O‘zbekiston xalqi mamlakatda islohotlarni rivojlantirish va davom ettirish tarafdori ekanini yana bir bor tasdiqlab, kelajakka ishonch bilan qaramoqda. U saylangan rahbar bilan birgalikda inson manfaatlari va qadr-qimmati oliy qadriyat hisoblangan kuchli va farovon davlat barpo etish yo‘lidan bormoqda.
Biz ko'rmoqchi bo'lgan o'zgarishlar
Barcha davrlarda davlatlar oldida turgan voqelik va muammolar tarixiy maydonga mas’uliyat yukini o‘z zimmasiga olib, millionlar taqdirini o‘zgartirishga qodir bo‘lgan shaxslarni olib keldi. Hindistonlik siyosiy va jamoat arbobi, Hindistonning Buyuk Britaniyadan mustaqilligi uchun harakat yetakchi va mafkurachilaridan biri, zo‘ravonlik qilmaslik falsafasi muallifi Maxatma Gandi ana shunday insonlardan biri bo‘lib, dastlabki qadamlarning ahamiyati haqida gapirdi. yangi hayot sari. "Biz o'zimiz dunyoda ko'rishni istagan o'zgarishlarga aylanishimiz kerak", dedi u.
Mamlakatimizda so‘nggi o‘zgarishlar muallifi va tashabbuskori Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevdir Mirziyoyev . Yangi saylangan davlat rahbari maqomidagi inauguratsiya nutqida mamlakat xalqi uchun yaxshi kelajak yaratishga sodiqlik ifodalangan. Unda Vatan mustaqilligini mustahkamlash, barcha fuqarolarning tinch-osoyishta va farovon hayotini ta’minlashga bo‘lgan samimiy intilish singib ketgan.
Prezidentimiz davlat rahbari lavozimiga saylovda yuksak ishonch bildirgan vatandoshlarga samimiy minnatdorlik bildirib, O‘zbekiston fuqarolarining maqsadi mushtarak ekanini yana bir bor ta’kidladi. Barchamizni Vatan, xalq manfaatlari birlashtirib turadi. Barcha kuchlar xalqimizning ezgu orzusi bo‘lgan yagona buyuk maqsad – Yangi O‘zbekiston qurish yo‘lida mehnat qilishga yo‘naltirilishi ta’kidlangan.
Ta’kidlash joizki, mamlakatimizda jamiyatning mustahkamlanib borayotgani, islohotlarni chinakam xalq qo‘llab-quvvatlayotgani xorijda ham tobora ko‘proq e’tibor qaratilayotgan hodisadir. Prezident saylovini kuzatgan turli davlatlar va xalqaro tashkilotlar vakillari buni qayta-qayta ta’kidladilar.
– 9 iyul kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Prezidenti saylovida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etgandim, – deydi Gamburg universiteti (Germaniya) iqtisod professori Zigfrid Shoppe . — Ko‘plab saylov uchastkalarida bo‘ldim, turli idoralarda, mahalliy hokimliklarda, oliy o‘quv yurtlarida uchrashuvlar o‘tkazdim, oddiy o‘zbekistonliklar bilan suhbatlashdim. Hamma joyda ijobiy munosabat va yaxshi kelajakka ishonch bor edi. Suhbatdoshlarim Prezident Shavkatning islohotlar kursiga umid bog'ladilar Mirziyoyev saylovoldi dasturini qoʻllab-quvvatladi.
keyingi yillarda respublikada kuzatilayotgan ko‘plab ijobiy o‘zgarishlarning barchasi Shavkat nomi bilan bog‘liq. Mirziyoyev mamlakatimizda aholi farovonligini oshirish, fuqarolarning huquq va erkinliklarini mustahkamlash, iqtisodiyotni jadal rivojlantirish, tashqi dunyoga ochiqlik va konstruktiv xalqaro hamkorlikni yoʻlga qoʻyishga qaratilgan yangi yoʻnalish timsoliga aylangan. Shu bois amaldagi Prezidentning saylovdagi ishonchli g‘alabasi hech kimni ajablantirmadi, u haqiqatan ham O‘zbekiston aholisi tomonidan katta qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Yurtdoshlarimiz Konstitutsiyada mustahkamlab qo‘yilgan tanlash huquqidan qay darajada foydalanishdan manfaatdor ekani xorijdagi ko‘pchilikni ham hayratda qoldirdi. Tailandning 100 000 tirajli Matichon gazetasi : “Biz Tailandda bo‘lajak saylovlarda ko‘proq saylovchilarni jalb qilish va ko‘proq odamlarni qamrab olish uchun O‘zbekistonning yaxshi namunasidan foydalansak, yaxshi bo‘lardi” deb yozadi . “Xalqning oʻz rahbari atrofida birlashishi va birlashishi mana shunday boʻlishi kerak”, dedi Markaziy Osiyo boʻyicha taniqli ekspert Arkadiy Dubnov prezidentlik saylovlarida ovoz berish uchun navbatda turgan minglab odamlar aks etgan videoni sharhlar ekan. O‘zbekiston mamlakatimizning Moskvadagi elchixonasida.
