Таниқли давлат ва жамоат арбоби, Республика истеъдодли ёшларни қўллаб-қувватлаш “Улуғбек” жамғармаси раиси, академик Оқил Салимов Озарбайжон халқининг буюк фарзанди Ҳайдар Алиевнинг ўзбек халқига нисбатан юксак ҳурмат-эҳтиромига алоҳида урғу берган ҳолда ўзбек ва озар халқлари алоқаларининг тарихий илдизлари ҳақида сўзлаб берди.
- Ассалому алайкум ҳурматли Оқил Умурзоқович. Ташқи ишлар вазирлигининг “Дунё” ахборот агентлигида инсоният тарихида ўчмас из қолдирган машҳур сиймолар, жумладан, яқин ўтмишдаги таниқли давлат ва сиёсат арбобларининг ҳаёти ва фаолиятига доир суҳбат ҳамда мақолаларни кенг жамоатчилик эътиборига ҳавола этиш анъанага айланган. Бугун Сиз билан ана шундай улуғ сиймолардан бири – қардош Озарбайжон халқининг миллий етакчиси Ҳайдар Алиев ҳақида суҳбат қурилаётгани Агентлигимиз учун шарафдир.
- Катта раҳмат эътиборингиз учун.
- Маълумки, ўтган ойда, аниқ қилиб айтганда, 10 май куни озар халқининг умуммиллий етакчиси Ҳайдар Алиев таваллудининг 99 йиллиги нишонланди. Келгуси йилда нафақат Озарбайжонда, балки унинг сарҳадларидан ташқарида ҳам ҳаёти ва фаолияти эътиборни тортадиган атоқли давлат ва жамоат арбобининг 100 йиллиги кенг нишонланади.
Суҳбатимиз ибтидосида қардош Озарбайжон халқининг буюк фарзанди Ҳайдар Алиев таваллуди куни ўзбеклар юртида ҳам кенг нишонланишининг ҳаққоний ва мантиқий асослари ҳақидаги фикрларингизни ўртоқлашсангиз...
- Бу ҳақда гапиришдан олдин, энг аввало, ўзбек ва озар халқларининг кўҳна қардошлик тарихига мурожаат қилишимиз мақсадга мувофиқ бўлади, деб ўйлайман. Маълумки, Ўзбекистон - Озарбайжон муносабатларининг тарихи узоқ ўтмишга бориб тақалади. Халқларимизни тил, дин, муштарак маданият ва боқий анъана, қадрият ва урф-одатлар боғлаб туради. Икки халқнинг бугунги вакиллари «Хамса»дек беназир асарлар ёзиб қолдирган Низомий ва Навоийдек буюк шоир ва мутафаккирлар авлодларидир. Шу ўринда ҳазрат Навоийнинг “Эмас осон бу майдон ичра турмоқ, Низомий панжасига панжа урмоқ…” деб ёзган машҳур сатрларини ёдга олиш кифоя. Бугунги кунларда азим Тошкентда Низомий ҳайкали, Боку шаҳрида эса Навоий ҳайкали қад ростлаб тургани бежиз эмас.
Озарбайжонда ҳам ўзбекистонликларга алоҳида ҳурмат ва эътибор мавжуд эканлигини ҳаммамиз яхши биламиз. Озар дўстларимиз биз ўзбекларга “қардошим” деб мурожаат қилади.
Мен шу ўринда ўзбек ва озар халқлари қадимдан муштарак қадрият ва анъаналар асосида яшаб келгани, икки халқнинг маданияти, санъати ва адабиёти бир-бирига таъсир кўрсатиб, ўзаро бойитиб, умумий тамойиллар ва ягона адабий қонуниятлар асосида тараққий этганига алоҳида эътибор қаратишни истардим. Шу боис, табиийки, Низомий Ганжавий, Имодиддин Насимий, Муҳаммад Фузулий ўзбек халқи орасида қанчалик машҳур бўлса, Алишер Навоий, Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳам озар халқи орасида шунчалик суюклидир.
Ўзбек ва озар олиму адиблари ўртасидаги замонавий илмий-адабий алоқалар азалий ришталар мазмунини бойитиб келмоқда. Ўзбек халқининг машҳур шоири Абдулла Орипов Мақсуд Шайхзодага ўзбек адабиёти ва адабиётшунослик илмида из қолдирган улкан шоир, атоқли драматург, моҳир таржимон ва нуктадон олим эди, деб таъриф берган. Унинг “Озарбайжон заминида дунёга келган бу бетакрор сиймо ўзининг бутун ҳаётини, иқтидорини, инсоний тақдирини Ўзбекистон билан боғлади.
Ўтган асрда халқимиз бошига тушган неки машаққату синовлар бўлса, бирга-бирга бошидан кечирди. Оғир кўргиликларга ҳам гирифтор бўлди. Бу бағри кенг инсон ўзбек оиласини ўз хонадони деб ҳисоблаб, Ҳамид Олимжон, Ғафур Ғулом, Ойбек сингари улуғ адиблар билан адабиётимиз майдонида ёнма-ён от сурди”, деган битикларида нақадар катта маъно жам этилган.
