EXHT/DIIHB Missiyasi: Gender siyosatining natijalari samarali bo'ldi
Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkiloti Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan navbatdan tashqari Prezident saylovini kuzatish bo‘yicha missiyasi o‘z faoliyatining dastlabki natijalarini sarhisob qildi. mamlakat hukumati tomonidan olib borilayotgan gender siyosati.
Qayd etilishicha, 2016-yildan boshlab mamlakatimizda xotin-qizlarning mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotida faol ishtirokini ta’minlashga qaratilgan islohotlar faollashdi.
Missiyaning qayd etishicha, hozirgi parlamentdagi ayollar ulushi qariyb 30 foizgacha oshgan. Ular Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi 150 o‘rindan 47 tasini, Senatdagi 100 ta o‘rindan 21 tasini egallaydi. Senat raisi va parlament quyi palatasi vitse-spikeri ham ayollardir.
DIIHB kuzatuvlariga ko'ra, ayollar saylov boshqaruvida yaxshi vakillikka ega. Kuzatuvchilar ta'kidlaganidek, gender masalalari ustuvor ahamiyatga ega bo'lmagan bo'lsa-da, prezidentlikka nomzodlar orasida ayol ham bor edi.
Yana bir ijobiy o‘zgarish sifatida DIIHB ekspertlari 2021-yilda nomzod ko‘rsatgan siyosiy partiyalar uchun MSKga saylovoldi tashviqoti bilan bog‘liq xarajatlar bo‘yicha oraliq va yakuniy hisobotlarni taqdim etishi uchun qonunchilik talabi kiritilganini qayd etdilar. Natijada, barcha to'rt tomon oraliq moliyaviy hisobotlarni qonunda belgilangan muddatlarda taqdim etdi. Shu bilan birga, o'z veb-saytlarida hisobotlarni e'lon qilgan ikki partiya ijobiy tomondan ajralib turadi.

Миссия БДИПЧ ОБСЕ: Результаты гендерной политики оказались эффективными
Миссия Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) по наблюдению за досрочными президентскими выборами в Узбекистане, подводя предварительные итоги своей работы, дала позитивную оценку гендерной политике, проводимой правительством страны.
Отмечается, что с 2016 года в стране усилились реформы, направленные на активное участие женщин в общественно-политической жизни страны.
Миссия зафиксировала, что доля женщин в действующем парламенте возросла почти до 30%. Они занимают 47 из 150 мест в Законодательной палате и 21 из 100 мест в Сенате Олий Мажлиса. Спикер Сената и Вице-спикер нижней палаты Парламента – также женщины.
По наблюдениям БДИПЧ, женщины были хорошо представлены и в избирательной администрации. Хотя гендерная тематика, как уточняют наблюдатели, не была приоритетной, однако среди кандидатов в президенты была представлена женщина.
В качестве еще одного положительного изменения эксперты БДИПЧ отметили введенное с 2021 года законодательное требование к политическим партиям, номинировавшим кандидата, представлять в ЦИК промежуточную и итоговую отчетность о расходах на избирательную кампанию. В результате все четыре партии представили промежуточную финансовую отчетность в установленные законом сроки. При этом, в позитивном ключе выделяются две партии, которые опубликовали отчетность на своих веб-сайтах.