Таниқли давлат ва жамоат арбоби, Республика истеъдодли ёшларни қўллаб-қувватлаш “Улуғбек” жамғармаси раиси, академик Оқил Салимов Озарбайжон халқининг буюк фарзанди Ҳайдар Алиевнинг ўзбек халқига нисбатан юксак ҳурмат-эҳтиромига алоҳида урғу берган ҳолда ўзбек ва озар халқлари алоқаларининг тарихий илдизлари ҳақида сўзлаб берди.
- Ассалому алайкум ҳурматли Оқил Умурзоқович. Ташқи ишлар вазирлигининг “Дунё” ахборот агентлигида инсоният тарихида ўчмас из қолдирган машҳур сиймолар, жумладан, яқин ўтмишдаги таниқли давлат ва сиёсат арбобларининг ҳаёти ва фаолиятига доир суҳбат ҳамда мақолаларни кенг жамоатчилик эътиборига ҳавола этиш анъанага айланган. Бугун Сиз билан ана шундай улуғ сиймолардан бири – қардош Озарбайжон халқининг миллий етакчиси Ҳайдар Алиев ҳақида суҳбат қурилаётгани Агентлигимиз учун шарафдир.
- Катта раҳмат эътиборингиз учун.
- Маълумки, ўтган ойда, аниқ қилиб айтганда, 10 май куни озар халқининг умуммиллий етакчиси Ҳайдар Алиев таваллудининг 99 йиллиги нишонланди. Келгуси йилда нафақат Озарбайжонда, балки унинг сарҳадларидан ташқарида ҳам ҳаёти ва фаолияти эътиборни тортадиган атоқли давлат ва жамоат арбобининг 100 йиллиги кенг нишонланади.
Суҳбатимиз ибтидосида қардош Озарбайжон халқининг буюк фарзанди Ҳайдар Алиев таваллуди куни ўзбеклар юртида ҳам кенг нишонланишининг ҳаққоний ва мантиқий асослари ҳақидаги фикрларингизни ўртоқлашсангиз...
- Бу ҳақда гапиришдан олдин, энг аввало, ўзбек ва озар халқларининг кўҳна қардошлик тарихига мурожаат қилишимиз мақсадга мувофиқ бўлади, деб ўйлайман. Маълумки, Ўзбекистон - Озарбайжон муносабатларининг тарихи узоқ ўтмишга бориб тақалади. Халқларимизни тил, дин, муштарак маданият ва боқий анъана, қадрият ва урф-одатлар боғлаб туради. Икки халқнинг бугунги вакиллари «Хамса»дек беназир асарлар ёзиб қолдирган Низомий ва Навоийдек буюк шоир ва мутафаккирлар авлодларидир. Шу ўринда ҳазрат Навоийнинг “Эмас осон бу майдон ичра турмоқ, Низомий панжасига панжа урмоқ…” деб ёзган машҳур сатрларини ёдга олиш кифоя. Бугунги кунларда азим Тошкентда Низомий ҳайкали, Боку шаҳрида эса Навоий ҳайкали қад ростлаб тургани бежиз эмас.
Озарбайжонда ҳам ўзбекистонликларга алоҳида ҳурмат ва эътибор мавжуд эканлигини ҳаммамиз яхши биламиз. Озар дўстларимиз биз ўзбекларга “қардошим” деб мурожаат қилади.
Мен шу ўринда ўзбек ва озар халқлари қадимдан муштарак қадрият ва анъаналар асосида яшаб келгани, икки халқнинг маданияти, санъати ва адабиёти бир-бирига таъсир кўрсатиб, ўзаро бойитиб, умумий тамойиллар ва ягона адабий қонуниятлар асосида тараққий этганига алоҳида эътибор қаратишни истардим. Шу боис, табиийки, Низомий Ганжавий, Имодиддин Насимий, Муҳаммад Фузулий ўзбек халқи орасида қанчалик машҳур бўлса, Алишер Навоий, Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳам озар халқи орасида шунчалик суюклидир.
Ўзбек ва озар олиму адиблари ўртасидаги замонавий илмий-адабий алоқалар азалий ришталар мазмунини бойитиб келмоқда. Ўзбек халқининг машҳур шоири Абдулла Орипов Мақсуд Шайхзодага ўзбек адабиёти ва адабиётшунослик илмида из қолдирган улкан шоир, атоқли драматург, моҳир таржимон ва нуктадон олим эди, деб таъриф берган. Унинг “Озарбайжон заминида дунёга келган бу бетакрор сиймо ўзининг бутун ҳаётини, иқтидорини, инсоний тақдирини Ўзбекистон билан боғлади.
Ўтган асрда халқимиз бошига тушган неки машаққату синовлар бўлса, бирга-бирга бошидан кечирди. Оғир кўргиликларга ҳам гирифтор бўлди. Бу бағри кенг инсон ўзбек оиласини ўз хонадони деб ҳисоблаб, Ҳамид Олимжон, Ғафур Ғулом, Ойбек сингари улуғ адиблар билан адабиётимиз майдонида ёнма-ён от сурди”, деган битикларида нақадар катта маъно жам этилган.
