O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida Fuat Oktay O‘zbekiston yetakchisiga uning Prezident saylovidagi ishonchli g‘alabasi munosabati bilan qardosh Turkiya Prezidenti va xalqining samimiy tabriklarini yetkazdi.
Turkiya tomoni O‘zbekiston Prezidentining aholi farovonligini oshirish va mamlakatning xalqaro nufuzini mustahkamlashga qaratilgan pragmatik siyosatini yuksak baholashi va to‘liq qo‘llab-quvvatlashi qayd etildi.
Muzokaralar chog‘ida parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish hamda oliy darajada qabul qilinayotgan qarorlar ijrosi ustidan parlament nazoratini kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari parlamentlararo hamkorlik guruhlarini tashkil etish va tegishli “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish yuzasidan erishilgan kelishuvlarni olqishladi.
Shuningdek, uchrashuvda o‘zaro savdo hajmini oshirish va aviaqatnovlarni ko‘paytirish, istiqbolli investitsiya loyihalarini ilgari surish, qo‘shma madaniy-gumanitar tadbirlarni o‘tkazish bo‘yicha muvofiqlashgan choralar ko‘rilishi muhim ekani ta’kidlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 июля принял делегацию Турецкой Республики во главе с председателем Комитета по внешним связям Великого национального собрания Фуатом Октаем.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и многопланового сотрудничества.
В начале встречи Фуат Октай от имени Президента и братского народа Турции передал лидеру Узбекистана искренние поздравления в связи с убедительной победой на прошедших президентских выборах.
Подчеркнуто, что турецкая сторона высоко оценивает и полностью поддерживает прагматичную политику Президента Узбекистана, направленную на повышение благосостояния населения и укрепление международного авторитета страны.
В ходе переговоров особое внимание было уделено вопросам развития межпарламентского обмена и усиления парламентского контроля за исполнением решений, принимаемых на высшем уровне.
Глава нашего государства приветствовал договоренности о создании межпарламентских групп сотрудничества и разработке соответствующей «дорожной карты».
Отмечена также важность принятия согласованных мер по увеличению объемов взаимной торговли и расширению авиасообщения, продвижению перспективных инвестиционных проектов, проведению совместных культурно-гуманитарных мероприятий.