Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ЕХҲТ ДИИҲБ) яқинда ўз расмий сайтида 2021 йил 24 октябрь куни бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида ДИИҲБ сайловни кузатиш бўйича миссиясининг якуний ҳисоботини эълон қилди. Шу муносабат билан ЕХҲТ ДИИҲБ делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи кутилмоқда.
Тавсия, ташриф ва тақдимот
2021 йилда бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови миллий сайловлар тарихида илк бор ЕХҲТ ДИИҲБ, ЕХҲТ Парламент Ассамблеяси ва Европа Парламенти томонидан кузатиб борилди. Сайлов куни ЕХҲТ Парламент Ассамблеяси ва Европа Парламенти делегациялари ДИИҲБ миссиясига қўшилди, шу тариқа 44 мамлакатдан 365 кузатувчидан иборат халқаро сайловни кузатиш миссияси шаклланди.
Президент сайловини кузатиш учун ЕХҲТ Парламент Ассамблеяси илк бор 27 мамлакатдан 100 нафар парламентарий ҳамда ЕХҲТ Парламент Ассамблеяси президенти ва бош котибидан иборат нуфузли делегациясини юборди. Европа Парламенти делегацияси эса Ўзбекистонда сайловни кузатишда биринчи марта иштирок этди.
ЕХҲТ ДИИҲБ методологиясига мувофиқ, бюронинг сайловни кузатиши натижалари бўйича фаолияти бевосита сайловдан кейинги даврда амалга оширилади. Бу борада сайловдан кейинги ўзаро ҳамкорлик учта асосий йўналиш, яъни ДИИҲБ якуний ҳисоботини эълон қилиш ва уни тақдим этиш ҳамда таклиф қилинган тавсиялар асосида кейинги ишларни давом эттиришни қамраб олади.
Жорий йилнинг 22 апрелида ЕХҲТ ДИИҲБ ўз расмий сайтида 2021 йили бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида ДИИҲБ сайловларни кузатиш бўйича миссиясининг якуний ҳисоботини эълон қилди.
Якуний ҳисобот тақдимоти тавсияларни амалга ошириш бўйича кейинги ишларда иштирокчи давлатларга кузатувдан кўмаклашишга ўтишнинг самарали механизми ҳисобланади. Якуний ҳисоботни иштирокчи давлатга юбориш орқали ДИИҲБ ўз ҳисоботини жойида тақдим этиш ва тавсияларини муҳокама қилиш учун ушбу мамлакатга ташриф буюришга тайёрлигини билдиради.
Одатда якуний ҳисоботни тақдим этувчи бюро делегациясига сайловни кузатиш бўйича тегишли миссия раҳбари, раҳбарият аъзоси ёки ДИИҲБ директори бошчилик қилади. Мамлакатга бундай ташриф сайлов тугаганидан кейин 3-9 ой ўтгач амалга оширилади.
Ташриф давомида якуний ҳисобот қатор мас ъул шахсларга расман тақдим этилиб, унда келтирилган хулоса ва тавсиялар муҳокама қилинади. Икки томонлама, парламентарий учрашувлар, брифинглар, давра суҳбатлари ўтказилиши ҳам мумкин.
Бундай ташрифлар расмийлар билан самарали мулоқот, айрим масалаларга ойдинлик киритиш ва ДИИҲБ тавсиялари бўйича ҳамкорликда бажарилиши мумкин бўлган чора-тадбирларни муҳокама қилиш имконини беради.
Сайловнинг ҳуқуқий-меъёрий асослари бўйича миллий қонунчиликка оид шарҳлар ва эксперт хулосаларини тайёрлаш, экспертлар учрашувлари ва давра суҳбатларини ташкил этиш, техник маслаҳатлар бериш ҳам шулар жумласидандир.
Такомил ва тараққиёт
Якуний ҳисобот сайлов соҳасида ЕХҲТ ДИИҲБ билан мулоқот ва самарали ҳамкорликни давом эттириш учун муҳим асосдир.
