O'zbekistonda mustaqillikning to'rtinchi o'n yilligi arafasida mamlakat taraqqiyotining ustuvor yo'nalishi sifatida korxonalarni yanada jadal modernizatsiya qilish, texnik va texnologik qayta jihozlash, zamonaviy moslashuvchan texnologiyalarni keng joriy etish belgilandi. Darhaqiqat, ilmiy-texnik ishlanmalardan samarali foydalanish O'zbekistonning rivojlangan industrial mamlakatlar qatoriga kirishi yo'lidagi muhim ustunligiga aylanishi mumkin.
Davlatning eng qimmatli kapitali
Mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi, zamonaviy sharoitda uning iqtisodiyotining samaradorligi va raqobatbardoshligi asosan ilmiy va texnik salohiyat bilan belgilanadi. Ilm-fan har qanday davlatning eng qimmatli kapitalidir. Ilm-fan, ilmiy tahlil va prognozlashsiz rivojlana oladigan iqtisodiyotning biron bir sohasi, ijtimoiy hayot sohasi yo'q. MDHning bir qator mamlakatlari va uzoq xorijdagi fanlar akademiyalari o'z faoliyatini to'xtatganligi fonida O'zbekistonda akademik fanni muvaffaqiyatli rivojlantirish uchun ko'p ishlar qilinmoqda. So'nggi olti yil ichida mamlakatning ilmiy-texnik siyosati ilm-fanni talab qiladigan sohalarni rivojlantirishga qaratilgan bo'lib, bu ko'plab sanoat va qishloq xo'jaligi tarmoqlarining o'sishiga, natijada respublikaning iqtisodiy o'sishiga olib keldi.
Bugungi kunda O'zbekiston olimlari ilm-fanning ko'plab sohalarida yetakchi o'rinlarni egallab kelmoqda. Ular orasida yadro fizikasi, astronomiya, qattiq jismlar fizikasi, geliotexnika, Bioorganik kimyo, tabiiy birikmalar kimyosi, paxta biologiyasi, biotexnologiya, arxeologiya, sharqshunoslik.
So'nggi yillar ichki fanlar Akademiyasi uchun juda muhim bo'ldi. Davlatimiz rahbarining ko'magida ilgari turli vazirliklar tizimiga o'tgan bir qator ilmiy muassasalar O'zbekiston Respublikasi fanlar akademiyasi tarkibiga qaytdi va rekonstruksiya qilindi.
Ilmiy salohiyat nafaqat olimlardan iborat. Uning tarkibiy qismlari, shuningdek, asbob-uskunalar va eksperimental Park, ma'lumotlarga kirish va uning to'liqligi, fanni boshqarish va qo'llab-quvvatlash tizimi, shuningdek, soha va axborot sektorining jadal rivojlanishini ta'minlaydigan barcha infratuzilma bo'lib, ularsiz zamonaviy fan va texnologiyalar shunchaki ishlamaydi.
Hozirgi vaqtda fanlar Akademiyasi tarkibida 36 ta ilmiy-tadqiqot muassasasi, shu jumladan 27 ta yirik institut, ilmiy markaz va ixtisoslashtirilgan konstruktorlik-texnologiya byurosi, uchta muzey, uchta mintaqaviy bo'lim: Qoraqalpoq, Navoiy va Xorazm Ma'mun Akademiyasi, ikkita botanika bog'i, fan nashriyoti, bosh kutubxona mavjud. Fanlar akademiyasi asosiy ilmiy yo'nalishlar bo'yicha 20 ta mavzuga oid jurnal va fan va turmush fan va hayot ilmiy-ommabop jurnalini nashr etadi. Tadqiqot mavzulari tanqidiy tahlil qilindi va qayta ko'rib chiqildi, 99 ta yirik va dolzarb mavzular shakllantirildi va ishlab chiqildi, xalqaro grantlar bo'yicha 20 dan ortiq qo'shma ilmiy loyihalar amalga oshirilmoqda. Fanlar Akademiyasining ilmiy muassasalarida va uning mintaqaviy bo'limlarida besh yarim mingdan ortiq olimlar va ilmiy-texnik xodimlar ishlaydi.