Ta'sirchan taraqqiyot
Albatta, har qanday aniq natijaga erishish katta kuch talab qiladi. Prezidentimiz o‘z nutqida kelgusi davrni O‘zbekiston hayotining turli jabhalarida burilishlar, ulkan o‘zgarishlar davri sifatida belgilab berdi. O‘tgan natijalar va yondashuvlar o‘tmishda qolayotgani, bugungi kun esa yangi g‘oya va tashabbuslarni, yangi natijalarni talab etishi aniq. Shuning uchun ham mamlakat taraqqiyotining inson manfaatlariga javob beradigan yo‘nalishini aniq kuzatish juda zarur.
Biz bosqichma-bosqich inson sha’ni va qadr-qimmatini ulug‘lash davriga qadam qo‘ydik. Uning dastlabki chegarasini bundan olti yil avval Virtual va Xalq qabulxonalari tashkil etish orqali xalq bilan muloqot qilishning mutlaqo yangi tizimi yaratilgan davr deyish mumkin. Kam ta’minlangan oilalar, xotin-qizlar va yoshlar bilan aniq maqsadli ishlash uchun “temir”, “ayollar” va “yoshlar” daftarlarining mutlaqo yangi samarali tizimini yaratish tashabbusida ham aholining barcha qatlamlari manfaatlarini ta’minlashning ayni mantiqi kuzatildi. , bu dunyoda o'xshashi yo'q. Har bir muhtoj oilaga zarur moddiy yordam ko‘rsatdi. Bu maqsadlar uchun har yili Davlat byudjetidan 18 trillion so'mdan ortiq mablag' ajratildi .
Ilgari sukut saqlagan qashshoqlik masalasi yuqori darajada ochiq muhokama qilina boshladi. Shu bois uni qisqartirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ko‘rildi . Natijada faqat 2022 yilda bir million o‘zbekistonlik qashshoqlikdan qutulishga muvaffaq bo‘ldi. Aholini uy-joy bilan taʼminlash muammosi jadal hal etilmoqda, bu ayniqsa muhim, chunki, ayrim prognozlarga koʻra, besh yildan keyin Oʻzbekiston aholisi soni 40 milliondan oshadi. O‘tgan olti yarim yilda 300 mingga yaqin uy-joy qurildi, bu avvalgi yillardagidan o‘n barobar ko‘pdir. Kelgusi yetti yilda barcha hududlarda qo‘shimcha million uy-joy qurilishi kutilmoqda, buning uchun 15 milliard dollar ajratish rejalashtirilgan.
Umuman olganda, Prezidentimiz o‘z nutqida ta’kidlaganidek, qashshoqlikni kamaytirish, aholining kam ta’minlangan qatlami, nogironligi bo‘lgan shaxslar, yolg‘iz keksalarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi ishlar yangi bosqichga ko‘tariladi.
Musulmans nashri jurnalistiga ko'ra uz Fransiya » Jan-Mishel Brun , Prezident Shavkat Mirziyoyev yetti yil ichida oʻz mamlakati uchun haqiqiy sakrashni taʼminlay oldi. Iqtisodiy o‘sish bo‘yicha O‘zbekiston mintaqada eng yaxshi ko‘rsatkichga ega. Uning fikricha, eng yomon meros 2016 yilda 17 foizga yetgan qashshoqlik darajasi edi. Subsidiyalar siyosati, taʼlim va bandlik sohasidagi islohotlar tufayli bu koʻrsatkich allaqachon pasayib ketgan, deb yozadi fransuz jurnalisti.
Shu bilan birga, muallif ta’kidlaganidek, Prezident Shavkat Mirziyoyev hozirgacha oʻz vaʼdalarini toʻliq bajardi va erishilgan taʼsirchan muvaffaqiyat uning saylovdagi munosib natijasini 87 foizdan koʻproq ovoz bilan izohlaydi, buni har bir kuzatuvchi koʻrib turganidek, xalqning chinakam qoʻllab-quvvatlashiga asoslanadi. – Tabiiyki, bu raqam Prezidentni uning dasturini ma’qullagan xalq saylagani haqida tasavvurga ega bo‘lish uchun yetarli. Ovoz berishda 79 foizdan ortiq ishtirok etish ko‘rsatkichi ham havasimizni uyg‘otishi uchun yetarli, chunki bu borada boshqalar bizdan yaxshiroq ekanini tan olish qiyin”, — deya xulosa qiladi J.-M. Brun .
