“Qo‘qon” erkin iqtisodiy zonasida o‘nlab korxonalar samarali faoliyat yuritmoqda. Yaqinda bu yerda “BNBM Building Materials Central Asia” korxonasi ochildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyatiga tashrifi doirasida ushbu korxonani ko‘zdan kechirdi.
Korxonaga 30 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorij investitsiyasi yo‘naltirilib, yiliga 30 million kvadrat metr gipsokarton va 4 million kvadrat metr dekorativ gipsokarton ishlab chiqarish quvvati yaratildi. 200 ta yangi ish o‘rni yaratilgan.
Shu yerda Farg‘ona viloyatidagi yangi majmualarni ishga tushirish marosimi bo‘ldi. Bular - Beshariq tumanidagi “Farg‘ona Yasin qurilish mollari”, Uchko‘prik tumanidagi “Mollis” va “Proker”, Rishton tumanidagi “Chinor plyus – 2020”, Toshloq tumanidagi “Ekspo kollor prin teks”, Farg‘ona tumanidagi “Bahodir Log‘on tekstil”, O‘zbekiston tumanidagi “Sement xomashyo savdosi”, Qo‘shtepa tumanidagi “Global Tekstayl Infiniti” korxonalari, shuningdek, shoshilinch tibbiy yordam hamda kardiologiya ilmiy-amaliy markazlari filiallaridir.
Shundan so‘ng, Prezident raisligida investitsiyalarni jalb etish, sanoat va tadbirkorlikni rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Videoaloqa orqali uni Qoraqalpog‘iston Respublikasi rahbariyati, barcha viloyat va tumanlar hokimlari ham kuzatib bordi.
Saylovoldi uchrashuvida aholi turmush sharoitlarini yanada yaxshilash, viloyat iqtisodiyotiga faol investitsiyalar jalb qilib, aholi daromadlarini oshirish bo‘yicha katta marralar olingani qayd etildi.
- Oldimizda hali yetti yil bor, bu ishlarni ertaga yoki keyingi yildan boshlaymiz, degan vazir yoki hokim qattiq adashadi. Chunki odamlarimiz saylovoldi dasturlarida ko‘tarilgan har bir tashabbus bo‘yicha aniq natijalarni bugundan kutayapti. Agar eng yuqoridan tortib, mahallagacha ish uslubi o‘zgarmasa, barcha darajadagi rahbarlar “har bir yangi kun – yangi imkoniyat” deb ishlashga o‘rganmasa, vaqtni boy berib qo‘yamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya jalb qilish bo‘yicha Farg‘ona viloyatidagi ayrim tuman va shaharlarning ko‘rsatkichlari qoniqarsizligini ko‘rsatib o‘tdi.
Misol uchun, Farg‘ona shahrida o‘tgan yilning olti oyida bor-yo‘g‘i 25 million dollar investitsiya kiritilgan bo‘lsa, joriy yilda ushbu raqam atigi 12 million dollarni tashkil qilmoqda. Marg‘ilon shahrida, O‘zbekiston, Bog‘dod, Toshloq tumanlarida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hajmi o‘tgan yilgi ko‘rsatkichning yarmiga ham yetmaydi.
Bir paytlar sanoat bo‘yicha peshqadamlardan biri bo‘lgan Farg‘ona hozir respublikada 12-o‘ringa tushib qolgani ko‘rsatib o‘tildi. Sanoat salohiyati yetarlicha ishga solinmayapti. Misol uchun, birinchi yarim yillikda sanoat hajmi Toshloqda 17, Qo‘qonda 3 foizga, Oltiariqda 1,3 foizga va Quvada 1,2 foizga kamaygan.
Aholini arzon uy-joylar bilan ta’minlash bo‘yicha ham ahvol yaxshi emas. Joriy yilda viloyatda qurilishi rejalashtirilgan 212 ta uy-joydan bugungi kungacha 42 tasi foydalanishga topshirilgan, xolos.
Viloyatda xizmatlar sohasi rivoji ham qoniqarli emas.
Umuman, viloyatda 2022 yilning olti oyida faoliyatini to‘xtatgan korxonalar soni 2,5 mingtani tashkil qilgan bo‘lsa, bugungi kunda ushbu ko‘rsatkich 14,5 mingtaga yetgan.
Yil boshida respublika bo‘yicha 60 ta tuman to‘rtinchi va beshinchi toifalarga kiritilib, ularni iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha alohida dastur boshlandi. Farg‘onada ushbu toifalarga kirgan Furqat, Yozyovon va So‘xdagi tadbirkorlar o‘tgan olti oyda 30 milliard so‘mlik soliq imtiyozlaridan foydalangan. Lekin mazkur tumanlarda natija ko‘rinmayapti. Ahvol yaxshilanishi o‘rniga, ulardagi tadbirkorlar tushumi o‘tgan yilga nisbatan kamayib ketgan.