Кейинги йилларда таниқли озар олими ва таржимони Рамиз Аскар Алишер Навоий “Хамса”си, Заҳириддин Муҳаммад Бобур девони ва “Бобурнома” асарини озар тилига таржима қилди. Низомий Ганжавий “Хамса”сининг Ўзбекистон халқ шоири Жамол Камол муаллифлигида ўзбек тилига қилинган тўлиқ таржимаси Тошкент ва Бокуда беш жилдда нашр этилди.
Бугунги кунда мамлакатимизда 40 мингдан зиёд озар миллатига мансуб юртдошларимиз истиқомат қилишини ҳам эслаб ўтишимиз жоиз. Мустақиллик йилларида уларнинг 40 дан ортиғи олий давлат мукофотларига муносиб кўрилган. Тақдирланганлар орасида давлат арбоби Ойдин Азимбеков, режиссёр Фирудин Сафаров, маданият ва санъат намоёндалари Кокяб Алиева, Илҳом Абдуллаев, Юсуф Алиев ҳамда бошқа касб эгалари бор.
Мен бир неча маротаба Озарбайжонда ўтказилган Ўзбекистон кунларига гувоҳ бўлганман. Бокуда ўтказилган ана шундай тадбирда Ҳайдар Алиев билан ёнма-ён ўтирган эдим. Ўшанда ўзбекистонлик санъаткорларнинг маданий чиқишларини Ҳайдар Алиев завқ-шавқ ва самимият билан олқишлагани ҳамон кўз олдимда туради.
Ўзбекистон ва Озарбайжоннинг театр жамоалари ва бошқа маданий муассасалари ўртасида тарихан яқин ижодий ҳамкорлик бўлган. Бундай маданий муносабатлар ҳозирги пайтда янада ривож топмоқда.
Умуман олганда, икки халқнинг тарихий яқин алоқалари ҳақида жуда кўп гапириш, бошқалар ҳавас қилса арзигулик фикрларни билдириш мумкин...
Модомики, икки қардош халқ ўртасидаги кўп асрлик тарихий ришталар мавжуд экан ва бугунги кунда ҳам Ўзбекистон ва Озарбайжон раҳбарлари ўртасидаги ўзаро ишончли муносабатга асосланган стратегик шериклик муносабатлари тобора ривожланиб бораётган экан, ҳар икки қардош-жондош халқ бир-бирларининг улуғларини шарафлаши табиий ва мантиқий ҳол. Ўзбекистон ҳам, Озарбайжон ҳам буюклари шарафланган юртлардир.
Дарҳақиқат, Ҳайдар Алиевни ўзбекистонликлар жуда яхши билади. Яқин ўтмишдан маълумки, Ҳайдар Алиев жуда юқори давлат лавозимларида фаолият кўрсатган. 1993–2003 йилларда эса мустақил Озарбайжон Президенти бўлган. Бугунги Озарбайжоннинг замонавий тарихи Ҳайдар Алиев номи билан чамбарчас боғлиқдир. Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги дўстона алоқаларнинг мустаҳкамланишида Ҳайдар Алиевнинг, шубҳасиз, катта тарихий хизмати бор. Бу ҳамиша, ҳар жойда ўз эътирофини топган.
- Шу ўринда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2019 йилнинг 15 октябрь куни Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг 7-саммитида иштирок этиш учун Озарбайжонга боргани ва ушбу ташриф доирасида Бокуда Президент Илҳом Алиев билан учрашганини эслаш жоиздир. Давлат арбоби сифатида Сизнинг ушбу учрашув ҳақидаги шахсий фикрларингизни билишни истар эдик.
- Сиз мазкур учрашувни ўз ўрнида эсга олдингиз. Ўшанда давлатимиз раҳбари Ҳайдар Алиев ҳақидаги ўз фикрларини ҳам баён этган эди. “Биз Озарбайжон халқининг буюк фарзанди Ҳайдар Алиев билан ҳамиша фахрланамиз. Ўзбекистонда уни эҳтиром билан хотирлашади. Мен у билан ишлаган одамлар билан кўп суҳбатлашганман. У ҳар доим ўзбек халқига ҳурмат билан муносабатда бўлган. Ҳайдар Алиев Шароф Рашидов билан кўп бор учрашиб, кўплаб қийин масалаларни биргаликда ечишган. Бугун орамизда ҳаёт бўлганлар Ҳайдар Алиевнинг ҳар қандай вазиятда Ўзбекистонга ҳурмат билан муносабатда бўлганини, қўллаб-қувватлаганини айтишади. Бизда “ўзбек иши” юзага келган оғир йилларда Ҳайдар Алиев бошқалардан фарқли ўлароқ, ўзбек халқи ҳақида ўз шахсий фикрига эга бўлган”, деган эди Шавкат Мирзиёев.
Яқин ўтмишимизга назар ташлайдиган бўлсак, Ўзбекистоннинг мустақил ривожланиш йиллари давомида Ҳайдар Алиев Озарбайжон Президенти сифатида Ўзбекистонга икки маротаба келганини кўрамиз. Биринчи сафар – 1996 йил октябрь ойида Туркий тилли мамлакатлар давлат раҳбарларининг IV саммитида қатнашиш учун амалий ташриф билан, иккинчи маротаба эса бундан роппа-роса 25 йил бурун - 1997 йилнинг июнь ойида Ўзбекистонга расмий ташриф билан келган.