Кейинги йилларда таниқли озар олими ва таржимони Рамиз Аскар Алишер Навоий “Хамса”си, Заҳириддин Муҳаммад Бобур девони ва “Бобурнома” асарини озар тилига таржима қилди. Низомий Ганжавий “Хамса”сининг Ўзбекистон халқ шоири Жамол Камол муаллифлигида ўзбек тилига қилинган тўлиқ таржимаси Тошкент ва Бокуда беш жилдда нашр этилди.
Бугунги кунда мамлакатимизда 40 мингдан зиёд озар миллатига мансуб юртдошларимиз истиқомат қилишини ҳам эслаб ўтишимиз жоиз. Мустақиллик йилларида уларнинг 40 дан ортиғи олий давлат мукофотларига муносиб кўрилган. Тақдирланганлар орасида давлат арбоби Ойдин Азимбеков, режиссёр Фирудин Сафаров, маданият ва санъат намоёндалари Кокяб Алиева, Илҳом Абдуллаев, Юсуф Алиев ҳамда бошқа касб эгалари бор.
Мен бир неча маротаба Озарбайжонда ўтказилган Ўзбекистон кунларига гувоҳ бўлганман. Бокуда ўтказилган ана шундай тадбирда Ҳайдар Алиев билан ёнма-ён ўтирган эдим. Ўшанда ўзбекистонлик санъаткорларнинг маданий чиқишларини Ҳайдар Алиев завқ-шавқ ва самимият билан олқишлагани ҳамон кўз олдимда туради.
Ўзбекистон ва Озарбайжоннинг театр жамоалари ва бошқа маданий муассасалари ўртасида тарихан яқин ижодий ҳамкорлик бўлган. Бундай маданий муносабатлар ҳозирги пайтда янада ривож топмоқда.
Умуман олганда, икки халқнинг тарихий яқин алоқалари ҳақида жуда кўп гапириш, бошқалар ҳавас қилса арзигулик фикрларни билдириш мумкин...
Модомики, икки қардош халқ ўртасидаги кўп асрлик тарихий ришталар мавжуд экан ва бугунги кунда ҳам Ўзбекистон ва Озарбайжон раҳбарлари ўртасидаги ўзаро ишончли муносабатга асосланган стратегик шериклик муносабатлари тобора ривожланиб бораётган экан, ҳар икки қардош-жондош халқ бир-бирларининг улуғларини шарафлаши табиий ва мантиқий ҳол. Ўзбекистон ҳам, Озарбайжон ҳам буюклари шарафланган юртлардир.
Дарҳақиқат, Ҳайдар Алиевни ўзбекистонликлар жуда яхши билади. Яқин ўтмишдан маълумки, Ҳайдар Алиев жуда юқори давлат лавозимларида фаолият кўрсатган. 1993–2003 йилларда эса мустақил Озарбайжон Президенти бўлган. Бугунги Озарбайжоннинг замонавий тарихи Ҳайдар Алиев номи билан чамбарчас боғлиқдир. Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги дўстона алоқаларнинг мустаҳкамланишида Ҳайдар Алиевнинг, шубҳасиз, катта тарихий хизмати бор. Бу ҳамиша, ҳар жойда ўз эътирофини топган.
- Шу ўринда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2019 йилнинг 15 октябрь куни Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг 7-саммитида иштирок этиш учун Озарбайжонга боргани ва ушбу ташриф доирасида Бокуда Президент Илҳом Алиев билан учрашганини эслаш жоиздир. Давлат арбоби сифатида Сизнинг ушбу учрашув ҳақидаги шахсий фикрларингизни билишни истар эдик.
- Сиз мазкур учрашувни ўз ўрнида эсга олдингиз. Ўшанда давлатимиз раҳбари Ҳайдар Алиев ҳақидаги ўз фикрларини ҳам баён этган эди. “Биз Озарбайжон халқининг буюк фарзанди Ҳайдар Алиев билан ҳамиша фахрланамиз. Ўзбекистонда уни эҳтиром билан хотирлашади. Мен у билан ишлаган одамлар билан кўп суҳбатлашганман. У ҳар доим ўзбек халқига ҳурмат билан муносабатда бўлган. Ҳайдар Алиев Шароф Рашидов билан кўп бор учрашиб, кўплаб қийин масалаларни биргаликда ечишган. Бугун орамизда ҳаёт бўлганлар Ҳайдар Алиевнинг ҳар қандай вазиятда Ўзбекистонга ҳурмат билан муносабатда бўлганини, қўллаб-қувватлаганини айтишади. Бизда “ўзбек иши” юзага келган оғир йилларда Ҳайдар Алиев бошқалардан фарқли ўлароқ, ўзбек халқи ҳақида ўз шахсий фикрига эга бўлган”, деган эди Шавкат Мирзиёев.