Qarama-qarshiliklar davrida tinchlik
So‘nggi yillarda erishilgan muvaffaqiyatlar haqida suhbatni davom ettirar ekanmiz, O‘zbekistonning tashqi siyosatida ro‘y bergan o‘zgarishlar, buning natijasida dunyo davlatlari bilan yaqin aloqalar va hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgani haqida gapirib o‘tmaslikning iloji yo‘q. sayyoradagi vaziyatning notinchligini hisobga olgan holda muhim ahamiyatga ega. Davlatimiz rahbari ta’biri bilan aytganda, dunyo qanchalik tez o‘zgarayotganini ko‘ramiz. Butun bir tarixiy davr global miqyosda nihoyasiga yetmoqda. Juda qiyin yangi davr oldindan aytib bo'lmaydigan jarayonlar bilan boshlanadi. Turli mintaqalarda davom etayotgan qurolli mojarolar global tinchlik va osoyishtalikka jiddiy putur yetkazmoqda. Bunday qarama-qarshiliklar va shiddatli raqobat savdo va investitsion oqimlarni, tovar va xizmatlar aylanishini buzadi, oziq-ovqat va energiya xavfsizligining yangi muammolarini keltirib chiqaradi.
Xalq donoligi o'rgatadi: "Qo'shni bilan xotirjam - uyingizda xotirjamlik bilan". Unga ergashayotgandek, Shavkatning rahbarligida Mirziyoyev Oʻzbekiston oʻzining tashqi siyosatini qoʻshni davlatlar bilan misli koʻrilmagan yaqin aloqalar va hamkorlikni yoʻlga qoʻyish yoʻlida qayta koʻrib chiqdi, shu bilan birga butun mintaqada tinchliksevar jarayonlarni boshlab yubordi. Bu o‘zgarishlar qardosh xalqlar o‘rtasidagi munosabatlarga ijobiy ta’sir ko‘rsatib, ko‘p yillik noroziliklardan asar ham qolmaganiga, o‘nlab yillar davomida do‘stlikni bog‘lab kelgan muzning nihoyat erib ketishiga olib keldi.
Eng muhim natija fuqarolarning kirish-chiqish jarayonini yengillashtirish, mamlakatlar oʻrtasidagi aloqalar va almashinuvlarni rivojlantirishga hissa qoʻshdi. Harakat erkinligidan so'ng, kerak bo'lganidek, mintaqaviy savdo "tortib ketdi". O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan tashqi savdo aylanmasi hajmi sezilarli darajada oshdi va 2022-yil yakuniga ko‘ra ikki baravardan ortiq o‘sdi va 7,5 milliard dollarga yetdi.
Saylovoldi uchrashuvlarda Shavkat Mirziyoyev ochiq, pragmatik va faol tashqi siyosatni yanada amalga oshirish, shuningdek, Oʻzbekistonning siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi tashabbuslarini xalqaro maydonda ilgari surish davom etishini maʼlum qildi. Markaziy Osiyoda ham umumiy, xususan, suvdan oqilona foydalanish, transport yo‘laklarini rivojlantirish masalalarida amaliy hamkorlikning sifat darajasi oshadi.
sarmoyaviy faollik va iqtisodiy o‘sishning muhim markazlaridan biriga aylanmoqda ”, deb ta’kidlaydi yapon nashri . Yaponiya Vaqtlar ". – Bir qator ekspertlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, so‘nggi besh yilda mintaqa mamlakatlari yalpi ichki mahsuloti 20 foizga oshib, 370 milliard dollardan oshdi.
Shu bilan birga, “ Quyosh mamlakati” gazetasi 2016-yilda Prezident Shavkat Mirziyoyev saylanganidan so‘ng rasmiylashtirilgan Toshkentning yangi tashqi siyosatini hamkorlikni rivojlantirish jarayonlariga turtki bo‘lgan hal qiluvchi omil deb ataydi . so'nggi yillarda Markaziy Osiyoda. Mirziyoyev . Bu Markaziy Osiyo mintaqasida sog‘lom siyosiy muhitni shakllantirish uchun shart-sharoit yaratib , davlatlararo munosabatlarda ham, ko‘p tomonlama hamkorlik formatlarida ham izchil va ayni paytda keskin yaxshilanishlarga sabab bo‘ldi, deya xulosa qiladi. Yaponiya Vaqtlar ".
Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasining maqsadlaridan biri bo‘lgan O‘zbekiston o‘z milliy manfaatlaridan kelib chiqqan holda ochiq va o‘zaro manfaatli tashqi siyosatni davom ettirib, xalqaro munosabatlardagi o‘z rolini mustahkamlashga intilayotgani Saudiya Arabistonida ham alohida ta’kidlanadi . Qirollikdagi eng yirik onlayn nashrlardan biri " Swift News ” gazetasida O‘zbekistonda ro‘y berayotgan o‘zgarishlarga bag‘ishlangan qator maqolalar e’lon qilingan bo‘lib, unda, xususan, respublikaning tinchlikparvar tashqi siyosati natijasida O‘zbekistonning hamkor davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan olib borayotgan muloqotining muhim natijalarini dunyo e’tirof etayotgani aytiladi . mintaqaviy va global muammolar haqida. O‘zbekiston keyingi yillarda xorijiy davlatlar, ayniqsa, qo‘shni davlatlar bilan do‘stona va o‘zaro manfaatli munosabatlarni rivojlantirish borasida tashqi yo‘lda salmoqli natijalarga erishayotgani alohida ta’kidlandi . Respublika ham tarixda birinchi marta BMT Inson huquqlari kengashiga saylandi.
