O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning 24-iyul kuni o‘tgan telefon orqali muloqotida ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish, kooperatsiya loyihalarini ilgari surish va o‘zaro savdoni ko‘paytirish masalalari diqqat markazida bo‘ldi.
Ozarbayjon yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan dildan qutlab, mustahkam sog‘lik va katta muvaffaqiyatlar, ko‘p millatli O‘zbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston Respublikasi hukumat delegatsiyasi o‘tgan hafta Ozarbayjonga amalga oshirgan tashrifning samarali yakunlari hamda qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning Shusha shahrida o‘tkazilgan navbatdagi yig‘ilishi natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bo‘lajak oliy darajadagi sammitga qadar qat’iy kelishuv va bitimlar to‘plamini shakllantirish muhimligi ta’kidlandi.

Issues of further building up bilateral practical cooperation, promoting cooperation projects and increasing mutual trade were in the focus of attention during a telephone conversation between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, held on July 24.
The Leader of Azerbaijan cordially congratulated the head of our state on his birthday, warmly wishing good health and great success, as well as peace, prosperity and prosperity to the multinational people of Uzbekistan.
The fruitful results of the visit of the government delegation of the Republic of Uzbekistan to Azerbaijan and the results of the regular meeting of the joint Intergovernmental commission in the city of Shusha, held last week, were noted with satisfaction.
The importance of forming a package of firm agreements and arrangements for the upcoming summit at the highest level was noted.
Special attention is paid to the continuation of active cultural and humanitarian exchanges, as well as close cooperation on international platforms.