Investitsiyalar jalb qilish bo‘yicha qo‘shimcha vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 11-iyul kuni investitsiyalar jalb qilishni yanada kengaytirish chora-tadbirlari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida mamlakatimizda Prezident saylovi yuqori saviyada o‘tgani, bu xalqimizni ulug‘ maqsadlar yo‘lida yanada birlashtirganini ta’kidladi.
Endigi vazifa belgilangan maqsadlarni kechiktirmasdan, avvalgidan-da ko‘proq g‘ayrat bilan amalga oshirishdir. Bugun jahondagi ziddiyatlar, shafqatsiz raqobat davrida bu oson bo‘lmaydi, albatta. Savdo va investitsiyalar, tovar va xizmatlar aylanishida transport-logistika tizimi tobora murakkablashib borayapti.
– Mana shunday og‘ir vaziyatda, odamlarimizga munosib sharoit yaratish uchun yuz minglab yuqori daromadli ish o‘rinlari tashkil etishimiz, dunyo bozorida raqobat qila oladigan mahsulotlarni ko‘paytirishimiz zarur. Buning uchun esa yangi-yangi texnologiyalar, zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlari, malakali mutaxassislar kerak, – dedi Prezident.
Shu bois yig‘ilishda tarmoq va hududlardagi investitsiya ko‘rsatkichlari, loyihalarning ijrosi va yil yakunigacha bo‘lgan ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Joriy yilning o‘tgan olti oyida tarmoqlarda 3,6 milliard dollarlik investitsiyalar o‘zlashtirilgan. Andijon shahri, Buloqboshi, Romitan, G‘allaorol, Forish, Karmana, Davlatobod, Chust, Kattaqo‘rg‘on, Sirdaryo tumanlarining har biriga 50 million dollardan ko‘p to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya kelgan. Buni hisobidan, ushbu tumanlarda jami 50 mingta yangi ish o‘rni, qo‘shimcha 1 trillion so‘m tushum paydo bo‘lgan.
Lekin ayrim hudud va tarmoqlarda bu ko‘rsatkich past, investitsiya muhiti qoniqarsiz. Shunday tuman va shaharlar hokimlari, vazir o‘rinbosarlari, davlat korxonalari mutasaddilari lavozimidan ozod qilindi, ayrimlariga hayfsan berildi.
Yig‘ilishda investitsiya dasturlaridagi 1 ming 500 ta loyihani tezlashtirish va 12 milliard dollardan ziyod xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish bo‘yicha qo‘shimcha vazifalar belgilandi.
Davlatimiz rahbari har bir tarmoq va hududga investitsiyalarni jalb etish hamda loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha aniq harakatlar algoritmini ko‘rsatib berdi.
Jumladan, davlat investitsiya dasturi doirasida 11,5 milliard dollarlik 272 ta yirik loyihani muddatidan oldin foydalanishga topshirish bo‘yicha “loyihabay” ish tashkil etiladi. Masalan, qurilishni tezlashtirish hisobiga 29 ta, uskunalarni olib kelish va o‘rnatishga ko‘maklashish orqali 49 ta loyihani oldinroq ishga tushirish mumkin. Buning hisobiga, 700 million dollar investitsiyalarni 2-3 oy oldin o‘zlashtirilishiga erishiladi.
Bu borada transport vaziri va mamlakatimizning xorijdagi elchilariga ko‘rsatmalar berildi. Hududlardagi loyihalarni infratuzilma bilan ta’minlash uchun nazarda tutilgan 1,2 trillion so‘mga qo‘shimcha yana 100 million dollar yo‘naltirilishi aytildi.
Tarmoqlarda 230 ta loyiha doirasida 4,4 milliard dollar, hududlarda 1 ming 200 ta loyiha doirasida 4,6 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya o‘zlashtirish zarur. Bunda loyihalar 3 ta toifaga ajratilib, ular bilan manzilli ishlanadi. Ya’ni, yirik loyihalarga viloyat hokimining investitsiya bo‘yicha o‘rinbosari, o‘rta loyihalarga tuman hokimi, kichik loyihalarga tuman hokimining investitsiya bo‘yicha o‘rinbosari mas’ul bo‘ladi. Bu tizimni samarali yo‘lga qo‘yish hamda masalalarni joyida hal etish uchun har bir hududga mutasaddilar biriktirildi.
Yig‘ilishda hamkor mamlakatlar bilan investitsiyaviy sheriklik natijalari ham ko‘rib chiqildi. So‘nggi ikki yilda Saudiya Arabistoni, Fransiya, Vengriya, Singapur, Misr, Germaniya, Xitoy, Italiya, Qatar  va boshqa davlatlar bilan bo‘lgan oliy darajadagi uchrashuvlarda ko‘plab kelishuvlarga erishilgan.
Bu borada Vengriya, Pokiston, Tailand, Chexiya va Yaponiya bilan hamkorlikda ijobiy o‘zgarishlar borligi, bu davlatlardan investitsiya jalb qilish joriy yilning o‘zida 450 million dollarga ko‘paygani qayd etildi.
Endi xorijiy kelishuvlar doirasidagi investorlar bilan ishlash bo‘yicha yangi tizim joriy etilishi belgilandi. Unga ko‘ra, Investitsiya va tashqi savdo vazirligida “investitsiya menejeri” lavozimi tashkil etiladi va bevosita vazirga bo‘ysunadi. Ular xorijiy investorlar bilan doimiy aloqada bo‘lib, zarur masalalarni hal qilib boradi. Shu tizim asosida ishlab, joriy yilning o‘zida qo‘shimcha 3 milliard dollar investitsiya jalb qilish mumkinligi aytildi.