“Ochiq tashqi siyosat va jahon miqyosidagi qatʼiy saʼy-harakatlar tufayli xorijda Oʻzbekistonga qiziqish va ishonch ortib bormoqda, bu esa rasmiy Toshkentning, jumladan, xalqaro reytinglardagi mavqeini mustahkamlamoqda”, — deya xulosa qiladi OAV.
Ko'p millatli xalq bebaho boylikdir
Davlat rahbari tomonidan belgilab berilgan strategiyadan kelib chiqib, O‘zbekistonda mamlakat iqtisodiyotida keng ko‘lamli o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda, bir vaqtning o‘zida uni “yashil” yo‘lga o‘tkazilmoqda, sarmoya kiritilmoqda. Tez sur'atlar bilan amalga oshirildi: kelajakka yuqori bar qo'yildi - yalpi ichki mahsulotni 2030 yilgacha 160 milliard dollarga etkazish. Shu bilan birga, davlatimiz “oʻrtacha daromadi yuqori boʻlgan davlatlar” toifasiga kiritiladi.
Ta’kidlash joizki, bugungi kunda mavjud resurslardan oqilona foydalanish, innovatsion mahsulotlar yaratish, ilg‘or texnologiyalarni o‘zlashtirish va ishlab chiqarishga joriy etish hisobiga mamlakatimiz iqtisodiyoti izchil rivojlanmoqda. Ishbilarmonlik muhitining yaxshilanishi natijasida tadbirkorlar soni ikki baravar ko‘paydi, ular jamiyatimiz taraqqiyotini ta’minlovchi kuchga, jahon iqtisodiyotining rivojlanish tendensiyalariga to‘liq mos keladigan islohotlarning dvigateliga aylandi. Zero, innovatsiyalarni rag‘batlantirish, yalpi ichki mahsulot hajmi va eksport salohiyatini oshirish kabi sohalarda xususiy sektor o‘ta muhim o‘rin tutadi, eng muhimi, aholi bandligini ta’minlashga xizmat qiladi. Hozirdanoq O‘zbekistonda barcha ish o‘rinlarining deyarli 90 foizi xususiy sektorga to‘g‘ri keladi.
Ayni paytda xususiy sektorning yalpi ichki mahsulotdagi ulushini 80 foizga, eksportdagi ulushini esa 60 foizga yetkazish choralari ko‘rilmoqda. O‘zbekiston hukumati tomonidan mamlakatimizning iqtisodiy va ijtimoiy salohiyatini oshirish, xususan, xususiy sektor investitsiyalarini ko‘paytirishga qaratilgan muhim islohotlar Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining tadqiqotlarida qayd etilgan.
So‘nggi yillarda iqtisodiy blokda amalga oshirilgan kompleks chora-tadbirlar samarasi O‘zbekistonga xorijiy investitsiyalar hajmining 3 barobar ortgani bo‘ldi. Birgina 2022 yil oxiriga kelib bu ko‘rsatkich o‘n milliard dollardan oshdi. 2030-yilga borib investitsiyalar hajmini 250 milliard dollarga yetkazish, jumladan, 110 milliard dollar xorijiy investitsiyalar va 40 milliard dollar davlat-xususiy sheriklik yoʻnalishida yoʻnaltirilishi belgilangan .
Ekspert Sun Chjuanji Xitoyning eng yirik ingliz tilidagi Global gazetasi sahifalaridagi maqolasida ta'kidlaganidek. Times , Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi Oʻzbekiston davrini ochib, mamlakatni yanada taraqqiyot va modernizatsiya sari yetaklovchi millat yetakchisi maqomini taʼminladi. Amalga oshirilayotgan islohotlar tufayli esa tarixiy o‘zgarishlar guvohi bo‘lgan O‘zbekiston o‘z kuchi va salohiyatiga to‘la tayanib, barqaror rivojlanish sur’atlarini, o‘z mustaqilligi va xalqining tinch-osoyishta hayotini himoya qilish qobiliyatini namoyon etayotgan jadal rivojlanayotgan davlatga aylandi.
Jahon iqtisodiyotidagi inqiroz va tashqi muhitning beqarorligiga qaramay, O‘zbekiston iqtisodiy o‘sishning yuqori sur’atlarini saqlab qola oldi. XVJ 2023-yil oxirigacha O‘zbekiston yalpi ichki mahsuloti olti foizga o‘sishini kutmoqda, bu esa mamlakatning jadal rivojlanishidan dalolat beradi, deb yozadi gazeta.
