O'zbekiston har yili ko'plab sayyohlarni jalb qiladi. Jozibadorlik nuqtasi nafaqat o'ziga xos me'morchilik, buning natijasida respublika Sharq marvaridi deb ataladi, balki uning an'analari va madaniyati hamdir. Mehmonlar sonining ko'payishi sanoatni rivojlantirishga yangi yondashuvni talab qiladi.
Prezidentning 2023 - yil 27-iyuldagi "turizm sohasida islohotlarni yanada jadallashtirish va davlat boshqaruvi tizimini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qarori ana shunday innovatsion yechimlardan biridir.
Respublikaga sayyohlik oqimini oshirish va turoperatorlarga qo'shimcha davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanishini ta'minlash maqsadida 2024-yil 1-yanvardan boshlab qaror qabul qilindi:
* o 'zbekiston Respublikasi davlat budjeti va turizmni teng ulushlarda qo' llab-quvvatlash jamg 'armasi mablag' lari hisobidan turoperatorlar tomonidan o 'zbekiston Respublikasiga turistik oqimi past bo' lgan xorijiy mamlakatlardan olib kelingan har bir turist uchun 20 dan 300 dollargacha ekvivalentda rag ' batlantiruvchi subsidiyalar ajratsin;
* turoperatorlar va aviatashuvchilar xarajatlarining bir qismini qoplash. xorijiy mamlakatlardan Samarqand, Buxoro va Urganch xalqaro aeroportlariga charter aviatashuvlarini tashkil etishga sarflangan, qish davrida (20 noyabrdan 20 fevralgacha) har bir xorijiy sayyoh uchun 50 dollar ekvivalentda, agar u respublika hududida kamida besh kecha bo'lsa, davlat budjeti va turizmni teng ulushlarda qo 'llab-quvvatlash jamg' armasi mablag ' lari hisobidan;
* 2026-yil 31-dekabrga qadar davlat byudjeti mablag'lari hisobidan foydalanishga topshirilishi sharti bilan investorlarning qurilish (rekonstruksiya qilish bundan mustasno) va balandligi besh qavatdan kam bo'lmagan yangi mehmonxonani jihozlash xarajatlarining bir qismini qoplash tizimini joriy etsin.
Shuningdek, 2026-yil 1-iyulga qadar borish qiyin va olis joylarda (aholi punktlaridan kamida o 'n km yoki qattiq qoplamali avtomobil yo' llaridan besh km uzoqlikda) alohida avtonom infratuzilma tashkil etgan holda lagerlar tashkil etgan va safari-turizm xizmatlarini ko 'rsatuvchi yuridik shaxslar uchun yer va mol-mulk solig' i stavkasi ushbu turdagi faoliyat summaning bir foizini tashkil qiladi.
Hujjatda turizm yo'nalishi bo'yicha jahon standartlariga javob beradigan mutaxassislar malakasini oshirish va yuqori malakali kadrlar tayyorlash masalasiga alohida e'tibor qaratildi. Shunday qilib, qaror franchayzing asosida xalqaro miqyosda tan olingan ta'lim dasturlarini jalb qilishni nazarda tutadi. Oliy ta'lim dasturlari jahon reytingining eng yaxshi 100 taligiga kiruvchi nufuzli xorijiy universitetlarning tajribasini hisobga olgan holda qayta ko'rib chiqilmoqda.
O'zbekistonda uch yillik dasturlar asosida va "blok-modul"tizimiga asoslangan Dual ta'lim shaklida kadrlar tayyorlash tizimi yo'lga qo'yilmoqda. 2023/2024 o'quv yilidan boshlab har yili "Ipak yo'li" xalqaro turizm va madaniy meros universitetiga davlat byudjeti mablag'lari hisobidan Shanxay hamkorlik tashkiloti va turkiy davlatlar tashkiloti, shuningdek Buyuk ipak yo'lida joylashgan mamlakatlar fuqarolarining magistraturasida davlat granti asosida o'qish uchun kamida 10 milliard so'm ajratiladi.
Shu bilan birga, turistik mavsum oylarida o'quv rejalari bo'yicha amaliyotlarni tashkil etish ko'zda tutilgan. Ushbu jarayonga jalb qilingan mutaxassislarning ish haqi xarajatlari turizmni qo'llab-quvvatlash jamg'armasi mablag'lari hisobidan qoplanadi.
Shuni ta'kidlash kerakki, kasb-hunar bilim yurtlari va oliy o'quv yurtlari o'qituvchilari oldiga qo'yilgan vazifalarga muvofiq Xitoy, koreys va boshqa xorijiy tillarga gid-tarjimonlarni tayyorlash bo'yicha maxsus kurslar tashkil etilgan. Talabalar tarix, urf-odatlar va urf-odatlarni chuqur o'rganadilar, o'z mamlakatlarining me'morchiligi, afsonalari va folklorlari bilan tanishadilar. Shuningdek, ular notiqlik mahoratiga ega. Tajribali gidlar va soha xodimlari maxsus mahorat darslarini o ' tkazadilar. Kelajakda o'z sayyohlik agentliklarini ochmoqchi bo'lgan bolalar uchun biznes-rejalarni ishlab chiqish bo'yicha treninglar tashkil etiladi.