Яқин ўтмишимизга назар ташлайдиган бўлсак, Ўзбекистоннинг мустақил ривожланиш йиллари давомида Ҳайдар Алиев Озарбайжон Президенти сифатида Ўзбекистонга икки маротаба келганини кўрамиз. Биринчи сафар – 1996 йил октябрь ойида Туркий тилли мамлакатлар давлат раҳбарларининг IV саммитида қатнашиш учун амалий ташриф билан, иккинчи маротаба эса бундан роппа-роса 25 йил бурун - 1997 йилнинг июнь ойида Ўзбекистонга расмий ташриф билан келган.
1996 йил 22 октябрь куни олий даражали меҳмон ташриф дастури доирасида Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 660 йиллиги муносабати билан пойтахтимизда бунёд этилган Темурийлар тарихи давлат музейи билан танишган эди. Ҳайдар Алиев музейнинг Фахрий меҳмонлар китобига ўз қўли билан ёзиб қолдирган фикрлар ҳеч кимни бефарқ қолдирмайди. Унда қуйидаги сўзлар битилган: “Чуқур ҳаяжон ва катта ҳурмат оғушида буюк Амир Темур музейи билан танишдим. Экспонатлар буюк давлат арбоби, саркарда ва ўзбек халқининг буюк ўғлони – Амир Темур тўғрисида қўшимча тасаввурларни пайдо қилади. Ўзбекистон халқига буюк ташаккурларим. Амир Темурнинг тарихий мероси ва хизматларига ғамхўрлик ҳамда ҳурмат билан муносабат, юксак аҳлоқийлик ва донишмандлик намоёни учун”.
1997 йилнинг ёзида Озарбайжон Президентининг расмий ташрифи чоғида унга Тошкент университети (ҳозирги Миллий университет)нинг фахрий доктори дипломи тақдим этилган эди. Мен ўша кезлари Ўзбекистон Олий ва ўрта махсус таълим вазири бўлиб ишлар эдим.
Ҳайдар Алиев озар халқининг том маънодаги умуммиллий етакчисидир. У мустақил Озарбайжоннинг меъмори ва асосчиси сифатида тарихда қолган бўлса, бугунги кунда ана шундай машҳур давлат арбоби ғояларини муваффақиятли давом эттираётган Президент Илҳом Алиев мамлакат равнақини таъминлаш, иқтисодий қудратини ошириш йўлида улкан саъй-ҳаракатларни амалга ошираётганига барчамиз гувоҳ бўлиб турибмиз.
- Ҳурматли Оқил Умурзоқович, биласизки, ушбу мавзуда айнан Сиз билан суҳбат қуришни режалаштирганимиз тасодифий ҳол эмас. Сиз Ҳайдар Алиев замондоши ва сиёсий арбоб сифатида у билан учрашганингиз ва ўзаро мулоқотда бўлганингиз халқимиз, давлатимиз тарихи солномасининг саҳифаларидан жой олган. Нафақат барча озарбайжонликлар, балки бошқа турли миллатлар вакиллари – қатор давлатлар раҳбарлари, тарихчи олимлар, халқаро журналистлар ва бошқа касб эгалари Ҳайдар Алиев номини фақат ва фақат ижобий фикрлар билан ёдга олади. Сиз Ҳайдар Алиев феноменини қандай изоҳлайсиз?
- Ҳайдар Алиевнинг иқтидори замон ва макон доирасига сиғмайди, деб айтсам муболаға бўлмайди. У 1923 йил 10 май куни мамлакатнинг Нахичевань шаҳрида туғилган. Шу ердан бошланган йўл дастлаб Озарбайжон, сўнгра бутун собиқ иттифоқ бўйлаб чўзилди, кейин эса дунё миқёсида ўз эътирофини топди. Юқорида айтганимдек, бугунги Озарбайжоннинг замонавий тарихи Ҳайдар Алиев номи билан чамбарчас боғлиқдир.
Тарихдан маълумки, 1918 йил 28 май куни Озарбайжонда мустақиллик тўғрисида декларация қабул қилиниб, илк бор Шарқда мустақил, дунёвий ва демократик Озарбайжон Демократик Республикаси (ОДР) эълон қилинган. Мамлакат дипломатлари саъй-ҳаракати билан 1919 йили Миллатлар лигаси тинчлик конференциясида ушбу давлатнинг мустақиллиги тан олинган.
1991 йил 18 октябрь куни Озарбайжон қонунчилик органи томонидан давлат мустақиллигини тиклаш тўғрисида Конституцион акт қабул қилиниб, умуммиллий етакчи Ҳайдар Алиев ташаббуси билан Озарбайжон Демократик Республикасининг барча давлатчилик белгилари қайта тикланган ва бугунги Озарбайжон ОДРнинг қонуний меросхўрига айланган эди.