Shubhasiz, belgilangan maqsadlarga erishish uchun mamlakatimiz nafaqat tabiiy, balki mehnat resurslari, intellektual va ma’naviy salohiyatga ega. Prezidentimiz o‘z nutqida ta’kidlaganidek, O‘zbekistonda yer osti va yer usti boyliklari juda ko‘p. Lekin bizning eng katta kuchimiz, chinakam bebaho boyligimiz – ko‘p millatli xalqimiz ahil-inoq, do‘stona oila bo‘lib yashamoqda. Shuningdek, ta’kidlanganidek, mamlakatning barcha aholisi uchun millati, tili va dinidan qat’i nazar, yashashi va o‘zini namoyon qilishi uchun qulay sharoitlar yaratiladi.
Nobel mukofoti sovrindori Nelson Mandela shunday degan edi: "Ta'lim - bu dunyoni o'zgartirishingiz mumkin bo'lgan eng kuchli qurol". Siyosatchi va ozodlik kurashchisining bu gapi Prezident Shavkatning intilishlarini yaqqol namoyon etadi Mirziyoyev ilg‘or va farovon jamiyat barpo etishda hal qiluvchi rol o‘ynashga qodir bo‘lgan ta’lim, inson kamolotining yuqori sur’atlarini ta’minlash.
Olti yildan ko‘proq vaqt avval ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida shoshilinch islohotlar zarurligi e’tirof etilgan edi. Qisqa vaqt ichida ta’lim sohasida tub o‘zgarishlar amalga oshirildi, uning barcha bosqichlarida uzluksiz ta’limga yo‘naltirilgan yangi tizim yaratildi.
Sohada amalga oshirilgan ishlar ko‘lamini tasavvur qilish imkonini beradigan bir qancha ko‘rsatkichlarni keltirishimiz mumkin: bog‘chalar soni 5,5 barobarga oshib, 29 mingtadan oshdi. Agar ilgari har to'rtinchi bola maktabgacha ta'lim muassasasiga borishi mumkin bo'lgan bo'lsa, hozirda har to'rtdan bittasida bunday imkoniyat mavjud emas. Xuddi shu narsani o'rta bo'g'in haqida ham aytish mumkin, bu erda maktab o'quvchilari uchun qo'shimcha 700 ming o'rin paydo bo'ldi. Mamlakatimizdagi oliy o‘quv yurtlari soni 2,5 barobar ko‘payib, 210 taga yetdi, bu esa sog‘lom raqobat muhitini yaratish imkonini berdi.
Ta'lim sohasida amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar o'zining ijobiy natijalarini bermoqda . Biroq, hech kim u erda to'xtamaydi. 2030 yilgacha maktabgacha taʼlimga boʻlgan ehtiyojni toʻliq qondirish va bolalarni 100 foiz qamrab olishni taʼminlash, shuningdek, bogʻchalarning moddiy-texnik bazasini yaxshilash koʻzda tutilgan . Shuningdek, maktablarda 2,5 million oʻquvchi oʻrni tashkil etish , oliy taʼlim va fan tizimiga ilgʻor xorijiy tajribani joriy etish rejalashtirilgan .
Shuning uchun ham Prezidentimizning yurtimiz yoshlariga murojaatida ular uchun yaratilgan beqiyos imkoniyatlar alohida ta’kidlangani tabiiydir. Ularga mutanosib ravishda Vatan va xalq farovonligi yo‘lida ulug‘ ishlar qilishga, o‘z taraqqiyotining eng muhim bosqichidagi tarixiga o‘z hissasini qo‘shishga da’vat etilmoqda.

Народ Узбекистана, подтвердивший свою приверженность развитию и продолжению реформ в стране, уверенно смотрит в будущее. Вместе с избранным лидером он следует по пути строительства сильного и процветающего государства, где человеческие интересы и достоинство являются высшими ценностями.
Изменения, которые желаем увидеть
Во все эпохи реалии и вызовы, стоящие перед государствами, выводили на историческую арену личностей, способных, взяв на себя груз ответственности, изменить судьбы миллионов. Индийский политический и общественный деятель, один из руководителей и идеологов движения за независимость Индии от Великобритании, автор философии ненасилия Махатма Ганди, будучи одним из таких людей, говорил о важности первых шагов к новой жизни. «Мы сами должны стать теми переменами, которые хотим увидеть в мире», — утверждал он.
В нашей стране автором и инициатором изменений, произошедших в последнее время, является Президент Шавкат Мирзиёев. Инаугурационное выступление в статусе вновь избранного главы государства выражает приверженность созданию лучшего будущего для народа страны. Оно пронизано искренним стремлением укрепить независимость Родины, обеспечить мирную и благополучную жизнь для всех граждан.