1996 йил 22 октябрь куни олий даражали меҳмон ташриф дастури доирасида Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 660 йиллиги муносабати билан пойтахтимизда бунёд этилган Темурийлар тарихи давлат музейи билан танишган эди. Ҳайдар Алиев музейнинг Фахрий меҳмонлар китобига ўз қўли билан ёзиб қолдирган фикрлар ҳеч кимни бефарқ қолдирмайди. Унда қуйидаги сўзлар битилган: “Чуқур ҳаяжон ва катта ҳурмат оғушида буюк Амир Темур музейи билан танишдим. Экспонатлар буюк давлат арбоби, саркарда ва ўзбек халқининг буюк ўғлони – Амир Темур тўғрисида қўшимча тасаввурларни пайдо қилади. Ўзбекистон халқига буюк ташаккурларим. Амир Темурнинг тарихий мероси ва хизматларига ғамхўрлик ҳамда ҳурмат билан муносабат, юксак аҳлоқийлик ва донишмандлик намоёни учун”.
1997 йилнинг ёзида Озарбайжон Президентининг расмий ташрифи чоғида унга Тошкент университети (ҳозирги Миллий университет)нинг фахрий доктори дипломи тақдим этилган эди. Мен ўша кезлари Ўзбекистон Олий ва ўрта махсус таълим вазири бўлиб ишлар эдим.
Ҳайдар Алиев озар халқининг том маънодаги умуммиллий етакчисидир. У мустақил Озарбайжоннинг меъмори ва асосчиси сифатида тарихда қолган бўлса, бугунги кунда ана шундай машҳур давлат арбоби ғояларини муваффақиятли давом эттираётган Президент Илҳом Алиев мамлакат равнақини таъминлаш, иқтисодий қудратини ошириш йўлида улкан саъй-ҳаракатларни амалга ошираётганига барчамиз гувоҳ бўлиб турибмиз.
- Ҳурматли Оқил Умурзоқович, биласизки, ушбу мавзуда айнан Сиз билан суҳбат қуришни режалаштирганимиз тасодифий ҳол эмас. Сиз Ҳайдар Алиев замондоши ва сиёсий арбоб сифатида у билан учрашганингиз ва ўзаро мулоқотда бўлганингиз халқимиз, давлатимиз тарихи солномасининг саҳифаларидан жой олган. Нафақат барча озарбайжонликлар, балки бошқа турли миллатлар вакиллари – қатор давлатлар раҳбарлари, тарихчи олимлар, халқаро журналистлар ва бошқа касб эгалари Ҳайдар Алиев номини фақат ва фақат ижобий фикрлар билан ёдга олади. Сиз Ҳайдар Алиев феноменини қандай изоҳлайсиз?
- Ҳайдар Алиевнинг иқтидори замон ва макон доирасига сиғмайди, деб айтсам муболаға бўлмайди. У 1923 йил 10 май куни мамлакатнинг Нахичевань шаҳрида туғилган. Шу ердан бошланган йўл дастлаб Озарбайжон, сўнгра бутун собиқ иттифоқ бўйлаб чўзилди, кейин эса дунё миқёсида ўз эътирофини топди. Юқорида айтганимдек, бугунги Озарбайжоннинг замонавий тарихи Ҳайдар Алиев номи билан чамбарчас боғлиқдир.
Тарихдан маълумки, 1918 йил 28 май куни Озарбайжонда мустақиллик тўғрисида декларация қабул қилиниб, илк бор Шарқда мустақил, дунёвий ва демократик Озарбайжон Демократик Республикаси (ОДР) эълон қилинган. Мамлакат дипломатлари саъй-ҳаракати билан 1919 йили Миллатлар лигаси тинчлик конференциясида ушбу давлатнинг мустақиллиги тан олинган.
1991 йил 18 октябрь куни Озарбайжон қонунчилик органи томонидан давлат мустақиллигини тиклаш тўғрисида Конституцион акт қабул қилиниб, умуммиллий етакчи Ҳайдар Алиев ташаббуси билан Озарбайжон Демократик Республикасининг барча давлатчилик белгилари қайта тикланган ва бугунги Озарбайжон ОДРнинг қонуний меросхўрига айланган эди.
Ҳайдар Алиев феномени ҳақида гап кетганда икки тарихий далилни ёдга олишнинг ўзи кифоя, деб ўйлайман. Маълумки, Ҳайдар Алиев 1987 йил октябрида КПСС МҚ сиёсий бюроси олиб бораётган сиёсий йўлга норозилик белгиси сифатида собиқ иттифоқ ҳукумати раисининг биринчи ўринбосари лавозимидан истеъфо берган. Бундан ташқари, 1990 йил 20 январдаги фожеалардан сўнг, яъни совет қўшинларининг катта контингенти Бокуга киритилиши кўплаб одамларнинг ўлимига сабаб бўлгани муносабати билан Ҳайдар Алиев Озарбайжон халқига нисбатан уюштирилган бу жиноят ташкилотчилари ва ижрочиларини жазолашни талаб қилган. Иттифоқнинг ўша пайтдаги раҳбарияти сиёсатига норозилик белгиси сифатида 1991 йил июль ойида КПСС аъзолиги сафидан чиқиб кетган.
