O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Milliy yetakchisi, Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida Turkmaniston yetakchisi davlatimiz rahbarini muddatidan ilgari o‘tkazilgan Prezident saylovida qozongan ishonchli g‘alabasi bilan samimiy tabriklab, qardosh O‘zbekiston xalqiga farovonlik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari keyingi yillarda izchil rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi va boshqa tarmoqlarda amaliy hamkorlik kengayib bormoqda. Parlamentlar o‘rtasidagi aloqalar va gumanitar almashinuvlar faollashdi.
O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari mintaqaviy kun tartibidagi masalalar yuzasidan fikr almashdilar. Bo‘lajak ikki tomonlama tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.

Лидер Туркменистана искренне поздравил Президента Узбекистана с убедительной победой на выборах
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Национальным лидером, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В начале разговора лидер Туркменистана сердечно поздравил главу нашего государства с убедительной победой на досрочных президентских выборах, пожелав благополучия и процветания братскому узбекскому народу.
С глубоким удовлетворением отмечена поступательная динамика развития узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства в последние годы.
Расширяется практическое сотрудничество в сфере промышленности, энергетики, сельского хозяйства и других отраслях. Активизировались контакты по парламентской линии и гуманитарные обмены.
Лидеры Узбекистана и Туркменистана обменялись мнениями по вопросам региональной повестки. Рассмотрен график предстоящих двусторонних мероприятий.