Ҳайдар Алиев феномени ҳақида гап кетганда икки тарихий далилни ёдга олишнинг ўзи кифоя, деб ўйлайман. Маълумки, Ҳайдар Алиев 1987 йил октябрида КПСС МҚ сиёсий бюроси олиб бораётган сиёсий йўлга норозилик белгиси сифатида собиқ иттифоқ ҳукумати раисининг биринчи ўринбосари лавозимидан истеъфо берган. Бундан ташқари, 1990 йил 20 январдаги фожеалардан сўнг, яъни совет қўшинларининг катта контингенти Бокуга киритилиши кўплаб одамларнинг ўлимига сабаб бўлгани муносабати билан Ҳайдар Алиев Озарбайжон халқига нисбатан уюштирилган бу жиноят ташкилотчилари ва ижрочиларини жазолашни талаб қилган. Иттифоқнинг ўша пайтдаги раҳбарияти сиёсатига норозилик белгиси сифатида 1991 йил июль ойида КПСС аъзолиги сафидан чиқиб кетган.
1993-2003 йиллар давомида Ҳайдар Алиевнинг раҳбарлигида мустақил Озарбайжон сиёсий, иқтисодий, илм-фан, маданият ва санъат, спорт соҳаларида улкан муваффақиятларга эришган. Унинг раҳбарлигида мамлакатнинг халқаро алоқаларида катта ўзгаришлар содир бўлди, илмий асосларга, халқаро меъёр ва тамойилларга асосланган мустақил давлат қурилишига асос солинди ва замонавий, ҳар жиҳатдан тўкис давлат барпо этилди. Ҳайдар Алиевнинг президентлиги даврида миллий армия қурилишида жиддий ўзгаришлар бошланди. Тажовузкор қуролли кучларнинг Озарбайжон ҳудудидаги бош-бошдоқликларнинг олди олинди, 1994 йилнинг майида Озарбайжон ва Арманистоннинг Қорабоғ можаросини ҳал этишнинг дастлабки босқичи сифатида фронт чизиғида отишмаларни тўхтатиш эълон қилинишига эришилди.
1995 йилнинг ноябрида умумбашарий демократик қадриятларни ўзида акс эттирган Озарбайжон Республикаси Конституциясининг референдум йўли билан қабул қилиниши 1995 ва 2000 йилларда кўппартиявийлик асосида демократик парламент сайловларининг ўтказилиши, Конституциявий суднинг фаолият бошлаши, Озарбайжонда ўлим жазосининг бекор қилиниши, қатор муҳим қонунларнинг қабул қилиниши ва ҳаётга тадбиқ этилиши айнан Ҳайдар Алиевнинг номи билан чамбарчас боғлиқдир.
Ҳа, озар халқининг буюк ўғлони Ҳайдар Алиев ўз даврида дунё миқёсидаги сиёсий арбоб бўлган, чунки кўпгина мамлакатларда Ҳайдар Алиев туфайли Озарбайжонни билишган. Дунёнинг машҳур одамлари, таниқли сиёсатчилар уни машҳур, илмли сиёсатчи, фикрлаш доираси ниҳоятда кенг арбоб, қолаверса, Озабайжоннинг фахри, ғурури, виждони, ори, номуси, деб тан олган.
Франциянинг собиқ Президенти Жак Ширак у ҳақда “Бу нооддий сиймо Озарбайжонни фаровонликка етаклаб келди. Бизнинг учрашувларимиз чоғида, айниқса, Тоғли Қорабоғ можароси бўйича музокараларда унинг низони тинч йўл билан ҳал этишдаги кўрсатган қаҳрамонлиги, донишмандлиги ва қатъиятини юқори баҳолаганман”, деб айтган бўлса, Буюк Британиянинг собиқ Бош вазири Тони Блэр “Ҳайдар Алиев Озарбайжоннинг буюк етакчиси эди. У инқирозлар даврида ўз мамлакатига барқарорлик олиб келди. Озарбайжон халқи у қолдирган мерос билан фахрланса арзийди”, дея таърифлаган. Бошқа яна жуда кўплаб мамлакатларнинг етакчилари ҳам Ҳайдар Алиев сиймоси ҳақида ана шундай жуда илиқ ва ҳаққоний фикр-мулоҳазаларини баён этгани тарихдан яхши маълум. Мухтасар қилиб айтганда, Ҳайдар Алиевнинг бутун ҳаёти Озарбайжон ва унинг халқига фидокорона муҳаббати намунасидир.
- 1983 йил октябрида Ҳайдар Алиев бошчилигидаги делегация Москвадан Тошкентга учиб келганда (Вьетнамга кета туриб) меҳмонларни Шароф Рашидов кутиб олгани тарихдан маълум. Шунда Ҳайдар Алиев Ўзбекистон бошига келаётган, тарихда “ўзбек иши” деган ном билан қолган булутли кунлардан Шароф Рашидовни “эҳтиёт бўлинг” маъносида огоҳ этган, деган гапларни кўпчилик эшитган. Бу фикрлар расман тасдиқланмаган бўлса-да, Ҳайдар Алиев ва Шароф Рашидов ўртасида тарихан яқин, дўстона муносабатлар бўлгани учун кўпчилик бунга ишонади. Халқ орасида юрган бу гапларни Сиз қандай изоҳлайсиз?