1993-2003 йиллар давомида Ҳайдар Алиевнинг раҳбарлигида мустақил Озарбайжон сиёсий, иқтисодий, илм-фан, маданият ва санъат, спорт соҳаларида улкан муваффақиятларга эришган. Унинг раҳбарлигида мамлакатнинг халқаро алоқаларида катта ўзгаришлар содир бўлди, илмий асосларга, халқаро меъёр ва тамойилларга асосланган мустақил давлат қурилишига асос солинди ва замонавий, ҳар жиҳатдан тўкис давлат барпо этилди. Ҳайдар Алиевнинг президентлиги даврида миллий армия қурилишида жиддий ўзгаришлар бошланди. Тажовузкор қуролли кучларнинг Озарбайжон ҳудудидаги бош-бошдоқликларнинг олди олинди, 1994 йилнинг майида Озарбайжон ва Арманистоннинг Қорабоғ можаросини ҳал этишнинг дастлабки босқичи сифатида фронт чизиғида отишмаларни тўхтатиш эълон қилинишига эришилди.
1995 йилнинг ноябрида умумбашарий демократик қадриятларни ўзида акс эттирган Озарбайжон Республикаси Конституциясининг референдум йўли билан қабул қилиниши 1995 ва 2000 йилларда кўппартиявийлик асосида демократик парламент сайловларининг ўтказилиши, Конституциявий суднинг фаолият бошлаши, Озарбайжонда ўлим жазосининг бекор қилиниши, қатор муҳим қонунларнинг қабул қилиниши ва ҳаётга тадбиқ этилиши айнан Ҳайдар Алиевнинг номи билан чамбарчас боғлиқдир.
Ҳа, озар халқининг буюк ўғлони Ҳайдар Алиев ўз даврида дунё миқёсидаги сиёсий арбоб бўлган, чунки кўпгина мамлакатларда Ҳайдар Алиев туфайли Озарбайжонни билишган. Дунёнинг машҳур одамлари, таниқли сиёсатчилар уни машҳур, илмли сиёсатчи, фикрлаш доираси ниҳоятда кенг арбоб, қолаверса, Озабайжоннинг фахри, ғурури, виждони, ори, номуси, деб тан олган.
Франциянинг собиқ Президенти Жак Ширак у ҳақда “Бу нооддий сиймо Озарбайжонни фаровонликка етаклаб келди. Бизнинг учрашувларимиз чоғида, айниқса, Тоғли Қорабоғ можароси бўйича музокараларда унинг низони тинч йўл билан ҳал этишдаги кўрсатган қаҳрамонлиги, донишмандлиги ва қатъиятини юқори баҳолаганман”, деб айтган бўлса, Буюк Британиянинг собиқ Бош вазири Тони Блэр “Ҳайдар Алиев Озарбайжоннинг буюк етакчиси эди. У инқирозлар даврида ўз мамлакатига барқарорлик олиб келди. Озарбайжон халқи у қолдирган мерос билан фахрланса арзийди”, дея таърифлаган. Бошқа яна жуда кўплаб мамлакатларнинг етакчилари ҳам Ҳайдар Алиев сиймоси ҳақида ана шундай жуда илиқ ва ҳаққоний фикр-мулоҳазаларини баён этгани тарихдан яхши маълум. Мухтасар қилиб айтганда, Ҳайдар Алиевнинг бутун ҳаёти Озарбайжон ва унинг халқига фидокорона муҳаббати намунасидир.
- 1983 йил октябрида Ҳайдар Алиев бошчилигидаги делегация Москвадан Тошкентга учиб келганда (Вьетнамга кета туриб) меҳмонларни Шароф Рашидов кутиб олгани тарихдан маълум. Шунда Ҳайдар Алиев Ўзбекистон бошига келаётган, тарихда “ўзбек иши” деган ном билан қолган булутли кунлардан Шароф Рашидовни “эҳтиёт бўлинг” маъносида огоҳ этган, деган гапларни кўпчилик эшитган. Бу фикрлар расман тасдиқланмаган бўлса-да, Ҳайдар Алиев ва Шароф Рашидов ўртасида тарихан яқин, дўстона муносабатлар бўлгани учун кўпчилик бунга ишонади. Халқ орасида юрган бу гапларни Сиз қандай изоҳлайсиз?
- Бу эҳтимолдан ҳоли эмас. Мазкур делегация Шароф Рашидов ҳамроҳлигида Тошкент метрополитени, «Халқлар дўстлиги» саройи ва бошқа жойлар билан танишган эди. Сўнгра Шароф Рашидович Ҳайдар Алиев билан кечки овқатни бирга тановул қилганига гувоҳ бўлганман.
Ҳақиқатан ҳам Ҳайдар Алиев Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги муносабатларни ривожлантириш, халқларимиз ўртасидаги тарихий ришталарни мустаҳкамлашга салмоқли шахсий ҳисса қўшган арбоб эди.