Президент, выразив искреннюю благодарность соотечественникам, оказавшим высокое доверие в избрании на пост главы государства, еще раз подчеркнул, что у граждан Узбекистана единая цель. Всех нас объединяют интересы Родины и народа. Заявлено, что все силы будут направлены на работу во имя достижения общей великой цели, являющейся заветной мечтой нашего народа, — построения Нового Узбекистана.
Следует отметить, что факт консолидации общества в нашей стране, поистине всенародной поддержки реформ — явление, на которое все чаще обращают внимание за рубежом. Представители разных стран, международных организаций, которые наблюдали за президентскими выборами, неоднократно подчеркивали это.
— Мне довелось в качестве международного наблюдателя принять участие в состоявшихся 9 июля выборах Президента Узбекистана, — поделился профессор экономики Гамбургского университета (Германия) Зигфрид Шоппе. — Я побывал на многих избирательных участках, провел встречи в разных ведомствах, местных органах власти, университетах, беседовал с простыми узбекистанцами. Повсюду ощущались позитивный настрой и вера в лучшее будущее. Мои собеседники связывали свои надежды с курсом реформ Президента Шавката Мирзиёева, выражали поддержку его предвыборной программы.
И это неудивительно, считает наблюдатель, ведь все те многочисленные позитивные изменения в Узбекистане, которые наблюдаются в республике в последние годы, ассоциируются с именем Шавката Мирзиёева, ставшим олицетворением нового курса страны, нацеленного на повышение благосостояния населения, укрепление прав и свобод граждан, ускоренное развитие экономики, открытость внешнему миру и конструктивное международное сотрудничество. Поэтому убедительная победа действующего Президента в выборной гонке не стала ни для кого большим сюрпризом, он действительно пользуется огромной поддержкой населения Узбекистана.
Многих за рубежом поразило и то, насколько наши сограждане заинтересованы в реализации закрепленного в Конституции права выбора. «Было бы неплохо, если бы мы в Таиланде могли использовать хороший пример Узбекистана, чтобы привлечь больше избирателей и охватить больше людей на наших предстоящих выборах в будущем», — написала издаваемая стотысячным тиражом тайская газета «Matichon». «Вот как должны выглядеть консолидация и единение народа вокруг своего лидера», — звучал комментарий известного эксперта по Центральной Азии Аркадия Дубнова по поводу видео с многотысячными очередями из желающих проголосовать на выборах Президента Узбекистана у посольства нашей страны в Москве.
Впечатляющий прогресс
Конечно, достижение любого ощутимого результата требует приложения существенных усилий. Президент в своей речи обозначил предстоящий период как время переломных изменений и великих преобразований в разных сферах жизни Узбекистана. Однозначно то, что прошлые результаты и подходы остаются в прошлом, а настоящее требует новых идей и инициатив, новых результатов. Именно поэтому столь необходимо четко следовать курсом развития страны, отвечающим интересам народа.
Шаг за шагом мы вступили в эру возвеличивания чести и достоинства человека. Ее начальным рубежом можно назвать период шестилетней давности, когда была создана совершенно новая система диалога с народом путем организации Виртуальной и народных приемных. Эта же логика следования интересам всех слоев населения прослеживалась в инициативе по созданию для адресной работы с малообеспеченными семьями, женщинами и молодежью совершенно новой эффективной системы «железной», «женской» и «молодежной» тетрадей, не имеющей аналогов в мире. Она охватила необходимой финансовой поддержкой каждую нуждающуюся семью. Ежегодные средства, выделяемые из Государственного бюджета на эти цели, превысили 18 триллионов сумов.
Стал открыто обсуждаться на самом высоком уровне ранее замалчиваемый вопрос бедности. В результате инициированы конкретные меры по ее сокращению. Как итог лишь в 2022 году один миллион узбекистанцев смог выйти из бедности. Стремительными темпами решается проблема с обеспечением людей жильем, что особенно актуально, так как, согласно некоторым прогнозам, уже через пять лет население Узбекистана превысит по численности 40 миллионов. За последние шесть с половиной лет было построено около 300 тысяч домов, что в десять раз больше показателя предыдущих лет. В ближайшие семь лет, как ожидается, дополнительно во всех регионах будет возведен еще миллион домов, на что планируется направить 15 миллиардов долларов.
В целом, как подчеркнул Президент в своем выступлении, на новый уровень будет выведена работа, направленная на сокращение бедности, поддержку малообеспеченных слоев населения, лиц с инвалидностью, одиноких пожилых людей.
По мнению журналиста популярного французского издания «Musulmans en France» Жана-Мишеля Бруна, Президенту Шавкату Мирзиёеву удалось за семь лет обеспечить для своей страны настоящий скачок вперед. По росту экономики Узбекистан имеет лучшие показатели в регионе. По его мнению, самым тяжелым наследием был уровень бедности, достигший 17 процентов в 2016 году. Благодаря политике субсидирования, реформам в образовании и сфере занятости этот индикатор уже снизился, пишет французский журналист.
