O‘zbekiston IT sohasi jadal rivojlanib, yangi marralarga erishmoqda. Mamlakat salohiyati muvaffaqiyatli ishga solinib, xorijiy kompaniyalarni jalb etish uchun tobora ko‘proq imkoniyatlar yaratilmoqda. IT Park Uzbekistan ushbu soha rivojiga o‘zining munosib hissasini qo‘shmoqda. 2023-yilning birinchi yarmidagi maʼlumotlar IT yo‘nalishida ijobiy dinamika kuzatilayotganidan dalolat beradi.
XIZMATLAR EKSPORTI
2023-yil 1-yarim yilligidagi eksport 2022-yilning yillik eksportidan oshib ketdi.
IT Park rezidentlari eksporti hajmi oʻtgan yilning 1-yarim yilligiga nisbatan 2,7 baravarga o‘sib, 145,3 million AQSH dollarini tashkil etdi. Taʼkidlash joizki, 1-yarim yil yakunlari boʻyicha eksport hajmi 2022-yildagi 140.9 million dollarni tashkil etgan yillik eksportdan oshib ketdi. 2023-yilning 1-yarim yilligidagi eksport ulushining 45% AQShga, 14% Buyuk Britaniyaga, 8% Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga, 33% Singapur, BAA, Shvetsiya, Kanada, Koreya kabi davlatlarga toʻgʻri keladi.
Yo‘nalishlar bo‘yicha IT-xizmatlar eksporti tuzilmasini tahlil qilganda, rezidentlarning BPO xizmatlarining daromadlari 2022-yilning 1-yarim yilligi bilan solishtirganda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega xizmatlarga, xususan, dasturiy ta’minot va o‘yin ishlab chiqish xizmatlariga o‘zgarganligi kuzatilmoqda.
BPO xizmatlari jami eksportdagi ulushining 2022-yilda 63% dan 2023-yilda 20% gacha kamayganini ko‘rish mumkin, ammo o‘yin ishlab chiqarish kabi yo‘nalishlarda eksportning sezilarli o‘sishini hisobga olgan holda, 15,2 million AQSH dollarini tashkil etdi (ushbu ko‘rsatkich 0,9 million AQSH dollaridan 16,7 baravarga o‘sdi). Dasturiy mahsulotlar eksporti 60 million AQSH dollarini (15,7 million dollardan 3,8 baravarga o‘sdi), texnik qo‘llab-quvvatlash xizmatlari esa 10,8 million AQSH dollarini (1,8 million dollardan 6 baravarga o‘sish) tashkil etdi.
Joriy yilning 1-yarim yilligi natijalariga binoan, 2023-yilning yakunigacha IT eksportning umumiy hajmi 300 million AQSH dollarini tashkil etishi kutilmoqda.
XIZMATLAR HAJMI
Rezidentlar tomonidan ko‘rsatilgan xizmatlarning umumiy hajmi 5,4 trillion so‘mni tashkil etdi. 2022-yilning 1-yarim yilligida xizmatlar hajmi 2,2 trln. so‘mni tashkil etib, 2,4 barobarga o‘sish kuzatildi. Eslatib o‘tamiz, 2022-yilning butun davrida ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi 5,8 trln. so‘mni tashkil etgan.
REZIDENTLAR SONI
2023-yilning birinchi yarim yillik yakuniga ko'ra, IT Park rezidentlarining umumiy soni 1424 ta kompaniya boʻlib, ulardan 986 tasi Toshkent shahrida, 438 tasi esa respublika hududlarida roʻyxatga olingan. Ulardan 296 tasi taʼlim kompaniyalari hisoblanadi, 213 tasi xorijiy kapital ishtirokidagi kompaniyalarga toʻgʻri keladi. Birinchi yarim yillikda eksportyor IT-Park rezident kompaniyalari soni 442 taga yetdi, bu o‘tgan yilga nisbatan 2,2 barobar ko‘pdir.