Ўзбекистон давлат мустақиллигини қўлга киритган тарихий санагача ҳам у киши мамлакатимизда бир неча маротаба бўлган. Шароф Рашидов ва Ҳайдар Алиев ўртасида ишончли муносабатлар мавжуд эди. Улар тез-тез мулоқот қилиб турган, турли мураккаб давлат масалаларини биргаликда ҳал қилишган, оилалари ўртасида ҳам самимий алоқалар ҳукм сурган.
Ҳайдар Алиев ўзбек халқига катта ҳурмат билан муносабатда бўлган, миллий маданиятимиз ва анъаналаримизни юксак қадрлаган.
Ҳайдар Алиев ва Шароф Рашидов ўртасида яқин ва самимий муносабатлар қарор топган эди. Собиқ иттифоқ ҳукумати ҳайъати йиғилишлари ва мажлисларида Шароф Рашидов кўп қатнашгани ва Ҳайдар Алиев билан тез-тез учрашиб тургани, шунингдек, Кремлдаги сиёсий бюронинг ягона туркий-мусулмон аъзоси бўлган Ҳайдар Алиев ҳақиқатан ҳам қўлидан келганича ўзбек халқига кўмаклашгани бор гап.
Икки буюк раҳбар ўртасида илиқ муносабатлар қарор топгани Ўзбекистон ва Озарбайжон раҳбарлари томонидан ҳам эътироф этилган. Мен юқорида Ўзбекистон Президентининг бу ҳақдаги фикрларини айтдим. Ўз навбатида, Озарбайжоннинг ҳозирги етакчиси Илҳом Алиев ҳам бу фикрни тасдиқлаган ҳолда ўзининг ўсмирлик чоғларидаёқ отаси ва Шароф Рашидов ўртасида яқин дўстона муносабатлар бўлганини яхши эслашини расман айтган. “Улар ака-укалардек дўст эдилар, қайта қуриш йилларида муайян доиралар томонидан ўзбек халқига нисбатан уюштирилган адолатсизлик отамда жуда ёмон таассурот қолдирганини эслайман”, деган эди Президент Илҳом Алиев 2019 йили Бокуда Президентимиз Шавкат Мирзиёев билан бўлиб ўтган учрашув чоғида.
- Мамлакатларимиз ўртасидаги икки томонлама муносабатлар Ўзбекистон ва Озарбайжон етакчилари раҳнамолигида сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар шериклик тобора равнақ топмоқда. Ўзбекистон раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан кўп асрлик дўстлик ва стратегик шерикликка асосланган Ўзбекистон – Озарбайжон алоқаларини янада мустаҳкамлаш борасидаги интилишлар қатъий экани тасдиқланган. Кўпни кўрган сиёсатчи ва арбоб сифатида мамлакатларимиз ҳамкорлигининг истиқболлари ҳақидаги фикрларингизни ҳам билишни истар эдик...
- Озарбайжон Жанубий Кавказ минтақасида Ўзбекистоннинг стратегик шериги ҳисобланади. Бу геосиёсий ва геоиқтисодий жиҳатдан жуда муҳим. Шуни ишонч билан айтишим мумкинки, тарихан бир-бирига яқин ва ҳамкор бўлган қардош мамлакатларимиз ўртасида бугунги кунда ҳам ўзаро сиёсий ишонч, яқин алоқалар мавжуд. Давлатларимизнинг икки томонлама муносабатлари тобора равнақ топаётгани баробарида улар халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасида ҳам бир-бирларини самимият билан қўллаб-қувватлаб келаётгани беҳад қувонарлидир.
Шу ўринда яна бир фикрни айтишни истар эдим. Ҳозир бутун инсоният мураккаб даврни бошдан кечирмоқда. Шундай бўлишига қарамасдан, Ўзбекистон халқи ҳам Озарбайжон халқи ҳам доимо келажакка ишонч билан қараган. Бундан кейин ҳам шундай бўлажак. Ўзбек халқининг ардоқли ва бетакрор санъаткори Шерали Жўраев ўзининг бир ашуласида куйлаганидек, “Эгаси бор юртнинг эртаси бордир!”. Ўзбекистон ҳам, Озарбайжон ҳам ўз халқларининг хоҳиш-иродаси билан сайланган давлат раҳбарлари раҳнамолигида нурли йўлда комил ишонч билан дадил ва адолатли қадамларни ташлаётганига бутун дунё гувоҳ бўлиб турибди. Бу йўл порлоқ келажак йўлидир.

Известный государственный и общественный деятель, председатель Республиканского фонда по поддержке одаренной молодежи имени Улугбека, академик Акил Салимов рассказал о глубоких исторических корнях узбекско-азербайджанских связей, обратив особое внимание на высокое уважение великого сына азербайджанского народа Гейдара Алиева к узбекскому народу.
— Уважаемый Акил Умурзакович, для информационного агентства «Дунё» стало традицией публиковать статьи и интервью о выдающихся людях, оставивших неизгладимый след в истории человечества, в том числе о жизни и деятельности великих государственных и политических деятелей недавнего прошлого. Для нашего агентства большая честь беседовать с вами о таком человеке — великом сыне братского азербайджанского народа Гейдаре Алиеве.
