O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-avgust kuni tadbirkorlar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi.
Tadbir avvalida davlatimiz rahbari yig‘ilganlarni Tadbirkorlar kuni bilan tabriklab, o‘zining chuqur hurmati va ezgu tilaklarini bildirdi.
Muloqotda o‘tgan yillardagi uchrashuvlar natijalariga to‘xtalib o‘tildi. 2021-yili bo‘lgan ochiq muloqot bo‘yicha 57 ta, o‘tgan yili esa 55 ta tashabbus ilgari surilgan edi. Ularning natijasida biznesni yuritishda ko‘plab yengilliklar bo‘ldi.
Misol uchun, o‘tgan yilgi takliflar asosida biznes subyektlari mikro, kichik, o‘rta va yirik toifalarga bo‘linib, ular bilan alohida ishlash yo‘lga qo‘yildi. Xuddi shunday, tuman va shaharlar ham 5 ta toifaga ajratildi, 60 ta tumanga alohida soliq, kredit va moliyaviy yordam rejimlari joriy qilindi.
Qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarish muddati qisqartirilib, o‘tgan bir yil ichida 6 mingta korxonaga 20 trillion so‘m qaytarib berilgan. Eng muhimi, ushbu soliq stavkasi 12 foizga tushirilgani hisobiga, qo‘shilgan qiymat zanjiri ishtirokchilari soni 26 mingtaga ko‘payib, faoliyati “soyadan” chiqqan.
Kredit berishda aylanmadagi tovarlar, eksport shartnomalari, akkreditivlar va kelgusi tushumlardan ham garov ta’minoti sifatida foydalanish tizimi yaratildi. Bu imkoniyat orqali tadbirkorlarga 1 milliard dollar kreditlar berilgan.
Bojxona hududida qayta ishlash tizimi soddalashtirildi. Natijada, ushbu bojxona rejimidan foydalanuvchi tadbirkorlar soni 2 barobarga ko‘paydi. Bir yil ichida ushbu imkoniyat orqali 455 million dollarlik mahsulot eksport qilindi.
Ilgari yangi tadbirkorlar uchun “kirish qiyin bo‘lgan” 119 ta faoliyat bo‘yicha litsenziya va ruxsatnomalar bekor qilindi yoki xabardor qilish shakliga o‘tkazildi. Joriy yilning olti oyida soliq to‘lovchilar faoliyatida tekshirishlar o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 40 foizga kamaygan.
Umuman, o‘tgan bir yilda kichik tadbirkorlar soni 40 mingtaga ko‘paygan, o‘rta tadbirkorlar soni 2 mingtaga oshib, 10 mingga yetgan. Yirik korxonalar soni esa bir yilda 400 taga ko‘payib, 1,5 mingta bo‘ldi.
Berilgan yengilliklardan foydalanib, bir yilda 155 ta korxonaning yillik aylanmasi 100 million dollardan oshgan. Kiritilgan yillik xorijiy sarmoyalar hajmi esa ilk bor 10 milliard dollarga yetgan.
Ochiq muloqotlardan keyin, so‘nggi ikki yilda korxonalarimiz tomonidan 25 milliard dollarlik mahsulotlar eksport qilingan va avval import bo‘lgan 10 milliard dollarlik mahsulotni o‘zimizda ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev muloqotdagi ma’ruzasida beshta asosiy yo‘nalishni ko‘rsatib o‘tdi. Ularning har biri o‘z ichiga ko‘plab tashabbuslarni qamrab oldi.
Birinchi yo‘nalish – kichik biznesga yangi imkoniyatlar.
Bu soha vakillarini tadbirkorlikka o‘qitish, ularga loyiha qilib berish, faoliyatini moliyalashtirish, mahsulotlariga bozor va biznesiga sheriklar topish bo‘yicha yaxlit ekotizim yaratilishi qayd etildi. Buning uchun eng avvalo, “Qishloq qurilish bank” “Biznesni rivojlantirish banki”ga aylantiriladi. Bank huzurida har bir hududda jami 14 ta kichik biznes markazlari tashkil etiladi. Ularda o‘qigan tadbirkorlarning loyihalarini eng qulay shartlarda moliyalashtiriladi. Bu dasturda ishtirok etayotgan kichik biznes korxonalari faoliyatini uch yilgacha tekshirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Umuman, kichik biznesda kamida 150 mingta subyektni “oyoqqa turg‘izish”, 25 mingtasini o‘rta korxonalarga aylantirish, sohada 250 mingta yangi doimiy ish o‘rni yaratish maqsad qilingan.