Jahon darajasidagi natijalar
So'nggi yillarda o'zbek olimlari tabiiy va texnik fanlar sohasida bir qator muhim fundamental natijalarga erishdilar.
Fanlar Akademiyasining fizik olimlarining ilmiy kashfiyotlari tufayli mamlakatda quyosh energiyasi jadal rivojlandi.
U. Arifov nomidagi ion-plazma va lazer texnologiyalari instituti tomonidan birinchi marta eritmalarda bir o'lchamli nano o'lchamli nanotubalar sintez qilindi, ular mukammal yarim o'tkazgich xususiyatlari va mexanik mustahkamlikka ega.
Paxta genofondining o'n mingdan ortiq madaniy tur navlarini o'z ichiga olgan noyob kolleksiyasi yaratildi. Masalan, marker seleksiyasi texnologiyasi yordamida fermer xo'jaliklarida "ravnaq-1" va "ravnaq-2"paxta navlari yaratildi va joriy etildi. Yuqori sifatli "porlok-5", "porlok-6", "porlok-7" va "porlok-8" navlari, qurib ketishga chidamli "bardosh" navlari va quruqlikdan, sovuqdan va tuproqning sho'rlanishidan qo'rqmaydigan biotexnologik liniyalar olingan. Yupqa tolali paxtaning turli kasalliklarga chidamliligi yuqori bo'lgan yangi navlari, shuningdek, "Bead" va "barcamol"bug'doyning yuqori mahsuldor va erta pishadigan navlari yaratildi.
O'simlik moddalari kimyosi instituti birinchi marta tabiatdan ligand sifatida alkaloidning yangi turini ajratib oldi va uning tuzilishini turli fizik-kimyoviy usullar bilan isbotladi. Kimyoviy tajribalar natijasida 80 ta yangi moddalar sintez qilindi.
Genomika va bioinformatika markazi koronavirus shtammlarining barcha DNK ketma-ketligini aniqladi, buning natijasida O'zbekiston o'z variantlarining to'liq genomini o'qigan mamlakatlar qatoriga kirdi. Markaz olimlari "Tomavac"pomidoridan qutulish mumkin bo'lgan COVID-19 vaktsinasini ishlab chiqdilar. Bundan tashqari, mahalliy olimlar "Renovac" rekombinant oqsil vaktsinasini, xuddi shu virusga qarshi "Genovac" DNK asosidagi liposomal vaktsinani va "Immune Milk"faol neytrallashtiruvchi immunitet sutini yaratdilar.
M. Urazbayev nomidagi mexanika va inshootlarning seysmik chidamliligi instituti va G. Mavlyanov nomidagi seysmologiya instituti tomonidan seysmodinamikaning matematik modeli asosida bir qator ilmiy yangiliklar ishlab chiqilgan. Seysmik to'lqinlar ta'sirida er osti quvurlarining fazoviy tizimlarini uch komponentli seysmogramma shaklida hisoblash uchun amaliy dasturlar to'plami yaratildi, interaktiv "O'zbekiston seysmologik atlasi" tuzildi va joriy etildi, zilzilalar paytida to'lqinlarning tezlashishini qayd etish uchun mo'ljallangan yangi akselerometr ishlab chiqildi.
Bundan tashqari, charm va qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishi uchun paxta tozalash mashinalari, transport qurilmalari va mexanizmlarining yangi samarali turlari yaratildi.
