Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ЕХҲТ ДИИҲБ) яқинда ўз расмий сайтида 2021 йил 24 октябрь куни бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида ДИИҲБ сайловни кузатиш бўйича миссиясининг якуний ҳисоботини эълон қилди. Шу муносабат билан ЕХҲТ ДИИҲБ делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи кутилмоқда.
Тавсия, ташриф ва тақдимот
2021 йилда бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови миллий сайловлар тарихида илк бор ЕХҲТ ДИИҲБ, ЕХҲТ Парламент Ассамблеяси ва Европа Парламенти томонидан кузатиб борилди. Сайлов куни ЕХҲТ Парламент Ассамблеяси ва Европа Парламенти делегациялари ДИИҲБ миссиясига қўшилди, шу тариқа 44 мамлакатдан 365 кузатувчидан иборат халқаро сайловни кузатиш миссияси шаклланди.
Президент сайловини кузатиш учун ЕХҲТ Парламент Ассамблеяси илк бор 27 мамлакатдан 100 нафар парламентарий ҳамда ЕХҲТ Парламент Ассамблеяси президенти ва бош котибидан иборат нуфузли делегациясини юборди. Европа Парламенти делегацияси эса Ўзбекистонда сайловни кузатишда биринчи марта иштирок этди.
ЕХҲТ ДИИҲБ методологиясига мувофиқ, бюронинг сайловни кузатиши натижалари бўйича фаолияти бевосита сайловдан кейинги даврда амалга оширилади. Бу борада сайловдан кейинги ўзаро ҳамкорлик учта асосий йўналиш, яъни ДИИҲБ якуний ҳисоботини эълон қилиш ва уни тақдим этиш ҳамда таклиф қилинган тавсиялар асосида кейинги ишларни давом эттиришни қамраб олади.
Жорий йилнинг 22 апрелида ЕХҲТ ДИИҲБ ўз расмий сайтида 2021 йили бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида ДИИҲБ сайловларни кузатиш бўйича миссиясининг якуний ҳисоботини эълон қилди.
Якуний ҳисобот тақдимоти тавсияларни амалга ошириш бўйича кейинги ишларда иштирокчи давлатларга кузатувдан кўмаклашишга ўтишнинг самарали механизми ҳисобланади. Якуний ҳисоботни иштирокчи давлатга юбориш орқали ДИИҲБ ўз ҳисоботини жойида тақдим этиш ва тавсияларини муҳокама қилиш учун ушбу мамлакатга ташриф буюришга тайёрлигини билдиради.
Одатда якуний ҳисоботни тақдим этувчи бюро делегациясига сайловни кузатиш бўйича тегишли миссия раҳбари, раҳбарият аъзоси ёки ДИИҲБ директори бошчилик қилади. Мамлакатга бундай ташриф сайлов тугаганидан кейин 3-9 ой ўтгач амалга оширилади.
Ташриф давомида якуний ҳисобот қатор мас ъул шахсларга расман тақдим этилиб, унда келтирилган хулоса ва тавсиялар муҳокама қилинади. Икки томонлама, парламентарий учрашувлар, брифинглар, давра суҳбатлари ўтказилиши ҳам мумкин.
Бундай ташрифлар расмийлар билан самарали мулоқот, айрим масалаларга ойдинлик киритиш ва ДИИҲБ тавсиялари бўйича ҳамкорликда бажарилиши мумкин бўлган чора-тадбирларни муҳокама қилиш имконини беради.
Сайловнинг ҳуқуқий-меъёрий асослари бўйича миллий қонунчиликка оид шарҳлар ва эксперт хулосаларини тайёрлаш, экспертлар учрашувлари ва давра суҳбатларини ташкил этиш, техник маслаҳатлар бериш ҳам шулар жумласидандир.
Такомил ва тараққиёт
Якуний ҳисобот сайлов соҳасида ЕХҲТ ДИИҲБ билан мулоқот ва самарали ҳамкорликни давом эттириш учун муҳим асосдир.