Ikkinchi yo‘nalishda o‘rta biznesga oid tashabbuslar ilgari surildi.
Jumladan, kichikdan o‘rta biznesga o‘tish istagida bo‘lgan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash uchun bu boradagi jamg‘armalarning faoliyati ham, ishlash usuli ham o‘zgartiriladi. Sanoatni rivojlantirish jamg‘armasi orqali yangi loyihalarni moliyalashtirish uchun xorijiy valyutada 5 foiz, milliy valyutada 10 foiz stavkada 10 yil muddatga kreditlar ajratiladi.
Sanoat ipotekasi tizimi yo‘lga qo‘yilib, tadbirkorlarga “tayyor biznes” shaklida ishlab chiqarish maydonlari qurib beriladi. Jumladan, har bir viloyatda kamida 3 tadan yangi sanoat zonalari tashkil etiladi.
Tadbirkorlik jamg‘armasi iqtisodiyotning yana bir drayveri bo‘lgan xizmatlar sohasiga mas’ul bo‘ladi. Jamg‘arma turizm, savdo va servis sohalarida “xizmatlar ipotekasi” tizimini joriy qiladi.
Ushbu yangi imkoniyatlar hisobidan qo‘shimcha 1 milliard dollarlik xizmatlar, 5 milliard dollarlik yangi mahsulotlar, 350 ming yangi ish o‘rinlari tashkil qilish mumkinligi aytildi.
Uchinchi yo‘nalish yangi bozorlarga sifatli va raqobatbardosh mahsulot bilan kirish bo‘yicha bo‘ldi.
– Biz ayrim mamlakatlar kabi neft-gaz resurslarini sotish hisobiga yuqori iqtisodiy o‘sishni ta’minlay olmaymiz. Bizning “neftimiz” ham, “gazimiz” ham bu – Siz kabi tashabbuskor va ishbilarmon tadbirkorlar yaratayotgan yuqori qiymatli va sifatli mahsulotlardir, – dedi Prezident.
Bu yo‘nalish davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgani samarasida so‘nggi to‘rt yilda eksportchi korxonalar soni 4 ming 500 tadan 7 ming 200 taga ko‘paygan. Eksport mahsulot turlari 1 ming 500 tadan 3 mingtaga oshib, geografiyasi 139 ta mamlakatdan 164 taga kengaygan.
O‘tgan yili “Yangi O‘zbekiston – raqobatbardosh mahsulotlar yurti” dasturi boshlangan edi. Uning doirasida 100 ta yetakchi eksportchi korxonaga kredit, soliq, bojxona bo‘yicha alohida rejim joriy qilindi.
Muloqotda mazkur dastur joriy yilda ham davom ettirilishi va qamrab olinadigan korxonalar soni 500 taga yetkazilishi ma’lum qilindi.
Davlatimiz rahbari nufuzli xorijiy brendlarni mamlakatimizga jalb qilish masalasiga alohida ahamiyat qaratdi. Buning uchun, xorijiy hamkorlar so‘roviga muvofiq, ishlab chiqarishga xalqaro standartlar, ekologiya va sertifikatlash talablarini hamda qulay bojxona rejimini joriy qilish, mahalliy korxonalardagi ishchilarga munosib mehnat sharoitlari yaratish zarurligi ta’kidlandi. Yirik brendlarni jalb qilgan korxonalarga grant ajratish taklifi bildirildi.