Laboratoriyadan ishlab chiqarishga
Bozor iqtisodiyoti sharoitida akademik fan ishlab chiqarish ehtiyojlariga qat'iy burilish yasadi, bu esa o'z navbatida fanning ehtiyojlari va talablariga moslashadi. Sanoat va qishloq xo'jaligi xodimlari bilan yaqin hamkorlikda nisbatan qisqa vaqt ichida paxta, bug'doy va kartoshkaning noyob navlari tanlab olindi, yuqori samarali qurilmalar, yangi biotexnologik mahsulotlar yaratildi, buning natijasida mamlakat importi sezilarli darajada qisqartirildi va eksporti ko'paytirildi. Yuzlab tibbiy, oziq-ovqat va ozuqa preparatlari ishlab chiqilgan. Fundamental fanlarni, birinchi navbatda matematika, yuqori energiya fizikasi, informatika, kimyoviy texnologiya, nanotexnologiya, biologiya, genetik muhandislikni yanada rivojlantirishning asosiy yo'nalishlari aniqlandi.
Fanlar Akademiyasining ko'plab original ishlanmalari respublika iqtisodiyotining asosiy tarmoqlariga joriy etilgan va muhim iqtisodiy samara bermoqda. "Yashil yo'l" akademik fanni grant asosida moliyalashtirishga ochildi, innovatsion tadqiqotlar yangi turtki oldi.
Prezidentning to'g'ri tanlangan strategiyasi tufayli O'zbekistonda neft qazib olish, neft-gaz, avtomobilsozlik, kimyo, qayta ishlash, metallurgiya va boshqa bir qator sanoat va qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishlari kuchaydi. Ular, o'z navbatida, ilm-fanni yanada rivojlantirishga yangi turtki beradi.
Zamonaviy davlat xom ashyo hisobidan emas, balki innovatsiyalar va yangi texnologiyalar orqali rivojlanishi kerakligi haqidagi haqiqat endi hech kimga shubha tug'dirmaydi. Iqtisodiyotida zamonaviy texnologiyalar rivojlanishning hal qiluvchi omili bo'lmagan mamlakatlar aholining farovonligi va farovonligi nuqtai nazaridan yuqori texnologiyalarni yaratadigan, ilm-fanni talab qiladigan mahsulotlar ishlab chiqaradigan va ularni sayyoramizning barcha mintaqalariga eksport qiladigan jamiyatlardan tobora orqada qolmoqda.
Kelajakdagi vazifalar
Mamlakatimiz mustaqilligining to'rtinchi o'n yilligi arafasida "katta" fanni rivojlantirishning strategik yo'nalishlarini aniqlash juda muhimdir. Uning oldida bir qator shoshilinch vazifalar turibdi. Bu mahalliy ishlab chiqarishni rivojlantirish uchun yuqori texnologiyalarni, shu jumladan bio - va nanotexnologiyalarni ishlab chiqish; kichik va o'rta biznes sub'ektlari uchun mahalliy xom ashyo va sifatli mahsulotlar ishlab chiqarishga yo'naltirilgan arzon mini-texnologiyalarni yaratish; suv resurslaridan foydalanishning yagona kontseptsiyasini ishlab chiqish, ekologik vaziyatni yaxshilash; fanning barcha sohalarida fundamental ilmiy tadqiqotlarni bashorat qilish va uzoq muddatli rejalashtirish;
fan va ta'lim o'rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash.
Fanlar Akademiyasining mamlakatdagi ilmiy-tadqiqot ishlari koordinatori sifatidagi rolini oshirish, texnologiya va texnologiyalarning tubdan yangi turlarining nazariy asoslarini yaratish mas'uliyatini kuchaytirish zarur.
Yuqoridagi muammolarni hal qilish yuqori malakali kadrlar tayyorlashni talab qiladi, chunki ular jiddiy fanning asosidir. Bozor munosabatlari sharoitida ilmiy xodimlarning kasbiy mahorati va malakasiga qo'yiladigan talablar hali ham ortib bormoqda. Fanlar Akademiyasi institutlarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash tufayli 2018 yildan boshlab nafaqat xorijiy ilmiy markazlarga "miya oqishi" to'xtadi, balki ilmiy muassasalar va oliy o'quv yurtlari laboratoriyalari va bo'limlariga iqtidorli yosh olimlar oqimi ham faollashdi.