Yilning birinchi yarmida 408 ta kompaniya IT Park rezidenti maqomini olgan bo‘lsa, 200 ta kompaniya ushbu maqomdan, 144 ta kompaniya rezident maqomini olishdan mahrum etilgan. IT-Park rezidentlari maqomidan mahrum etilishiga o‘z majburiyatlarini bajarmaganligi sabab bo‘lgan, xususan, 84 ta kompaniya 2022-yil uchun auditorlik xulosasini taqdim etmagan, qolgan 116 nafar IT-park rezidentlari esa 2023-yil uchun choraklik hisobotini taqdim etmagan. Shu bilan birga, IT-Park rezidentlarga nisbatan imtiyozlar qo‘llashni bekor qilish, ularni davlat byudjetiga to‘lash majburiyatlari tiklangan holda chora-tadbirlar ko‘rish maqsadida soliq organlariga ularning ro‘yxati bilan bildirishnoma yuborildi.
TA’LIM KOMPANIYALAR SONI: 296
XORIJIY KAPITAL ISHTIROKIDAGI KOMPANIYALAR SONI: 213
ISH O'RINLARI SONI: 22 140
Bundan tashqari, taqdim etilayotgan imtiyozlar tufayli IT Park rezidentlari tomonidan joriy yilning birinchi yarmida 4100 dan ortiq ish o‘rni yaratildi. Ish bilan ta’minlanganlarning umumiy soni 22 ming 140 nafardan ortiq mutaxassisni tashkil etdi.
KOMPANIYALAR UCHUN IMKONIYATLAR
KORPORATIV SOLIQ – 0%
IJTIMOIY SOLIQ – 0%
DAROMAD SOLIG’I – 7,5%
XIZMATLAR BO‘YICHA QQS – YO‘Q
2023-yilda O‘zbekistonga yangi IT-kompaniyalarni jalb qilish va mavjud IT Park rezidentlarini yangi bozorlarga chiqishda qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Zero Risk”, “Local2Global”, “Global Excellence” kabi yangi dasturlar ishga tushirildi.
Dasturlar dastlabki risklarni kamaytirish, xalqaro IT-autsorsing va BPO kompaniyalarini O‘zbekiston bozoriga jalb qilish uchun global maslahatchilar va “siteselector”lar bilan hamkorlik qilish, shuningdek, mamlakatni yangi autsorsing bozori sifatida tanitish hamda mamlakat brendini yuksaltirish imkonini beradi. Mavjud rezident kompaniyalarga eksport bo‘yicha konsultatsiya xizmatlari uchun kompensatsiya, kompaniya mijozlari uchun O‘zbekistonga to‘liq moliyalashtirilgan sayohat, eksport bo‘yicha murabbiylik dasturi taqdim etiladi.
Bundan tashqari, rezident kompaniyalarga o‘z salohiyatini va xalqaro bozorlarga chiqish imkoniyatini kengaytirish maqsadida Yaponiyadagi “JAPAN IT WEEK”, AQSHda “Plug and Play Silicon Valley Summit”, Hindistonda “INDIASOFT 2023”, Buyuk Britaniyada “BETT”, Shotlandiyadagi “CX Outsourcers Forum”, Irlandiyada “Dublin Tech Summit”, Germaniyada O‘zbekiston-Germaniya Biznes Forumi, BAAda “STEP Conference”, Qirg‘izistonda “Central Asia Game Show” (CAGS), Qozog‘istondagi “Digital Almaty” va boshqa ko‘plab tadbirlarda ishtirok etish imkoniyati berildi.
