Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-avgust kuni transport, energetika va sanoat sohalaridagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Transport infratuzilmasi kengligi va qulayligi mamlakat rivojini ko‘rsatuvchi, unga qo‘shimcha impuls beruvchi muhim omil. Yurtimizda bu sohada ko‘plab loyihalar amalga oshirilib, avtomobil, aviatsiya, temir yo‘l, metropoliten kabi barcha tarmoqlarda yangi obyektlar ishga tushirildi.
Shunday loyihalardan yana biri – «Toshkent-Sharqiy» aeroportining yangilanishi. Davlatimiz rahbari o‘tgan oyda uning qurilishini borib ko‘rgan edi. Unda berilgan topshiriqlar asosida majmua bosh rejasi samaradorlik jihatidan takomillashtirildi. Xususan, aeroport hududi 130 gektarga qisqartiriladi. Buning evaziga uni saqlab turish xarajatlari ham kamayadi.
Hozirda 4 kilometr uzunlikdagi uchish-qo‘nish yo‘lagi qurib bo‘lingan. Bu yerda 2 ta – yuqori martabali mehmonlar uchun hamda biznes-aviatsiya terminali bo‘ladi. 25 ta samolyot uchun turargoh, angarlar, ma’muriyat va xizmat ko‘rsatish binolari barpo etiladi. Aeroport noqulay ob-havo sharoitlarida ham uchish-qo‘nishni ta’minlovchi ICAO III-A toifasidagi zamonaviy radiotexnika va meteorologiya uskunalari bilan jihozlanadi.
Toshkent shahri rivojlangani sari aholi soni ham, ularning faolligi ham oshib bormoqda. Buni shaxsiy avtomobillar ko‘payib borayotganida ham ko‘rish mumkin. Lekin, shu bilan birga, shahar ko‘chalarida tirbandlik ham ortmoqda.
Ma’lumki, bu muammoni hal etishning yo‘li – jamoat transportini rivojlantirish, unda yurishni avtomobil haydashdan ko‘ra qulay qilish. Shu maqsadda, Prezidentimiz ko‘rsatmasiga muvofiq, Toshkent shahriga yangi avtobus va elektrobuslar olib kelindi. Yo‘lovchi tashish quvvati oshib, jamoat transportining oraliq vaqti qisqardi.
Shaharda tirbandlikni kamaytirish uchun Toshkent metropolitenining oxirgi va serqatnov bekatlari yonida avtoturargohlar barpo etish rejalashtirilgan. Maqsad – odamlar shaxsiy avtomobilini shu yerda qoldirib, shahar ichkarisiga jamoat transportida borishiga sharoit yaratish.
Shuningdek, taqdimot davomida mamlakatimizda energetika quvvatlarini oshirish masalasiga e’tibor qaratildi. Jumladan, poytaxtimizda elektr energiyasi tarmoqlarining favqulodda holatlarga bardoshliligini mustahkamlash hamda muqobil energiya manbalarini integratsiya qilish choralari ko‘rilmoqda.
Qayta tiklanuvchi energiya tarmog‘ida jami quvvati 13 ming 777 megavattlik 33 ta loyiha ishlab chiqilgan. Shu bilan birga, elektr energiyasi infratuzilmasini takomillashtirish va ob-havo sharoitlariga chidamliligini oshirish, zaxira quvvatlar hosil qilish, iste’molni aqlli boshqarish bo‘yicha ish olib borilmoqda.
Taqdimotda Toshkent shahrida sanoatni rivojlantirish ko‘rsatkichlari va rejalari to‘g‘risida ham axborot berildi.
Bugungi kunda poytaxtimiz iqtisodiyotining 34 foizdan ziyodi sanoat hissasiga to‘g‘ri keladi. O‘tgan yili 110 trillion so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilgan. Ayniqsa, oziq-ovqat, metallurgiya, to‘qimachilik tarmoqlarida o‘sish yuqori bo‘lgan.
Bu sohadagi imkoniyatlarni kengaytirish maqsadida “Yangihayot” industrial texnoparkini klaster tizimiga o‘tkazish taklifi bildirildi. Uning maydoni 500 gektar bo‘lishi, 810 ta korxona joylashtirilishi va 100 mingta ish o‘rni yaratilishi mo‘ljallangan. Klaster tizimi yo‘lga qo‘yilishi natijasida ishlab chiqarish sifati oshib, transport xarajatlari va tannarxni kamaytirishga erishiladi.

On August 16, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of projects in the field of transport, energy and industry.
A widely branched and convenient transport infrastructure is a key factor and an additional impetus to the development of the country. In recent years, many new facilities have been launched in the field of automobile, aviation, railway transport and the metro system.
One of the projects being implemented today is the renovation of the Tashkent-Vostochny airport. Last month, the head of state got acquainted with the progress of its construction. Based on the instructions given by him, the general plan of the airport was finalized. The total area of the complex will be reduced by 130 hectares, which will reduce the cost of its maintenance.
Currently, a runway with a length of 4 kilometers has been built. The airport will have two terminals - for high-level guests and for business aviation, as well as parking for 25 aircraft, hangars, administrative and service buildings. The airport will also be equipped with modern radio engineering and meteorological systems of Class III-A according to ICAO standards, allowing to take off and land even in adverse weather conditions.
With the development of the city of Tashkent, the number and activity of its residents are growing. This is indicated by the increase in the number of personal vehicles. At the same time, there are more and more congestion on the streets of the city.
The solution to this problem is to develop public transport so that its use is more attractive compared to driving a personal car. For this purpose, Tashkent received new buses and electric buses on the instructions of the President. The efficiency of passenger transportation has increased, the waiting time for public transport has been reduced.
In order to reduce traffic congestion in the city, the construction of parking lots is planned next to the final and most actively used stations of the Tashkent metro. The goal is to create conditions for people to leave their personal car, transfer to public transport and get to their destination by it.
During the presentation, the issues of building the country's energy potential were considered. Thus, measures are being taken in the capital to increase the resilience of energy systems to emergencies and the introduction of renewable energy sources.
33 projects with a total capacity of 13 thousand 777 megawatts have been developed in the field of alternative energy. In parallel, work is underway to improve the power supply infrastructure and increase its resistance to weather conditions, create backup capacities, and "smart" consumption management.
Information is also provided on the indicators and plans for the development of the industry of the city of Tashkent.
Today, the share of industry in the capital's economy is more than 34 percent. Last year, 110 trillion soums worth of products were produced. The growth rates were particularly high in the food, metallurgical and textile industries.
In order to expand production capabilities, it is proposed to transfer the activities of the Yangihat Industrial Technopark to a cluster system. The cluster area will be 500 hectares, 810 enterprises will be located in it and 100 thousand jobs will be created. As a result of the implementation of the cluster system, the quality of products will increase, its cost and transport costs will decrease.