Чунки ҳисоботнинг асосий қисмларидан бири — бўлажак сайловларни ўтказишнинг ҳуқуқий асослари ва амалиётини такомиллаштиришга қаратилган тавсиялар. Улар сайловни ташкил этиш учун масъул органлар, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари ҳамда сиёсий партиялар, оммавий ахборот воситалари, фуқаролик жамияти ва бошқа манфаатдор идоралар томонидан кўриб чиқилиши учун мўлжалланган.
Одатда тавсиялар ЕХҲТ мажбуриятлари ва бошқа халқаро мажбуриятлар ва стандартларни ҳисобга олган ҳолда қандай ўзгартиришлар киритиш мумкинлиги бўйича таклифларни ўз ичига олади. Улардан баъзилари амалдаги қонунчиликка ўзгартиришлар киритишга, бошқалари сайлов ўтказиш амалиётини янада такомиллаштиришга қаратилган бўлиши мумкин.
Ўзбекистоннинг ДИИҲБ билан сайлов жараёнидаги ўзаро ҳамкорлиги тобора мустаҳкамланиб бораётганини алоҳида таъкидлаш зарур. Бюро миссияси 1999 йилдан буён мамлакатимизда ўтказилган Президент ва парламент сайловларида кузатувчи сифатида иштирок этиб келмоқда. Бу, ўз навбатида, Ўзбекистонда сайловларни мамлакатимиз сайловлар соҳасида олган мажбуриятлар, умумэътироф этилган тамойиллар ва энг илғор амалиёт асосида адолатли, ҳалол ва шаффоф ўтказишга хизмат қилмоқда.
Самарали ҳамкорлик борасида миллий сайлов тизимини янада демократлаштириш, сайлов қонунчилиги ва амалиётини умумэътироф этилган халқаро демократик сайлов стандартларига уйғунлаштириш орқали фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларини янада кенгроқ ва тўлароқ таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бу борада ЕХҲТ ДИИҲБ миссиясининг ҳар бир сайлов натижалари бўйича якуний ҳисоботида ўз аксини топган тавсияларининг мақбуллари Ўзбекистон сайлов қонунчилиги ва амалиётига имплементация қилиниб, сайловга оид миллий ҳуқуқий база такомиллаштирилмоқда.
Ўтган вақт мобайнида Ўзбекистон ДИИҲБ сайловларни кузатиш бўйича миссиясининг қатор тавсияларини амалга оширди. 2018-2019 йилларда сайловга оид қонунлар ва қонуности ҳужжатлар тизимлаштирилиб, ягона Сайлов кодексига бирлаштирилгани, сайлов жараёнига ахборот-коммуникация технологиялари тобора кенг жорий этилгани каби кўплаб ўзгаришлар бунинг ёрқин далилидир.
Марказий сайлов комиссияси мувофиқлаштирувида ҳамда манфаатдор вазирлик ва идоралар, фуқаролик жамияти институтлари иштирокида сайлов қонунчилиги ва амалиётини миссиянинг 2019 йилги парламент сайлови бўйича якуний ҳисоботи асосида янада такомиллаштириш юзасидан изчил ишлар олиб борилди.
Якуний ҳисоботда ЕХҲТ ДИИҲБ Ўзбекистонга сайлов жараёнини такомиллаштиришда ёрдам кўрсатишга тайёрлигини изҳор этиб, ўттиз иккита тавсияни тақдим этганди.
Миссиянинг якуний ҳисоботидаги тавсияларни таҳлил қилиш ва умумлаштириш, Ўзбекистоннинг сайлов қонунчилиги ва амалиётида қўллаш учун мақбул тавсияларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш учун бир қатор ташкилий-амалий чора-тадбирлар амалга оширилди.