Shuningdek, O‘zbekistonda IT sohasini rivojlantirish bo‘yicha “Amazon Web Services EMEA SARL” (Germaniya), “Google” (AQSh), “ACIR” (Ispaniya), “Enterprise Singapore” (Singapur), “Singapore Business Federation” (Singapur), “Gemx Technologies” (Singapur), “ASPA” (Koreya), “Daegu Technopark” (Koreya, “Science Park of Mongolia” (Mo‘g‘uliston), “Bandung Technopark”(Indoneziya) hamda “Global 500” (Gruziya, AQSH) va “ITC Iran TVTO” (Eron) kabi kompaniya va tashkilotlar bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
IT-Viza. Eslatib o‘tamiz, 2022-yil 1-apreldan boshlab IT-Park rezidentlari qo‘shimcha imtiyoz va preferensiyalarga ega bo‘ldilar. Mutaxassislar va investorlar, shuningdek, IT Park rezidentlarining xorijiy ta’sischilariga 3 yillik IT-Vizasini olish imkoniyati beriladi:
• IT-Parkning xorijiy ta’sischilarining dividendlaridan olinadigan daromad solig‘i stavkasi 10 foizdan 5 foizgacha pasaytirildi;
• Xorijlik mutaxassislarni O‘zbekiston hududida ishlash huquqi uchun ruxsatnoma olmasdan jalb qilish;
• IT-Park rezidentlari ish/xizmatlarni eksport qilishdan tushgan tushumning bir qismi sifatida o‘zlarining xorijiy ta’sischilari va mutaxassislariga dividendlar va ish haqini debet kartalari bo‘yicha xorijiy valyutada to‘lash huquqiga ega bo‘ldilar;
• IT Park rezidentlari virtual ofis xizmatidan foydalanishlari mumkin, bu esa xodimlarga masofadan turib ishlash imkonini beradi va kompaniyani ofis maydonini ijaraga olishdan ozod qiladi. Bundan tashqari, virtual ofisdan foydalanish kompaniyani yuqori soliq xavfi sifatida tasniflash uchun asos bo‘lmaydi.
Kreditlar. Sifatli IT- taʼlimning asosini yaratish va soha qiziquvchilarga, shuningdek, IT Park rezidenti boʻlgan taʼlim muassasalari bitiruvchilariga uskunalar xarid qilish uchun kreditlar berish imkoniyati taqdim etildi. Qarz mablagʻlari 2 yil muddatga taqdim etilib, uning foizi Yoshlar ishlari Agentligi budjeti hisobidan qoplanadi. Asosiy qarzni qarz oluvchining oʻzi toʻlaydi.
Kreditlarni “One Million Uzbek Coders” platformasidagi kurslarni maksimum ikki oy oldin tamomlaganlik sertifikatiga ega boʻlganlar yoki oxirgi 6 oy davomida IT Park rezidenti hisoblangan tashkilotlarning IT sohadagi oʻquv kurslarini muvaffaqiyatli tamomlaganlik haqidagi sertifikatga ega boʻlganlar olishi mumkin.
Taʼlim. Kompleks chora-tadbirlarning amaldagi isboti oʻlaroq, Prezident Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘i hamda Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 1-iyundagi 297-sonli (“IT-Park University” raqamli universitetini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi) qaroriga muvofiq mamlakatimizda IT Park University ilk onlayn oliy ta’lim muassasasi tashkil etildi. Yangicha formatdagi oliygoh asoschilari IT Park va “EPAM Systems” kompaniyasi hisoblanadi.
Bundan tashqari, 2022-yilda Oʻzbekistonda “Plug and Play” global innovatsion platformasining texnik markazi ochilgani Oʻzbekiston startap ekotizimlari uchun ajoyib voqea boʻldi.
REJALAR
Yaqin orada, IT Park rezidentlari uchun faoliyat turlarining kengaytirilishi rejalashtirilmoqda, ular qatoriga kreativ iqtisodiyot, kibersport, akseleratorlar kabi yo‘nalishlarda faoliyat yuritayotgan kompaniyalar kiradi. Shuningdek, tashkilot Yaqin Sharq va Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlarida ham vakolatxonalar ochishni rejalashtirmoqda. Qolaversa, IT Park eng yirik korporatsiyalarning mintaqaviy shtab-kvartiralarini O‘zbekistonga jalb etishni ham reja qilmoqda.

ИТОГИ ПОЛУГОДИЯ 2023: РЕЗУЛЬТАТЫ IT PARK
IT-сектор Узбекистана продолжает свой стремительный рост, достигая новых вершин. Страна успешно раскрывает свой потенциал, создавая все больше возможностей для привлечения иностранных компаний. Значительный вклад в развитие этого сектора вносит IT Park Uzbekistan. Данные за первое полугодие 2023 года свидетельствуют о продолжающейся положительной динамике в IT-сфере.
