Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatiga tashrifi chog‘ida “Chirchiq” kimyo-industrial texnoparkida bo‘ldi.
Tatariston Respublikasi bilan hamkorlikdagi mazkur texnopark o‘tgan yil 23 mart kuni ochilgan edi. Bugungi kunda 10 million dollarlikdan ziyod 5 ta korxona ishga tushirilgan. Joriy yil yakuniga qadar qiymati 18 million dollar bo‘lgan yana 8 ta loyiha amalga oshiriladi.
Xususan, “Rodium Polimer” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan ko‘piklantirilgan polipropilen mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Koreyalik ishbilarmonlar bilan birgalikda amalga oshirilgan bu korxonada yiliga 2 ming tonna mahsulot ishlab chiqarilib, 2 million dollarlik eksport qilinadi.
Shu yerda Toshkent viloyatidagi yangi sanoat, xizmat ko‘rsatish va ijtimoiy soha majmualarini ishga tushirish marosimi bo‘ldi. Bular – Ohangaron tumanidagi “Tashkent Konch sement”, Quyi Chirchiq tumanidagi “Tashkent kotton tekstil”, Yuqori Chirchiq tumanidagi “Aziya Tashkent Tekstil”, “Salyubris Vita”, Angren shahridagi “Angren kaolin”, “Sentral Aziya Kemikals”, Nurafshon shahridagi “Agro Nyu Drip”, Chirchiq shahridagi “Sharq Tyubs”, Parkent tumanidagi “Samsarak fayz” va “Shabnam Elegant”lardir. Bu korxalarda sement, ip-kalava, to‘qimachilik, farmatsevtika, boyitilgan kaolin, kimyo mahsulotlari, tomchilatib sug‘orish shlanglari, rangli metallar ishlab chiqariladi. Umuman, mazkur korxonalarda 3 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratiladi.
Davlat rahbari ramziy tugmani bosib, yangi korxonalarni ishga tushirdi.
Shundan so‘ng, Prezident raisligida kambag‘allikni qisqartirish, aholi bandligini ta’minlash hamda mahalliy budjet daromadlarini ko‘paytirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Videoaloqa orqali uni Qoraqalpog‘iston Respublikasi rahbariyati, barcha viloyat va tumanlar hokimlari ham kuzatib bordi.
O‘tgan yilda Toshkent viloyatida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya o‘zlashtirish hajmi 135 foizga o‘sib, 480 million dollarni tashkil qilgani ta’kidlandi. Shuningdek, o‘tgan olti oyda investitsiya dasturlari doirasida 240 million dollarlik 322 ta loyiha ishga tushirilib, 8 mingta ish o‘rni yaratilgan.
Lekin ayrim tuman va shaharlarda faqat kichik va o‘rta loyihalar bilan cheklanib qolinmoqda. Misol uchun, O‘rtachirchiq, Chinoz, Qibray, Toshkent, Yangiyo‘l tumanlari va Nurafshon shahrida birorta ham yirik loyiha yo‘q.
Shu bois har bir tuman va shahar hokimiga yil yakuni bilan kamida 100 million dollardan to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya jalb qilish vazifasi qo‘yildi.
Joriy yilning olti oyida viloyatda 440 million dollarlik eksport qilingan. Sanoat va xizmat sohasi ko‘rsatkichlari ham oshgan. Lekin ayrim tuman va shaharlar kesimida olganda, tushgan. Bu yil qurilishi reja qilingan 114 ta ko‘p qavatli uy-joylardan hozirgacha atigi 9 tasi foydalanishga topshirilgan.
Bu borada kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan bir qator rahbarlar lavozimidan ozod qilindi.
Prezident joylarda soliq bazasini kengaytirish uchun mavjud imkoniyatlarni sanab o‘tdi. Har bir tadbirkorning muammosini hal qilishga alohida soliqchi mas’ul bo‘lishi belgilandi. Soliq idoralarini korrupsiyadan xoli tuzilmaga aylantirish, xodimlarining ma’naviy-axloqiy qiyofasini yaxshilash dolzarbligi ta’kidlandi.
Aholi bandligini ta’minlash va imtiyozli resurslarning yetib borishini osonlashtirish choralari belgilandi. Unga ko‘ra, ndilikda hokim yordamchilari o‘zini o‘zi band qilganlarning kichik va o‘rta biznesga o‘tishiga ko‘maklashadi.