Aksariyat viloyat, tuman va shaharlarda shakllantirilgan investitsiya loyihalari asl imkoniyatlarga mos emasligi ko‘rsatib o‘tildi. Xususan, so‘nggi ikki oyda sanoati past rivojlangan 60 ta tumanga konsalting kompaniyalari jalb qilinib, 6,5 milliard dollarlik 2 mingdan ziyod istiqbolli loyiha topilgan. Bu – har bir tumanga o‘rtacha 110 million dollar investitsiya, yuzlab ish o‘rni, degani.
Shundan kelib chiqib, konsalting kompaniyalari bilan birga, barcha tuman va shaharlarda “izlanish – ishlab chiqish – amalga oshirish” tamoyili asosida yangi loyihalarni shakllantirish vazifasi qo‘yildi. Ularni xorijiy investorlarga taqdimot qilish uchun yil yakuniga qadar har bir viloyatda hududiy investitsiya forumi o‘tkaziladi.
Shuningdek, Hukumat komissiyasi tomonidan iqtisodiyotga katta turtki beradigan 97 ta yirik sanoat loyihasi tayyorlangan. Ular orqali 6,7 milliard dollar o‘zlashtirilib, 3 milliard dollarlik mahsulot ishlab chiqirish, 27 mingdan ortiq ish o‘rni yaratish imkoniyati mavjud.
Hukumat komissiyasiga ushbu loyihalarni tezroq ishga tushirish, xorijiy kreditlardan samarali foydalanish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va hokimlar hisobot berdi.

On July 11, a video conference on further expansion of investment attraction was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev.
At the beginning of his speech, the head of state noted that the presidential elections in our country were held at a high level, which further united our people on the way to great goals.
The next task is to implement the set goals without delay and with even greater zeal. This will not be easy in the current era of conflicts and fierce competition, when trade and investment flows are becoming more complicated, there are disruptions in the movement of goods and services, in the transport and logistics system.
- In such a difficult situation, in order to create decent conditions for our people, we need to create hundreds of thousands of high-paying jobs, increase production of products capable of competing on the world market. This requires new technologies, modern production facilities, qualified specialists," the President said.
In this regard, the meeting discussed investment indicators of industries and regions, the implementation of projects and priorities for the period up to the end of the year.
Over the last six months of this year, 3.6 billion dollars of investments were spent in the industries. More than $50 million of direct investments were attracted to the city of Andijan, Bulakbashinsky, Romitan, Gallyaralsky, Farishsky, Karmaninsky, Davlatabad, Chust, Kattakurgan, Syrdarya districts. Due to this, a total of 50 thousand new jobs have been created in these areas and sources of income for an additional 1 trillion soums.
But in some regions and industries this indicator is low, the investment climate is in an unsatisfactory state. At the meeting, the khokims of these districts and cities, deputy ministers, responsible persons of state-owned enterprises were dismissed from their posts, and some of them were reprimanded.
The President set additional tasks to accelerate 1.5 thousand investment projects and develop more than $ 12 billion of foreign investments.
The Head of State outlined a clear algorithm of actions to attract investments and implement projects in each industry and region.
In particular, within the framework of the state investment program, project-by-project work will be organized for the early commissioning of 272 large facilities worth $ 11.5 billion. For example, 29 projects can be launched earlier, speeding up construction, and 49 — by assisting in the delivery and installation of equipment. Due to this, $700 million of investments will be disbursed 2-3 months earlier.
In this regard, instructions were given to the Minister of Transport and ambassadors of our country abroad. It was noted that in addition to the 1.2 trillion soums provided for infrastructure projects in the regions, another $ 100 million will be allocated.
It is necessary to master 4.4 billion dollars of foreign direct investment in the framework of 230 projects in industries, another 4.6 billion dollars - in the framework of 1.2 thousand projects in the regions. The projects will be divided into 3 categories and considered individually. So, large projects will be supervised by the deputy governor of the region for investments, medium—sized — the district governor, small - the deputy governor of the district for investments. Responsible persons will be assigned to each region for the effective implementation of this system and solving issues on the spot.
The meeting also considered the results of investment partnership with foreign countries. Over the past two years, as a result of the summit meetings, many agreements have been reached with Saudi Arabia, France, Hungary, Singapore, Egypt, Germany, China, Italy, Qatar and other countries.
Positive developments were noted in cooperation with Hungary, Pakistan, Thailand, the Czech Republic and Japan, and the attraction of investments from these countries increased by $450 million this year.
From now on, a new system of working with investors will be introduced within the framework of agreements with foreign partners. Thus, the position of investment manager will be introduced in the Ministry of Investment, Industry and Trade, which will report directly to the Minister. Managers will maintain constant contact with foreign investors and resolve their issues. Working on the basis of this system, an additional $ 3 billion of investments can be attracted this year, it was noted at the meeting.
It is indicated that the investment projects formed in most regions, districts and cities do not correspond to their real capabilities. In particular, over the past two months, opportunities for 2,000 promising projects worth $6.5 billion have been found in 60 districts with a low level of industrial development. This means an average of $110 million in investments and hundreds of jobs in one area.
With this in mind, the task has been set together with consulting companies to form new projects on the principle of "research – development – implementation". To present them to foreign investors, a regional investment forum will be held in each region by the end of the year.
The government commission has also prepared 97 large-scale industrial projects that will give a big boost to the economy. Within their framework, it will be possible to master $ 6.7 billion, produce products worth $ 3 billion, create more than 27 thousand jobs.
The Government Commission has been instructed to launch these projects as soon as possible and effectively use foreign loans.
Deputy Prime Ministers, ministers and khokims provided information on the issues discussed at the meeting.