— Большое спасибо за внимание.
— Известно, что в прошлом месяце, 10 мая, исполнилось 99 лет со дня рождения общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева. Таким образом, в следующем году будет широко отмечаться юбилейная дата — 100-летие выдающегося государственного и общественного деятеля, чья жизнь и конкретные дела привлекают к себе внимание не только в Азербайджане, но и далеко за его пределами.
Поделитесь своими наблюдениями и взглядами на истинную и логическую основу для широкого празднования этой знаменательной даты на узбекской земле.
— Прежде чем говорить об этом, считаю уместным обратиться к истории братских отношений узбекского и азербайджанского народов. Известно, что она уходит корнями в далекое прошлое. Нас связывают язык, религия, общая культура и вечные традиции, ценности и обычаи.
Нынешние представители двух народов являются потомками великих поэтов и мыслителей, таких как Низами и Навои, написавших уникальные произведения «Хамса». Достаточно вспомнить знаменитые строки Хазрата Навои:
Преданья эти — плод седых веков, —
О них писали Низами, Хосров.
Основой взяв, я перестроил их:
Я жизни больше влил в героев их.
Не случайно в Ташкенте установлен памятник Низами Гянджеви, а в Баку — памятник Алишеру Навои.
Все мы знаем, что в Азербайджане к узбекам относятся с особым уважением и вниманием, называют нас «братьями» — «гардашим».
Хотелось бы подчеркнуть, что узбекский и азербайджанский народы издавна жили на основе общих ценностей и традиций, их культура, искусство и литература взаимодействовали, обогащали друг друга и развивались на общих принципах и литературных канонах. Поэтому, естественно, Низами Гянджеви, Имодиддин Насими, Мухаммад Физули так же популярны среди узбекского народа, как Алишер Навои и Захириддин Мухаммад Бабур в Азербайджане.
Современные научные и литературные контакты узбекских и азербайджанских ученых и писателей обогатили содержание исторических связей. Известный узбекский поэт Абдулла Арипов охарактеризовал Максуда Шайхзода как великого поэта, известного драматурга, искусного переводчика и уникального ученого, оставившего свой след в узбекской литературе и литературоведении.
«Этот уникальный деятель, родившийся в Азербайджане, всю свою жизнь, талант и человеческую судьбу связал с Узбекистаном. В прошлом веке он с нашим народом вместе пережил невзгоды и испытания. Эта выдающаяся личность, обладавшая великим сердцем и душой, считал узбекскую семью своим домом и творил бок о бок с такими великими писателями, как Хамид Олимжон, Гафур Гулям, Айбек на поприще нашей литературы». В этих словах Абдуллы Арипова заложен большой смысл.
В последующие годы известный азербайджанский ученый и переводчик Рамиз Аскар перевел на азербайджанский язык «Хамсу» Алишера Навои, диван Захириддина Мухаммада Бабура и «Бабурнаме». Полный перевод «Хамсы» Низами Гянджеви на узбекский язык, осуществленный народным поэтом Узбекистана Джамалом Камалом, издан в пяти томах в Ташкенте и Баку.
Следует отметить, что в нашей стране живет более 40 тысяч азербайджанцев. За годы независимости свыше 40 из них удостоены высших государственных
наград. Среди лауреатов — государственный деятель Айдин Азимбеков, режиссер Фирудин Сафаров, представители культуры и искусства Кокяб Алиева, Ильхом Абдуллаев, Юсуф Алиев и другие.
Я много раз участвовал в Днях Узбекистана в Азербайджане. Когда сидел рядом с Гейдаром Алиевым во время такого мероприятия в Баку, был свидетелем того, как он восторженно и искренне аплодировал узбекским артистам и деятелям культуры.
Между театральными коллективами, разными культурными учреждениями Узбекистана и Азербайджана сложилось исторически тесное творческое сотрудничество. Эти культурные отношения получили дальнейшее развитие.
Вообще можно много говорить о достойных восхищения тесных связях двух народов, высказывать ценные мысли.
Многовековая историческая дружба двух братских народов и основанное на доверии стратегическое партнерство между главами Узбекистана и Азербайджана естественным образом обуславливают уважение и почитание наших великих предков. И Узбекистан, и Азербайджан — страны, где чтят своих великих сынов.
Действительно, Гейдара Алиева хорошо знают в Узбекистане. В свое время он занимал очень высокие государственные посты. В 1993—2003 годах был Президентом независимого Азербайджана. Современная история Азербайджана тесно связана с именем Гейдара Алиева. Несомненно, этот политик сыграл значительную историческую роль
в укреплении дружественных отношений с Узбекистаном. Эта роль всегда и везде находила свое признание.
— Здесь уместно вспомнить состоявшийся 15 октября 2019 года визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Баку для участия в VII саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств и встречу с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Мы хотели бы услышать вашу личную оценку как государственного деятеля значения данной встречи.
