Avvalo, sizlarni – zahmatkash ishchi va xizmatchilar, quruvchi va muhandislarni, mashinist va vagon kuzatuvchilari, soha faxriylarini Temir yo‘l transporti xodimlari kuni bilan chin dildan samimiy tabriklayman.
Yangi O‘zbekistonni – jadal rivojlanib, dunyoga yuz tutayotgan davlat va jamiyatni barpo etishda siz, azizlarning o‘rningiz va hissangiz beqiyos ekanini barchamiz minnatdorlik bilan e’tirof etamiz.
Jonajon Vatanimiz mustaqilligining 32 yilligi arafasida nishonlanayotgan ushbu qutlug‘ ayyomda O‘zbekiston temir yo‘llari istiqlol davrida katta rivojlanish yo‘lini bosib o‘tganini ta’kidlashimiz tabiiydir.
Bu davrda 2 ming 400 kilometrdan ko‘proq yangi temir yo‘llar qurilib, foydalanishga topshirildi, 3 ming kilometrdan ziyod yo‘llar elektrlashtirildi, 1 ming 100 kilometrdan ortig‘i esa reabilitatsiya qilindi.
Hech shubhasiz, temir yo‘l tarmoqlarining kengayib borayotgani barcha hududlarimizni o‘zaro mutanosib rivojlantirish, boy mineral xomashyo resurslarini kompleks o‘zlashtirishda yangi-yangi imkoniyatlar ochmoqda.
Buni “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tashkil etilganidan buyon yuk va yo‘lovchi tashish hajmi 2 barobardan ziyod ko‘paygani, 1,6 milliard tonna yuk tashilib, 380 million nafar yo‘lovchi manzilga yetkazilgani ham yaqqol tasdiqlaydi.
Sizlar kabi minglab fidoyi yurtdoshlarimizning mas’uliyatli mehnati tufayli mamlakatimizda zamonaviy infratuzilmaga ega bo‘lgan, aholi va iqtisodiyot tarmoqlarining ehtiyojlarini to‘liq ta’minlay oladigan yaxlit temir yo‘l tizimi barpo etilib, respublikamizning barcha hudud va mintaqalarini ishonchli va samarali bog‘lab kelmoqda.
Hozirgi kunda yurtimiz zamonaviy transport kommunikatsiyalari va yuksak tranzit salohiyatiga ega bo‘lgan davlat sifatida Sharq va G‘arb, Janub va Shimolni o‘zaro bog‘laydigan xalqaro temir yo‘llarning muhim halqasiga aylangani bilan har qancha faxrlansak arziydi.
Poytaxtimizdan Samarqand, Buxoro, Qarshi kabi tarixiy shaharlarimizga qatnayotgan zamonaviy “Afrosiyob” elektropoyezdlari milliy temir yo‘l transportimizning brendiga aylandi. Nasib etsa, kelgusi yilda Buxoro – Xiva yo‘nalishida ham yuqori tezlikda harakatlanadigan yo‘lovchi poyezdlari qatnovini yo‘lga qo‘yamiz. Bu esa aholimiz uchun har tomonlama qulaylik yaratish bilan birga, turizm sohasi rivojini yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladi.
O‘zbekiston temir yo‘lchilari aeroportlar, metro liniyalari, ko‘prik va yo‘l o‘tkazgichlar qurish, konlarni o‘zlashtirish borasida ham muhim strategik loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok etib kelmoqda.
Mamlakatimiz Markaziy Osiyoda birinchi bo‘lib temir yo‘l sohasida o‘zining og‘ir mashinasozlik va quyuv-metallurgiya sanoatiga ega bo‘ldi. Zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan yirik sanoat korxonalari barpo etilib, vagon ishlab chiqarish, lokomotivlar, yuk va yo‘lovchi vagonlarini modernizatsiya qilish va ta’mirlash yo‘lga qo‘yildi.
Eng muhimi, sohada amalga oshirilayotgan murakkab boshqaruv va texnologik ishlarning barchasi o‘zimizning mahalliy mutaxassislarimiz, azmu shijoatli yoshlarimiz tomonidan bajarilmoqda.
Fursatdan foydalanib, ushbu tizimda sidqidildan mehnat qilayotgan barcha yuksak mahoratli, jonkuyar insonlarga o‘z nomimdan, xalqimiz nomidan tashakkur bildiraman.
