Mamlakatimizda muqobil energetikani rivojlantirishga katta e’tibor qaratilmoqda. Xususan, quyosh panellari o‘rnatish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar boshlangan. Bu alyumin profillarga talabni oshirmoqda.
Joriy yil may oyida “Alutex” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan oyna va quyosh panellari uchun profillar tayyorlash loyihasi ishga tushirildi. Bu korxona 350 dan ortiq turdagi, yiliga 30 ming tonna alyumin profil ishlab chiqarish quvvatiga ega.
Davlatimiz rahbari bu yerdagi ish jarayoni va mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi.
- Dunyodagi yetakchi kompaniyalar bilan birgalikda umumiy quvvati 15 gigavattdan ortiq quyosh va shamol stansiyalarini barpo etmoqchimiz. “Yashil” energetika - mahalliy ishlab chiqaruvchilarimiz uchun tayyor bozor, katta imkoniyat. Faqat asosiy talab - sifat, - dedi Prezident.
Korxonaga Italiya, Janubiy Koreya va Turkiyadan eng zamonaviy uskuna va jihozlar keltirib o‘rnatilgan. Natijada 400 ta yangi ish o‘rni yaratilgan. Sentyabr oyidan qo‘shimcha yangi 130 turdagi alyumin profillar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Import o‘rnini bosishdan tashqari, mahsulotlarning bir qismini eksportga yo‘naltirish rejalashtirilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 июля ознакомился с деятельностью предприятия “Alutex” в Сергелийском районе Ташкента.
В нашей стране уделяется большое внимание развитию альтернативной энергетики. В частности, развернута широкомасштабная работа по установке солнечных панелей. Это увеличивает спрос на алюминиевые профили.
В мае текущего года общество с ограниченной ответственностью “Alutex” запустило проект по производству алюминиевых профилей для окон и солнечных панелей. Предприятие способно выпускать в год 30 тысяч тонн алюминиевого профиля более 350 видов.
Глава государства ознакомился с производственным процессом и продукцией завода.
- Мы планируем построить совместно с ведущими мировыми компаниями солнечные и ветряные станции общей мощностью более 15 гигаватт. “Зеленая” энергетика - это готовый рынок, большие возможности для наших производителей. Только главное требование - качество, - сказал Президент.
На предприятии установлено современное оборудование из Италии, Южной Кореи и Турции. В результате создано 400 новых рабочих мест. С сентября начнется выпуск еще 130 новых видов алюминиевых профилей. Наряду с импортозамещением продукция будет поставляться за рубеж.