Hindiston Respublikasi Bosh vaziri janob Narendra Modiga bugungi uchrashuvimizni tashkil etgani uchun bildirilgan barcha minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman. Hindistonning SHHTga birinchi raisligi muvaffaqiyatli bo‘lganini qayd etamiz.
Samarqand sammitida erishilgan kelishuvlarga muvofiq ko‘p qirrali hamkorligimiz jadal rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan ta’kidlab o‘tmoqchiman. Biz tashkilotimizni yanada kengaytirish va isloh qilish bo‘yicha qabul qilingan qarorlarni amalga oshirishni boshladik.
Fursatdan foydalanib, Eron Islom Respublikasining Shanxay hamkorlik tashkilotiga kirishi bilan bog‘liq barcha tartib-taomil jarayonlari yakuniga yetgani va ushbu davlatning tashkilotga a’zo bo‘lgani bilan Eron Prezidenti Ibrohim Raisiyga bildirilgan tabriklarga qo‘shilaman.
O‘zbekiston, shuningdek, SHHTga a’zo davlat maqomini olish maqsadida Belarus Respublikasining majburiyatlari to‘g‘risida qabul qilinayotgan qarorni ham to‘liq qo‘llab-quvvatlaydi.
Barchamiz xalqaro munosabatlar tizimida davom etayotgan tub o‘zgarishlarning guvohi bo‘lib turibmiz.
Afsuski, geosiyosiy keskinlik va mojarolarning kuchayishi kuzatilmoqda, global xavfsizlik va barqaror rivojlanishga nisbatan yangi tahdid va xavf-xatarlar paydo bo‘lmoqda, ekologiya, oziq-ovqat va energetika xavfsizligi sohalarida tahdidlar avj olmoqda. Shu munosabat bilan konstruktiv va ishonchli muloqotni yo‘lga qo‘yish o‘tkir zaruratga aylanib borayotgani o‘z-o‘zidan ayondir.
O‘zbekiston bahs va mojarolarni hal etish, tinchlik va barqarorlikni ta’minlash bo‘yicha maqbul yechimlarni izlash va qarorlarni qabul qilishda Birlashgan Millatlar Tashkiloti markaziy o‘rin egallashi kerak, degan prinsipial pozitsiyaga rioya qiladi.
Ta’kidlash joizki, o‘zaro muloqot va ishonch borasidagi chora-tadbirlarni mustahkamlash maqsadida o‘tgan yili umumiy xavfsizlik va farovonlik yo‘lidagi birdamlik bo‘yicha Samarqand tashabbusini ilgari surgan edik.
Global miqyosda kun tartibida turgan eng dolzarb muammolarni muhokama qilish, ularning bepoyon mintaqamizga ta’sirini baholash va o‘zaro hamkorlikda takliflar ishlab chiqish maqsadida biz BMT, boshqa nufuzli xalqaro sheriklar bilan birgalikda mazkur Tashabbusning doimiy platformasini yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqdamiz.
Qadrli hamkasblar!
SHHT doirasidagi ko‘p tomonlama va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlash yo‘lidan borar ekanmiz, bugun biz tashkilotimizning muvaffaqiyati uning asosiy tamoyillariga qat’iy rioya etish asosida ta’minlanishini yaxshi tushunamiz. Bular – tashkilotning blokdan tashqari maqomi, ochiqlikka qat’iy sodiqlik, teng huquqlilik va qarorlarni konsensus asosida qabul qilish tamoyillaridir.
Eng muhimi, bizning hamkorligimiz turli manfaatlar, yondashuvlar, qarashlar va tashkilotga a’zo davlatlar o‘rtasidagi madaniy tafovutlarni o‘zaro hurmat qilish va konstruktiv idrok etishga asoslanadi.
SHHTni rivojlantirishning hozirgi bosqichida biz uning mintaqaviy kun tartibidagi eng dolzarb masalalarni hal qilishda samarali xalqaro tuzilma sifatidagi yetakchilik rolini saqlab qolish va kuchaytirish juda muhim, deb hisoblaymiz.
Shu munosabat bilan tashkilot doirasida qabul qilingan kelishuv va qarorlarni inventarizatsiya qilish, hamkorlik institut va mexanizmlari faoliyatini auditdan o‘tkazish, tashkilotimizni modernizatsiya qilish bo‘yicha kelishuvlarning amalga oshirilishini jadallashtirishni maqsadga muvofiq, deb bilamiz.
