Mamlakatda ro'y berayotgan ijtimoiy-iqtisodiy voqealarni statistik ko'rsatkichlarda to'liq va to'g'ri aks ettirish keng ko'lamli islohotlar natijalarini chuqur tahlil qilish, taqdim etilayotgan imtiyozlar va jalb etilayotgan investitsiyalar samaradorligini to'g'ri baholash, shuningdek, ular asosida xolis qarorlar qabul qilish, samarali rejalar va dasturlarni ishlab chiqish imkonini beradi. Bu holat milliy hisob raqamlarini xalqaro metodologiyalarga moslashtirish qanchalik muhimligini ko'rsatadi.
Bugungi kunda rivojlangan mamlakatlarning aksariyati o'zlarining milliy hisob raqamlarini BMT va xalqaro valyuta jamg'armasi (XVF) ning "SNS-2008" xalqaro standarti qoidalariga muvofiq shakllantirmoqdalar. XVJ ma'lumotlariga ko'ra, uning tarkibiga kiruvchi 193 mamlakatdan biri "SNS-1968" xalqaro standarti, 56 davlat - "SNS-1993" va 136 mamlakat - "SNS-2008"qoidalari asosida milliy hisoblar ko'rsatkichlarini shakllantiradi.
O'zbekiston Tajribasi
O'zbekiston milliy statistikasi amaliyotiga xalqaro SNS metodologiyasini joriy etish Vazirlar Mahkamasining 1994 yildagi tegishli qarori asosida boshlangan.
2017-2022 yillarda o 'zbekiston Respublikasi davlat statistika qo' mitasi (hozirgi o 'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi statistika agentligi) tomonidan milliy hisoblar ko' rsatkichlarini hisoblash metodikasi "SNS - 2008" xalqaro metodologiyasi qoidalariga muvofiqlashtirildi va ular asosida muayyan ishlar bajarildi.
Shunday qilib, SNS ko'rsatkichlari, davlat moliya statistikasi va to'lov balansi kelishilgan. Shu bilan birga, davlat moliyasi va to'lov balansi statistikasiga muvofiq YAIM hisob-kitoblarini amalga oshirish va ularni qo'mita (agentlik) rasmiy veb-saytida e'lon qilish to'g'risida qaror qabul qilindi. Ushbu hisob - kitoblar asosida 2010 yildan beri YaIM va unga bog'liq makroiqtisodiy ko'rsatkichlarning dinamik qatorlari shakllantirildi va nashr etildi-yillik va 2017 yildan beri har chorakda.
Har chorakda milliy hisoblar diskret choraklarga asoslangan YaIMni hisoblash amaliyotini joriy etish orqali takomillashtirildi. Davlat statistika qo'mitasining 2021-yil 8-fevraldagi "tarmoqlar kesimida diskret davrlar uchun iqtisodiy statistika ko' rsatkichlarini hisoblash tajribasini joriy etish to ' g 'risida" gi qarori qabul qilindi.
Statistik ko'rsatkichlarni hisoblash uchun xalqaro klassifikatorlar joriy etildi. YaIMni yakuniy foydalanish usuli bilan hisoblashda davlat boshqaruvi organlarining yakuniy iste'moli xarajatlari davlat boshqaruvi organlarining funktsiyalari tasnifiga muvofiq shakllantiriladi.
Yakuniy foydalanish usuli bilan hisoblangan YAIM tarkibidagi uy xo'jaliklarining yakuniy iste'mol xarajatlari ko'rsatkichi individual iste'molni maqsadlar bo'yicha tasniflash asosida shakllantiriladi.
Asosiy vositalar klassifikatorini joriy etish orqali kapital operatsiyalarini hisobga olish yaxshilandi. Aktivlar turlari bo'yicha tasniflash tasdiqlangan.
Bundan tashqari, O'zbekistonda raqamli iqtisodiyotning rivojlanishini baholovchi statistik ko'rsatkichlar tizimi ishlab chiqilgan. O 'zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (hozirgi raqamli texnologiyalar vazirligi) va Davlat statistika qo' mitasining (hozirgi agentlik) "o' zbekiston Respublikasida raqamli iqtisodiyot statistikasini yuritish va axborot iqtisodiyoti va elektron tijoratning kumulyativ ko 'rsatkichlari tizimini joriy etish bo' yicha qo 'shimcha chora - tadbirlarni amalga oshirish to' g 'risida"qo' shma qarori imzolandi. Ushbu qaror "axborot iqtisodiyoti va elektron tijorat" konsolidatsiyalangan ko'rsatkichini va unga kiritilgan faoliyat turlari ro'yxatini tasdiqladi.