Sanoat zonalarida katta maydonlar bo‘sh turganligi, viloyatdagi 19 ta tuman va shahar hokimlari ularni tadbirkorlarga taklif qilib, mavjud imkoniyatlardan foydalanmayotgani tanqid qilindi.
- Shuncha bo‘sh joylar turib, hokimlar sanoat zonalari uchun qishloq yerlari toifasini o‘zgartirish bo‘yicha murojaat qilishdan charchamayapti. Eng achinarlisi, viloyatda ishlab chiqarish bo‘lgan davlat obyektlarini xususiylashtirib, ular o‘rnida yakka tartibdagi uy-joylar qurib yuborish holatlari bor, - dedi davlatimiz rahbari
Bosh prokuratura, Kadastr agentligiga bunday holatlarni tekshirib, qonun ustuvorligini ta’minlash topshirildi. Bundan buyon, sanoat maqsadlari uchun mo‘ljallangan yerlar toifasini o‘zgartirish bo‘yicha qarorlar faqat Hukumat komissiyasi roziligi bilan amalga oshirilishi belgilandi.
Dehqonlarga ekin yerlarini ijaraga berish ishlari ham nomiga tashkil qilingani, yashash joyidan yoki suvdan uzoq yerlar ajratilayotgani ko‘rsatib o‘tildi. O‘tkazilgan so‘rovlar natijasiga ko‘ra, 32 foiz yer egalariga tuman hokimligi tomonidan hech qanday yordam ko‘rsatilmagan. Inflyatsiyani jilovlash, bozorlarda narxlar barqarorligini ta’minlash bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar ham qoniqarsiz ekani qayd etildi.
Faoliyatidagi jiddiy kamchiliklari, ishlarni lozim darajada tashkil etmagani uchun viloyat, shahar va tumanlar darajasidagi bir qator rahbarlar lavozimidan ozod qilindi.
Viloyatning ishga solinmagan imkoniyatlarini aniqlash va ularni ro‘yobga chiqarish bo‘yicha har bir tuman va shaharga respublikadan mas’ullar biriktirilgan. Ular tomonidan 2 milliard dollarlik qo‘shimcha zaxiralar aniqlangan va tadbirkorlar bilan uchrashib, loyihalar shakllantirilgan.
- Agar hokimlar vaqt ajratib, tadbirkorlar bilan uchrashib, ularning dardiga quloq solsa, tashabbuslarini tinglasa, viloyatdagi tumanlarning barchasi yil yakuniga qadar bemalol kamida 100 million dollardan investitsiya jalb qilishi mumkin, - dedi davlatimiz rahbari.
Davlatimiz rahbari Quva va Beshariq tumanlari misolida ushbu imkoniyatlarni ko‘rsatib o‘tdi.
Prezident Farg‘onada boshlangan ushbu tajribani barcha hududlarda yo‘lga qo‘yish uchun yil yakuniga qadar safarbarlik e’lon qildi. Har bir tuman uchun yil yakunigacha kamida 100 million dollardan investitsiya jalb qilish vazifasi qo‘yildi.
Minimal iste’mol xarajatlari miqdori 500 ming so‘mdan 570 ming so‘mga oshirilgani sababli Farg‘onada yana 9 ming oila kambag‘al toifasiga qo‘shildi. Shu bois mutasaddilarga ushbu oilalarning har biriga hokim yordamchilarini biriktirib, ularning daromadini oshirish choralarini ko‘rish topshirildi.
Farg‘onada aholiga dehqonchilik uchun auksionga chiqarilib, talabgor aniqlanmagan 1 ming 157 gektar ekin yerlarini aholi uchun qulay hududlarga almashtirish, bu yerlarda kamida 15 ming ish o‘rni yaratishga ko‘rsatma berildi.

В свободной экономической зоне “Коканд” эффективно действуют десятки производств. Недавно здесь открылось предприятие “BNBM Building Materials Central Asia”.
В ходе поездки в Ферганскую область Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия.
В проект инвестировано 30 миллионов долларов прямых иностранных инвестиций, налажено производство гипсокартона и его декоративных видов мощностью соответственно 30 миллионов и 4 миллиона квадратных метров в год. Создано 200 новых рабочих мест.
Здесь же состоялась церемония запуска новых производственных мощностей в Ферганской области. Это предприятия “Фаргона Ясин курилиш моллари” в Бешарыкском районе, “Моллис” и “Прокер” в Учкуприкском районе, “Чинор плюс – 2020” в Риштанском районе, “Экспо коллор прин текс” в Ташлакском районе, “Баходир Логон текстил” в Ферганском районе, “Цемент хомашё савдоси” в Узбекистанском районе, “Глобал Текстайл Инфинити” в Куштепинском районе, а также филиалы научно-практических центров экстренной медицинской помощи и кардиологии.