Texnik va ayniqsa muhandislik mutaxassisliklari bo'yicha kadrlar tayyorlashni kengaytirish kerak, chunki texnologik taraqqiyot davrida ularning kelajagi bor. Jahon amaliyoti shuni ko'rsatadiki, fandagi eng muhim kashfiyotlar 27-48 yoshdagi olimlar tomonidan amalga oshirilgan. Ilm-fan sohasida iqtidorli yoshlarni va ilmiy kadrlarning samarali qismini saqlab qolish masalasiga alohida e'tibor qaratish lozim. Keksa avlod olimlarining vazifasi yoshlarni ilmiy-uslubiy tarbiyalash bilan doimiy shug'ullanish, ularning ilmiy-eksperimental ishlarga, ilmiy kashfiyotlarga qiziqishini uyg'otishdir.
Katta fan nafaqat mamlakat poytaxtida, balki viloyat markazlarida ham rivojlanishi kerak. Olimlarning nufuzini oshirish, O'zbekistonda kasb bayrami — fan kunini tashkil etish zarur.
XXI asrda ilm-fanni rivojlantirish yo'llarini sifatli modernizatsiya qilish zarur. U olti a'zoli formula bo'yicha rivojlanishi kerak: fundamental tadqiqotlar — innovatsion rivojlanish — yangi texnologiyalar, mahsulotlar, asboblar, dasturlarni yaratish — ishlab chiqarish qoidalari — yangi (seriyali) ishlab chiqarish — hayotning yangi sifati. Shuning uchun fanni boshqarish tizimini doimiy ravishda takomillashtirish juda muhimdir.
Endi bizga har qachongidan ham yangi fan turi, olimning yangi qiyofasi, ilmiy-texnik taraqqiyotning yangi shakli kerak. Mamlakatning barqaror rivojlanishini ta'minlash va iqtisodiy jihatdan farovon davlatlar qatorida munosib o'rin egallash uchun xalq xo'jaligining barcha tarmoqlari talablarini qondirish uchun fundamental, amaliy va innovatsion tadqiqotlarni yanada rivojlantirish, ularning samaradorligini oshirish zarur. O'zbekistonda bilimlarni yaratish, tarqatish va ulardan foydalanishning raqobatbardosh tizimini shakllantirish zarur. Faqatgina bunday tizim mamlakatda barqaror iqtisodiy o'sish sur'atlarini ta'minlaydi.
Ishonch bilan aytish mumkinki, bugungi kunda ilm-fan rivojiga poydevor qo'yish orqali biz kelajakda munosib natijalarga erishamiz. Va O'zbekiston Respublikasi fanlar Akademiyasining barcha muhim bilim yo'nalishlari bo'yicha bir qator ishlanmalarining jahon darajasiga chiqishiga shubha yo'q, chunki olimlarning xalq oldidagi mas'uliyati juda katta.

On the threshold of the fourth decade of independence in Uzbekistan, further accelerated modernization, technical and technological re-equipment of enterprises, and the widespread introduction of modern flexible technologies have been identified as a priority direction for the progressive development of the country. Indeed, the effective use of scientific and technical developments can become an important advantage of Uzbekistan on the way to becoming one of the developed industrial countries.
The most valuable capital of the state
The socio-economic development of the country, the efficiency and competitiveness of its economy in modern conditions are largely determined by scientific and technical potential. Science is the most valuable capital of any state. There is not a single branch of the economy or sphere of public life that could develop without science, scientific analysis and forecasting. Against the background of the fact that the academies of sciences of a number of CIS countries and far abroad have ceased to exist, much is being done in Uzbekistan for the successful development of academic science. Over the past six years, the country's scientific and technical policy has been built, focused on the development of high-tech industries, which has led to the rise of many industries and agriculture, hence, to the economic growth of the republic.
