Mamlakatimizda 9-iyul kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida Shavkat Mirziyoyev g‘alaba qozongani munosabati bilan uning nomiga xorijiy davlatlar va hukumatlar, nufuzli xalqaro tashkilotlar rahbarlaridan qutlovlar kelmoqda. Tabriknomalarda davlatimiz rahbariga baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, O‘zbekistonning ko‘p millatli xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tilaklari izhor etilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga qayta saylanganingiz bilan chin dildan qutlayman.
Saylovdagi ishonchli g‘alabangiz yuksak siyosiy obro‘yingizni tasdiqladi, mamlakatni yanada jadal sur’atda rivojlantirish, uning xalqaro nufuzini mustahkamlash, fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlaringiz xalq tomonidan keng qo‘llab-quvvatlanayotganini ko‘rsatdi.
Sizning Rossiya bilan O‘zbekiston o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash borasidagi qat’iy intilishingizni yuksak qadrlaymiz. Ishonchim komil, birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz bilan ikki tomonlama aloqalarning barcha yo‘nalishlarida o‘zaro manfaatli hamkorlik izchil kengayib boraveradi hamda mintaqaviy va xalqaro masalalarda o‘zaro muvofiqlashuv ta’minlanadi. Bu, hech shubhasiz, Rossiya va O‘zbekiston xalqlarining orzu-umidlariga mosdir.
Sizga, hurmatli Shavkat Miromonovich, mustahkam sog‘lik, baxt-saodat, davlat rahbari sifatidagi g‘oyat mas’uliyatli faoliyatingizda muvaffaqiyatlar tilayman.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida qozongan navbatdagi g‘alabangiz munosabati bilan Sizni Xitoy hukumati va xalqi nomidan hamda shaxsan o‘z nomimdan samimiy qutlashga ijozat bergaysiz.
Ushbu prezidentlik saylovi natijalari Siz hamda amalga oshirayotgan ichki va tashqi siyosatingiz O‘zbekiston xalqi tomonidan to‘liq qo‘llab-quvvatlanayotganini ko‘rsatdi. Dono rahbarligingiz ostida milliy taraqqiyot va tiklanish dasturi, hech shubhasiz, ulkan muvaffaqiyatlarga olib kelishiga ishonaman.
Keyingi yillarda birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz tufayli Xitoy-O‘zbekiston munosabatlari misli ko‘rilmagan darajada rivojlandi, ikki tomonlama hamkorlik barcha sohalarda mustahkamlanib bormoqda. O‘rtamizda qaror topgan namunali amaliy munosabatlar va yaqin do‘stlikni yuksak qadrlayman. Siz bilan Xitoy-O‘zbekiston har tomonlama strategik sherikligini izchil rivojlantirish hamda mamlakatlarimiz o‘rtasida umumiy taqdir hamjamiyatini barpo etishga yangi sur’at bag‘ishlashga tayyorman.
Sizga mustahkam sog‘lik va boshlagan barcha ishlaringizda muvaffaqiyatlar tilayman. Do‘st O‘zbekistonga ravnaq va kuch-qudrat, uning xalqiga esa baxt-saodat va farovonlik tilayman.

От глав иностранных государств и правительств, руководителей авторитетных международных организаций в адрес Шавката Мирзиёева поступают поздравления в связи с его победой на выборах Президента Республики Узбекистан, состоявшихся 9 июля. В посланиях искренне выражаются теплые пожелания благополучия и больших успехов главе нашего государства, а также мира и процветания многонациональному народу Узбекистана.
Примите искренние поздравления по случаю переизбрания на пост Президента Республики Узбекистан.
Убедительная победа на выборах подтверждает Ваш высокий политический авторитет, свидетельствует о широкой народной поддержке проводимого Вами курса масштабных преобразований, направленных на дальнейшее динамичное развитие страны, упрочение ее международных позиций, защиту прав и интересов граждан.
Высоко ценим Вашу принципиальную линию на укрепление отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества России и Узбекистана. Уверен, что совместными усилиями будет обеспечено последовательное наращивание взаимовыгодного сотрудничества по всему комплексу двусторонних связей, а также координация в региональных и международных делах. Это, несомненно, отвечает чаяниям российского и узбекистанского народов.
От души желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, благополучия и успехов в столь ответственной деятельности во главе государства.
По случаю очередной победы на выборах Президента Республики Узбекистан позвольте мне от имени правительства и народа Китая, а также от себя лично выразить Вам горячие поздравления.
Результат этих президентских выборов показывает, что Вы и проводимая Вами внутренняя и внешняя политика завоевали всецелую поддержку народа Узбекистана. Уверен, что под Вашим выдающимся руководством дело национального развития и возрождения несомненно достигнет больших успехов.
В последние годы под нашим совместным руководством китайско-узбекские отношения получили прорывное развитие, двустороннее сотрудничество укрепляется во всех областях. Высоко ценю сложившиеся с Вами хорошие рабочие отношения и личную дружбу. Готов с Вами приложить совместные усилия к устойчивому развитию китайско-узбекского всестороннего стратегического партнерства и придать новый импульс строительству сообщества единой судьбы между Китаем и Узбекистаном.
Желаю Вам крепкого здоровья и успехов во всех начинаниях. Желаю дружественному Узбекистану процветания и могущества, а его народу - счастья и благополучия.