Axborot iqtisodiyoti va elektron tijorat sohasida qo 'shilgan yalpi qiymat hajmini hisoblash tartibi ishlab chiqildi va Davlat statistika qo' mitasining tegishli qarori bilan tasdiqlandi.
Uy egalari tomonidan o'z iste'moli uchun ishlab chiqarilgan uy-joy xizmatlarini baholash "SNS-2008"xalqaro metodologiyasiga moslashtirilgan. Davlat statistika qo'mitasining 2020 yil 29 avgustdagi qarori bilan uy-joy mulkdorlari tomonidan o'z iste'moli uchun ishlab chiqariladigan uy-joy xizmatlarini baholash bo'yicha uslubiy qoidalar ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
YaIMning tarixiy dinamik qatorlari va ular bilan bog'liq makroiqtisodiy ko'rsatkichlar, shu jumladan uy egalari tomonidan o'z iste'moli uchun ishlab chiqariladigan shartli uy-joy xizmatlari qayta hisoblab chiqilgan.
2016-2020 yillarda uy egalari tomonidan o'z iste'moli uchun ishlab chiqarilgan uy-joy xizmatlarini baholash usulining o'zgarishi YAIM o'sish sur'atlarining 0,1-0,2 foizga pasayishiga olib keldi.
Ushbu jarayonlarning yakuniy bosqichi sifatida 2017-2022 yillarda bilvosita o'lchanadigan moliyaviy vositachilik xizmatlarini chiqarish bo'yicha hisob-kitoblar XVF va OTB ekspertlarining tavsiyalariga muvofiq "SNS-2008" xalqaro metodologiyasi talablari asosida, bilvosita o'lchanadigan moliyaviy vositachilik xizmatlarini ishlab chiqarishni hisoblash bo'yicha uslubiy qoidalar asosida amalga oshirildi (Davlat statistika qo'mitasi tomonidan ishlab chiqilgan).
UFPIK ishlab chiqarish hajmini hisoblashning takomillashtirilgan usulini joriy etish natijasida 2021 yilda YaIMning nominal hajmi 734,9 trln so'mdan 738,4 trln so'mgacha (0,5 foizga) oshdi, YaIMning Real o'sish sur'ati esa o'zgarmadi (7,4 foizda qoldi).
Respublikada SNSNI takomillashtirish bo'yicha bo'lajak vazifalar
Kelgusida O'zbekistonda SNSNI takomillashtirish bo'yicha muayyan vazifalar hal qilinishi kerak. Ular orasida:
- YaIMni doimiy narxlarda hisoblash metodologiyasini yanada takomillashtirish (bazaviy yilning o'rtacha narxlarida hisoblash va ikki tomonlama deflyatsiya usulini joriy etish);
- "xarajatlar va chiqarish" jadvallarini doimiy narxlarda baholash amaliyotini joriy etish;
- xalqaro taqqoslash dasturining navbatdagi global bosqichida ishtirok etish;
- xalqaro tavsiyalar asosida kuzatilmaydigan iqtisodiyotni baholash amaliyotini takomillashtirish;
- SNS sohasida kadrlar salohiyatini yanada oshirish.
Belgilangan asosiy yo'nalishlar bo'yicha tizimli ishlarni boshlash, mavjud muammolarni bartaraf etish va belgilangan vazifalarni to'liq bajarish natijasida SNS ko'rsatkichlarining sifati yaxshilanadi va shaffoflik oshadi. Bu, o'z navbatida, mamlakatimiz milliy iqtisodiyotining to'liq tavsifini beradi, makroiqtisodiy ko'rsatkichlar hisob-kitoblarini xalqaro metodologiya bilan uyg'unlashtirish orqali statistik ko'rsatkichlarni xalqaro taqqoslash darajasini oshiradi.
Ushbu faoliyat makroiqtisodiy tahlil o'tkazish imkoniyatlarini kengaytiradi, shuningdek, O'zbekiston iqtisodiyotini aks ettiruvchi ko'rsatkichlarni xorijiy investorlar uchun yanada tushunarli qiladi. Mamlakatimizda bu investitsion jozibadorlikni va xalqaro reytinglardagi pozitsiyalarni oshirishga imkon beradi.

The full and correct reflection of the socio-economic events taking place in the country in statistical indicators allows for an in-depth analysis of the results of large-scale reforms, correctly assess the effectiveness of the benefits provided and the investments attracted, as well as make impartial decisions based on them, develop effective plans and programs. This situation shows how important it is to bring the indicators of national accounts in line with international methodologies.