Чунки ҳисоботнинг асосий қисмларидан бири — бўлажак сайловларни ўтказишнинг ҳуқуқий асослари ва амалиётини такомиллаштиришга қаратилган тавсиялар. Улар сайловни ташкил этиш учун масъул органлар, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари ҳамда сиёсий партиялар, оммавий ахборот воситалари, фуқаролик жамияти ва бошқа манфаатдор идоралар томонидан кўриб чиқилиши учун мўлжалланган.
Одатда тавсиялар ЕХҲТ мажбуриятлари ва бошқа халқаро мажбуриятлар ва стандартларни ҳисобга олган ҳолда қандай ўзгартиришлар киритиш мумкинлиги бўйича таклифларни ўз ичига олади. Улардан баъзилари амалдаги қонунчиликка ўзгартиришлар киритишга, бошқалари сайлов ўтказиш амалиётини янада такомиллаштиришга қаратилган бўлиши мумкин.
Ўзбекистоннинг ДИИҲБ билан сайлов жараёнидаги ўзаро ҳамкорлиги тобора мустаҳкамланиб бораётганини алоҳида таъкидлаш зарур. Бюро миссияси 1999 йилдан буён мамлакатимизда ўтказилган Президент ва парламент сайловларида кузатувчи сифатида иштирок этиб келмоқда. Бу, ўз навбатида, Ўзбекистонда сайловларни мамлакатимиз сайловлар соҳасида олган мажбуриятлар, умумэътироф этилган тамойиллар ва энг илғор амалиёт асосида адолатли, ҳалол ва шаффоф ўтказишга хизмат қилмоқда.
Самарали ҳамкорлик борасида миллий сайлов тизимини янада демократлаштириш, сайлов қонунчилиги ва амалиётини умумэътироф этилган халқаро демократик сайлов стандартларига уйғунлаштириш орқали фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларини янада кенгроқ ва тўлароқ таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бу борада ЕХҲТ ДИИҲБ миссиясининг ҳар бир сайлов натижалари бўйича якуний ҳисоботида ўз аксини топган тавсияларининг мақбуллари Ўзбекистон сайлов қонунчилиги ва амалиётига имплементация қилиниб, сайловга оид миллий ҳуқуқий база такомиллаштирилмоқда.
Ўтган вақт мобайнида Ўзбекистон ДИИҲБ сайловларни кузатиш бўйича миссиясининг қатор тавсияларини амалга оширди. 2018-2019 йилларда сайловга оид қонунлар ва қонуности ҳужжатлар тизимлаштирилиб, ягона Сайлов кодексига бирлаштирилгани, сайлов жараёнига ахборот-коммуникация технологиялари тобора кенг жорий этилгани каби кўплаб ўзгаришлар бунинг ёрқин далилидир.
Марказий сайлов комиссияси мувофиқлаштирувида ҳамда манфаатдор вазирлик ва идоралар, фуқаролик жамияти институтлари иштирокида сайлов қонунчилиги ва амалиётини миссиянинг 2019 йилги парламент сайлови бўйича якуний ҳисоботи асосида янада такомиллаштириш юзасидан изчил ишлар олиб борилди.
Якуний ҳисоботда ЕХҲТ ДИИҲБ Ўзбекистонга сайлов жараёнини такомиллаштиришда ёрдам кўрсатишга тайёрлигини изҳор этиб, ўттиз иккита тавсияни тақдим этганди.
Миссиянинг якуний ҳисоботидаги тавсияларни таҳлил қилиш ва умумлаштириш, Ўзбекистоннинг сайлов қонунчилиги ва амалиётида қўллаш учун мақбул тавсияларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш учун бир қатор ташкилий-амалий чора-тадбирлар амалга оширилди.
Давлатимиз раҳбари Олий Мажлисга 2020 йил 29 декабрдаги Мурожаатномасида 2021 йилда бўлиб ўтадиган Президент сайлови муносабати билан Марказий сайлов комиссиясига бўлажак сайловни миллий қонунчилик ва умумэътироф этилган халқаро демократик тамойиллар асосида юқори даражада ташкил этишга алоҳида эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлаган эди.