Давлатимиз раҳбари Олий Мажлисга 2020 йил 29 декабрдаги Мурожаатномасида 2021 йилда бўлиб ўтадиган Президент сайлови муносабати билан Марказий сайлов комиссиясига бўлажак сайловни миллий қонунчилик ва умумэътироф этилган халқаро демократик тамойиллар асосида юқори даражада ташкил этишга алоҳида эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлаган эди.
Шу билан бирга, Мурожаатномада сўнгги сайловда халқаро кузатувчиларнинг мақбул тавсияларини миллий қонунчилик ва амалиётга татбиқ этиш бўйича ишларни давом эттириш зарурлиги қайд этилди. Мазкур устувор вазифалар 2021 йилга мўлжалланган Давлат дастурида батафсил ифодасини топди.
Бу борада 2021 йил мобайнида миллий сайлов қонунчилигини халқаро сайлов стандартларига янада уйғунлаштириш, миссиянинг якуний ҳисоботидаги тавсияларни амалга ошириш ва амалиётга жорий этиш борасида сайлов қонунчилигини такомиллаштиришга оид иккита муҳим қонун қабул қилинди.
2021 йил 8 февралда қабул қилинган “Сайлов қонунчилиги такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун билан Ўзбекистон Конституция сига, “Референдум якунлари ҳамда давлат ҳокимияти ташкил этилишининг асосий принциплари тўғрисида”ги конституциявий қонунга, “Сиёсий партияларни молиялаштириш тўғрисида”ги қонунга ҳамда Сайлов кодексига қатор ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
2021 йил 31 май куни имзоланган “Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонунга мувофиқ Сайлов кодексининг ўн битта моддасига ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
Шунингдек, бюронинг якуний ҳисоботида баён этилган тавсияларнинг ижросига бевосита дахлдор бўлган бошқа бир қатор қонунчилик ҳужжатлари қабул қилинганини ҳам қайд этиш зарур. Жумладан, 2020 йил 15 октябрда “Ногиронлиги бор шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонун қабул қилинди ва 2021 йилнинг январь ойидан кучга кирди.
“Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун 2020 йилнинг 15 декабрида қабул қилинди. Унда туҳмат ва ҳақорат қилишга оид жиноий жазони либераллаштириш назарда тутилган, озодликдан маҳрум этиш жазоси бекор қилинди.
“Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни (Нью-Йорк, 2006 йил 13 декабрь) ратификация қилиш ҳақида”ги қонун 2021 йилнинг 7 июнь куни қабул қилинди.
Бюро тавсиялари ижросининг лозим даражада бажарилишида Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича Марказий сайлов комиссияси томонидан ишлаб чиқилган янги таҳрирдаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ҳам муҳим аҳамият касб этди. Мазкур низом ва йўриқномаларда якуний ҳисоботдаги бир қатор муҳим тавсиялар инобатга олинган.
Шундай қилиб, ЕХҲТ ДИИҲБнинг парламент сайлови бўйича якуний ҳисоботда қайд этилган 32 тавсиясидан 21 таси қабул қилинди.
Тизимли ишлар самараси
Давлатимиз раҳбари имзолаган “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги фармон ва “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили” Давлат дастурида сайлов қонунчилиги ва амалиётини янада такомиллаштириш чоратадбирларини амалга ошириш назарда тутилган. Булар Сайловчилар ягона электрон рўйхати ва Сайлов жараёнларини бошқариш ахборот тизимини такомиллаштириш ҳамда миллий сайлов тизимининг нуфузини янада оширишдан иборат.
Марказий сайлов комиссиясида айни пайтда Ички ишлар вазирлиги, Кадастр агентлиги, Давлат персоналлаштириш маркази ва бошқа манфаатдор вазирлик ҳамда идоралар вакилларидан, шунингдек, МСКнинг хорижий сайлов органлари фаолиятини ташкил этиш амалиётини ўрганувчи ходимларидан иборат ишчи гуруҳлар фаолият юритмоқда. Бундай тизимли ишлар самарасида сайлов қонунчилигини такомиллаштириш бўйича таклифлар ва тегишли норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ишлаб чиқилади.
