Prezident Shavkat Mirziyoyev “Buxoro Agroklaster” tizimidagi bir qator korxonalar faoliyati bilan tanishdi.
Xususan, Buxoro shahridagi “Buxoro Agroklaster DZZ” korxonasida sutni qayta ishlash va qadoqlash yo‘lga qo‘yilgan. 6,2 million dollar investitsiya evaziga qarovsiz maydonda zamonaviy majmua barpo etilib, Italiya va Rossiyadan uskunalar keltirib o‘rnatilgan. 2021-yilda ochilgan korxonada bugungi kunda yiliga 22 ming tonna sut qayta ishlanmoqda. Undan tayyorlanayotgan kefir, sut, pishloq, yogurt, qaymoq, smetana kabi mahsulotlarning turi qirqtadan ortiq. 150 nafar aholi ish bilan ta’minlangan.
Prezident bu yerdagi ish jarayoni va mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi.
Ish ko‘lami va daromadning ortishi klaster faoliyatining kengayishiga xizmat qildi. Majmua hududida yangi inshootlar qurildi. Xususan, korxona tizimida yer maydonlari unumdorligini aniqlab beruvchi zamonaviy laboratoriya ishga tushirildi. U Germaniyaning zamonaviy texnologiyalari bilan jihozlangan, tuproq tarkibidagi qirqdan ortiq, suv tarkibidagi o‘nga yaqin ko‘rsatkichlarni aniqlash imkoniga ega.
Buxoro viloyati ekin maydonlarining sho‘rlanganlik darajasi boshqa hududlarga nisbatan yuqori. Hosildorlikka erishish uchun tuproq tahlili nihoyatda zarur. Bu laboratoriyada tuproqning kimyoviy tarkibi o‘rganilib, shu orqali o‘simliklarning mineral va organik o‘g‘itlarga bo‘lgan talabi aniqlanadi. Tuproq xossalari, sho‘rlanish darajasi ham chuqur o‘rganiladi. Uning natijalari asosida yerni me’yorlashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘riladi.
Bu yerda shakllantirilgan ma’lumotlar korxonaning yana bir loyihasi – “Agro Smart Map Uz” platformasiga yuklab boriladi. Shu ma’lumotlar asosida yer egalari kerakli agrotexnologik tavsiyalar oladi.
Davlatimiz rahbari laboratoriyadagi sharoitlar bilan tanishdi. “Buxoro Agroklaster”ning navbatdagi loyihalari haqida axborot berildi.

Президент в Бухаре ознакомился с деятельностью кластера
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью ряда предприятий, входящих в кластер “Бухоро Агрокластер”.
Так, на предприятии “Бухоро Агрокластер ДЗЗ” в городе Бухаре налажен выпуск молочной продукции. Современный комплекс был возведен на пустовавшем участке с привлечением 6,2 миллиона долларов инвестиций, установлено оборудование из Италии и России. На производстве, открывшемся в 2021 году, перерабатывается 22 тысячи тонн молока в год. Выпускается более 40 видов кефира, пастеризованного молока, сыра, йогурта, сливок, сметаны и других. Работой обеспечены 140 человек.
Президент осмотрел технологический процесс и продукцию предприятия.
Деятельность кластера расширяется. На территории комплекса появились новые мощности. Запущена современная лаборатория по изучению плодородности почвы на землях кластера, оснащенная передовыми немецкими технологиями. Она может анализировать состав почвы по более чем сорока показателям и воды по около десяти показателям.
По сравнению с другими регионами в Бухарской области более высокий уровень засоленности посевных земель. Поэтому для повышения плодородности очень важно анализировать почву. В лаборатории исследуют химический состав почвы, определяют потребность растений в минералах и органических удобрениях. Изучаются свойства и засоленность почвы. На основе результатов принимаются меры по нормализации ее состава.
Собранные данные загружаются в платформу “Agro Smart Map Uz” – еще один проект предприятия. Фермеры на основе этих данных получают необходимые агротехнологические рекомендации.
Глава государства ознакомился с возможностями лаборатории. Представлена информация о предстоящих проектах кластера “Бухоро Агрокластер”.