O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-avgust kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – tashqi ishlar vaziri Murat Nurtleuni qabul qildi.
O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, yangi amaliy mazmun bilan boyitish masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida tashqi ishlar vaziri Murat Nurtleu davlatimiz rahbariga Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston yetakchisi keyingi yillarda ikki tomonlama hamkorlikda yuksak darajaga erishilgani, jumladan, parlamentlar, hukumatlar, hududiy ma’muriyatlar, jamoatchilik va tadbirkorlar darajasida sermahsul muloqotlar amalga oshirilayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Qo‘shma Hukumatlararo komissiya va Ishchi guruh samarali faoliyat yuritmoqda. Tovar ayirboshlash hajmi ko‘payib, ikki mamlakat yetakchi korxonalari o‘rtasidagi kooperatsiya ko‘lami kengaymoqda. Madaniy-gumanitar tadbirlar muntazam o‘tkazib borilmoqda.
Uchrashuvda siyosiy muloqotlarni yanada faollashtirish, iqtisodiyotning strategik tarmoqlaridagi loyihalarni jadallashtirish, gumanitar almashinuv dasturlarini kengaytirish hamda Markaziy Osiyo mintaqasida yaxshi qo‘shnichilik va sheriklikni mustahkamlash choralarini ko‘rishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 августа принял заместителя Премьер-министра – министра иностранных дел Республики Казахстан Мурата Нуртлеу, находящегося в нашей стране с официальным визитом.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества, их наполнения новым практическим содержанием.
В начале беседы министр иностранных дел Мурат Нуртлеу передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
Лидер Узбекистана с глубоким удовлетворением отметил достигнутый в последние годы высокий уровень двустороннего сотрудничества, в том числе осуществляемые плодотворные контакты на уровне парламентов, правительств, региональных администраций, общественности и бизнеса.
Эффективно действуют совместные Межправительственная комиссия и Рабочая группа. Устойчиво растут объемы товарооборота и масштабы кооперации ведущих предприятий наших стран. Регулярно проводятся культурно-гуманитарные мероприятия.
В ходе встречи особое внимание было уделено дальнейшей интенсификации политических контактов, принятию мер по ускорению проектов в стратегических отраслях экономики, расширению программ гуманитарного обмена, а также укреплению добрососедства и партнерства в регионе Центральной Азии.