— Вы очень уместно вспомнили эту встречу. На ней глава нашего государства тепло отозвался о Гейдаре Алиеве. «Мы всегда гордимся Гейдаром Алиевым, великим сыном азербайджанского народа. В Узбекистане его вспоминают с уважением. Я разговаривал со многими людьми, которые работали с ним. Он всегда с уважением относился к узбекскому народу. Гейдар Алиев много раз встречался с Шарафом Рашидовым, и они вместе решали многие сложные вопросы. Помнящие те дни люди говорят, что Гейдар Алиев с почтением относился к Узбекистану в любой ситуации. В трудные годы «узбекского дела» Гейдар Алиев в отличие от других имел свое мнение об узбекском народе», — сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
Если мы оглянемся на наше недавнее прошлое, то увидим, что за годы независимого развития Узбекистана Гейдар Алиев дважды посещал нашу страну в качестве Президента Азербайджана. Первый раз в октябре 1996 года с рабочим визитом для участия в IV саммите глав тюркоязычных государств, а во второй раз ровно 25 лет назад — в июне 1997 года с официальным визитом.
22 октября 1996 года в рамках программы визита высокий гость ознакомился с Государственным музеем истории Темуридов,
созданным в Ташкенте по случаю 660-летия Амира Темура. Мудрые слова, записанные Гейдаром Алиевым в Книгу почетных гостей музея, никого не оставят равнодушными. Он написал: «С чувством глубокого волнения и большого уважения ознакомился с музеем великого Амира Темура. Экспонаты создают достаточно полное представление об Амире Темуре — выдающемся государственном деятеле, полководце и великом сыне узбекского народа. Великое спасибо народу Узбекистана за бережное и уважительное отношение к заслугам, историческому наследию Амира Темура, проявление высокой нравственности и мудрости».
Летом 1997 года во время официального визита Президента Азербайджана ему был вручен диплом почетного доктора Ташкентского университета (ныне Национальный университет). В то время я был министром высшего и среднего специального образования Узбекистана.
Гейдар Алиев — настоящий национальный лидер азербайджанского народа. Если он вошел в историю как архитектор и основатель независимого Азербайджана, то сегодня все мы являемся свидетелями того, что Президент Ильхам Алиев, успешно продолжающий идеи столь известного государственного деятеля, прилагает большие усилия для обеспечения развития страны и наращивания ее экономической мощи.
— Вы знаете, что мы не случайно говорим на эту тему именно с вами. Тот факт, что вы встречались и общались с Гейдаром Алиевым, остался на страницах истории нашего народа и нашего государства. Не только азербайджанцы, но и представители других национальностей — главы ряда государств, историки, журналисты-международники и другие профессионалы — вспоминают имя Гейдара Алиева исключительно с положительной стороны. Как объясните феномен Гейдара Алиева?
— Не будет преувеличением сказать, что талант Гейдара Алиева не укладывается в рамки времени и пространства. Он родился 10 мая 1923 года в городе Нахичевани. Путь, начавшийся здесь, охватил сначала Азербайджан, затем весь бывший Союз, получив в итоге всемирное признание. Как я сказал выше, новейшая история сегодняшнего Азербайджана тесно связана с именем Гейдара Алиева.
Известно, что 28 мая 1918 года в Азербайджане была принята Декларация о независимости и провозглашена независимая Азербайджанская Демократическая Республика (АДР). Усилиями дипломатов страны независимость государства была признана на Парижской мирной конференции Лиги наций в 1919 году.
18 октября 1991 года азербайджанский законодательный орган принял Конституционный акт о восстановлении государственной независимости. По инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева были также восстановлены все государственные символы Азербайджанской Демократической Республики, и сегодняшний Азербайджан стал правопреемником АДР.
Думаю, говоря о феномене Гейдара Алиева, достаточно вспомнить два исторических факта. Известно, что он подал в отставку с поста первого заместителя председателя правительства бывшего Союза в октябре 1987 года в знак протеста против политики, проводимой политбюро ЦК КПСС. Кроме того, после трагедии 20 января 1990 года, когда в Баку вошел крупный контингент советских войск, в результате которого погибло много людей, Гейдар Алиев потребовал наказать организаторов и исполнителей этого преступления против азербайджанского народа. Он вышел из рядов правящей тогда партии в июле 1991 года в знак протеста против политики руководства Союза.
С 1993 по 2003 год под руководством Гейдара Алиева независимый Азербайджан добился больших успехов в политической, экономической, научной, культурной, художественной и спортивной сферах. Под его руководством произошли большие изменения в международных отношениях страны, был заложен фундамент независимого государства, базирующегося на научных основах, международных нормах и принципах, построено современное самодостаточное государство. В годы президентства Гейдара Алиева в строительстве национальной армии начали происходить значительные изменения. А в мае 1994 года было объявлено о прекращении огня на линии фронта как первый шаг в урегулировании нагорно-карабахского конфликта между Азербайджаном и Арменией.
Референдум о принятии в ноябре 1995 года Конституции Азербайджанской Республики, воплощающей общечеловеческие демократические ценности, проведение многопартийных демократических парламентских выборов в 1995 и 2000 годах, учреждение Конституционного суда, отмена смертной казни в Азербайджане, принятие и реализация ряда важных законов тесно связаны с именем Гейдара Алиева.
