Investitsiya loyihalarining ijrosi ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 31-iyul kuni Vengriya, Ozarbayjon va Yaponiya bilan investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Ma’lumki, ushbu mamlakatlar katta iqtisodiy va investitsiyaviy imkoniyatlarga ega. So‘nggi yillardagi muntazam muloqotlar tufayli O‘zbekistonning ular bilan munosabatlari strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi, hamkorlikning turli yo‘nalishlarida aloqalar faollashdi.
Davlatimiz rahbari 2019-yilda Yaponiyada, 2022-yilda Vengriyada rasmiy tashrif bilan bo‘lgan edi. Ozarbayjon Prezidenti va Vengriya Bosh vaziri mamlakatimizga kelgan. Shuningdek, Turkiy davlatlar tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti, “Markaziy Osiyo – Yaponiya” tuzilmalari doirasida doimiy fikr almashib kelinmoqda.
Siyosiy iroda va o‘zaro manfaatdorlik natijasida Vengriya bilan 33 ta, Ozarbayjon bilan 27 ta, Yaponiya bilan 13 ta loyiha bo‘yicha kelishuvlar imzolangan.
Yig‘ilishda ushbu loyihalarning ijro holati, ularni amalga oshirish bo‘yicha yo‘lga qo‘yilgan tizim haqida axborot berildi.
Masalan, Vengriya bilan hamkorlikda parrandachilik klasteri tashkil etish, aviakompaniya ochish, dori-darmonlar, butlovchi qismlar va kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
Ozarbayjon bilan energetika, kimyo, transport, mashinasozlik, qurilish sohalarida hamkorlik qilinmoqda.
Yaponiya bilan loyihalar ko‘lami ham keng: energetika, turizm, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, to‘qimachilik, chorvachilik.
Umuman aytganda, Vengriya, Ozarbayjon va Yaponiya bilan sheriklikdagi ushbu loyihalar natijasida 8 mingdan ziyod yangi ish o‘rni, qariyb 1 milliard 700 million dollarlik eksport imkoniyati yaratilishi nazarda tutilgan.
Davlatimiz rahbari loyihalarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish, bu borada mas’ullar va investitsiya menejerlari ishini jonlantirish zarurligini ta’kidladi.
Ikki tomonlama muloqotlar, jumladan, ishbilarmon doiralarning o‘zaro tashriflarini tashkil etish orqali yangi loyihalar bo‘yicha takliflar ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Sanoat, axborot texnologiyalari, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, xizmatlar, ta’lim va innovatsiyalar hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.

On July 31, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the development of investment cooperation with Hungary, Azerbaijan and Japan.
These countries have great economic and investment opportunities. Thanks to regular contacts in recent years, Uzbekistan's relations with these states have risen to the level of strategic partnership, dialogue on various areas of interaction has intensified.
In 2019, the head of our state paid an official visit to Japan, in 2022 – Hungary. The President of Azerbaijan and the Prime Minister of Hungary have visited our country. There is a constant exchange of views within the framework of the Organization of Turkic States, the Shanghai Cooperation Organization, and the Central Asia-Japan dialogue.
Thanks to political will, mutually beneficial agreements were signed on the implementation of 33 projects with Hungary, 27 projects with Azerbaijan, and 13 projects with Japan.
The meeting provided information on the progress of these projects and the system created for this purpose.
Thus, in cooperation with Hungary, it is planned to create a poultry cluster, open an airline, and establish the production of medicines, components and chemical products.
Cooperation with Azerbaijan is carried out in the fields of energy, chemistry, transport, mechanical engineering, construction.
The range of cooperation projects with Japan is also wide: energy, tourism, healthcare, pharmaceuticals, textiles, animal husbandry.
In general, as a result of the implementation of projects in partnership with Hungary, Azerbaijan and Japan, it is expected to create more than 8 thousand new jobs and export potential worth about $ 1 billion 700 million.
The Head of our state stressed the need for timely and high-quality implementation of projects, activation of the work of responsible persons and investment managers in this direction.
The task was set to form a new portfolio of projects by intensifying bilateral contacts, including organizing mutual visits of representatives of the business community. Industry, information technology, agriculture, healthcare, services, education and innovation were noted as new promising areas of cooperation.