- Бу эҳтимолдан ҳоли эмас. Мазкур делегация Шароф Рашидов ҳамроҳлигида Тошкент метрополитени, «Халқлар дўстлиги» саройи ва бошқа жойлар билан танишган эди. Сўнгра Шароф Рашидович Ҳайдар Алиев билан кечки овқатни бирга тановул қилганига гувоҳ бўлганман.
Ҳақиқатан ҳам Ҳайдар Алиев Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги муносабатларни ривожлантириш, халқларимиз ўртасидаги тарихий ришталарни мустаҳкамлашга салмоқли шахсий ҳисса қўшган арбоб эди.
Ўзбекистон давлат мустақиллигини қўлга киритган тарихий санагача ҳам у киши мамлакатимизда бир неча маротаба бўлган. Шароф Рашидов ва Ҳайдар Алиев ўртасида ишончли муносабатлар мавжуд эди. Улар тез-тез мулоқот қилиб турган, турли мураккаб давлат масалаларини биргаликда ҳал қилишган, оилалари ўртасида ҳам самимий алоқалар ҳукм сурган.
Ҳайдар Алиев ўзбек халқига катта ҳурмат билан муносабатда бўлган, миллий маданиятимиз ва анъаналаримизни юксак қадрлаган.
Ҳайдар Алиев ва Шароф Рашидов ўртасида яқин ва самимий муносабатлар қарор топган эди. Собиқ иттифоқ ҳукумати ҳайъати йиғилишлари ва мажлисларида Шароф Рашидов кўп қатнашгани ва Ҳайдар Алиев билан тез-тез учрашиб тургани, шунингдек, Кремлдаги сиёсий бюронинг ягона туркий-мусулмон аъзоси бўлган Ҳайдар Алиев ҳақиқатан ҳам қўлидан келганича ўзбек халқига кўмаклашгани бор гап.
Икки буюк раҳбар ўртасида илиқ муносабатлар қарор топгани Ўзбекистон ва Озарбайжон раҳбарлари томонидан ҳам эътироф этилган. Мен юқорида Ўзбекистон Президентининг бу ҳақдаги фикрларини айтдим. Ўз навбатида, Озарбайжоннинг ҳозирги етакчиси Илҳом Алиев ҳам бу фикрни тасдиқлаган ҳолда ўзининг ўсмирлик чоғларидаёқ отаси ва Шароф Рашидов ўртасида яқин дўстона муносабатлар бўлганини яхши эслашини расман айтган. “Улар ака-укалардек дўст эдилар, қайта қуриш йилларида муайян доиралар томонидан ўзбек халқига нисбатан уюштирилган адолатсизлик отамда жуда ёмон таассурот қолдирганини эслайман”, деган эди Президент Илҳом Алиев 2019 йили Бокуда Президентимиз Шавкат Мирзиёев билан бўлиб ўтган учрашув чоғида.
- Мамлакатларимиз ўртасидаги икки томонлама муносабатлар Ўзбекистон ва Озарбайжон етакчилари раҳнамолигида сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар шериклик тобора равнақ топмоқда. Ўзбекистон раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан кўп асрлик дўстлик ва стратегик шерикликка асосланган Ўзбекистон – Озарбайжон алоқаларини янада мустаҳкамлаш борасидаги интилишлар қатъий экани тасдиқланган. Кўпни кўрган сиёсатчи ва арбоб сифатида мамлакатларимиз ҳамкорлигининг истиқболлари ҳақидаги фикрларингизни ҳам билишни истар эдик...
- Озарбайжон Жанубий Кавказ минтақасида Ўзбекистоннинг стратегик шериги ҳисобланади. Бу геосиёсий ва геоиқтисодий жиҳатдан жуда муҳим. Шуни ишонч билан айтишим мумкинки, тарихан бир-бирига яқин ва ҳамкор бўлган қардош мамлакатларимиз ўртасида бугунги кунда ҳам ўзаро сиёсий ишонч, яқин алоқалар мавжуд. Давлатларимизнинг икки томонлама муносабатлари тобора равнақ топаётгани баробарида улар халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасида ҳам бир-бирларини самимият билан қўллаб-қувватлаб келаётгани беҳад қувонарлидир.