Шу тариқа, ўтган сайлов кампаниялари ва уларга ДИИҲБнинг сайловларни кузатиш бўйича миссиялари, бошқа халқаро ҳамда хорижий экспертлар томонидан берилган баҳолар Ўзбекистонда миллий демократик сайлов тизими шаклланиши ва ривожланишига сезиларли таъсирини кўрсатмоқда. Натижада ҳар бир сайлов кампания сига берилган эътирофларда мамлакатимизда сайловни ташкил қилиш ва ўтказиш борасида муайян муваффақиятлар қайд этилмоқда.
Хусусан, ЕХҲТ ДИИҲБнинг 2021 йилги сайлов бўйича якуний ҳисоботида сайлов Ўзбекис тон Президенти ташаббуси билан ижтимоий ва иқтисодий, сиёсий ва ҳуқуқий соҳаларда “Янги Ўзбекистон” шиори остида амалга оширилаётган ислоҳотлар стратегиясини амалга ошириш жараёнида ўтгани алоҳида қайд этилган. Эътироф этилганки, Ўзбекистон сўнгги йилларда сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнида салмоқли ютуқларни қўлга киритган, сайлов қонунчилигида туб ислоҳотларга эришган. Бу ЕХҲТ ДИИҲБ томонидан таклиф этилган тавсияларни имплементация қилишга йўл очган.
Марказий сайлов комиссиясининг Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш борасидаги фаолиятига юксак баҳо берилган. CОVID-19 билан боғлиқ муаммоларга қарамай, Марказий сайлов комиссияси ўз фаолиятини юксак ташкилий даражада, сифатли ва қонунчиликда белгиланган муддатларда самарали ташкил этгани таъкидланган.
Сайлов кампаниясининг очиқ ва ошкора ўтказилганига, имконияти чекланган шахслар учун қулай шарт-шароитлар яратиш борасидаги чора- тадбирларга ҳам ижобий баҳо берилган.
Сайловчилар фаоллигини ошириш бўйича кампания тўққиз тилда олиб борилгани, шунингдек, сайлов қонунчилиги ва Марказий сайлов комиссияси қарорларига дахлдор барча материаллар ўзбек, рус ва қорақалпоқ тилларида эълон қилиб борилгани, бундан ташқари, интернетда қозоқ, қирғиз, тожик ва туркман тилларида тарқатилгани ва бошқа бир қатор ҳолатлар қайд этилди.
Якуний ҳисоботда сайлов жараёнлари билан боғлиқ айрим камчиликлар ҳам кўрсатиб ўтилган. Марказий сайлов комиссияси фикрича, улар қонунчилик томонидан тартибга солиш амалиё тининг ўзига хос жиҳатлари, ҳудудий, миллий ва маданий шарт-шароитларни ҳисобга олганда, камчилик бўлмаслиги ҳам мумкин.
ЕХҲТ ДИИҲБ сайлов жараёнларини янада такомиллаштиришда Ўзбекистонга ҳар томонлама ёрдам беришга тайёр эканини билдириб, якуний ҳисоботда йигирма тўртта тавсияни таклиф этган.
Шу муносабат билан якуний ҳисоботни батафсил таҳлил қилиш, унда келтирилган тавсия ларни ўрганиш ҳамда уларни қўллаш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш учун идоралараро ишчи гуруҳ ташкил этилди. Ушбу ишчи гуруҳга сайлов жараёнининг барча иштирокчилари, экспертлар ва мутахассислар, сиёсий партиялар вакиллари, фуқаролик жамияти институтлари, олимлар ва амалиётчилар жалб этилди.
