolash bilan birga mamlakatimizda otorinolaringologiya yo‘nalishidagi ishlarni muvofiqlashtiradi. Bu yerda “Yuqori nafas yo‘llari a’zolari fiziologiyasi va patologiyasi”, “Eshitish va muvozanat a’zolari fiziologiyasi va patologiyasi”, “Foniatriya va ronxopatiya” ilmiy laboratoriyalari tashkil etildi. Simulyatsion amaliy laboratoriya, jarrohlik xonalari va 60 ta o‘rin-joylar zamonaviy tibbiy uskunalar bilan jihozlandi.
Davlatimiz rahbari ushbu markazlardagi qulayliklar bilan tanishdi, shifokorlar bilan suhbatlashdi. Soha mas’ullari bilan muloqotda ushbu markazlar yonida xorijiy tibbiyot instituti tashkil etish, kadrlar malakasini oshirish, kasalliklar profilaktikasini kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Two large medical centers have been built in the Yashnabad district of the capital – the National Medical Center and the Republican Specialized Scientific and Practical Center for Otorhinolaryngology and Head and Neck Diseases.
The head of our state got acquainted with their construction in November 2020 and, following the visit, gave instructions on expanding the capabilities of the centers. The practical implementation of these tasks was the emergence of modern conditions and the introduction of advanced working methods.
The territory of the medical complex is more than four hectares. Seven buildings with a total area of one and a half thousand square meters were built. Advanced foreign experience was used in construction and equipment.
The National Medical Center is distinguished by its versatility. Departments of surgery, urology, transplantology, traumatology and orthopedics, gynecology, cardiac surgery, nephrology, cardiology, endocrinology, cardiorheumatology, dentistry and others have been organized. In total, more than a thousand units of 169 types of modern medical equipment have been installed.
The center is designed for five hundred beds. More than 200 types of care will be provided in outpatient and inpatient settings. The center has the capacity to perform over three thousand high-tech surgical operations per year, including coronary artery bypass grafting, aesthetic plastic surgery, arthroplasty, organ and tissue transplantation. It is important that the center is able to carry out remote diagnostics and treatment of patients in remote areas.
The institution cooperates with leading clinics in countries such as Germany, Turkey, South Korea. The staff - 250 doctors and 500 medical workers - consists of foreign doctors and domestic specialists who have improved their qualifications abroad.
This is the first center with such capabilities in our country. It will be assigned to multidisciplinary clinics operating in Karakalpakstan and the regions.
The President also visited the Republican Specialized Center for Otorhinolaryngology and Diseases of the Head and Neck, which was opened as part of the complex.
The new center, along with medical work, will coordinate the otorhinolaryngological service in the country. Scientific laboratories "Physiology and pathology of upper respiratory tract organs", "Physiology and pathology of hearing and balance organs", "Phoniatry and ronchopathy" have been created here. A simulation and practical laboratory, 5 surgical departments and 60 beds were equipped with modern medical equipment.
The Head of State got acquainted with the conditions in the centers, talked with doctors. In an interview with the responsible persons of the sphere, instructions were given on the organization of a foreign medical institute near the center, professional development of personnel, expansion of disease prevention.