Шу билан бирга, Мурожаатномада сўнгги сайловда халқаро кузатувчиларнинг мақбул тавсияларини миллий қонунчилик ва амалиётга татбиқ этиш бўйича ишларни давом эттириш зарурлиги қайд этилди. Мазкур устувор вазифалар 2021 йилга мўлжалланган Давлат дастурида батафсил ифодасини топди.
Бу борада 2021 йил мобайнида миллий сайлов қонунчилигини халқаро сайлов стандартларига янада уйғунлаштириш, миссиянинг якуний ҳисоботидаги тавсияларни амалга ошириш ва амалиётга жорий этиш борасида сайлов қонунчилигини такомиллаштиришга оид иккита муҳим қонун қабул қилинди.
2021 йил 8 февралда қабул қилинган “Сайлов қонунчилиги такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун билан Ўзбекистон Конституция сига, “Референдум якунлари ҳамда давлат ҳокимияти ташкил этилишининг асосий принциплари тўғрисида”ги конституциявий қонунга, “Сиёсий партияларни молиялаштириш тўғрисида”ги қонунга ҳамда Сайлов кодексига қатор ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
2021 йил 31 май куни имзоланган “Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонунга мувофиқ Сайлов кодексининг ўн битта моддасига ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
Шунингдек, бюронинг якуний ҳисоботида баён этилган тавсияларнинг ижросига бевосита дахлдор бўлган бошқа бир қатор қонунчилик ҳужжатлари қабул қилинганини ҳам қайд этиш зарур. Жумладан, 2020 йил 15 октябрда “Ногиронлиги бор шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонун қабул қилинди ва 2021 йилнинг январь ойидан кучга кирди.
“Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун 2020 йилнинг 15 декабрида қабул қилинди. Унда туҳмат ва ҳақорат қилишга оид жиноий жазони либераллаштириш назарда тутилган, озодликдан маҳрум этиш жазоси бекор қилинди.
“Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни (Нью-Йорк, 2006 йил 13 декабрь) ратификация қилиш ҳақида”ги қонун 2021 йилнинг 7 июнь куни қабул қилинди.
Бюро тавсиялари ижросининг лозим даражада бажарилишида Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича Марказий сайлов комиссияси томонидан ишлаб чиқилган янги таҳрирдаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ҳам муҳим аҳамият касб этди. Мазкур низом ва йўриқномаларда якуний ҳисоботдаги бир қатор муҳим тавсиялар инобатга олинган.
Шундай қилиб, ЕХҲТ ДИИҲБнинг парламент сайлови бўйича якуний ҳисоботда қайд этилган 32 тавсиясидан 21 таси қабул қилинди.
Тизимли ишлар самараси
Давлатимиз раҳбари имзолаган “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги фармон ва “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили” Давлат дастурида сайлов қонунчилиги ва амалиётини янада такомиллаштириш чоратадбирларини амалга ошириш назарда тутилган. Булар Сайловчилар ягона электрон рўйхати ва Сайлов жараёнларини бошқариш ахборот тизимини такомиллаштириш ҳамда миллий сайлов тизимининг нуфузини янада оширишдан иборат.
Марказий сайлов комиссиясида айни пайтда Ички ишлар вазирлиги, Кадастр агентлиги, Давлат персоналлаштириш маркази ва бошқа манфаатдор вазирлик ҳамда идоралар вакилларидан, шунингдек, МСКнинг хорижий сайлов органлари фаолиятини ташкил этиш амалиётини ўрганувчи ходимларидан иборат ишчи гуруҳлар фаолият юритмоқда. Бундай тизимли ишлар самарасида сайлов қонунчилигини такомиллаштириш бўйича таклифлар ва тегишли норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ишлаб чиқилади.
Шу тариқа, ўтган сайлов кампаниялари ва уларга ДИИҲБнинг сайловларни кузатиш бўйича миссиялари, бошқа халқаро ҳамда хорижий экспертлар томонидан берилган баҳолар Ўзбекистонда миллий демократик сайлов тизими шаклланиши ва ривожланишига сезиларли таъсирини кўрсатмоқда. Натижада ҳар бир сайлов кампания сига берилган эътирофларда мамлакатимизда сайловни ташкил қилиш ва ўтказиш борасида муайян муваффақиятлар қайд этилмоқда.