Якуний ҳужжатни ўрганишга БМТнинг Тараққиёт дастури, Сайлов тизимлари халқаро фонди, ЕХҲТнинг Лойиҳалар бўйича координатори каби халқаро ташкилотлардан экспертлар жалб қилинган бўлиб, улар мазкур ҳисоботни БМТ, ЕХҲТ универсал ҳужжатлари ва демократик ҳамда эркин сайловлар стандартларини белгиловчи халқаро ҳуқуқнинг бошқа ҳужжатлари билан қиёсий таҳлил қилиш, шунингдек, халқаро амалиёт билан таққослаштиришда ёрдам бермоқда.
Тавсиялар ЕХҲТ ДИИҲБдан ташриф буюрадиган делегация билан ҳамкорликда ҳар томонлама кўриб чиқилади. Натижаси бўйича Ўзбекистонда сайлов қонунчилигини такомилаштириш, сайлов амалиёти самарадорлигини ошириш, хусусан, 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекис тоннинг тараққиёт стратегиясида белгилаб берилган устувор вазифаларни бажариш доирасида таклифлар ишлаб чиқилади.
Хулоса ўрнида таъкидлаш лозимки, Ўзбекистонда ЕХҲТ ДИИҲБ тавсияларини бажариш борасида зарур имкониятлардан самарали фойдаланиш бўйича кўплаб ишлар амалга оширилди ва оширилмоқда. Бу эса, ўз навбатида, мамлакатимиз демократик тараққиёт учун халқаро стандартларга жавоб берадиган сайлов соҳасидаги илғор тажрибаларни татбиқ этишга хизмат қилади.

On its official website, the Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) published recently the Final Report of the Election Observation Mission (EOM) on the Presidential Elections in the Republic of Uzbekistan that took place on 24 October 2021. In this regard, an OSCE/ODIHR delegation is expected in Uzbekistan with a visit to officially present the Report and discuss its aspects.
Recommendations, visit and presentation
For the first time in the history of national elections, the 2021 presidential election in Uzbekistan was observed by a delegation of the OSCE/ODIHR, the OSCE Parliamentary Assembly as well as the European Parliament. On the voting day, the ODIHR EOM was joined by delegations from the OSCE Parliamentary Assembly and the European Parliament, thus forming the International Election Observation Mission that comprised 365 observers from 44 countries.
In this regard, one should note that it was for the first time that both the representative delegation of the OSCE Parliamentary Assembly, consisting of about 100 lawmakers from 27 nations as well as the President of the OSCE Parliamentary Assembly and the Secretary General, and the delegation of the European Parliament observed the election of the President of the Republic of Uzbekistan.
In accordance with the methodology of the OSCE/ODIHR, the Office’s work on the results of election observation is carried out directly in the post-election period. The ODIHR’s post-election cooperation with the OSCE participating State comprises three key areas, namely, the publication and submission of the final report and the continuation of further work based on the proposed recommendations.
On 22 April 2022, the OSCE/ODIHR circulated the ODIHR EOM Final Report on the 2021 Presidential Election in the Republic of Uzbekistan.
The submission of the final report is an effective mechanism for moving from monitoring to assisting the participating States in furthering the work on the implementation of recommendations.
By sending a final report to a participating State, the Office for Democratic Institutions and Human Rights expresses its willingness to visit that country to present its report on the spot and discuss its recommendations.
Typically, the ODIHR delegation submitting the final report is led by the head of a relevant election observation mission, a senior member, or the Office director. Such a trip to the country takes place 3-9 months following the elections.
During the visit, the final report is formally presented before for a number of officials in charge, and the sides discuss its conclusions and recommendations. In addition, bilateral, parliamentary meetings, briefings and roundtables deliberations are likely to follow the presentation.
Such visits provide an opportunity to effectively communicate with officials, clarify issues and discuss possible ways to work together to implement ODIHR recommendations. They include the preparation of comments on national legislation, expert opinions on the regulatory framework for elections, the organization of expert meetings and roundtable discussions, and technical consultations.