To‘rtinchi yo‘nalish – yuqori daromadli korxonalarni ko‘paytirish. Shu maqsadda xalqaro konsultantlarni jalb qilgan holda, elektr texnikasi, to‘qimachilik, charm-poyabzal, zargarlik, qurilish materiallari, mebelsozlik, polimer, kimyo va oziq-ovqat sanoati bo‘yicha 140 ta loyiha ishlab chiqilgan. Ularning jami qiymati 10 milliard dollarga teng bo‘lib, 60 mingta ish o‘rinlarini yaratish, yiliga 5 milliard dollarlik mahsulot ishlab chiqarish hamda 2,5 milliard dollarlik eksport qilish ko‘zda tutilgan. Ushbu tayyor loyihalar tadbirkorlarga taklif qilindi.
Beshinchi yo‘nalish soliq ma’murchiligini soddalashtirish, byurokratiyani yo‘q qilish masalalariga qaratildi. Prezident bu sohada korrupsiya bilan bog‘liq shikoyatlar ko‘payib ketgani, qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarishda soliq uzilishi koeffitsiyentini qo‘llash amaliyoti (tax gap) adolatsiz ekanini qayd etdi. Shu bois, 1 oktyabrdan boshlab, ushbu amaliyot bekor qilinishi belgilandi.
Barcha moliyaviy sanksiyalar qayta ko‘rib chiqilib, adolatli me’yorlar belgilanishi ta’kidlandi.
Shuningdek, tadbirkorning soliq idoralari bilan bo‘ladigan barcha nizolarini ko‘rish ma’muriy sud vakolatiga o‘tkaziladi. Ularning to‘g‘ridan-to‘g‘ri sudga shikoyat qilishidagi har qanday cheklovlar olib tashlanadi.
Ishbilarmonlarning vaqti va xarajatlarini tejash maqsadida 2024-yil 1-yanvardan boshlab, bir-birini takrorlovchi va eskirgan hisobotlar tugatiladi. Barcha hisobotlarni yagona elektron tizim orqali taqdim etish yo‘lga qo‘yilib, ularning qog‘oz shakli bekor qilinishi aytildi.
– Mamlakatimiz taraqqiyotining yangi bosqichida har bir yil ulkan dastur va loyihalarni amalga oshirish davri bo‘lib qolmoqda. Hayot sinovlarida toblangan, mard va tashabbuskor tadbirkorlarimiz bor ekan, biz albatta ko‘zlagan marralarimizga erishamiz, – dedi Prezident so‘zining yakunida.
Ochiq muloqot savol-javob tarzida davom etdi. Tadbirkorlar aytgan taklif va muammolar yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berildi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held an open dialogue with entrepreneurs on August 18.
At the beginning of the event, the Head of state congratulated the audience on the Day of Entrepreneurs, expressing his deep respect and best wishes to them.
During the meeting, the results of past meetings were reviewed. In 2021, 57 initiatives were put forward based on the results of the dialogue, 55 last year. Their introduction into practice has made doing business much easier.
For example, based on the proposals put forward last year, business entities were divided into micro, small, medium and large categories, each of which began to apply a separate approach. Similarly, districts and cities were divided into 5 categories, separate tax, credit and financial regimes were introduced in 60 districts.
The deadline for the refund of value-added tax has been shortened, 20 trillion soums were returned to 6 thousand enterprises last year. Most importantly, by reducing the rate of this tax to 12 percent, the number of participants in the value chain increased by 26 thousand, and their activities came out of the "shadow".
When crediting, a system has been created for using goods in circulation, export contracts, letters of credit and future revenue as collateral. Thanks to this opportunity, $1 billion in loans were provided to entrepreneurs.
The system of processing in the customs territory has been simplified. As a result, the number of entrepreneurs using this customs regime has doubled. During the year, $455 million worth of products were exported using this opportunity.
Licenses and permits for 119 types of activities that were previously difficult to access for new entrepreneurs have been canceled or transferred to a notification form. During the six months of this year, the number of inspections of taxpayers' activities decreased by 40 percent compared to the corresponding period last year.
In general, over the past year, the number of small entrepreneurs has increased by 40 thousand, and the number of medium-sized entrepreneurs has increased from 2 thousand to 10 thousand. The number of large enterprises increased by 400 to 1.5 thousand per year.