Хусусан, ЕХҲТ ДИИҲБнинг 2021 йилги сайлов бўйича якуний ҳисоботида сайлов Ўзбекис тон Президенти ташаббуси билан ижтимоий ва иқтисодий, сиёсий ва ҳуқуқий соҳаларда “Янги Ўзбекистон” шиори остида амалга оширилаётган ислоҳотлар стратегиясини амалга ошириш жараёнида ўтгани алоҳида қайд этилган. Эътироф этилганки, Ўзбекистон сўнгги йилларда сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнида салмоқли ютуқларни қўлга киритган, сайлов қонунчилигида туб ислоҳотларга эришган. Бу ЕХҲТ ДИИҲБ томонидан таклиф этилган тавсияларни имплементация қилишга йўл очган.
Марказий сайлов комиссиясининг Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш борасидаги фаолиятига юксак баҳо берилган. CОVID-19 билан боғлиқ муаммоларга қарамай, Марказий сайлов комиссияси ўз фаолиятини юксак ташкилий даражада, сифатли ва қонунчиликда белгиланган муддатларда самарали ташкил этгани таъкидланган.
Сайлов кампаниясининг очиқ ва ошкора ўтказилганига, имконияти чекланган шахслар учун қулай шарт-шароитлар яратиш борасидаги чора- тадбирларга ҳам ижобий баҳо берилган.
Сайловчилар фаоллигини ошириш бўйича кампания тўққиз тилда олиб борилгани, шунингдек, сайлов қонунчилиги ва Марказий сайлов комиссияси қарорларига дахлдор барча материаллар ўзбек, рус ва қорақалпоқ тилларида эълон қилиб борилгани, бундан ташқари, интернетда қозоқ, қирғиз, тожик ва туркман тилларида тарқатилгани ва бошқа бир қатор ҳолатлар қайд этилди.
Якуний ҳисоботда сайлов жараёнлари билан боғлиқ айрим камчиликлар ҳам кўрсатиб ўтилган. Марказий сайлов комиссияси фикрича, улар қонунчилик томонидан тартибга солиш амалиё тининг ўзига хос жиҳатлари, ҳудудий, миллий ва маданий шарт-шароитларни ҳисобга олганда, камчилик бўлмаслиги ҳам мумкин.
ЕХҲТ ДИИҲБ сайлов жараёнларини янада такомиллаштиришда Ўзбекистонга ҳар томонлама ёрдам беришга тайёр эканини билдириб, якуний ҳисоботда йигирма тўртта тавсияни таклиф этган.
Шу муносабат билан якуний ҳисоботни батафсил таҳлил қилиш, унда келтирилган тавсия ларни ўрганиш ҳамда уларни қўллаш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш учун идоралараро ишчи гуруҳ ташкил этилди. Ушбу ишчи гуруҳга сайлов жараёнининг барча иштирокчилари, экспертлар ва мутахассислар, сиёсий партиялар вакиллари, фуқаролик жамияти институтлари, олимлар ва амалиётчилар жалб этилди.
Якуний ҳужжатни ўрганишга БМТнинг Тараққиёт дастури, Сайлов тизимлари халқаро фонди, ЕХҲТнинг Лойиҳалар бўйича координатори каби халқаро ташкилотлардан экспертлар жалб қилинган бўлиб, улар мазкур ҳисоботни БМТ, ЕХҲТ универсал ҳужжатлари ва демократик ҳамда эркин сайловлар стандартларини белгиловчи халқаро ҳуқуқнинг бошқа ҳужжатлари билан қиёсий таҳлил қилиш, шунингдек, халқаро амалиёт билан таққослаштиришда ёрдам бермоқда.
Тавсиялар ЕХҲТ ДИИҲБдан ташриф буюрадиган делегация билан ҳамкорликда ҳар томонлама кўриб чиқилади. Натижаси бўйича Ўзбекистонда сайлов қонунчилигини такомилаштириш, сайлов амалиёти самарадорлигини ошириш, хусусан, 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекис тоннинг тараққиёт стратегиясида белгилаб берилган устувор вазифаларни бажариш доирасида таклифлар ишлаб чиқилади.