Шу ўринда яна бир фикрни айтишни истар эдим. Ҳозир бутун инсоният мураккаб даврни бошдан кечирмоқда. Шундай бўлишига қарамасдан, Ўзбекистон халқи ҳам Озарбайжон халқи ҳам доимо келажакка ишонч билан қараган. Бундан кейин ҳам шундай бўлажак. Ўзбек халқининг ардоқли ва бетакрор санъаткори Шерали Жўраев ўзининг бир ашуласида куйлаганидек, “Эгаси бор юртнинг эртаси бордир!”. Ўзбекистон ҳам, Озарбайжон ҳам ўз халқларининг хоҳиш-иродаси билан сайланган давлат раҳбарлари раҳнамолигида нурли йўлда комил ишонч билан дадил ва адолатли қадамларни ташлаётганига бутун дунё гувоҳ бўлиб турибди. Бу йўл порлоқ келажак йўлидир.

A well-known statesman and public figure, chairman of the Republican Foundation for the Support of Gifted Youth named after Ulugbek, academician Akil Salimov spoke about the deep historical roots of Uzbek-Azerbaijani relations, paying special attention to the high respect of the great son of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, for the Uzbek people.
— Dear Akil Umurzakovich, it has become a tradition for the Dune news agency to publish articles and interviews about outstanding people who have left an indelible mark on the history of mankind, including the life and work of great statesmen and politicians of the recent past. It is a great honor for our agency to talk with you about such a person — the great son of the fraternal Azerbaijani people, Heydar Aliyev.
— Thank you so much for your attention.
— It is known that last month, on May 10, the 99th anniversary of the birth of the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev was celebrated. Thus, next year the anniversary date will be widely celebrated — the 100th anniversary of an outstanding statesman and public figure, whose life and concrete deeds attract attention not only in Azerbaijan, but also far beyond its borders.
Share your observations and views on the true and logical basis for a broad celebration of this significant date on Uzbek soil.
— Before talking about this, I think it is appropriate to turn to the history of fraternal relations between the Uzbek and Azerbaijani peoples. It is known that it has its roots in the distant past. We are connected by language, religion, common culture and eternal traditions, values and customs.
The current representatives of the two peoples are descendants of great poets and thinkers, such as Nizami and Navoi, who wrote unique works of "Hamsa". It is enough to recall the famous lines of Hazrat Navoi:
These legends are the fruit of the hoary ages —
Nizami and Khosrow wrote about them.
Taking the basis, I rebuilt them:
I poured more life into their heroes.
It is not by chance that a monument to Nizami Ganjavi has been erected in Tashkent, and a monument to Alisher Navoi has been erected in Baku.
We all know that in Azerbaijan, Uzbeks are treated with special respect and attention, they call us "brothers" — "gardashim".
I would like to emphasize that the Uzbek and Azerbaijani peoples have long lived on the basis of common values and traditions, their culture, art and literature interacted, enriched each other and developed on common principles and literary canons. Therefore, naturally, Nizami Ganjavi, Imodiddin Nasimi, Muhammad Fuzuli are as popular among the Uzbek people as Alisher Navoi and Zahiriddin Muhammad Babur in Azerbaijan.
Modern scientific and literary contacts of Uzbek and Azerbaijani scientists and writers have enriched the content of historical ties. The famous Uzbek poet Abdulla Aripov described Maksud Shaikhzod as a great poet, a famous playwright, a skilled translator and a unique scientist who left his mark on Uzbek literature and literary studies.
"This unique figure, born in Azerbaijan, has linked his whole life, talent and human destiny with Uzbekistan. In the last century, he and our people went through hardships and trials together. This outstanding personality, who had a great heart and soul, considered the Uzbek family his home and worked side by side with such great writers as Hamid Olimjon, Gafur Gulyam, Aibek in the field of our literature." There is a lot of meaning in these words of Abdulla Aripov.
In subsequent years, Ramiz Askar, a well-known Azerbaijani scientist and translator, translated Alisher Navoi's Hamsa, Zahiriddin Muhammad Babur's Divan and Baburname into Azerbaijani. The complete translation of Nizami Ganjavi's "Hamsa" into Uzbek, carried out by the national poet of Uzbekistan Jamal Kamal, has been published in five volumes in Tashkent and Baku.
It should be noted that more than 40 thousand Azerbaijanis live in our country. Over the years of independence, over 40 of them have been awarded the highest state
rewards'. Among the laureates are statesman Aydin Azimbekov, director Firudin Safarov, representatives of culture and art Kokyab Aliyeva, Ilkhom Abdullayev, Yusuf Aliyev and others.
I have participated many times in the Days of Uzbekistan in Azerbaijan. When I sat next to Heydar Aliyev during such an event in Baku, I witnessed how he enthusiastically and sincerely applauded Uzbek artists and cultural figures.
Historically close creative cooperation has developed between theater groups, various cultural institutions of Uzbekistan and Azerbaijan. These cultural relations have been further developed.
In general, one can talk a lot about the admirable close ties between the two peoples, express valuable thoughts.
The centuries-old historical friendship of the two fraternal peoples and the strategic partnership based on trust between the heads of Uzbekistan and Azerbaijan naturally determine the respect and veneration of our great ancestors. Both Uzbekistan and Azerbaijan are countries where they honor their great sons.