ОБЪЕМ ЭКСПОРТА
Экспорт за 1 полугодие 2023 года превысил годовой экспорт 2022 года.
Объем экспорта резидентов IT Park по сравнению с 1 полугодием прошлого года увеличился в 2,7 раз и составил $145,3 млн. Важно отметить, что экспорт за 1 полугодие превысил годовой экспорт 2022 года, который составлял $140,9 млн. За 1 полугодие 2023 года 45% экспорта приходится на США, 14% - на Великобританию, 8% - на страны ЕС, 33% - на другие страны, такие как Сингапур, ОАЭ, Швеция, Канада, Корея и т.д.
При анализе структуры экспорта IT-услуг в разрезе направлений, наблюдается трансформация прибыли резидентов с BPO-услуг на услуги с более высокой добавленной стоимостью, а именно, разработка ПО и гейм-дев, по сравнению с 1 полугодием 2022 года.
Можно заметить уменьшение доли экспорта BPO-услуг с 63% в 2022 году до 20% в 2023 году, но учитывая значительный рост экспорта в таких направлениях как «геймдев», который составил $15,2 млн. (показатель вырос в 16,7 раза с $0,9 млн). Экспорт программных продуктов составил $60 млн. (рост в 3,8 раза с $15,7 млн.), а оказание услуг по техподдержке составило $10,8 млн. (рост в 6 раз с $1,8 млн.)
Исходя из результатов за 1 полугодие текущего года, ожидается, что общий объём IT-экспорта составит $300 млн по итогам 2023 года.
ОБЪЕМ ОКАЗАННЫХ УСЛУГ
Общий объем услуг, оказанных компаниями-резидентами IT Park, составил 5,4 трлн. сум, учитывая, что объем услуг за 1 полугодие 2022 года составлял 2,2 трлн. сум, отмечен рост в 2,4 раза. Следует упомянуть, что за весь период 2022 года — объем оказанных услуг составил 5,8 трлн. сум.
КОЛИЧЕСТВО РЕЗИДЕНТОВ
По итогам первого полугодия 2023 года общее количество резидентов IT Park составляет 1424 компании, из них 986 зарегистрированы в городе Ташкент, а 438 в регионах Республики, 296 резидентов являются образовательными компаниями, а количество компаний с участием иностранного капитала составило 213. За 1 полугодие число экспортно-ориентированных компаний-резидентов IT Park достигло 442, что в 2,2 раза больше, чем за предыдущий год.
В первом полугодии статус резидента IT Park получили 408 компаний, в то время как 200 компаний были лишены данного статуса, а 144 компаниям было отказано в получении статуса резидента. Основанием для лишения статуса резидентов IT Park послужило неисполнение своих обязательств, в частности 84 компании не предоставили аудиторское заключение за 2022 год, а остальные 116 резидентов IT Park не сдали ежеквартальный отчет за 2023 год. Вместе с этим, со стороны IT Park было направлено уведомление со списком резидентов в налоговые органы с целью принятия мер по аннулированию применения к ним льгот, с восстановлением обязательств по их уплате в государственный бюджет.
КОЛИЧЕСТВО ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫХ КОМПАНИЙ: 296
КОЛИЧЕСТВО КОМПАНИЙ С ИНОСТРАННЫМ КАПИТАЛОМ: 213
КОЛИЧЕСТВО РАБОЧИХ МЕСТ: 22 140
Благодаря предоставляемым льготам, резидентами IT Park в течение 1 полугодия текущего года было создано более 4 100 рабочих мест, а общее количество трудоустроенных специалистов достигло более 22 140 человек.
ВОЗМОЖНОСТИ ДЛЯ КОМПАНИЙ
Корпоративный Налог – 0%
Социальный Налог – 0%
Подоходный Налог – 7,5%
НДС на импорт услуг – НЕТ
В 2023 году запущены новые программы, такие как Zero Risk, Local2Global, Global Excellence, для привлечения новых IT-компаний в Узбекистан и для поддержки по выходу на новые рынки существующих резидентов IT Park.