Nowadays, scientists of Uzbekistan occupy leading positions in many areas of science. Among them are nuclear physics, astronomy, solid state physics, solar engineering, bioorganic chemistry, chemistry of natural compounds, biology of cotton, biotechnology, archeology, Oriental studies.
Recent years have been very important for the Russian Academy of Sciences. With the support of the Head of State, a number of scientific institutions that had previously been transferred to the system of various ministries returned to the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan and were reconstructed.
The scientific potential consists not only of scientists. Its components are also an instrument and experimental park, access to information and its completeness, a management and support system for science, as well as the entire infrastructure that ensures the advanced development of the sphere and the information sector, without which modern science and technology are simply unworkable.
Currently, the Academy of Sciences has 36 research institutions, including 27 large institutes, a research center and a specialized design and technology bureau, three museums, three regional branches: Karakalpak, Navoi and Khorezm Mamun Academy, two botanical gardens, the Fan publishing house, the main library. The Academy of Sciences publishes 20 thematic journals in the main scientific fields and the popular science magazine "Fan va Turmush" - "Science and Life". The research topics have been critically analyzed and revised, 99 major and relevant topics have been formed and are being developed, more than 20 joint research projects on international grants are being carried out. More than five and a half thousand scientists and scientific and technical staff work in scientific institutions of the Academy of Sciences and its regional branches.
World-class results
In recent years, Uzbek scientists have obtained a number of significant fundamental results in the field of natural and technical sciences.
Thanks to the scientific discoveries of physicists of the Academy of Sciences, solar energy has been intensively developed in the country.
The Institute of Ion-Plasma and Laser Technologies named after U. Arifov for the first time synthesized one-dimensional nanoscale nanotubes in solutions, which have excellent semiconductor properties and mechanical strength.
A unique collection of the cotton gene pool has been created, including more than ten thousand samples of varieties of cultivated species. For example, with the help of marker selection technology, cotton varieties "ravnak-1" and "ravnak-2" were created and introduced in farms. High-quality varieties "porlock-5", "porlock-6", "porlock-7" and "porlock-8", the withering-resistant variety "bardosh" and biotechnological lines that are not afraid of drought, cold and salinization of the soil were obtained. New varieties of fine-fiber cotton with high resistance to various diseases, as well as high-yielding and early-ripening varieties of wheat "beads" and "barkamol" have been created.
The Institute of Plant Chemistry for the first time isolated a new type of alkaloid from nature as a ligand and proved its structure by various physico-chemical methods. As a result of chemical experiments, 80 new substances were synthesized.
The Center for Genomics and Bioinformatics has identified all DNA sequences of coronavirus strains, making Uzbekistan one of the countries that have read the full genome of its variants. Scientists of the center have developed an edible vaccine against COVID-19 from tomatoes "Tomavac". In addition, Russian scientists have created a recombinant protein vaccine "Renovac", a liposomal vaccine based on DNA "Genovac" against the same virus and an active neutralizing immune milk "Immune Milk".
The Institute of Mechanics and Seismic Resistance of Structures named after M. Urazbayev and the Institute of Seismology named after G. Mavlyanov have developed a number of scientific innovations based on a mathematical model of seismodynamics. A set of practical programs has been created for calculating spatial systems of underground pipes under the influence of seismic waves in the form of a three-component seismogram, an interactive "Seismological Atlas of Uzbekistan" has been compiled and implemented, a new accelerometer designed to register wave accelerations during earthquakes has been developed.
In addition, new efficient types of cotton gins, transport devices and mechanisms for leather and agricultural production have been created.