Indeed, Heydar Aliyev is well known in Uzbekistan. At one time, he held very high government posts. In 1993-2003 he was the President of independent Azerbaijan. The modern history of Azerbaijan is closely connected with the name of Heydar Aliyev. Undoubtedly, this politician has played a significant historical role
in strengthening friendly relations with Uzbekistan. This role has always and everywhere found its recognition.
— It is appropriate to recall the visit of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Baku on October 15, 2019 to participate in the VII summit of the Cooperation Council of Turkic-speaking States and the meeting with the President of Azerbaijan Ilham Aliyev. We would like to hear your personal assessment as a statesman of the significance of this meeting.
— You remembered this meeting very appropriately. At it, the head of our state warmly spoke about Heydar Aliyev. "We are always proud of Heydar Aliyev, the great son of the Azerbaijani people. In Uzbekistan, he is remembered with respect. I've talked to a lot of people who have worked with him. He has always treated the Uzbek people with respect. Heydar Aliyev met with Sharaf Rashidov many times, and they solved many difficult issues together. People who remember those days say that Heydar Aliyev treated Uzbekistan with respect in any situation. During the difficult years of the "Uzbek cause", Heydar Aliyev, unlike others, had his own opinion about the Uzbek people," President Shavkat Mirziyoyev said.
If we look back at our recent past, we will see that during the years of Uzbekistan's independent development, Heydar Aliyev visited our country twice as President of Azerbaijan. The first time was in October 1996 with a working visit to participate in the IV summit of the heads of the Turkic—speaking states, and the second time exactly 25 years ago - in June 1997 with an official visit.
On October 22, 1996, as part of the visit program, the distinguished guest got acquainted with the State Museum of the History of the Temurids,
created in Tashkent on the occasion of the 660th anniversary of Amir Temur. The wise words recorded by Heydar Aliyev in the Book of Honored Guests of the museum will not leave anyone indifferent. He texted: "I got acquainted with the museum of the great Amir Temur with a feeling of deep excitement and great respect. The exhibits create a fairly complete picture of Amir Temur — an outstanding statesman, commander and great son of the Uzbek people. Great thanks to the people of Uzbekistan for the careful and respectful attitude to the merits, historical heritage of Amir Temur, the manifestation of high morality and wisdom."
In the summer of 1997, during the official visit of the President of Azerbaijan, he was awarded an honorary doctorate degree from Tashkent University (now the National University). At that time I was the Minister of Higher and Secondary Special Education of Uzbekistan.
Heydar Aliyev is a true national leader of the Azerbaijani people. If he went down in history as the architect and founder of independent Azerbaijan, then today we are all witnessing that President Ilham Aliyev, who successfully continues the ideas of such a famous statesman, is making great efforts to ensure the development of the country and increase its economic power.
— You know that it is not by chance that we are talking about this topic with you. The fact that you met and communicated with Heydar Aliyev has remained on the pages of the history of our people and our state. Not only Azerbaijanis, but also representatives of other nationalities — heads of a number of states, historians, international journalists and other professionals - remember the name of Heydar Aliyev exclusively from a positive side. How do you explain the phenomenon of Heydar Aliyev?
— It would not be an exaggeration to say that Heydar Aliyev's talent does not fit into the framework of time and space. He was born on May 10, 1923 in the city of Nakhichevan. The path that began here covered first Azerbaijan, then the entire former Union, eventually gaining worldwide recognition. As I said above, the modern history of today's Azerbaijan is closely connected with the name of Heydar Aliyev.
It is known that on May 28, 1918, the Declaration of Independence was adopted in Azerbaijan and the independent Azerbaijan Democratic Republic (ADR) was proclaimed. Through the efforts of the country's diplomats, the independence of the state was recognized at the Paris Peace Conference of the League of Nations in 1919.
On October 18, 1991, the Azerbaijani legislature adopted a Constitutional act on the restoration of state independence. At the initiative of national leader Heydar Aliyev, all state symbols of the Azerbaijan Democratic Republic were also restored, and today's Azerbaijan became the legal successor of the ADR.
I think, speaking about the phenomenon of Heydar Aliyev, it is enough to recall two historical facts. It is known that he resigned from the post of first deputy chairman of the government of the former Soviet Union in October 1987 in protest against the policy pursued by the Politburo of the Central Committee of the CPSU. In addition, after the tragedy of January 20, 1990, when a large contingent of Soviet troops entered Baku, as a result of which many people died, Heydar Aliyev demanded to punish the organizers and perpetrators of this crime against the Azerbaijani people. He resigned from the ranks of the then ruling party in July 1991 in protest against the policy of the Union leadership.