Improvement and development
The final report is an important basis for further dialogue and effective interaction with the OSCE/ODIHR in the field of elections.
One of the main parts of the report are recommendations aimed at improving the legal framework and practice of future elections. They are intended for consideration by the bodies responsible for the organization of elections, public authorities, as well as political parties, the media, civil society and other interested parties.
As a rule, recommendations include suggestions on what changes can be made based on commitments before OSCE and other international commitments and standards. Some of them may be aimed at amending existing legislation, others – at improving the practice of conducting elections.
In this context, it is important to underline that the Office for Democratic Institutions and Human Rights has monitored virtually all nationwide election campaigns that have taken place in Uzbekistan since 1999.
Our country steadily adheres to the policy of openness to international contacts, including in matters related to the improvement of the electoral legislation and electoral practice. In this connection, it is absolutely natural that during all these years we have been actively cooperating with the ODIHR and inviting its missions to observe the elections.
In terms of effective interaction, special attention is paid to the broader and fuller provision of the electoral right of citizens through the further democratization of the national electoral system, harmonization of electoral legislation and practice with generally recognized international democratic standards in this field.
Based on the results of monitoring every election process, suitable recommendations reflected in final reports are being introduced into the national electoral legislation and practice, and the national legal framework for holding elections is being perfected.
In recent years, Uzbekistan has gradually implemented a number of ODIHR recommendations on election observation. Quite suggestive of this are such indicators as the systematization of laws and other regulatory normative acts in the field of elections with their codification into a single Electoral Code, the introduction of information and communication technologies in the electoral process and a number of other innovations that took place in 2018-2019.
Under the coordination of Uzbekistan’s Central Election Commission (CEC), with the participation of interested ministries and other government agencies as well as civil society institutions, efforts have been undertaken progressively to advance the electoral legislation and practice built on ODIHR’s 2019 Parliamentary Elections Final Report.
In its report, the Office expressed willingness to assist Uzbekistan in refining the electoral process and presented a total of 32 recommendations.
A number of organizational and practical steps were taken to analyze the recommendations outlined in the final report, summarize them in a timely manner, and apply them into the electoral legislation and practice of Uzbekistan, as well as ensure the implementation of suitable recommendations into the national legislation.
In his Address to the Oliy Majlis in late 2020, the President of Uzbekistan stressed the need, with regard to the presidential election coming up in 2021, to organize the impending elections on the basis of national legislation and generally recognized international democratic principles as the priority tasks before the Central Election Commission.
The Address insisted in particular that efforts to integrate acceptable recommendations voiced by international observers during the preceding elections into the national legislation and practice be continued. These priorities are detailed in the State Program for 2021.
Since early 2021, two important laws have been adopted to bring the national electoral legislation even more closer to international electoral standards, apply the recommendations of the final report, and improve the electoral legislation.
Thus, in accordance with the 8 February 2021 Law “On Amendments and Addenda to Certain Legislative Acts of the Republic of Uzbekistan in Connection with the Improvement of Electoral Legislation”, significant alterations and additions were introduced into the Constitution of the Republic of Uzbekistan, into the Constitutional Law “On the Results of Referendum and the Basic Principles of the Organization of Government”, into the Law “On Financing Political Parties” and into the Electoral Code, while in accordance with the 31 May 2021 Law “On Amendments and Addenda to the Electoral Code of the Republic of Uzbekistan”, modifications and supplements were made to eleven articles of the Electoral Code.
Furthermore, a number of other legislative acts were adopted that are directly related to the implementation of the recommendations set out in the Final Report.
In particular, on 15 October 2020, the Law “On the Rights of Persons with Disabilities” was passed, which entered into force in January 2021. The Law “On Amendments and Addenda to the Criminal and the Criminal Procedure Codes of the Republic of Uzbekistan and the Code of the Republic of Uzbekistan on Administrative Liability” adopted 25 December 2020 modified, respectively, the Criminal, Criminal Procedure Codes and that of Administrative Liability, providing for the liberalization of criminal punishment for insults and defamation (repeal of custodial punishment), while on 7 June 2021, a law was passed to ratify the Convention on the Rights of Persons with Disabilities (New York, December 13, 2006).
