“Qo‘qon” erkin iqtisodiy zonasida o‘nlab korxonalar samarali faoliyat yuritmoqda. Yaqinda bu yerda “BNBM Building Materials Central Asia” korxonasi ochildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyatiga tashrifi doirasida ushbu korxonani ko‘zdan kechirdi.
Korxonaga 30 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorij investitsiyasi yo‘naltirilib, yiliga 30 million kvadrat metr gipsokarton va 4 million kvadrat metr dekorativ gipsokarton ishlab chiqarish quvvati yaratildi. 200 ta yangi ish o‘rni yaratilgan.
Shu yerda Farg‘ona viloyatidagi yangi majmualarni ishga tushirish marosimi bo‘ldi. Bular - Beshariq tumanidagi “Farg‘ona Yasin qurilish mollari”, Uchko‘prik tumanidagi “Mollis” va “Proker”, Rishton tumanidagi “Chinor plyus – 2020”, Toshloq tumanidagi “Ekspo kollor prin teks”, Farg‘ona tumanidagi “Bahodir Log‘on tekstil”, O‘zbekiston tumanidagi “Sement xomashyo savdosi”, Qo‘shtepa tumanidagi “Global Tekstayl Infiniti” korxonalari, shuningdek, shoshilinch tibbiy yordam hamda kardiologiya ilmiy-amaliy markazlari filiallaridir.
Shundan so‘ng, Prezident raisligida investitsiyalarni jalb etish, sanoat va tadbirkorlikni rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Videoaloqa orqali uni Qoraqalpog‘iston Respublikasi rahbariyati, barcha viloyat va tumanlar hokimlari ham kuzatib bordi.
Saylovoldi uchrashuvida aholi turmush sharoitlarini yanada yaxshilash, viloyat iqtisodiyotiga faol investitsiyalar jalb qilib, aholi daromadlarini oshirish bo‘yicha katta marralar olingani qayd etildi.
- Oldimizda hali yetti yil bor, bu ishlarni ertaga yoki keyingi yildan boshlaymiz, degan vazir yoki hokim qattiq adashadi. Chunki odamlarimiz saylovoldi dasturlarida ko‘tarilgan har bir tashabbus bo‘yicha aniq natijalarni bugundan kutayapti. Agar eng yuqoridan tortib, mahallagacha ish uslubi o‘zgarmasa, barcha darajadagi rahbarlar “har bir yangi kun – yangi imkoniyat” deb ishlashga o‘rganmasa, vaqtni boy berib qo‘yamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya jalb qilish bo‘yicha Farg‘ona viloyatidagi ayrim tuman va shaharlarning ko‘rsatkichlari qoniqarsizligini ko‘rsatib o‘tdi.
Misol uchun, Farg‘ona shahrida o‘tgan yilning olti oyida bor-yo‘g‘i 25 million dollar investitsiya kiritilgan bo‘lsa, joriy yilda ushbu raqam atigi 12 million dollarni tashkil qilmoqda. Marg‘ilon shahrida, O‘zbekiston, Bog‘dod, Toshloq tumanlarida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hajmi o‘tgan yilgi ko‘rsatkichning yarmiga ham yetmaydi.
Bir paytlar sanoat bo‘yicha peshqadamlardan biri bo‘lgan Farg‘ona hozir respublikada 12-o‘ringa tushib qolgani ko‘rsatib o‘tildi. Sanoat salohiyati yetarlicha ishga solinmayapti. Misol uchun, birinchi yarim yillikda sanoat hajmi Toshloqda 17, Qo‘qonda 3 foizga, Oltiariqda 1,3 foizga va Quvada 1,2 foizga kamaygan.
Aholini arzon uy-joylar bilan ta’minlash bo‘yicha ham ahvol yaxshi emas. Joriy yilda viloyatda qurilishi rejalashtirilgan 212 ta uy-joydan bugungi kungacha 42 tasi foydalanishga topshirilgan, xolos.
Viloyatda xizmatlar sohasi rivoji ham qoniqarli emas.
Umuman, viloyatda 2022 yilning olti oyida faoliyatini to‘xtatgan korxonalar soni 2,5 mingtani tashkil qilgan bo‘lsa, bugungi kunda ushbu ko‘rsatkich 14,5 mingtaga yetgan.
