Investitsiya loyihalarining ijrosi ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 31-iyul kuni Vengriya, Ozarbayjon va Yaponiya bilan investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Ma’lumki, ushbu mamlakatlar katta iqtisodiy va investitsiyaviy imkoniyatlarga ega. So‘nggi yillardagi muntazam muloqotlar tufayli O‘zbekistonning ular bilan munosabatlari strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi, hamkorlikning turli yo‘nalishlarida aloqalar faollashdi.
Davlatimiz rahbari 2019-yilda Yaponiyada, 2022-yilda Vengriyada rasmiy tashrif bilan bo‘lgan edi. Ozarbayjon Prezidenti va Vengriya Bosh vaziri mamlakatimizga kelgan. Shuningdek, Turkiy davlatlar tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti, “Markaziy Osiyo – Yaponiya” tuzilmalari doirasida doimiy fikr almashib kelinmoqda.
Siyosiy iroda va o‘zaro manfaatdorlik natijasida Vengriya bilan 33 ta, Ozarbayjon bilan 27 ta, Yaponiya bilan 13 ta loyiha bo‘yicha kelishuvlar imzolangan.
Yig‘ilishda ushbu loyihalarning ijro holati, ularni amalga oshirish bo‘yicha yo‘lga qo‘yilgan tizim haqida axborot berildi.
Masalan, Vengriya bilan hamkorlikda parrandachilik klasteri tashkil etish, aviakompaniya ochish, dori-darmonlar, butlovchi qismlar va kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
Ozarbayjon bilan energetika, kimyo, transport, mashinasozlik, qurilish sohalarida hamkorlik qilinmoqda.
Yaponiya bilan loyihalar ko‘lami ham keng: energetika, turizm, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, to‘qimachilik, chorvachilik.
Umuman aytganda, Vengriya, Ozarbayjon va Yaponiya bilan sheriklikdagi ushbu loyihalar natijasida 8 mingdan ziyod yangi ish o‘rni, qariyb 1 milliard 700 million dollarlik eksport imkoniyati yaratilishi nazarda tutilgan.
Davlatimiz rahbari loyihalarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish, bu borada mas’ullar va investitsiya menejerlari ishini jonlantirish zarurligini ta’kidladi.
Ikki tomonlama muloqotlar, jumladan, ishbilarmon doiralarning o‘zaro tashriflarini tashkil etish orqali yangi loyihalar bo‘yicha takliflar ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Sanoat, axborot texnologiyalari, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, xizmatlar, ta’lim va innovatsiyalar hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 31 июля провел совещание по вопросам развития инвестиционного сотрудничества с Венгрией, Азербайджаном и Японией.
Эти страны обладают большими экономическими и инвестиционными возможностями. Благодаря регулярным контактам в последние годы отношения Узбекистана с этими государствами поднялись на уровень стратегического партнерства, активизировался диалог по различным направлениям взаимодействия.
В 2019 году глава нашего государства посетил с официальным визитом Японию, в 2022 году – Венгрию. Нашу страну посетили с визитами Президент Азербайджана и Премьер-министр Венгрии. Ведется постоянный обмен мнениями в рамках Организации тюркских государств, Шанхайской организации сотрудничества, диалога «Центральная Азия - Япония».
Благодаря политической воле были подписаны взаимовыгодные соглашения по реализации 33 проектов с Венгрией, по 27 проектам с Азербайджаном, по 13 проектам с Японией.
На совещании представлена информация о ходе реализации данных проектов и созданной с этой целью системе.
Так, в сотрудничестве с Венгрией планируется создать птицеводческий кластер, открыть авиакомпанию, наладить производство лекарств, комплектующих и химической продукции.
Осуществляется сотрудничество с Азербайджаном в сферах энергетики, химии, транспорта, машиностроения, строительства.
Спектр проектов кооперации с Японией также широк: энергетика, туризм, здравоохранение, фармацевтика, текстиль, животноводство.
В целом в результате реализации проектов в партнерстве с Венгрией, Азербайджаном и Японией ожидается создание более 8 тысяч новых рабочих мест и экспортного потенциала на сумму около 1 миллиарда 700 миллионов долларов.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость своевременной и качественной реализации проектов, активизации работы ответственных лиц и инвестиционных менеджеров в этом направлении.
Поставлена задача сформировать новый портфель проектов путем активизации двусторонних контактов, в том числе организации взаимных визитов представителей деловых кругов. В качестве новых перспективных направлений сотрудничества были отмечены промышленность, информационные технологии, сельское хозяйство, здравоохранение, услуги, образование и инновации.