Buning uchun Yaponiya tajribasi asosida hududlarda biznes-inkubator va akseleratorlar tizimi joriy etiladi. Bunda, salohiyatli tadbirkorlarga dastlabki aylanma mablag‘lari uchun “ulushdorlik” kapitali beriladi.

В ходе поездки в Ташкентскую область Президент Шавкат Мирзиёев посетил химико-индустриальный технопарк "Чирчик".
Организованный совместно с Республикой Татарстан технопарк был открыт 23 марта прошлого года. На сегодняшний день запущено 5 предприятий стоимостью более 10 миллионов долларов. До конца текущего года будет реализовано еще 8 проектов на сумму 18 миллионов долларов.
В частности, обществом с ограниченной ответственностью «Родиум Полимер» начато производство изделий из вспененного полипропилена. Построенный совместно с корейскими инвесторами завод будет выпускать 2 тысячи тонн продукции в год и экспортировать товары на 2 миллиона долларов.
В Ташкентской области состоялась церемония запуска новых промышленных мощностей, объектов обслуживания и социальной сферы. Это предприятия «Ташкент Конч цемент» в Ахангаранском районе, «Ташкент коттон Текстиль» в Куйичирчикском районе, «Азия Ташкент Текстиль» и «Салюбрис Вита» в Юкоричирчикском районе, «Ангрен каолин» и «Централ Азия Кемикалс» в городе Ангрене, «Агро Нью Дрип» в городе Нурафшане, "Шарк Тюбс" в городе Чирчике, "Самсарак файз" и "Шабнам Элегант" в Паркентском районе. На них налажено производство цемента, пряжи, текстильной, фармацевтической продукции, обогащенного каолина, химикатов, шлангов для капельного орошения, цветных металлов. В целом на этих предприятиях будет создано более 3 тысяч новых рабочих мест.
Глава государства нажал символическую кнопку и запустил новые предприятия.
После этого под председательством Президента состоялось видеоселекторное совещание по мерам сокращения бедности, обеспечения занятости населения и увеличения доходов местных бюджетов. По видеосвязи участвовало руководство Республики Каракалпакстан, хокимы всех областей и районов.
Отмечалось, что объем прямых иностранных инвестиций в Ташкентскую область в прошлом году увеличился на 135 процентов и составил 480 миллионов долларов. Также за последние полгода в рамках инвестиционных программ запущено 322 проекта на сумму 240 миллионов долларов, создано 8 тысяч рабочих мест.
Но в некоторых районах и городах ограничиваются малыми и средними проектами. Например, в Уртачирчикском, Чиназском, Кибрайском, Ташкентском, Янгиюльском районах и городе Нурафшане нет ни одного крупного проекта.
В связи с этим перед каждым районным и городским хокимом поставлена задача до конца года привлечь прямые инвестиции на сумму не менее 100 миллионов долларов.
За шесть месяцев текущего года в области осуществлен экспорт на сумму 440 миллионов долларов. Также выросли показатели промышленности и сферы услуг. Но в некоторых районах и городах они снизились. Из запланированных к строительству в этом году 114 многоэтажных домов введены в эксплуатацию только девять.
Ряд руководителей, допустивших недостатки, был освобожден от занимаемых должностей.
Президент перечислил имеющиеся возможности для расширения налоговой базы на местах. Было определено, что за решение проблемы каждого предпринимателя будет отвечать отдельный налоговик. Подчеркнута важность превращения налоговых органов в структуру без коррупции и улучшения морально-нравственного облика их сотрудников.
Определены меры по обеспечению занятости населения и облегчению его доступа к льготным ресурсам. Так, помощники хокимов будут помогать самозанятым перейти в малый и средний бизнес.
Для этого на основе опыта Японии в регионах будет внедрена система бизнес-инкубаторов и акселераторов. Потенциальным предпринимателям будут предоставляться средства на формирование оборотного капитала на условиях долевого участия.
Поддержана инициатива по обеспечению занятости 400 тысяч человек на основе программы «20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов».
В завершение совещания заслушана информация руководителей соответствующих министерств и ведомств, регионов.