From the laboratory to production
In a market economy, academic science has made a decisive turn to the needs of production, which in turn also adapts to the needs and requirements of science. In close cooperation with industry and agriculture workers, unique varieties of cotton, wheat and potatoes have been selected in a relatively short period, highly efficient devices and new biotechnological products have been created, thanks to which imports have been significantly reduced and exports of the country have been increased. Hundreds of medical, food and feed products have been developed. The main directions of further development of fundamental sciences, primarily mathematics, high-energy physics, computer science, chemical technology, nanotechnology, biology, genetic engineering, have been identified.
Many of the original developments of the Academy of Sciences have been introduced into the basic sectors of the economy of the republic and bring a significant economic effect. The "green road" to grant funding of academic science has been opened, innovative research has received a new impetus.
Thanks to the well-chosen strategy of the President, the oil-producing, oil and gas, automotive, chemical, processing, metallurgical and a number of other industries and agricultural production are gaining power in Uzbekistan. They, in turn, give a new impetus to the further development of science.
The truth that a modern state should develop at the expense of innovations and new technologies, and not at the expense of raw materials, is now beyond anyone's doubt. Those countries in whose economy modern technologies are not a decisive factor of development, in terms of well-being and well-being of the population, are increasingly lagging behind societies that create high technologies, produce high-tech products and export them to all regions of the planet.
Tasks for the future
On the threshold of the fourth decade of our country's independence, it is very important to determine the strategic directions for the development of "big" science. It faces a number of urgent tasks. These are the development of high technologies, including bio— and nanotechnologies for the development of domestic production; the creation of inexpensive mini-technologies focused on local raw materials and the production of high-quality products for small and medium-sized businesses; the development of a unified concept for the use of water resources, improving the environmental situation; forecasting and long-term planning of fundamental scientific research in all fields of science;
strengthening the relationship between science and education.
It is necessary to increase the role of the Academy of Sciences as a coordinator of scientific research in the country, to strengthen its responsibility for creating the theoretical foundations of fundamentally new types of equipment and technologies.
The solution of the above problems requires the training of highly qualified personnel, because they are the foundation of serious science. In the conditions of market relations, the requirements for the professionalism and competence of researchers are still increasing. Thanks to the strengthening of the material and technical base of the institutes of the Academy of Sciences, since 2018, not only the "brain drain" to foreign scientific centers has stopped, but also the influx of talented young scientists into laboratories and departments of scientific institutions and universities has intensified.
It is necessary to expand the training of personnel in technical and especially engineering specialties, since in the era of technological progress they are the future. World practice shows that the most significant discoveries in science were achieved by scientists aged 27-48 years. Special attention should be paid to the issue of retaining talented young people and a fruitful part of scientific personnel in science. It is the duty of scientists of the older generation to constantly engage in scientific and methodological education of young people, to arouse their interest in scientific and experimental work, scientific discoveries.
Big science should develop not only in the capital of the country, but also in regional centers. It is necessary to raise the prestige of scientists, to establish a professional holiday in Uzbekistan — the Day of Science.
In the XXI century, a qualitative modernization of the ways of science development is necessary. It should develop according to a six—part formula: fundamental research — innovative development — creation of new technologies, products, devices, programs — production regulations — new (serial) production - a new quality of life. Therefore, it is very important to constantly improve the science management system.
Now more than ever we need a new type of science, a new image of a scientist, a new form of scientific and technological progress. It is necessary to further develop fundamental, applied and innovative research, increase their effectiveness to meet the needs of all sectors of the national economy in order to ensure the sustainable development of the country and take a worthy place among economically prosperous states. It is necessary to form a competitive system of knowledge generation, dissemination and use in Uzbekistan. Only such a system will ensure sustainable economic growth in the country.
It is safe to say that today, laying the foundation for the development of science, we will definitely get worthy fruits in the future. And there is no doubt that a number of developments of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan will reach the world level in all the most important areas of knowledge, because the responsibility of scientists to the people is exceptionally great.