Хулоса ўрнида таъкидлаш лозимки, Ўзбекистонда ЕХҲТ ДИИҲБ тавсияларини бажариш борасида зарур имкониятлардан самарали фойдаланиш бўйича кўплаб ишлар амалга оширилди ва оширилмоқда. Бу эса, ўз навбатида, мамлакатимиз демократик тараққиёт учун халқаро стандартларга жавоб берадиган сайлов соҳасидаги илғор тажрибаларни татбиқ этишга хизмат қилади.

Недавно Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безапасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) на своём официальном сайте опубликовало Заключительный отчет Миссии по наблюдению за выборами (МНВ) БДИПЧ на выборах Президента Республики Узбекистан, состоявшихся 24 октября 2021 года. В связи с этим ожидается визит делегации БДИПЧ ОБСЕ в Узбекистан.
Рекомендации, визит и презентация
Впервые в истории национальных выборов в наблюдении за прошедшими в 2021 году выборами Президента Узбекистан приняла участие делегация БДИПЧ ОБСЕ, Парламентской Ассамблеи ОБСЕ и Европейского парламента. В день выборов к МНВ БДИПЧ присоединились делегации Парламентской Ассамблеи ОБСЕ и Европейского парламента и таким образом была сформирована Международная миссия по наблюдению за выборами, в которой были задействованы 365 наблюдателей из 44 стран.
В этой связи следует подчеркнуть, что и представительная делегация Парламентской Ассамблеи ОБСЕ в составе около 100 парламентариев из 27 стран, а также Президента Парламентской Ассамблеи ОБСЕ и Генерального секретаря, и делегация Европейского парламента впервые наблюдали за выборами Президента Республики Узбекистан.
В соответствии с методологией БДИПЧ ОБСЕ работа бюро по результатам наблюдения за выборами осуществляется непосредственно в послевыборный период. Поствыборное сотрудничество БДИПЧ с государством-участником ОБСЕ состоит из трех основных направлений, а именно, включает в себя публикацию и представление итогового отчета и продолжение дальнейшей работы на основе предложенных рекомендаций.
22 апреля текущего года БДИПЧ ОБСЕ распространило Заключительный отчет МНВ БДИПЧ по выборам Президента Республики Узбекистан 2021 года.
Представление итогового отчета является действенным механизмом перехода от мониторинга к содействию государствам-участникам в дальнейшей работе по выполнению рекомендаций.
Направляя итоговый отчет государству-участнику, БДИПЧ выражает готовность посетить эту страну, чтобы на месте представить свой отчет и обсудить содержащиеся в нем рекомендации.
Обычно делегацию БДИПЧ, представляющую итоговый отчет, возглавляет руководитель соответствующей миссии по наблюдению за выборами, один из членов руководства или директор БДИПЧ. Такой визит в страну происходит через 3-9 месяцев после выборов.
В ходе визита проводится официальная презентация итогового отчета для ряда ответственных лиц, обсуждаются его выводы и рекомендации. Кроме того возможно проведение двусторонних, парламентских встреч, брифингов и круглых столов.
Подобные визиты дают возможность эффективно общаться с официальными лицами, прояснять некоторые вопросы и обсуждать возможные пути совместной работы для выполнения рекомендаций БДИПЧ. Среди них также и подготовка комментариев к национальному законодательству, экспертных заключений по нормативно-правовой базе о выборах, организация экспертных совещаний и круглых столов, технические консультации.
Совершенствование и развитие
Итоговый отчет является важной основой для дальнейшего диалога и эффективного сотрудничества с БДИПЧ ОБСЕ в сфере выборов.
Одной из основных частей отчета являются рекомендации, направленные на совершенствование правовой базы и практики будущих выборов. Они предназначены для рассмотрения органами, ответственными за организацию выборов, органами государственной власти и управления, а также политическими партиями, средствами массовой информации, гражданским обществом и другими заинтересованными сторонами.
Как правило рекомендации включают в себя предложения о том, какие изменения можно внести исходя из обязательств ОБСЕ и других международных обязательств и стандартов. Некоторые из них могут быть направлены на внесение изменений в действующее законодательство, другие – на дальнейшее совершенствование практики проведения выборов.
