Uzumchilikda Oltiariq tajribasi kengaytiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev aholi hayoti, hududlar iqtisodiyoti bilan tanishish maqsadida 27-iyul kuni Farg‘ona viloyatiga keldi.
Har bir hududning “o‘sish nuqtalari”ni rivojlantirib, odamlarga ish o‘rni va daromad manbai yaratish - davlatimiz siyosatining ustuvor maqsadi. Oltiariq tumanida dehqonchilik shunday tayanch soha. Bu yerning odamlari mahsulot yetishtirish va uni eksport qilishning hadisini olgan.
Ilgari bu tumanda ham paxta va g‘alla ko‘p ekilar edi. Davlatimiz rahbarining g‘oyasi bilan qishloq xo‘jaligi ekinlari manfaatdorlik, bozor talablari asosida o‘zgartirildi. Bunda nafaqat ekishga erkinlik berildi, balki har tomonlama qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Xususan, O‘zbekiston Prezidentining meva-sabzavotchilik sohasida qo‘shimcha qiymat zanjirini yaratish, uzumchilikni rivojlantirishda klaster tizimini joriy etish to‘g‘risidagi qarorlari bu sohaga yangi imkoniyatlar ochdi. Xo‘jaliklarga subsidiyalar berildi, ilg‘or texnologiyalar jalb etish davlat tomonidan rag‘batlantirildi. Bu imkoniyatlar natijasida bugun uzumchilik katta tarmoqqa aylandi, bunday xo‘jaliklar ko‘payib bormoqda.
2020-yilda tumanda “Xayrullo Bahrom Boymatov” fermer xo‘jaligi tomonidan 75 gektarda uzumchilik plantatsiyasi tashkil etilgan edi. Davlatimiz rahbari ushbu tokzorni kelib ko‘rdi.
Bu yerda “xusayni”, “kelinbarmoq”, “rizamat”, “mersedes” kabi uzum navlari yetishtirilmoqda. Ular kelgusi yildan to‘liq hosilga kiradi va jami 3 ming tonna uzum yetishtiriladi.
Oldinlari bu maydonda paxta ekilib, o‘rtacha 25 sentnerdan hosil olingan. Endi uzumning narxi bilan solishtirganda, bir gektardan daromad qariyb 10 barobar oshgan.
Yana bir muhim tomoni, fermer xo‘jaligida mavsumiy yumushlar bilan birga 700 kishining bandligi ta’minlangan. Ular kuniga 200 ming so‘mgacha ish haqi oladi.
Prezidentimiz yoshlarga va ishsiz fuqarolarga uzum parvarishini o‘rgatib, ular bilan kooperatsiya asosida uzum yetishtirish, bunga chet ellardagi yurtdoshlarimizni ham jalb etish zarurligini ta’kidladi.
Bog‘da, shuningdek, olma, gilos va o‘rik ko‘chatlari, qator oralariga tarvuz, qovun, pomidor, qalampir, bulg‘or qalampiri va boshqa sabzavotlar ekilgan. Bular ham aholi daromadi, yurtimiz eksportini oshirish uchun qo‘shimcha manba bo‘lmoqda.
Bog‘ yonida 2 ming tonna sig‘imga ega bo‘lgan sovutkichli ombor qurilgan. Bu yerda mahsulotlar saqlanib, saralanib, Turkiya va MDH mamlakatlariga eksport qilinadi.
Davlatimiz rahbari mamlakatimizda iqlimi uzumchilikka mos tumanlar ko‘pligini ta’kidlab, ularda ham Oltiariq tajribasini joriy qilish, tokzorlarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев для ознакомления с проводимой работой по повышению благосостояния населения и развитию экономики 27 июля прибыл в Ферганскую область.
Развитие точек роста каждого региона, создание рабочих мест и источников дохода для людей – приоритетная цель государственной политики в Узбекистане. В Алтыарыкском районе Ферганской области одним из драйверов достижения этих целей служит сельское хозяйство. Жители этого края имеют богатые традиции выращивания и экспорта продовольственной продукции.
Прежде в районе выращивали много хлопка и зерна. По идее главы нашего государства структура сельскохозяйственных культур была изменена исходя из выгодных преимуществ района и требований рынка. Фермерам были предоставлены свобода в выборе культур и необходимая поддержка.
В частности, постановления Президента Узбекистана о создании цепочек добавленной стоимости в плодоовощной отрасли, внедрении кластерной системы в развитие виноградарства открыли новые возможности. Хозяйствам предоставлены субсидии, государство поощряет производителей внедрять передовые технологии. В результате создаваемых условий виноградарство превратилось в значимое направление, количество больших виноградных хозяйств все более увеличивается.
В 2020 году в районе фермерским хозяйством "Хайрулло Бахром Бойматов" на площади 75 гектаров была заложена виноградная плантация. Глава нашего государства посетил этот виноградник.
Здесь выращивают такие сорта винограда, как «Хусайни», «Келинбармок», «Ризамат», «Мерседес». В следующем году планируется собрать 3 тысячи тонн винограда.
В прошлом на месте этих виноградников также выращивался хлопчатник, фермер собирал в среднем по 25 гектаров хлопка с гектара. Сейчас виноградник дает с одного гектара почти в 10 раз больше прибыли, чем хлопчатник.
Важно и то, что с учетом сезонных работников фермерское хозяйство обеспечивает занятость 700 человек. Они зарабатывают до 200 тысяч сумов в день.
Президент подчеркнул необходимость обучения молодежи и безработных граждан виноградарству, вовлечению их в производство винограда на основе кооперации, привлечению к этому процессу и соотечественников за рубежом.
В саду также высажены саженцы яблонь, вишни и абрикоса, выращиваются арбуз, дыня, помидоры, перец, болгарский перец и другие овощи. Это служит дополнительным источником доходов населения и экспорта продукции.
Рядом с садом построен холодильный склад вместимостью 2 тысячи тонн. Здесь продукция хранится и сортируется, ее будут экспортировать в Турцию и страны СНГ.
Глава государства отметил, что в нашей стране много территорий, климатически благоприятных для виноградарства, дал указание распространить на них алтыарыкский опыт, создать больше виноградников.