O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Qirg‘iziston yetakchisi davlatimiz rahbarini kecha bo‘lib o‘tgan Prezident saylovidagi ishonchli g‘alabasi bilan tabrikladi. Qayd etilganidek, ovoz berish natijalari mamlakatimiz aholisi O‘zbekistonning barqaror ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotini ta’minlashga qaratilgan pragmatik siyosatga ishonishi va uni keng qo‘llab-quvvatlashini yaqqol ko‘rsatdi.
Telefon muloqoti davomida ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi. Idoralararo muloqotlar faol kechayotgani, ikki mamlakat ishbilarmonlari va hududlari o‘rtasidagi almashinuvlar samarali bo‘layotgani qayd etildi.
Joriy yil 1 iyun kunidan O‘sh shahrida O‘zbekistonning bosh konsulligi o‘z ishini boshladi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi ortib bormoqda, avtomobilsozlik, energetika, elektrotexnika va to‘qimachilik tarmoqlarida qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda. Qo‘shma Investitsiya fondining faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Gumanitar sohada ikki mamlakat oqsoqollari, ziyolilari va yoshlari ishtirokidagi Avlodlar muloqoti doirasidagi tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Davlat rahbarlari oliy darajadagi kelishuvlarning so‘zsiz ijrosini ta’minlash muhimligini ta’kidladilar.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
Лидер Кыргызстана сердечно поздравил главу нашего государства с убедительной победой на состоявшихся накануне президентских выборах. Как было отмечено, итоги голосования являются ярким свидетельством доверия и широкой поддержки населением страны проводимой прагматичной политики, направленной на обеспечение устойчивого социально-экономического развития Узбекистана.
В ходе телефонного разговора были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней повестки. Отмечены активные межведомственные контакты, а также плодотворные обмены на уровне бизнеса и регионов двух стран.
С 1 июня этого года в городе Оше начало работу генеральное консульство Узбекистана. Растут объемы взаимного товарооборота, ведется реализация совместных проектов в автомобилестроительной, энергетической, электротехнической и текстильной отраслях. Запущена деятельность совместного Инвестиционного фонда.
В гуманитарной сфере идет подготовка мероприятий Диалога поколений с участием аксакалов, интеллигенции и молодежи двух стран.