В этом контексте важно подчеркнуть, что БДИПЧ осуществляло наблюдение практически за всеми избирательными кампаниями общегосударственного масштаба, проходившими в Узбекистане, начиная с 1999 года.
Наша страна неуклонно придерживается политики открытости для международных контактов, в том числе и в вопросах совершенствования выборного законодательства и избирательной практики. В связи с чем абсолютно закономерно, что мы все эти годы активно сотрудничаем с БДИПЧ и приглашаем его миссии для наблюдения за выборами.
В плане эффективного сотрудничества особое внимание уделяется более широкому и полному обеспечению избирательного права граждан путем дальнейшей демократизации национальной избирательной системы, гармонизации избирательного законодательства и практики с общепризнанными международными демократическими стандартами в сфере выборов.
По итогам наблюдения за каждой из избирательных кампаний в национальное избирательное законодательство и практику внедряются приемлемые рекомендации, отраженные в итоговых отчетах, совершенствуется национальная правовая база проведения выборов.
За последние годы Узбекистан поэтапно выполнил ряд рекомендаций БДИПЧ по наблюдению за выборами. Об этом наглядно свидетельствуют такие показатели, как систематизация законов и других нормативно-правовых актов в сфере выборов с их кодификацией в единый Избирательный кодекс, внедрение информационных и коммуникационных технологий в избирательный процесс и ряд других нововведений в 2018-2019 годах.
При координации ЦИК с участием заинтересованных министерств и ведомств, институтов гражданского общества проведена последовательная работы по дальнейшему совершенствованию избирательного законодательства и практики на основе Итогового отчета БДИПЧ по результатам наблюдения за парламентскими выборам 2019 года.
В своем итоговом отчете БДИПЧ выразило готовность оказать содействие Узбекистану в совершенствовании избирательного процесса и представило 32 рекомендации.
Был принят ряд организационно-практических мер по анализу рекомендаций итогового отчета, своевременному их обобщению, а также их применению в избирательном законодательстве и практике Узбекистана, а также обеспечению имплементации приемлемых рекомендаций в национальное законодательство.
Глава государства в своем Послании Олий Мажлису в конце 2020 года в связи с проведением в 2021 году выборов Президента в качестве приоритетных задач, стоящих перед Центральной избирательной комиссии, четко обозначил необходимость организации предстоящих выборов на основе национального законодательства и общепризнанных международных демократических принципов.
При этом в Обращении особо акцентировано внимание на продолжение работы по имплементации приемлемых рекомендаций международных наблюдателей на прошедших выборах в национальное законодательство и практику. Эти приоритеты подробно отражены в Государственной программе на 2021 год.
С начала 2021 года были приняты два важных закона, призванных еще больше приблизить национальное избирательное законодательство к международным избирательным стандартам, выполнить рекомендации итогового отчета и усовершенствовать избирательное законодательство.
Так, в соответствии с Законом от 8 февраля 2021 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием избирательного законодательства» были внесены важные изменения и дополнения в Конституцию Республики Узбекистан, Конституционный закон «Об итогах референдума и основных принципах организации государственной власти», Закон «О финансировании политических партий», Избирательный кодекс, то согласно Закону от 31 мая 2021 года «О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс Республики Узбекистан» были внесены изменения и дополнения в одиннадцать статей Избирательного кодекса.
Вместе с этим, следует отметить принятие целого ряда и других законодательных актов, которые непосредственно связаны с выполнением рекомендаций, изложенных в Итоговом отчете.
В частности, 15 октября 2020 года принят Закон «О правах лиц с инвалидностью», который вступил в силу в январе 2021 года. Законом от 25 декабря 2020 года «О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности» внесены изменения в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы и Кодекс об административной ответственности, предусматривающие либерализацию уголовного наказания за оскорбления и клевету (отмена наказания в виде лишения свободы), 7 июня 2021 года принят Закон о ратификации Конвенции о правах инвалидов (Нью-Йорк, 13 декабря 2006 г.).