Да, великий сын азербайджанского народа, Гейдар Алиев в свое время был политиком мирового уровня, потому что во многих странах благодаря ему узнали об Азербайджане. Известные люди во всем мире, авторитетные политики признали его выдающимся, мудрым лидером, человеком с широким кругозором, а также гордостью,
честью, совестью и достоинством Азербайджана.
Бывший президент Франции Жак Ширак написал о нем: «Гейдар Алиев, являвшийся неординарной личностью, вывел Азербайджан на путь процветания. Я высоко ценю его смелость, мудрость и решительность, проявленные в ходе наших встреч, в частности при обсуждении путей мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта».
Бывший Премьер-министр Великобритании Тони Блэр, в свою очередь, сказал: «Гейдар Алиев был великим лидером Азербайджана. Он принес стабильность своей стране в период кризисов. Азербайджанский народ может гордиться наследием, оставленным им». Из истории хорошо известно, что лидеры многих других стран также высказывали свои искренние слова и объективные оценки роли Гейдара Алиева. Одним словом, вся жизнь азербайджанского политика является примером беззаветной любви к Азербайджану и его народу.
— Как известно, в октябре 1983 года, когда делегация во главе с Гейдаром Алиевым вылетела из Москвы в Ташкент (по пути во Вьетнам), гостей встретил Шараф Рашидов. В то время многие говорили, что Гейдар Алиев предупреждал Шарафа Рашидова о «пасмурных днях», нависающих над Узбекистаном, называемых «узбекское дело». Хотя официально этот факт не подтвержден, но многие верят этому, потому что хорошо известно, что между Гейдаром Алиевым и Шарафом Рашидовым были близкие и дружеские отношения. Что можете сказать по этому поводу?
— Да, это вполне возможно. В ходе этого пребывания делегация в сопровождении Шарафа Рашидова ознакомилась с ташкентским метрополитеном, Дворцом «Дружбы народов» и другими объектами. Затем состоялся ужин Шарафа Рашидовича с Гейдаром Алиевым, свидетелем которого был и я.
Действительно, Гейдар Алиев был человеком, лично внесшим весомый вклад в развитие отношений между Узбекистаном и Азербайджаном, укрепление исторических связей между нашими народами.
Он несколько раз посещал нашу страну в преддверии исторической даты — обретения Узбекистаном независимости. Между Шарафом Рашидовым и Гейдаром Алиевым установились доверительные отношения. Они часто общались, вместе решали разные государственные вопросы, их семьи дружили.
Гейдар Алиев с большим уважением относился к узбекскому народу, высоко ценил нашу национальную культуру и традиции.
Шараф Рашидов присутствовал на многих заседаниях бывшего советского руководства и часто встречался с Гейдаром Алиевым, а Гейдар Алиев, единственный тюрко-мусульманский член всесильного тогда политбюро Кремля, делал все возможное, чтобы помочь узбекскому народу.
Сегодняшние руководители Узбекистана и Азербайджана высоко ценят установившиеся теплые отношения между двумя великими лидерами. Я уже упоминал мнение Президента Узбекистана по этому вопросу. В свою очередь нынешний руководитель Азербайджана Ильхам Алиев также подтвердил эту мысль, сказав, что с юных лет помнит тесную дружбу между его отцом и Шарафом Рашидовым.
«Я еще подростком был свидетелем его тесных дружественных отношений с Шарафом Рашидовым, они дружили, были как братья, и я помню, что на него очень негативное впечатление произвела та несправедливость, которая была инспирирована определенными кругами в годы так называемой перестройки», — сказал Президент Ильхам Алиев во время встречи с Президентом Шавкатом Мирзиёевым в Баку в 2019 году.
— Двусторонние отношения между нашими странами, а также политическое, торгово-экономическое и культурно-гуманитарное партнерство развиваются под руководством лидеров Узбекистана и Азербайджана. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подтвердил решимость в дальнейшем укреплении узбекско-азербайджанских отношений, основанных на многовековой дружбе и стратегическом партнерстве. Нам хотелось бы узнать ваше мнение как известного политика и деятеля о перспективах сотрудничества между нашими странами.
— Азербайджан является стратегическим партнером Узбекистана на Южном Кавказе. Это очень важно с геополитической и геоэкономической точек зрения. Могу с уверенностью сказать, что наши братские страны, исторически близкие партнеры, и сегодня сохраняют взаимное политическое доверие и тесные связи. Отрадно, что двусторонние отношения между нами развиваются на всех уровнях, два государства искренне поддерживают друг друга в рамках международных и региональных организаций.
Здесь я также хотел бы отметить, что сейчас все человечество переживает сложный период. Тем не менее народы Узбекистана и Азербайджана всегда с уверенностью смотрели в будущее. Так будет и впредь. Как пел в одной из своих песен знаменитый узбекский певец Шерали Джураев: «У страны, имеющей достойного лидера, есть будущее!» Весь мир является свидетелем того, что и Узбекистан, и Азербайджан под руководством лидеров, избранных волею своих народов, уверенно делают смелые и справедливые шаги. Этот путь — путь к светлому будущему.