Затем под председательством Президента состоялось совещание по вопросам привлечения инвестиций, развития промышленности и предпринимательства. По видеосвязи к совещанию подключились руководство Республики Каракалпакстан, хокимы всех областей и районов.
На предвыборной встрече были намечены большие планы по улучшению жизни населения, привлечению активных инвестиций в экономику области, повышению доходов жителей Ферганы.
- Министр или хоким, думающий что у нас впереди еще семь лет и что можно начать работу в следующем году, глубоко заблуждается. Потому что наш народ уже сегодня ждет конкретных результатов по каждой инициативе, выдвинутой в предвыборных программах. Если не изменится способ работы с самого верха до махалли, если руководители всех уровней не научатся работать по принципу «каждый новый день – это новая возможность», мы потеряем время, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил, что показатели некоторых районов и городов Ферганской области по привлечению прямых иностранных инвестиций неудовлетворительны.
Например, в город Фергану за шесть месяцев прошлого года было инвестировано всего 25 миллионов долларов, а цифра за аналогичный период текущего года еще ниже - 12 миллионов долларов. Объем прямых иностранных инвестиций в город Маргилан, Узбекистанский, Багдадский, Ташлакский районы составляет менее половины прошлогоднего показателя.
Указано, что Фергана, когда-то занимавшая одно из лидирующих мест по промышленности, сейчас опустилась на 12-е место по республике. Промышленный потенциал используется недостаточно. Например, в первом полугодии в Ташлаке объем промышленного производства снизился на 17 процентов, в Коканде - на 3 процента, в Алтыарыке - на 1,3 процента, в Куве - на 1,2 процента.
Плачевна ситуация с обеспечением населения доступным жильем. Из 212 домов, которые планировалось построить в области в этом году, сдано в эксплуатацию только 42.
Неудовлетворительно и развитие сферы услуг в регионе.
Количество областных предприятий, прекративших деятельность, за шесть месяцев 2022 года составляло 2,5 тысячи, а на сегодняшний день эта цифра достигла 14,5 тысячи.
В начале года 60 районов республики были включены в четвертую и пятую категории, стартовала отдельная программа для их экономического развития. В Фергане предприниматели Фуркатского, Язъяванского и Сохского районов, включенные в эти категории, за последние полгода воспользовались налоговыми льготами на 30 миллиардов сумов. Однако вместо улучшения ситуации доходы предпринимателей снизились по сравнению с прошлым годом.
Подвергнут критике и тот факт, что большие площади в промзонах пустуют, хокимы 19 районов и городов области не используют имеющиеся возможности, предлагая неиспользуемые участки предпринимателям.
- При наличии множества свободных мест хокимы не устают обращаться с просьбой изменить сельскохозяйственную категорию земель на промышленную. Самое печальное, в регионе имеют место случаи приватизации государственных объектов промышленного назначения и строительства на их территории индивидуального жилья, - сказал глава нашего государства.
Перед Генеральной прокуратурой, Кадастровым агентством поставлена задача расследовать такие случаи и обеспечить верховенство закона. Определено, что отныне решения об изменении категории земель промышленного назначения будут приниматься только с согласия Правительственной комиссии.
Подчеркнуто, что работа по предоставлению посевных земель в аренду организована "для галочки", выделяются участки, расположенные далеко от места жительства или источников воды. По результатам опросов, 32 процента арендаторов не получали какой-либо помощи от районных хокимиятов. Отмечено, что принимаемые меры по сдерживанию инфляции и обеспечению стабильности цен на рынках также неудовлетворительны.
Ряд руководителей областного, городского и районного уровня были освобождены от должности из-за серьезных недостатков в их деятельности и ненадлежащей организации работы.
В целях выявления незадействованных возможностей области и их реализации за каждым районом и городом закреплены ответственные лица республиканского уровня. Они определили дополнительные резервы на 2 миллиарда долларов, встретились с предпринимателями и сформировали проекты.
- Если хокимы найдут время, встретятся с предпринимателями, вникнут в их проблемы, выслушают их инициативы, то до конца года все районы области легко смогут привлечь не менее 100 миллионов долларов инвестиций, - сказал глава нашего государства.
Эти возможности Президент показал на примере Кувинского и Бешарыкского районов.
Президент объявил во всех регионах мобилизацию до конца года для реализации эксперимента, стартовавшего в Фергане. Поставлена задача принять меры, чтобы до конца года в каждый район было привлечено не менее 100 миллионов долларов.
В связи с повышением минимальных потребительских расходов с 500 тысяч до 570 тысяч сумов еще 9 тысяч ферганских семей подпадают под категорию малоимущих. В связи с этим было поручено закрепить за каждой такой семьей помощников хокима и принять меры для увеличения их доходов.
Поручено заменить 1157 гектаров посевных земель, выставленных на аукцион для ведения сельского хозяйства, но оставшихся невостребованными, на удобные для населения участки и создать на этих землях не менее 15 тысяч рабочих мест.