При этом, как подчеркивает автор, Президент Шавкат Мирзиёев до сих пор полностью сдерживает свои обещания, и достигнутый впечатляющий прогресс объясняет его достойный результат на выборах — более 87 процентов голосов, который основан, как мог убедиться каждый наблюдатель, на подлинной народной поддержке. «Естественно, этой цифры достаточно, чтобы иметь представление о том, что Президент был избран народом, одобряющим его программу. Уровня участия в голосовании в более 79 процентов также достаточно, чтобы вызвать у нас зависть, потому что нам трудно признать, что другие лучше нас в этой области», — подытоживает Ж.-М. Брун.
Миролюбие в эпоху противостояний
Продолжая разговор об успехах последних лет, невозможно не упомянуть произошедшие изменения во внешней политике Узбекистана, которые привели к установлению тесных связей и сотрудничества со странами мира, что особо значимо, учитывая турбулентность ситуации на планете. Говоря словами главы государства, мы видим, насколько быстро меняется мир. Завершается целый исторический период в глобальном масштабе. Начинается очень сложный новый период с непредсказуемыми процессами. Продолжающиеся в разных регионах вооруженные конфликты серьезно подрывают глобальный мир и спокойствие. Подобные противостояния, жесткая конкуренция нарушают торговые и инвестиционные потоки, оборот товаров и услуг, создают новые проблемы продовольственной и энергетической безопасности.
Народная мудрость учит: «Спокойно у соседа — спокойно и у тебя дома». Словно следуя ей, под руководством Шавката Мирзиёева Узбекистан пересмотрел свою внешнюю политику в сторону установления беспрецедентно тесных связей и сотрудничества с соседними странами, одновременно инициируя похожие миролюбивые процессы во всем регионе. Эти перемены положительно сказались на отношениях между братскими народами, приведя к тому, что от застарелых обид не осталось следа, а десятилетиями сковывавший дружбу лед наконец растаял.
Важнейшим итогом стало облегчение процесса въезда и выезда граждан, способствующее развитию контактов и обмену между странами. Следом за свободой перемещения, как и полагается, «подтянулась» региональная торговля. Объем внешнеторгового оборота Узбекистана со странами Центральной Азии значительно возрос, увеличившись более чем в два раза и достигнув 7,5 миллиарда долларов к концу 2022 года.
Во время предвыборных встреч Шавкат Мирзиёев заявлял о том, что дальнейшая реализация открытой, прагматичной и активной внешней политики будет продолжена, равно как и продвижение инициатив Узбекистана в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах на международной арене. Качественный уровень практического сотрудничества в Центральной Азии возрастет как в целом, так и, в частности, в вопросах рационального водопользования и развития транспортных коридоров.
«Стабильная Центральная Азия становится одним из важных центров инвестиционной активности и экономического роста, — отмечает в одной из статей японское издание «The Japan Times». — По оценкам ряда экспертов, совокупный ВВП стран региона за последние пять лет вырос на 20 процентов и превысил 370 миллиардов долларов».
При этом решающим фактором, послужившим триггером процессов наращивания сотрудничества в Центральной Азии в последние годы, газета из Страны восходящего солнца называет новый внешнеполитический курс Ташкента, получивший свое оформление после избрания в 2016 году Президентом Шавката Мирзиёева. Он создал условия для формирования в Центральноазиатском регионе здорового политического климата и стал причиной последовательных и одновременно кардинальных улучшений как в межгосударственных отношениях, так и многосторонних форматах взаимодействия, заключает «The Japan Times».
О том, что Узбекистан стремится усилить свою роль в международных отношениях, продолжая открытую и взаимовыгодную внешнюю политику исходя из своих национальных интересов, что является одной из целей Стратегии развития Нового Узбекистана, отмечают и в Саудовской Аравии. Одно из крупнейших интернет-изданий королевства «Swift News» опубликовало серию статей об изменениях, происходящих в Узбекистане, где, в частности, говорится о том, что в результате миролюбивой внешней политики республики мир признает важные результаты постоянного диалога Узбекистана со странами-партнерами и международными организациями по региональным и глобальным вопросам. Подчеркнуто, что в последние годы Узбекистан добивается значительных результатов на внешнем треке в плане развития дружественных и взаимовыгодных отношений с зарубежными странами, особенно ближнего зарубежья. Республика также впервые в истории была избрана в Совет ООН по правам человека.
«Благодаря открытой внешней политике и решительным усилиям на мировой арене растет интерес и доверие к Узбекистану за рубежом, что укрепляет позиции официального Ташкента, в том числе и в международных рейтингах», — заключает медиа.
Многонациональный народ — бесценное богатство
Следуя обозначенной руководителем страны стратегии, Узбекистан реализует масштабные преобразования в экономике страны, попутно переводя ее на «зеленые» рельсы и увеличивая объемы инвестиций. Темп взят стремительный: ставится высокая планка на перспективу — довести валовой внутренний продукт до 160 миллиардов долларов к 2030 году. Наряду с этим будет обеспечено вхождение нашего государства в категорию «стран с доходом выше среднего».