Today, most developed countries form their indicators of national accounts in accordance with the provisions of the international standard "SNA-2008" of the United Nations and the International Monetary Fund (IMF). According to the IMF, one of the 193 member countries forms indicators of national accounts based on the rules of the international standard "SNA-1968", 56 states - "SNA-1993" and 136 countries - "SNA-2008".
Uzbekistan's experience
The introduction of the international SNA methodology into the practice of national statistics of Uzbekistan was initiated on the basis of the relevant resolution of the Cabinet of Ministers of 1994.
In 2017-2022, the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics (now the Statistics Agency under the President of the Republic of Uzbekistan) methods for calculating indicators of national accounts were brought into line with the provisions of the international methodology "SNA-2008", and certain works were carried out on their basis.
Thus, the indicators of the SNA, statistics of public finances and the balance of payments have been agreed. At the same time, it was decided to make calculations of GDP in accordance with the statistics of public finances and the balance of payments and publish them on the official website of the committee (agency). Based on these calculations, dynamic series of GDP and related macroeconomic indicators have been formed and published since 2010 - annual and quarterly since 2017.
Quarterly national accounts have been improved by introducing the practice of calculating GDP based on discrete quarters. The resolution of the State Statistics Committee "On the introduction of experience in calculating indicators of economic statistics for discrete periods in the context of industries" was adopted on February 8, 2021.
International classifiers have been introduced to calculate statistical indicators. When calculating GDP by the end-use method, the final consumption expenditures of public administration bodies are formed according to the Classification of Functions of Public Administration Bodies.
The indicator of household final consumption expenditures as part of GDP, calculated by the end-use method, is based on the Classification of individual consumption by goals.
Improved accounting of capital transactions due to the introduction of a Classifier of fixed assets. The classification by type of assets has been approved.
In addition, Uzbekistan has developed a system of statistical indicators that assess the development of the digital economy. A joint resolution was signed by the Ministry for the Development of Information Technologies and Communications of the Republic of Uzbekistan (now the Ministry of Digital Technologies) and Goskomstat (now the agency) "On the implementation of additional measures to maintain digital economy statistics in the Republic of Uzbekistan and the introduction of a system of cumulative indicators of the information economy and e-commerce". This decision approved the consolidated indicator "Information Economy and e-commerce" and the list of activities included in it.
The procedure for calculating the volume of gross value added in the field of information economy and e-commerce has been developed and approved by the relevant resolution of the State Statistics Committee.
The assessment of housing services provided by homeowners for their own consumption is adapted to the international methodology "SNA-2008". By the resolution of the State Statistics Committee of August 29, 2020, Methodological provisions on the assessment of housing services produced by homeowners for their own consumption were developed and approved.
The historical dynamic series of GDP and related macroeconomic indicators have been recalculated, including conditional housing services produced by homeowners for their own consumption.
The change in the method of assessing housing services produced by homeowners for their own consumption in 2016-2020 caused a decrease in GDP growth by 0.1-0.2 percent.
As the final stage of these processes, calculations of the output of financial intermediation services measured indirectly (UFPIC) for 2017-2022 were carried out on the basis of the requirements of the international methodology "SNA-2008" in accordance with the recommendations of experts of the IMF and ADB, on the basis of Methodological Provisions for calculating the output of financial intermediation services measured indirectly (developed by Goskomstat).
As a result of the introduction of an improved method for calculating the output of UFPIC, the nominal GDP for 2021 increased from 734.9 trillion soums to 738.4 trillion soums (by 0.5 percent), and the real GDP growth rate did not change (remained at 7.4 percent).
Upcoming tasks to improve the SNA in the Republic
In the future, certain tasks will have to be solved to improve the SNA in Uzbekistan. Among them:
- further improvement of the methodology for calculating GDP in constant prices (calculation in the average prices of the base year and the introduction of the double deflation method);
- implementation of the practice of estimating the "Input and output" tables in constant prices;
- participation in the next global stage of the international comparison program;
- improving the practice of assessing the unobservable economy based on international recommendations;
- further improvement of the personnel capacity in the field of SNA.
As a result of the beginning of systematic work in these main areas, the elimination of existing problems and the full implementation of the tasks set, the quality of SNA indicators will be improved and transparency will be increased. This, in turn, will give a more complete description of the national economy of our country, will increase the level of international comparison of statistical indicators by harmonizing calculations of macroeconomic indicators with international methodology.
This activity will expand the possibilities of conducting macroeconomic analysis, as well as make indicators reflecting the economy of Uzbekistan more understandable to foreign investors. This will allow our country to achieve an increase in investment attractiveness and positions in international ratings.