From 1993 to 2003, under the leadership of Heydar Aliyev, independent Azerbaijan achieved great success in the political, economic, scientific, cultural, artistic and sports spheres. Under his leadership, great changes took place in the country's international relations, the foundation of an independent state based on scientific foundations, international norms and principles was laid, and a modern self-sufficient state was built. During the years of Heydar Aliyev's presidency, significant changes began to take place in the construction of the national army. And in May 1994, a ceasefire was announced on the front line as the first step in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict between Azerbaijan and Armenia.
The referendum on the adoption in November 1995 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan embodying universal democratic values, the holding of multiparty democratic parliamentary elections in 1995 and 2000, the establishment of the Constitutional Court, the abolition of the death penalty in Azerbaijan, the adoption and implementation of a number of important laws are closely linked with the name of Heydar Aliyev.
Yes, the great son of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev was a world-class politician in his time, because many countries learned about Azerbaijan thanks to him. Famous people all over the world, authoritative politicians recognized him as an outstanding, wise leader, a man with a broad outlook, as well as pride,
honor, conscience and dignity of Azerbaijan.
Former French President Jacques Chirac wrote about him: "Heydar Aliyev, who was an extraordinary person, led Azerbaijan to the path of prosperity. I highly appreciate his courage, wisdom and determination shown during our meetings, in particular when discussing ways of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict."
Former British Prime Minister Tony Blair, in turn, said: "Heydar Aliyev was a great leader of Azerbaijan. He brought stability to his country in times of crisis. The Azerbaijani people can be proud of the legacy left by them." It is well known from history that the leaders of many other countries also expressed their sincere words and objective assessments of the role of Heydar Aliyev. In a word, the whole life of an Azerbaijani politician is an example of selfless love for Azerbaijan and its people.
— As you know, in October 1983, when the delegation headed by Heydar Aliyev flew from Moscow to Tashkent (on the way to Vietnam), the guests were met by Sharaf Rashidov. At that time, many said that Heydar Aliyev had warned Sharaf Rashidov about the "cloudy days" looming over Uzbekistan, called the "Uzbek affair". Although this fact has not been officially confirmed, many believe it, because it is well known that there were close and friendly relations between Heydar Aliyev and Sharaf Rashidov. What can you say about this?
— Yes, it is quite possible. During this stay, the delegation, accompanied by Sharaf Rashidov, got acquainted with the Tashkent metro, the Peoples' Friendship Palace and other objects. Then Sharaf Rashidovich had a dinner with Heydar Aliyev, which I also witnessed.
Indeed, Heydar Aliyev was a person who personally made a significant contribution to the development of relations between Uzbekistan and Azerbaijan, strengthening historical ties between our peoples.
He visited our country several times on the eve of the historic date of Uzbekistan's independence. A trusting relationship has been established between Sharaf Rashidov and Heydar Aliyev. They often talked, solved various state issues together, their families were friends.
Heydar Aliyev treated the Uzbek people with great respect, highly valued our national culture and traditions.
Sharaf Rashidov attended many meetings of the former Soviet leadership and often met with Heydar Aliyev, and Heydar Aliyev, the only Turkic-Muslim member of the then all-powerful Kremlin politburo, did everything possible to help the Uzbek people.
Today's leaders of Uzbekistan and Azerbaijan highly appreciate the established warm relations between the two great leaders. I have already mentioned the opinion of the President of Uzbekistan on this issue. In turn, the current leader of Azerbaijan, Ilham Aliyev, also confirmed this idea, saying that from a young age he remembers the close friendship between his father and Sharaf Rashidov.
"As a teenager, I witnessed his close friendly relations with Sharaf Rashidov, they were friends, they were like brothers, and I remember that he was very negatively impressed by the injustice that was inspired by certain circles during the years of the so—called perestroika," President Ilham Aliyev said during a meeting with President Shavkat Mirziyoyev in Moscow. Baku in 2019.
— Bilateral relations between our countries, as well as political, trade, economic, cultural and humanitarian partnership are developing under the leadership of the leaders of Uzbekistan and Azerbaijan. President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev confirmed his determination to further strengthen Uzbek-Azerbaijani relations based on centuries-old friendship and strategic partnership. We would like to know your opinion as a well-known politician and figure about the prospects of cooperation between our countries.
— Azerbaijan is a strategic partner of Uzbekistan in the South Caucasus. This is very important from a geopolitical and geo-economic point of view. I can say with confidence that our fraternal countries, historically close partners, still maintain mutual political trust and close ties today. It is gratifying that bilateral relations between us are developing at all levels, the two states sincerely support each other within the framework of international and regional organizations.
Here I would also like to note that now all of humanity is going through a difficult period. Nevertheless, the peoples of Uzbekistan and Azerbaijan have always looked to the future with confidence. It will continue to be so. As the famous Uzbek singer Sherali Juraev sang in one of his songs: "A country with a worthy leader has a future!" The whole world is witnessing that both Uzbekistan and Azerbaijan, under the leadership of leaders elected by the will of their peoples, confidently make bold and fair steps. This path is the path to a bright future.