Geologiya tarmoqlaridagi qo‘shimcha imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1-avgust kuni foydali qazilmalar zaxirasi va ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda geologiya sohasiga katta e’tibor qaratilib, zamonaviy texnologiyalar joriy qilingani natijasida yerosti boyliklarini aniqlash ko‘lami kengaydi. Ularni qazib olish va qayta ishlash loyihalariga xorijiy investitsiyalar kirib kelmoqda.
Xususan, so‘nggi olti yilda kaolinni qayta ishlash bo‘yicha 148 million dollarlik 15 ta yangi loyihalar ishga tushgan. Natijada tayyor mahsulot ishlab chiqarish hajmi qariyb 2 barobar ko‘payib, eksport 65 million dollarga yetgan. Shu davrda ko‘mir qazib chiqarish hajmi 1,4 barobar oshib, 5,4 million tonnaga yetgan.
Taqdimotda shu sohadagi, jumladan, ko‘mir, kaolin va uran hajmini oshirishga qaratilgan rejalar haqida axborot berildi.
Qayd etilganidek, bu yil 6,7 million tonna ko‘mir qazib olish reja qilingan.
Kaolin bo‘yicha qiymati 620 million dollarlik 33 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Undan yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish hisobiga joriy yilda eksportni 81 million dollarga, 2030 yilga borib 180 million dollarga yetkazish mo‘ljallangan.
Shuningdek, uran zaxirasini o‘stirish bo‘yicha xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda geologiya-qidiruv ishlari davom ettiriladi.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga bu yo‘nalishlarda natijadorlikni yanada oshirish imkoniyatlarini ko‘rsatib o‘tdi. Mavjud xomashyo bazasi, noyob texnologiyalar va kadrlar salohiyatidan unumli foydalanib, mahsulotlar hajmini ko‘paytirish vazifasi qo‘yildi.
Surxondaryodagi toshko‘mir bo‘yicha 5 ta istiqbolli maydonni xususiy sektorga berib, geologiya-qidiruv ishlarini jadallashtirish, Angrenda qazib olinadigan ko‘mir sifatini yaxshilash va saralash texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yangi kaolin konlarini topish va oq kaolin zaxirasini 200 million tonnaga yetkazish, uni qayta ishlash loyihalarini ko‘paytirish zarurligi ta’kidlandi.
Gidrotermal va qora slanetsli uran konlarini o‘zlashtirishga xorijiy investorlar jalb qilinishi belgilandi.

On August 1, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on measures to increase reserves and increase the volume of mineral development.
In our country, thanks to the high attention paid to the geological field and the introduction of modern technologies, opportunities for the discovery of underground resources have expanded. Foreign investors have begun to invest their capital in projects for the development and processing of these riches.
In particular, over the past six years, 15 new kaolin processing projects worth $148 million have been launched. As a result, the volume of output of finished products from it increased almost 2 times, exports reached $ 65 million. During the same period, the volume of coal production increased 1.4 times and reached 5.4 million tons.
During the presentation, information was reported on plans in the field of geology, including to increase reserves of uranium, kaolin and coal.
It was noted that this year it is planned to produce 6.7 million tons of coal.
33 projects for $620 million in kaolin are being implemented. Due to the production of high-value-added products from these raw materials, it is planned to increase exports to $ 81 million this year and to $ 180 million by 2030.
Also, exploration work will be continued jointly with foreign companies to increase uranium reserves.
The Head of State pointed out to the responsible persons the opportunities for further improvement of indicators in these areas. The task is to increase the volume of production, effectively using the available raw material base, unique technologies and human resources.
Instructions were given to accelerate exploration work by transferring 5 promising coal sites in Surkhandarya to the private sector, introducing technologies to improve the quality and sorting of coal mined in Angren.
It is pointed out that it is necessary to explore new kaolin deposits and increase its reserves to 200 million tons, increase the number of projects for processing this raw material.
Measures have been identified to attract foreign investors to the development of hydrothermal and black shale uranium deposits.