With the use of the provided preferences, the annual turnover of 155 enterprises for the year exceeded $ 100 million. The volume of annual foreign investments reached $10 billion for the first time.
After open dialogues over the past two years, domestic enterprises have exported products worth $ 25 billion, and the country has started production of previously imported products worth $ 10 billion.
President Shavkat Mirziyoyev outlined five main directions in his speech at the dialogue. Each of them includes many initiatives.
The first direction is new opportunities for small businesses.
The creation of a holistic ecosystem has been announced to train representatives of this field in entrepreneurship, provide them with projects, finance their activities, search for a market for their products and business partners. To do this, first of all, the bank "Kishlok Kurilish Bank" will be transformed into a "Business Development Bank". In total, the bank will create 14 small business centers in each region. The projects of entrepreneurs studying in them will be financed on the most favorable terms. Small businesses participating in this program will not be tested for three years.
In general, this system will help 150 thousand small businesses to get back on their feet, 25 thousand will be able to move to the middle category, 250 thousand new permanent jobs will be created.
As part of the second direction, initiatives related to medium-sized businesses were announced.
In particular, to support entrepreneurs who want to move from small to medium-sized businesses, both the activities and the working methods of the respective funds will be changed.
An industrial mortgage system will be launched, and entrepreneurs will be provided with production facilities in the form of a "ready-made business". In particular, at least 3 new industrial zones will be created in each region.
The Entrepreneurship Fund, in turn, will be responsible for the service sector - another driver of the economy. The Fund will introduce a system of "mortgage services" in the fields of tourism, trade and service.
It was emphasized that due to these new opportunities, it is possible to create additional services worth $ 1 billion, produce new products worth $ 5 billion and organize 350 thousand new jobs.
The third direction is to enter new markets with a high-quality and competitive product.
- We cannot, like some countries, ensure high economic growth through the sale of oil and gas resources. Our oil and gas are valuable and high—quality products created by such enterprising and enterprising business people like you," the President said.
As a result of the state's support of this direction over the past four years, the number of exporting enterprises has increased from 4.5 thousand to 7.2 thousand. The types of export products increased from 1.5 thousand to 3 thousand, and the geography expanded from 139 to 164 countries.
Last year, the program "New Uzbekistan – a country of competitive products" was launched. Within its framework, a special credit, tax and customs regime has been introduced for 100 leading exporting enterprises.
During the dialogue, it was announced that this year this program will be continued, and the number of enterprises covered will increase to 500.
The Head of our state paid special attention to attracting prestigious foreign brands. It was stressed that for this it is necessary to take into account the conditions of foreign partners and introduce international standards, environmental requirements and certification of production, as well as a favorable customs regime, create decent working conditions for employees at enterprises.
The fourth direction is the increase of highly profitable enterprises. To this end, with the involvement of international consultants, 140 projects were developed in the electrical, textile, leather and shoe, jewelry, construction, furniture, polymer, chemical and food industries. Their total cost is $ 10 billion, it is planned to create 60 thousand jobs, produce products worth $ 5 billion and export $ 2.5 billion a year. These ready-made projects were offered to entrepreneurs.
The fifth direction is aimed at simplifying tax administration and eliminating bureaucracy. The President noted the growth of complaints related to corruption in this area, as well as the unfairness of the practice of using the tax gap coefficient when returning value added tax. In this regard, it was decided to cancel this practice from October 1.
It was stressed that all financial sanctions will be reviewed and fair standards will be established.
Also, consideration of all disputes between the entrepreneur and the tax authorities will be transferred to the competence of the administrative court. Any restrictions on their direct appeal to the courts will be lifted.
In order to save time and money for entrepreneurs, duplicate and outdated reports will be abolished from January 1, 2024. It is noted that all reports will be submitted through a single electronic system, and their paper form will be abolished.
- At a new stage in the development of our country, every year is a time for the implementation of large-scale programs and projects. As long as we have brave and enterprising businessmen who have passed the trials of life, we will definitely achieve our goals," the President said at the end of his speech.
The open dialogue continued in the form of questions and answers. The responsible persons were given instructions on the proposals and problems voiced by entrepreneurs.