Respublikaning shahar va tumanlarida sohada salohiyatni oshirish bo'yicha keng ko'lamli chora-tadbirlar ko'rilmoqda. Xususan, sport turizmi uchun sharoitlar yaratilmoqda, ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari, mehmonxonalar ochilmoqda, umumiy ovqatlanish, savdo va bitlarga xizmat ko'rsatish punktlari va boshqalar.

В Узбекистане сделали очередной шаг к увеличению притока туристов из-за рубежа
Узбекистан ежегодно привлекает большое количество туристов. Точкой притяжения выступает не только самобытная архитектура, благодаря которой республику называют жемчужиной Востока, но и ее традиции и культура. Увеличение числа гостей требует нового подхода к развитию отрасли.
Постановление Президента «О мерах по дальнейшему ускорению реформ и эффективной организации системы государственного управления в сфере туризма» от 27 июля 2023 года - одно из таких инновационных решений.
Чтобы увеличить туристский поток в республику и обеспечить оказание туроператорам дополнительной государственной поддержки, постановлением решено с 1 января 2024 года:
• выделять стимулирующие субсидии от 20 до 300 долларов в эквиваленте за каждого туриста, привезенного туроператорами в Республику Узбекистан из зарубежных стран с низким уровнем туристского потока, за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и Фонда поддержки туризма в равных долях;
• компенсировать часть расходов туроператоров и авиаперевозчиков. затраченную на организацию чартерных авиаперелетов из зарубежных стран в международные аэропорты «Самарканд», «Бухара», и «Ургенч», 20 долларов в эквиваленте, в зимний период (с 20 ноября по 20 февраля) 50 долларов в эквиваленте за каждого зарубежного туриста при условии его пребывания на территории республики не менее пяти ночей, за счет средств Государственного бюджета и Фонда поддержки туризма в равных долях;
• внедрить систему компенсации части расходов инвесторов на строительства (за исключением реконструкции) и оснащение новой гостиницы высотой не ниже пяти этажей при условии сдачи в эксплуатацию в срок до 31 декабря 2026 года за счет средств Госбюджета.
Также в срок до 1 июля 2026-го для юридических лиц, организовавших кемпинги и оказывающих услуги сафари-туризма с созданием отдельной автономной инфраструктуры в труднодоступных и отдаленных местах (не меньше чем в десяти км. от населенных пунктов или в пяти км. от автомобильных дорог с твердым покрытием), ставка земельного и налога на имущество по данному виду деятельности будет составлять один процент от суммы.
Отдельное внимание в документе уделено вопросу повышения квалификации специалистов и подготовки высококвалифицированных кадров, соответствующих мировым стандартам в направлении туризма. Так, постановлением предусмотрено привлечение признанных на международном уровне образовательных программ на основе франшизы. Программы высшего образования пересматриваются с учетом опыта авторитетных зарубежных вузов, входящих в топ-100 мирового рейтинга.
В Узбекистане налаживается система подготовки кадров на основе трехгодичных программ и в форме дуального образования, основанного на системе «блок-модуль». С 2023/2024 учебного года ежегодно Международному университету туризма и культурного наследия «Шелковый путь» будет выделяться не менее 10 миллиардов сумов за счет средств Госбюджета для обучения на основе государственного гранта в магистратуре граждан стран - членов Шанхайской организации сотрудничества и Организации тюркских государств, а также стран, расположенных на Великом шелковом пути.
При этом предусматривается учреждение практик по учебным планам в месяцы туристского сезона. Расходы на заработную плату специалистов, привлеченных к данному процессу, покрываются за счет средств Фонда поддержки туризма.
Стоит отметить, что в соответствии с задачами, поставленными перед преподавателями профессиональных училищ и вузов, организованы специальные курсы по подготовке гидов-переводчиков на китайский, корейский и другие иностранные языки. Студенты углубленно изучают историю, обычаи и традиции, знакомятся с архитектурой, легендами и фольклором родной страны. Также им прививаются навыки ораторского искусства. Опытные гиды и работники сферы проводят специальные мастер-классы. Для ребят, желающих в будущем открыть собственные туристические агентства, организуются тренинги по разработке бизнес-планов.
В городах и районах республики провидятся масштабные мероприятия по наращиванию потенциала в сфере. В частности, создаются условия для спортивного туризма, открываются специализированные медицинские центры, гостиницы, введения общественного питания, точки торговли и битового обслуживания и так далее.