Mamlakatimiz temir yo‘l tizimini modernizatsiya qilish, sohaga xorijiy investitsiyalarni keng jalb etgan holda yirik va istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, yangicha fikrlaydigan, Vatanimizga sadoqat bilan xizmat qiladigan zamonaviy kadrlarni tayyorlash borasida hali ko‘p ish qilishimiz kerakligini albatta barchamiz yaxshi tushunamiz.
O‘tgan davrda katta bilim va tajriba orttirgan temir yo‘l sohasi xodimlari o‘zlarining mardona mehnati, bunyodkorlik salohiyati bilan oldimizda turgan vazifalarni muvaffaqiyatli ado etadilar, deb ishonaman. Bu maqsadlarga erishish uchun davlatimiz tomonidan barcha zarur sharoitlar yaratib berilishini alohida ta’kidlamoqchiman.
Siz, azizlarni kasb bayramingiz bilan yana bir bor tabriklab, kelgusi faoliyatingizda yangi yutuq va omadlar, xonadonlaringizga tinchlik, baxt va qut-baraka tilayman.

Искренне, от всего сердца поздравляю вас, славных труженников – рабочих и служащих, строителей и инженеров, машинистов и проводников, ветеранов сферы с Днем работников железнодорожного транспорта.
Все мы с благодарностью признаем вашу неоценимую роль и весомый вклад в строительство стремительно развивающегося, открывающегося миру государства и общества – Нового Узбекистана.
В этот замечательный праздник, который проходит в преддверии 32-й годовщины независимости нашей любимой Родины, мы, конечно, отмечаем пройденный большой путь развития железнодорожной сферы Узбекистана.
За этот период было построено и сдано в эксплуатацию более 2400 километров новых железных дорог, электрифицировано свыше 3 тысяч километров и реабилитировано более 1100 километров железных дорог.
Расширение железнодорожных сетей, несомненно, открывает все новые и новые возможности для сбалансинованного развития всех наших регионов, комплексного освоения богатейших минерально-сырьевых ресурсов страны.
Это ярко подверждается и тем, что с момента образования Акционерной компании «Узбекистон темир йуллари» объемы пассажирских и грузовых перевозок увеличились более чем в 2 раза, до пунктов назначения было доставлено 1,6 миллиарда тонн грузов, 380 миллионов пассажиров.
Благодаря плодотворному труду многих тысяч таких, как вы, самоотверженных соотечественников, в стране была создана единая система железных дорог с современной инфраструктурой, способная в полной мере обеспечить потребности населения и отраслей экономики, надежно и эффективно связавшая все регионы и территории республики.
Сегодня наша страна как государство, располагающее современными транспортными коммуникациями и высоким транзитным потенциалом, стала важным звеном международных железных дорог, соединяющих Восток и Запад, Юг и Север, и мы по праву гордимся этим.
Современные электропоезда «Афросиаб», курсирующие из столицы в древние города Самарканд, Бухару и Карши, превратились в бренд национального железнодорожного транспорта.
Надеюсь, что уже в следующем году мы наладим движение высокоскоростных пассажирских поездов и по маршруту Бухара – Хива. Вместе с созданием всесторонних удобств для населения это будет способствовать также переходу на новый уровень развития туристской сферы.
Железнодорожники Узбекистана активно участвуют в реализации важных стратегических проектов строительства аэропортов, линий метро, мостов и путепроводов, освоения месторождений.
Наша страна стала первым государством в Центральной Азии, которое имеет тяжелое машиностроение и литейно-металлургическую промышленность в сфере железных дорог. В республике возведены крупные промышленные предприятия, оснащенные современными технологиями, налажено производство вагонов, модернизация и ремонт локомотивов, грузовых и пассажирских вагонов.
Самое важное, что всю сложную управленческую и технологическую работу в сфере выполняют местные специалисты, наша решительная и смелая молодежь.
Пользуясь возможностью, от себя лично и от имени всего нашего народа выражаю благодарность всем людям, настоящим профессионалам, которые верно и добросовестно трудятся в этой системе.
Безусловно, все мы хорошо понимаем, что нам предстоит еще многое сделать, впереди большая работа по модернизации железнодорожной системы страны, реализации крупных и перспективных проектов с широким привлечением в сферу иностранных инвестиций, подготовке современных кадров, по-новому мыслящих и преданно служащих Родине.
Уверен, что работники железнодорожной сферы, за прошедший период накопившие большой опыт и знания, своим плодотворным трудом, созидательным потенциалом успешно решат все поставленные задачи. Особо подчеркну, что государство создаст все необходимые условия для достижения этой цели.
Еще раз от всей души поздравляю вас с профессиональным праздником, желаю успехов в дальнейшей деятельности, мира, счастья и благополучия вашим семьям.