Milliy tahlil markazlarini birlashtirgan Ekspertlar forumi doirasida SHHT istiqbollari bo‘yicha qo‘shma tadqiqot loyihasini amalga oshirishni ham taklif etamiz.
Bunday ishlar natijalarini navbatdagi sammitimiz davomida ko‘rib chiqishimiz mumkin.
Bugungi uchrashuvimiz kun tartibidan kelib chiqib, SHHT doirasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha aniq takliflarimizni qayd etib o‘tmoqchiman.
Birinchi. Biz “Shanxay ruhi”ga muvofiq, tashkilot doirasida o‘zaro hamjihatlik va anglashuvni mustahkamlashni hal qiluvchi vazifa deb bilamiz.
Biz SHHTning yaxshi qo‘shnichilik, ishonch va transchegaraviy sheriklik kodeksini ishlab chiqish tashabbusini ilgari surmoqdamiz. Ushbu hujjatning qabul qilinishi yangi sharoitlarda ustuvor vazifalarni belgilab olish, ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha umumiy yondashuvlar va kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish imkonini beradi.
Ikkinchi. SHHT mintaqasi – bu ulkan iqtisodiy imkoniyatlar maydoni, tashkilotimizga a’zo barcha mamlakatlar uzoq muddat davomida barqaror rivojlanishi uchun platforma va resurs bazasidir.
Xarid qobiliyati pariteti bo‘yicha jahon yalpi mahsulotining uchdan bir qismi, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarning qariyb 27 foizi va jahondagi savdo hajmining 20 foizi SHHT ulushiga to‘g‘ri keladi.
Tashkilotimizga a’zo davlatlar sanoat va innovatsion taraqqiyot ko‘rsatkichlari bo‘yicha yetakchilik qiladi, ulkan intellektual salohiyatga, energetika va agrar sohada boy resurslarga ega.
Shu munosabat bilan bugungi kunda ichki, ya’ni, mintaqaviy savdo va sanoat-texnologik kooperatsiyani rivojlantirish uchun umumiy makonni shakllantirish bo‘yicha tashabbusni ilgari surish har qachongidan ham dolzarbdir.
Hukumatlarimiz va mutasaddi idoralarimizga SHHTning innovatsion taraqqiyot, raqamlashtirish va robotlashtirish, sun’iy intellekt, biotexnologiya, farmatsevtika va sanoatning boshqa istiqbolli tarmoqlarini qamrab oluvchi Yangi iqtisodiy muloqot dasturini qabul qilish masalasini ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriq berishni taklif qilaman.
Bunday loyihalarni ilgari surish maqsadida O‘zbekistonda SHHTga a’zo davlatlar mintaqalarining innovatsion sherikligi haftaligini, yuqori texnologiyalarning qo‘shma ko‘rgazmasi bilan birgalikda o‘tkazish niyatidamiz.
Uchinchi. SHHT makonida transport-kommunikatsiyaviy bog‘liqlikni kuchaytirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni qabul qilish muhimdir.
Hozirgi vaqtda biz Shimol–Janub va Sharq–G‘arb magistral yo‘llarini rivojlantirish bo‘yicha bir qator strategik loyihalarni faol ilgari surmoqdamiz. Shu borada Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston temir yo‘lini qurish loyihasi bo‘yicha amaliy ishlar boshlanganini aytib o‘tmoqchimiz. Biz ushbu yo‘nalish bo‘ylab, shuningdek, Afg‘oniston orqali Janubiy Osiyo va Yaqin Sharq bozorlariga olib chiqadigan Eron va Pokiston portlari tomon multimodal tashuvlarni rivojlantirmoqdamiz.
Tahlilchilarning ma’lumotiga ko‘ra, ushbu loyihalarni amalga oshirish yuk tashish hajmini bir necha barobar oshirish, shuningdek, transport xarajatlarini uchdan bir qismga kamaytirish imkonini beradi.
SHHT davlatlarining transport sohasidagi o‘zaro bog‘liqligiga doir yagona xaritani ishlab chiqishni maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz. Bu mavjud “to‘siqlar” va “bo‘shliqlar”ni aniqlash, umumiy, o‘zaro integratsiyalashgan transport-tranzit tizimini shakllantirish uchun ustuvor chora-tadbirlar va loyihalarni belgilab olish imkonini beradi.