Важно заметить, что экономика страны сейчас развивается благодаря рациональному использованию имеющихся ресурсов, созданию инновационной продукции, освоению и внедрению в производство передовых технологий. В результате улучшения бизнес-среды численность предпринимателей увеличилась вдвое, они стали силой, обеспечивающей развитие нашего общества, двигателем реформ, что полностью соответствует трендам развития мировой экономики. Ведь частный сектор играет очень важную роль в таких сферах, как стимулирование инноваций, увеличение объема валового внутреннего продукта и экспортного потенциала, а главное — способствует обеспечению занятости. Уже сейчас почти 90 процентов всех рабочих мест в Узбекистане приходится на частный сектор.
В настоящее время реализуются шаги по увеличению доли частного сектора в валовом внутреннем продукте до 80 процентов и его доли в экспорте до 60 процентов. Важные реформы правительства Узбекистана, направленные на повышение экономического и социального потенциала страны, в частности, увеличение инвестиций частного сектора, отмечены в исследованиях Всемирного банка и Международной финансовой корпорации.
Результатом комплекса мер, реализуемых в экономическом блоке за последние годы, стал трехкратный прирост объема иностранных инвестиций в Узбекистан. Только по итогам 2022-го этот показатель превысил десять миллиардов долларов. К 2030 году ставится задача довести инвестиции до 250 миллиардов долларов, в том числе 110 миллиардов долларов иностранных инвестиций и 40 миллиардов долларов государственно-частного партнерства.
Как отметил эксперт Сунь Чжуанчжи в статье на страницах крупнейшей англоязычной газеты Китая «Global Times», Президент Шавкат Мирзиёев открыл эру Нового Узбекистана и закрепил за собой статус лидера нации, который ведет страну к дальнейшему развитию и модернизации. А благодаря проводимым реформам Узбекистан, ставший свидетелем исторических изменений, превратился в динамично развивающееся государство, демонстрирующее устойчивые темпы развития, способность защищать свою независимость и мирную жизнь народа, полностью полагаясь на собственные силы и потенциал.
Несмотря на кризис мировой экономики и нестабильность внешней среды, Узбекистану удалось сохранить высокие темпы экономического роста. К концу 2023 года МВФ ожидает роста ВВП Узбекистана на шесть процентов, что свидетельствует о динамичном развитии страны, пишет издание.
Бесспорно, для достижения заявленных целей страна обладает не только природными, но и трудовыми ресурсами, интеллектуальным и духовным потенциалом. Как отметил Президент в своем выступлении, Узбекистан располагает множеством подземных и наземных богатств. Но самая великая наша сила, поистине бесценное богатство — это наш многонациональный народ, живущий единой дружной семьей. И для всех жителей страны, как заявлено, независимо от национальности, языка и вероисповедания будут создаваться благоприятные условия для жизни и самореализации.
Лауреат Нобелевской премии Нельсон Мандела как-то сказал: «Образование — самое мощное оружие, с помощью которого можно изменить мир». Это изречение политика и борца за свободу прекрасно иллюстрирует стремление Президента Шавката Мирзиёева обеспечить высокие темпы развития образования, человеческого развития, способных сыграть ключевую роль в создании прогрессивного и процветающего общества.
Более шести лет назад было признано, что образование и здравоохранение нуждаются в срочных реформах. За короткий период внесены кардинальные изменения в образовательную сферу, создана новая система, ориентированная на непрерывное образование на всех его этапах.
Можно привести несколько показателей, которые позволят представить размах проделанного в сфере: количество детсадов увеличилось в 5,5 раза, превысив отметку в 29 тысяч. Если ранее дошкольное учреждение мог посещать лишь каждый четвертый ребенок, то теперь лишь один из четырех этой возможности пока не имеет. То же самое можно сказать о среднем звене, где дополнительно появилось 700 тысяч мест для школьников. Количество вузов в стране увеличилось в 2,5 раза, достигнув отметки в 210, что позволило создать здоровую конкурентоспособную среду.
Масштабные реформы в сфере образования продолжают приносить положительные результаты. Однако на достигнутом останавливаться никто не собирается. Намечено до 2030 года полностью удовлетворить потребности в дошкольном образовании и обеспечить стопроцентный охват детей, а также улучшить материально-техническую базу детских садов. Кроме того, планируется
создать 2,5 миллиона ученических мест в школах, внедрить передовой зарубежный опыт в систему высшего образования и науки.
Потому и закономерно обращение Президента к молодежи страны, в котором подчеркнуты уникальные возможности, созданные для них. Соразмерно им звучит призыв к великим делам во благо Родины и народа, к тому, чтобы внести свой вклад в историю страны на важнейшем этапе ее развития.