«9 июль куни бўлиб ўтган муддатидан илгари президентлик сайловига техник жиҳатдан пухта тайёргарлик кўрилган», - деди Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ/ДИИҲБ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси миссияси раҳбари Урсула Гачек бугун пойтахтимизда ўтказилган Ўзбекистон Президенти сайловининг дастлабки натижаларига бағишланган матбуот анжумани чоғида.
Тадбирда сайловни кузатиш миссияси раҳбари Урсула Гачек, унинг ўринбосари Маша Янушевич, шунингдек, медиа-таҳлилчи Эльма Шехалич иштирок этди.
«Сайлов маъмурияти, сайлов учун белгиланган вақт қисқа эканлигига қарамай, техник тайёргарликни самарали олиб борди ва қонунда белгиланган муддатларга риоя қилди», - деди ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси раҳбари.
Урсула Гаче қайд этилганидек, сайловлар ЕХҲТ мажбуриятлари ва бошқа халқаро мажбуриятлар ҳамда демократик сайловлар бўйича стандартлар ҳамда миллий қонунчиликка мувофиқлиги баҳоланди.
Бутун сайлов жараёнини баҳоловчи ва ЕХҲТ ДИИҲБ амалиётига мувофиқ тавсиялар берувчи якуний ҳисобот сайловдан бир неча ой ўтиб эълон қилинади.
Матбуот анжумани якунида Урсула Гачек миссия номидан Ўзбекистон ҳукуматига сайловни кузатиш бўйича таклиф учун, шунингдек, Марказий сайлов комиссияси ва Ташқи ишлар вазирлигига кўрсатган ёрдами учун миннатдорлик билдирди.
Эслатиб ўтамиз, ЕХҲТДИИҲБнинг элчи Урсула Гачек бошчилигидаги Президент сайловини кузатиш бўйича миссияси 7 июнь куни ўз ишини бошлади. Миссия Тошкентда жойлашган 11 нафар халқаро эксперт ва 24 нафар узоқ муддатли кузатувчидан иборат асосий гуруҳдан иборат бўлиб, улар 14 июндан бошлаб бутун мамлакат бўйлаб жойлаштирилди. Сайлов куни, шунингдек, 26 мамлакатдан 198 кузаттувчи жалб қилинди.

«Досрочные президентские выборы, состоявшиеся 9 июля, были хорошо подготовлены с технической стороны», - сказала глава Миссии Бюро демократических институтов и прав человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) Урсула Гачек в ходе состоявшейся сегодня в столице пресс-конференции, посвященной предварительным результатам выборов Президента Узбекистана.
В мероприятии приняли участие глава миссии по наблюдению за выборами Урсула Гачек, её заместитель Маша Янушевич, а также медиа-аналитик Эльма Шехалич.
«Несмотря на сжатые временные рамки, организаторы выборов эффективно осуществили техническую подготовку выборов и соблюли установленные законом сроки», - подчеркнула глава Миссии БДИПЧ ОБСЕ.
Как отметила, Урсула Гачек в ходе наблюдения оценивалось соответствие выборов обязательствам в рамках ОБСЕ и другим международным обязательствам и стандартам проведения демократических выборов, а также национальному законодательству.
Заключительный отчет с оценкой всего избирательного процесса и рекомендациями, согласно практике БДИПЧ ОБСЕ, будет опубликован через несколько месяцев после выборов.
В завершение пресс-конференции Урсула Гачек от имени миссии поблагодарила власти Узбекистан за приглашение наблюдать за выборами, а также Центральную избирательную комиссию и Министерство иностранных дел за их содействие.
Напомним, что Миссию БДИПЧ ОБСЕ по наблюдению за президентскими выборами во главе с послом Урсулой Гачек была развернута 7 июня и в которую вошли 11 международных экспертов, базирующихся в Ташкенте, и 24 долгосрочных наблюдателя, которые были размещены по всей стране, начиная с 14 июня. В день выборов было задействовано 198 наблюдателей от 26 стран.