Buxoro shahrida 11-avgust kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish orqali narx-navo barqarorligini saqlash hamda aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini energiya resurslari bilan kafolatli ta’minlash masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Bu yilgi qahraton qish va yozdagi o‘ta issiq kunlar sinovli bo‘ldi. Shu bois, kelayotgan qishga hozirdanoq tayyorlanish, buning uchun yetarli oziq-ovqat zaxirasini shakllantirish va energiya barqarorligini ta’minlash zarur.
O‘tgan yillarda paxta va g‘alla maydonlari qisqartirilib, aholiga dehqonchilik uchun 200 ming gektar ajratilgani oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirishda muhim omil bo‘ldi. Natijada 700 ming nafar aholi doimiy, yana 1 million 300 ming nafari mavsumiy ish bilan ta’minlandi. 605 ming nafar dehqonlarning daromadi oshdi. Kartoshka, piyoz, sabzi bilan o‘zini o‘zi ta’minlaydigan tumanlar ko‘paydi.
Shu bilan birga, ko‘p tuman va shaharlar sabzavotlar, go‘sht va tuxumni boshqa hududlardan olib kelmoqda. Hokimlar ajratilgan yerlardan foydalanishni to‘g‘ri tashkil qila olmayapti.
Shu bois davlatimiz rahbari bu borada yangi tashabbuslarni bildirdi. Endi dastlabki bosqichda 10 yil muddatga ajratilgan 73 ming gektar maydonning ijara muddatlari 30 yilga uzaytirib beriladi. Bo‘sh turgan 100 ming gektar yaylovlarni chorvasi bor aholi kamida 10 gektardan 10 yil muddatga ijaraga olishiga ruxsat beriladi. “Ijtimoiy himoya reyestri”ga kiritilgan ehtiyojmand aholiga yerlarni berishda ular yer uchun barcha to‘lovlardan ozod qilinadi.
Talabgor topilmagan maydonlarni suvli va aholiga yaqin yerlarga almashtirish, yangi ekin joylarini ochiq-oshkora savdoga chiqarish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Bular hisobiga 1 million tonna mahsulot yetishtirib, qo‘shimcha 800 ming aholini daromadli qilish mumkinligi aytildi.
Dala chetlarida uzum, kadi, qovun, tarvuz va sabzavot ekib, qo‘shimcha 220 ming tonna mahsulot yetishtirish, 600 ming bosh parranda va 300 ming dona asalari oilasini boqish bo‘yicha dastur ijrosi ko‘rib chiqildi.
Narxlarni jilovlash takroriy ekinlarni ko‘paytirish va mahsulot hajmini oshirish orqali bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi.
So‘nggi yillarda issiqxonalar maydoni 3 barobarga ko‘payib, ularda yetishtirilayotgan mahsulotlar hajmi 90 ming tonnadan 300 ming tonnaga ko‘paygan. Ularda 150 ming aholi yuqori daromadli ish bilan band.
Kuz-qish mavsumida issiqxonalarga yoqilg‘i mahsulotlarini uzluksiz yetkazib berish, zarur bo‘lsa, buning xaridi uchun kreditlar ajratish muhimligi qayd etildi.
Yig‘ilishda aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini energiya resurslari bilan kafolatli ta’minlash vazifalari ham muhokama qilindi.
Yurtimizda “yashil energetika”ni rivojlantirish, iqtisodiyotga energiya tejamkor texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha katta ishlar qilinmoqda.
O‘tgan davrda 430 Megavattli qayta tiklanuvchi energiya manbalari ishga tushirildi. Shuning o‘zi yiliga 1,2 milliard kilovatt soat elektr energiyasini ishlab chiqarmoqda. Bu – ijtimoiy soha obyektlari yillik iste’molining 60 foiziga teng, degani.
Bugungi kunda ijtimoiy soha va tadbirkorlik obyektlari hamda aholi xonadonlarida 250 Megavatt quyosh panellari o‘rnatildi.
Shu bilan birga, energiya resurslarini tejash tobora dolzarb bo‘lib bormoqda. Yil yakuniga qadar 3,7 milliard kilovatt soat elektr va 2,4 milliard kub metr gazni iqtisod qilish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Ikkinchi yarim yillikda 30 milliard kub metr gaz qazib olish hamda yerosti gaz omborlarida zaxirani kamida 3,5 milliard kub metrga yetkazish, 41 milliard kilovatt soat elektr ishlab chiqarish vazifasi belgilandi.
Elektr tarmoqlari va transformatorlarni to‘liq ta’mirlash, energiya resurslari iste’molida tartib-intizomni kuchaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

On August 11, a video conference was held in Bukhara under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev on ensuring price stability through increasing food production and guaranteed supply of energy resources to the population and economic sectors.
Severe winter and abnormally hot weather in summer caused a number of problems. Therefore, it is already necessary to prepare for the upcoming winter, to form a sufficient food reserve and ensure the stability of the energy system, it was noted at the meeting.
In recent years, due to the reduction of acreage for cotton and grain, 200 thousand hectares of land have been allocated to the population for agriculture, which has become an important factor in increasing food production. As a result, 700 thousand people were provided with permanent, another 1.3 million people with seasonal work. The incomes of 605 thousand farmers have increased. The number of districts providing themselves with potatoes, onions and carrots is growing.
At the same time, many districts and cities receive vegetables, meat and eggs from other regions. Khokims fail to properly organize the use of allocated land.
Therefore, the head of state announced new initiatives in this direction. It is determined that from now on the lease term of 73 thousand hectares of land allocated for 10 years will be extended to 30 years. 100 thousand hectares of unused pastures will be allowed to be leased to the population with cattle for a period of 10 years, the area of one plot will be at least 10 hectares. When granting land to the needy population included in the "Register of Social Protection", it will be exempt from paying all types of land payments.
The instruction was given to replace the plots that did not arouse the interest of the population with lands close to water sources and settlements, and to put up new cultivated lands for transparent auctions.
It was emphasized that this will allow to prepare 1 million tons of products and provide an additional 800 thousand people with income.
The implementation of a program for growing grapes, pumpkins, melons, watermelon and vegetable crops on the edges of fields, harvesting 220 thousand tons of additional products, maintaining 600 thousand heads of poultry and 300 thousand bee hives was considered.
It was noted that price growth should be restrained by expanding the cultivation of repeat crops and increasing production volumes.
In recent years, the area of greenhouses in the country has tripled, and the volume of products grown in them has increased from 90 thousand to 300 thousand tons. They employ 150 thousand people in highly paid work.
In this regard, it is pointed out the importance of uninterrupted supply of fuel to greenhouses in the autumn-winter season, as well as, if necessary, the allocation of loans for its purchase.
The meeting also discussed the tasks of guaranteed provision of energy resources to the population and sectors of the economy.
A lot of work is being done in our country to develop "green" energy and introduce energy-saving technologies into the economy.
Over the past period, 430 MW of renewable energy sources have been put into operation. This generates 1.2 billion kilowatt-hours of electricity per year, which is equal to 60 percent of the annual consumption of social facilities.
To date, solar panels with a capacity of 250 MW have been installed in social and business facilities, in the homes of the population.
At the same time, the urgency of saving energy resources is increasing. The need to save 3.7 billion kilowatt-hours of electricity and 2.4 billion cubic meters of gas by the end of the year was emphasized.
The task has been set to extract 30 billion cubic meters of gas in the second half of the year, increase reserves in underground gas storage facilities to at least 3.5 billion cubic meters, and produce 41 billion kilowatt-hours of electricity.
The instruction was given to completely repair electrical networks and transformers, to strengthen discipline in the field of energy consumption.