Important in the proper execution of ODIHR recommendations has been the development by the CEC of a number of legal acts, including those in a new edition, in regards to the preparation and conduct of presidential elections. These provisions and instructions take into account a number of recommendations of the final report.
Thus, out of 32 recommendations of the OSCE/ODIHR final report on the results of monitoring the parliamentary elections, 21 recommendations were accepted.
High effects of the systemic work
The Presidential Decree “On the New Strategy for the Development of Uzbekistan for 2022-2026” and the State Program “The Year of Ensuring Human Interests and Development of the Mahalla” provide for the implementation of measures to further refine the electoral legislation and practice. These efforts include the upgrading of the Unified Electronic List of Voters and the Information System for Management of the Electoral Process, as well as the elevation of the authority of the electoral system.
Currently, the CEC houses a working group composed of representatives of the Ministry of Home Affairs, the Cadastre Agency, the State Center for Personalization and other interested ministries and departments, whereas the second group comprising CEC staff are tasked with studying the practice of organizing the activities of elective bodies in foreign nations. Building on the outcomes, proposals are to be devised to perfect the electoral legislation, and corresponding regulatory acts will be developed.
Thus, election campaigns and their assessment by ODIHR election observation missions as well as other international and foreign experts have a significant impact on the formation and development of a democratic electoral system in our country.
In particular, according to the conclusions of the Final Report on the results of observation in the 2021 voting, the election took place against the backdrop of reforms in the social, political and economic spheres initiated by President Shavkat Mirziyoyev under his 2017-2021 Development Strategy, referred to in the wider political discourse as “New Uzbekistan”. It is acknowledged that in recent years Uzbekistan has made significant progress in the process of preparing and holding elections, fundamentally reforming the electoral legislation, which contributed to the implementation of the OSCE/ODIHR recommendations.
The activities of the CEC in preparing and holding elections are highly appreciated in the Final Report, which stresses that, despite the problems associated with COVID-19, the Commission organized its activities in a professional, high-quality and efficient manner within the time frame stipulated by law.
The openness of the election process, the efforts undertaken to deliver conditions favorable for persons with disabilities and a number of other aspects of the organization and conduct of elections are given positive evaluation.
The document also offers some remarks related to the electoral process. Meanwhile, according to the CEC, some shortcomings may not be such due to the peculiarities of legislative regulation and practice, regional, national and cultural prerequisites.
The Office for Democratic Institutions and Human Rights presented 24 recommendations in its Final Report and expressed its readiness to fully support Uzbekistan in perfecting the electoral process.
In this regard, an interdepartmental working group was set up to analyze the Final Report in detail, study its recommendations and develop proposals for their realization. The working group comprised all participants in the electoral process, experts and specialists, representatives of political parties, civil society institutions, scholars and practitioners.
International experts from the United Nations Development Program, the International Foundation for Electoral Systems (IFES), and the OSCE Project Coordinator Office in Uzbekistan were also involved in the study of the final document. They provided assistance in conducting a comparative analysis of the report with universal documents of the UN, the OSCE and other acts of international law that define the standards for democratic and free elections, as well as with comparison with international practice.
During the pending visit of the OSCE/ODIHR delegation, the sides are expected to conduct comprehensive review of the recommendations outlined in the Final Report. Joint efforts will be continued to further develop the electoral legislation and raise the effectiveness of the electoral practice in Uzbekistan.
In conclusion, one can note that extensive work has been carried out in Uzbekistan to effectively use the essential opportunities to implement the OSCE/ODIHR recommendations. This, in turn, will contribute to the democratic development of our country through the introduction of best practices that meet international standards in the field of elections.