Yil boshida respublika bo‘yicha 60 ta tuman to‘rtinchi va beshinchi toifalarga kiritilib, ularni iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha alohida dastur boshlandi. Farg‘onada ushbu toifalarga kirgan Furqat, Yozyovon va So‘xdagi tadbirkorlar o‘tgan olti oyda 30 milliard so‘mlik soliq imtiyozlaridan foydalangan. Lekin mazkur tumanlarda natija ko‘rinmayapti. Ahvol yaxshilanishi o‘rniga, ulardagi tadbirkorlar tushumi o‘tgan yilga nisbatan kamayib ketgan.
Sanoat zonalarida katta maydonlar bo‘sh turganligi, viloyatdagi 19 ta tuman va shahar hokimlari ularni tadbirkorlarga taklif qilib, mavjud imkoniyatlardan foydalanmayotgani tanqid qilindi.
- Shuncha bo‘sh joylar turib, hokimlar sanoat zonalari uchun qishloq yerlari toifasini o‘zgartirish bo‘yicha murojaat qilishdan charchamayapti. Eng achinarlisi, viloyatda ishlab chiqarish bo‘lgan davlat obyektlarini xususiylashtirib, ular o‘rnida yakka tartibdagi uy-joylar qurib yuborish holatlari bor, - dedi davlatimiz rahbari
Bosh prokuratura, Kadastr agentligiga bunday holatlarni tekshirib, qonun ustuvorligini ta’minlash topshirildi. Bundan buyon, sanoat maqsadlari uchun mo‘ljallangan yerlar toifasini o‘zgartirish bo‘yicha qarorlar faqat Hukumat komissiyasi roziligi bilan amalga oshirilishi belgilandi.
Dehqonlarga ekin yerlarini ijaraga berish ishlari ham nomiga tashkil qilingani, yashash joyidan yoki suvdan uzoq yerlar ajratilayotgani ko‘rsatib o‘tildi. O‘tkazilgan so‘rovlar natijasiga ko‘ra, 32 foiz yer egalariga tuman hokimligi tomonidan hech qanday yordam ko‘rsatilmagan. Inflyatsiyani jilovlash, bozorlarda narxlar barqarorligini ta’minlash bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar ham qoniqarsiz ekani qayd etildi.
Faoliyatidagi jiddiy kamchiliklari, ishlarni lozim darajada tashkil etmagani uchun viloyat, shahar va tumanlar darajasidagi bir qator rahbarlar lavozimidan ozod qilindi.
Viloyatning ishga solinmagan imkoniyatlarini aniqlash va ularni ro‘yobga chiqarish bo‘yicha har bir tuman va shaharga respublikadan mas’ullar biriktirilgan. Ular tomonidan 2 milliard dollarlik qo‘shimcha zaxiralar aniqlangan va tadbirkorlar bilan uchrashib, loyihalar shakllantirilgan.
- Agar hokimlar vaqt ajratib, tadbirkorlar bilan uchrashib, ularning dardiga quloq solsa, tashabbuslarini tinglasa, viloyatdagi tumanlarning barchasi yil yakuniga qadar bemalol kamida 100 million dollardan investitsiya jalb qilishi mumkin, - dedi davlatimiz rahbari.
Davlatimiz rahbari Quva va Beshariq tumanlari misolida ushbu imkoniyatlarni ko‘rsatib o‘tdi.
Prezident Farg‘onada boshlangan ushbu tajribani barcha hududlarda yo‘lga qo‘yish uchun yil yakuniga qadar safarbarlik e’lon qildi. Har bir tuman uchun yil yakunigacha kamida 100 million dollardan investitsiya jalb qilish vazifasi qo‘yildi.
Minimal iste’mol xarajatlari miqdori 500 ming so‘mdan 570 ming so‘mga oshirilgani sababli Farg‘onada yana 9 ming oila kambag‘al toifasiga qo‘shildi. Shu bois mutasaddilarga ushbu oilalarning har biriga hokim yordamchilarini biriktirib, ularning daromadini oshirish choralarini ko‘rish topshirildi.
Farg‘onada aholiga dehqonchilik uchun auksionga chiqarilib, talabgor aniqlanmagan 1 ming 157 gektar ekin yerlarini aholi uchun qulay hududlarga almashtirish, bu yerlarda kamida 15 ming ish o‘rni yaratishga ko‘rsatma berildi.

In the free economic zone “Kokand” dozens of production facilities are operating effectively. The BNBM Building Materials Central Asia enterprise has recently opened here.
During the trip to the Fergana region, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of the enterprise.
30 million dollars of direct foreign investments have been invested in the project, the production of drywall and its decorative types with a capacity of 30 million and 4 million square meters per year, respectively, has been established. 200 new jobs have been created.