Программы предоставляют возможности для снижения начальных рисков, сотрудничество с мировыми консультантами и сайтселекторами по привлечению международных IT-аутсорсинг и BPO-компаний на рынок Узбекистана, а также по повышению осведомленности и улучшению бренда страны как нового рынка по аутсорсингу. Для действующих компаний-резидентов предоставляется компенсации для экспортно-консультационных услуг, спонсируемые поездки в Узбекистан для клиентов, программы экспортного наставничества.
Кроме того, с целью расширения потенциала и продвижения на международном рынке, компаниям-резидентам были предоставлены возможности для участия в таких мероприятиях, как JAPAN IT WEEK в Японии, Plug and Play Silicon Valley Summit в США, INDIASOFT 2023 в Индии, BETT в Великобритании, CX Outsourcers Forum в Шотландии, Dublin Tech Summit в Ирландии, Узбекско-Германский бизнес-форум в Германии, STEP Conference в ОАЭ, Central Asia Games Show (CAGS) в Кыргызстане, Digital Almaty в Казахстане и многие другие.
Также установлены сотрудничества для развития IT-сферы в Узбекистане, с такими компаниями и организациями, как Amazon Web Services EMEA SARL (Германия), Google (США), ACIR (Испания), Enterprise Singapore (Сингапур), Singapore Business Federation (Сингапур), Gemx Technologies (Сингапур), ASPA(Корея), Daegu Technopark (Корея), Science Park of Mongolia (Монголия), Bandung Technopark (Индонезия), Global 500 (Грузия,США), и ITC Iran TVTO (Иран).
IT-Visa. Стоит отметить, что с 1 апреля 2022 года резиденты IT-Парка получили дополнительные льготы и преференции. Cпециалистам и инвесторам, а также зарубежным учредителям резидентов IT-Парка предоставлена возможность получения 3-годичной IT-визы:
• снижена ставка налога на прибыль с дивидендов иностранных учредителей IT-Парка - с 10% до 5%;
• привлечение иностранных специалистов без получения разрешительных документов на право осуществления работы на территории Узбекистана;
• резиденты IT-Парка получили право выплачивать дивиденды и зарплату своим иностранным учредителям и специалистам в инвалюте на дебетовые карты - в рамках поступлений от экспорта работ/услуг;
• резиденты IT-Парка могут воспользоваться услугой виртуального офиса, что даёт возможность организовать удалённую работу сотрудникам и освобождает компанию от аренды офисного помещения. Кроме того, использование виртуального офиса не является основанием для отнесения компании к категории высокого налогового риска.
Целевые кредиты. Предоставлена возможность создать базу качественного IT-образования и предоставить кредиты на приобретение оборудования заинтересованным в сфере, а также выпускникам учебных заведений, являющимся резидентами ИТ-Парка. Кредитные средства предоставляются сроком на 2 года, а их процент покрывается из бюджета Агентства по делам молодежи. Основная сумма оплачивается заемщиком.
Кредиты могут получить те, кто имеет сертификат об окончании курсов на платформе «One Million Uzbekistan Coders» не более двух месяцев назад, или те, кто имеет сертификат об успешном прохождении курсов обучения в сфере ИТ организаций, считающихся быть резидентами IT- Паркаk в течение последних 6 месяцев.
Образование. В качестве практического подтверждения комплексных мероприятий, в соответствии с распоряжением Президента Шавката Мирзиёева и постановлением Кабинета Министров от 1 июня 2022 года № 297 (О мерах по созданию цифрового университета «IT-Park University»), в ITПарке создан университет, первое онлайн-высшее учебное заведение в истории Узбекистана. Учредителями вуза в новом формате являются IT-Парк и компания «EPAM Systems».
Кроме того, открытие технического центра глобальной инновационной платформы «Plug and Play» в Узбекистане в 2022 году стало большим событием для стартап-экосистем Узбекистана
ПЛАНЫ
В ближайших планах IT Park– расширение видов деятельности для резидентов, куда войдут компании из сфер: креативная экономика, киберспорт, акселераторы. Также организация намерена открыть представительства в странах Ближнего Востока и Юго-Восточной Азии. Более того, IT Park намерен привлечь региональные штаб-квартиры крупнейших корпораций в Узбекистан.