Важное значение для надлежащего выполнения рекомендаций БДИПЧ имеет также разработка ЦИК ряда нормативно-правовых актов, в т.ч. в новой редакции, по подготовке и проведению президентских выборов. Данные положения, инструкции учитывают ряд рекомендаций итогового отчета.
Таким образом из 32 рекомендаций итогового отчета БДИПЧ ОБСЕ по результатам наблюдения за парламентскими выборами принята 21 рекомендация.
Высокий эффект системной работы
В подписанном Главой государства Указе «О новой стратегии развития Узбекистана на 2022–2026 годы» и Государственной программе «Год обеспечения интересов человека и развития махалли» предусмотрена реализация мероприятий по вопросам дальнейшего совершенствования избирательного законодательства и практики. Это совершенствование Единого электронного списка избирателей и Информационной системы управления избирательным процессом, а также дальнейшее повышение авторитета избирательной системы.
В настоящее время в ЦИК функионирует рабочая группа из представителей МВД, Агентства по кадастру, Государственного центра персонализации и других профильных министерств и ведомств и вторая группа – сотрудники ЦИК, которые занимаются вопросами изучения практики организации деятельности выборных органов зарубежных избирательных органов. По результатам будут разработаны предложения по совершенствованию избирательного законодательства и разработаны соответвствующие нормативно-правовые акты.
Таким образом избирательные кампании и их оценка миссиями БДИПЧ по наблюдению за выборами, другими международными и зарубежными экспертами оказывают существенное влияние на формирование и развитие демократической избирательной системы нашего государства.
В частности, согласно выводам опубликованного Заключительного отчета по итогам наблюдения за выборами 2021 года выборы проходили на фоне продолжающейся реализации, инициированной Президентом Узбекистана, стратегии реформ в социальной и экономической, политической и правовой сферах под девизом «Новый Узбекистан». Признается, что за последние годы Узбекистан достиг значительного прогресса в процессе подготовки и проведения выборов, кардинального реформирования избирательного законодательства, которые способствовали имплементации рекомендаций БДИПЧ ОБСЕ.
Дается высокая оценка деятельности ЦИК по подготовке и проведению выборов, подчёркивается, что, несмотря на проблемы, связанные с COVID-19, ЦИК организовала свою деятельность профессионально, качественно и эффективно в сроки, предусмотренные законодательством.
Положительно оценивается открытость избирательной кампании, меры по созданию благоприятных условий для лиц с ограниченными возможностями и ряд других аспектов организации и проведения выборов.
В документе также отмечены и некоторые замечания, связанные с избирательным процессом. Вместе с тем, по мнению ЦИК, отдельные недостатки могут не являться таковыми в силу особенностей законодательного регулирования и практики, региональных, национальных и культурных предпосылок.
БДИПЧ в Заключительном отчете представило 24 рекомендации и выразило готовность всесторонней поддержки Узбекистану в дальнейшем совершенствовании избирательного процесса.
В связи с этим была создана межведомственная рабочая группа для детального анализа заключительного отчета, изучения содержащихся в нем рекомендаций и выработки предложений по их реализации. В состав рабочей группы вошли все участники избирательного процесса, эксперты и специалисты, представители политических партий, институтов гражданского общества, ученые и практики.
К изучению итогового документа также привлечены международные эксперты от Программы развития ООН, Международного фонда избирательных систем (IFES), Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане. Ими оказано содействие в проведении сравнительного анализа отчета с универсальными документами ООН, ОБСЕ и другими актами международного права, определяющими стандарты демократических и свободных выборов, а также с сопоставлением с международной практикой.
В ходе предстоящего визита делегации БДИПЧ ОБСЕ состоится всестороннее рассмотрение рекомендаций Заключительного отчета. Совместная работа по дальнейшему развитию избирательного законодательства и повышению эффективности избирательной практики Узбекистана будет продолжена.
В заключение следует отметить, что в Узбекистане проводится большая работа по эффективному использованию необходимых возможностей для реализации рекомендаций БДИПЧ ОБСЕ. Это, в свою очередь, будет способствовать демократическому развитию нашей страны посредством внедрения соответствующих международным стандартам передовых практик в сфере выборов.