The ceremony of launching new production facilities in the Ferghana region was also held here. These are the enterprises “Fargona Yasin kurilish mollari” in Besharyk district, “Mollis” and “Proker" in Uchkuprik district, “Chinor plus – 2020" in Rishtan district, “Expo kollor prin tex" in Tashlak district, “Bahodir Logon textile" in Ferghana district, “Cement homashe savdosi” in Uzbekistan district, "Global Textile Infinity” in Kushtepa district, as well as branches of scientific and practical centers of emergency medical care and cardiology.
Then, under the chairmanship of the President, a meeting was held on attracting investments, developing industry and entrepreneurship. The leadership of the Republic of Karakalpakstan, khokims of all regions and districts joined the meeting via video link.
At the pre-election meeting, big plans were outlined to improve the life of the population, attract active investments in the economy of the region, and increase the incomes of residents of Fergana.
- The minister or khokim, who thinks that we have seven more years ahead and that it is possible to start work next year, is deeply mistaken. Because our people are already waiting for concrete results on every initiative put forward in the election programs. If the way of working from the very top to the mahalla does not change, if managers at all levels do not learn to work according to the principle "every new day is a new opportunity," we will lose time," Shavkat Mirziyoyev said.
The President noted that the indicators of some districts and cities of the Ferghana region for attracting foreign direct investment are unsatisfactory.
For example, only $ 25 million was invested in the city of Fergana in six months of last year, and the figure for the same period of this year is even lower - $ 12 million. The volume of foreign direct investment in the city of Margilan, Uzbekistan, Baghdad, Tashlak districts is less than half of last year's figure.
It is indicated that Fergana, which once occupied one of the leading places in industry, has now fallen to 12th place in the republic. Industrial potential is not being used enough. For example, in the first half of the year, industrial production in Tashlak decreased by 17 percent, in Kokand - by 3 percent, in Altyaryk - by 1.3 percent, in Kuva - by 1.2 percent.
The situation with providing the population with affordable housing is deplorable. Of the 212 houses that were planned to be built in the region this year, only 42 were commissioned.
The development of the service sector in the region is also unsatisfactory.
The number of regional enterprises that ceased operations in the six months of 2022 was 2.5 thousand, and today this figure has reached 14.5 thousand.
At the beginning of the year, 60 districts of the republic were included in the fourth and fifth categories, a separate program for their economic development was launched. In Ferghana, entrepreneurs of Furkat, Yazyavan and Sokh districts included in these categories have benefited from tax benefits worth 30 billion soums over the past six months. However, instead of improving the situation, the incomes of entrepreneurs decreased compared to last year.
The fact that large areas in industrial zones are empty is also criticized, the khokims of 19 districts and cities of the region do not use the available opportunities, offering unused plots to entrepreneurs.
- If there are many vacant places, the khokims do not get tired of asking to change the agricultural category of land to industrial. The saddest thing is that in the region there are cases of privatization of state-owned industrial facilities and the construction of individual housing on their territory," the head of our state said.
The Prosecutor General's Office and the Cadastral Agency are tasked with investigating such cases and ensuring the rule of law. It is determined that from now on decisions on changing the category of industrial land will be made only with the consent of the Government Commission.
It is emphasized that the work on the provision of cultivated land for rent is organized "for show", plots located far from the place of residence or water sources are allocated. According to the survey results, 32 percent of tenants did not receive any assistance from the district khokimiyats. It is noted that the measures taken to curb inflation and ensure price stability in the markets are also unsatisfactory.
A number of heads of the regional, city and district levels were dismissed from office due to serious shortcomings in their activities and improper organization of work.
In order to identify untapped opportunities of the region and their implementation, responsible persons of the republican level are assigned to each district and city. They identified additional reserves of $ 2 billion, met with entrepreneurs and formed projects.
- If the khokims find time, meet with entrepreneurs, delve into their problems, listen to their initiatives, then by the end of the year all districts of the region will easily be able to attract at least $ 100 million of investments, - said the head of our state.
The President showed these opportunities by the example of Kuva and Besharyk districts.
The President announced mobilization in all regions by the end of the year to implement the experiment that started in Ferghana. The task has been set to take measures to attract at least $100 million to each district by the end of the year.
Due to the increase in minimum consumer spending from 500 thousand to 570 thousand soums, another 9 thousand Ferghana families fall under the category of poor. In this regard, it was instructed to assign khokim assistants to each such family and take measures to increase their income.
It was instructed to replace 1,157 hectares of cultivated land put up for auction for agriculture, but left unclaimed, with plots convenient for the population and create at least 15,000 jobs on these lands.