Ushbu masalalarni mamlakatlarimiz transport vazirlarining navbatdagi kengaytirilgan yig‘ilishida yirik transport-logistika kompaniyalari, operatorlar va ekspeditorlar, tahlilchi va ushbu soha mutaxassislarini keng jalb etgan holda batafsil ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Biz Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligida O‘zbekistonda Mintaqalararo o‘zaro bog‘liqlik markazini tashkil etish bo‘yicha tashabbusimizni ham hamkorlarimiz qo‘llab-quvvatlashiga umid qilamiz.
To‘rtinchi. “Yashil” kun tartibiga oid masalalarga alohida to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Bugungi kunda barcha mamlakatlarimiz bu borada ko‘p ishlarni olib bormoqda. Biroq SHHT maydonida iqlim o‘zgarishiga moslashish, dekarbonizatsiya va “toza” texnologiyalarni joriy etish, “aqlli” qishloq xo‘jaligi va suvdan tejamkorlik bilan foydalanishni rivojlantirish masalalari bo‘yicha yanada yaqin muvofiqlashtirish va amaliy hamkorlik zarur.
Biz tashkilotimiz makonida keyingi yil – Ekologiya yili deb e’lon qilinishini qo‘llab-quvvatlaymiz.
“Yashil belbog‘” dasturi doirasida Mintaqaviy ekologik loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va “yashil” texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasini tayyorlashni taklif qilamiz. Ushbu ishni O‘zbekistonda tashkil etilayotgan Markaziy Osiyo atrof-muhitni o‘rganish va iqlim o‘zgarishi universiteti negizida tashkil etish mumkin.
Beshinchi. Oziq-ovqat xavfsizligi bilan bog‘liq xatarlar ortib borayotgani munosabati bilan Oziq ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti bilan birgalikda joriy yilning sentyabr oyida O‘zbekistonda mazkur masala bo‘yicha xalqaro konferensiya o‘tkazishni rejalashtirmoqdamiz.
Ushbu tadbirning alohida sessiyasi mazkur masalani global darajada hal etishga amaliy hissa qo‘shish uchun umumiy tamoyil va yondashuvlarni ishlab chiqish maqsadida SHHT davlatlari hamkorligiga bag‘ishlanadi.
Ushbu konferensiyada sizning mamlakatlaringiz delegatsiyalarini faol ishtirok etishga taklif qilamiz.
Oltinchi. Turizm sohasidagi hamkorlik asosiy ustuvor yo‘nalishlardan biri hisoblanadi.
Hozirgi vaqtda sifatli va maqbul narxlardagi umummintaqaviy sayyohlik mahsulotlari yetishmasligi yaqqol sezilmoqda.
SHHT mintaqasida Turizmni rivojlantirish yilida turizm ma’muriyatlari, yetakchi operator va aviakompaniyalar o‘rtasidagi aloqalarning faollashuvini qo‘llab-quvvatlaymiz.
Samarqand shahridagi "Ipak yo‘li" xalqaro universitetida shu yilning oktyabr oyida bo‘lib o‘tadigan Jahon sayyohlik tashkiloti Bosh assambleyasining yubiley sessiyasi doirasida SHHT turizm industriyasini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazishni taklif etamiz.
Yettinchi. SHHT mamlakatlari boy madaniy-gumanitar salohiyatga ega.
Ushbu yo‘nalishda muvofiqlashtirilgan siyosatni amalga oshirish mamlakatlarimiz va xalqlarimizni yanada yaqinlashtiradi, deb hisoblaymiz.
Shu munosabat bilan biz faol madaniy almashinuvlar bo‘yicha yillik taqvimlarni shakllantirish amaliyotini joriy etishni taklif qilamiz. Xalqlarimizning betakror tarixiy merosi bo‘yicha qo‘shma ko‘rgazmalar, bevosita hamda elektron platformalar asosidagi konsertlar, teatrlar gastrollari, forumlar, kinofestivallar va taqdimotlar ushbu taqvimdan o‘rin oladi.
Ilmiy va ta’lim dasturlarini kengaytirish, tashkilotga a’zo mamlakatlar tillarida xalqlarimizning adabiy merosini tarjima qilish va nashr etish bo‘yicha tizimli ishlarni olib borish muhimdir.
Shuningdek, “SHHT – ilg‘or g‘oyalar va kelajak tashabbuslari makoni” mavzusida yoshlar o‘rtasida muloqotni kengaytirish bo‘yicha tadbirlar dasturini tayyorlash tashabbusini ilgari surmoqdamiz.
Sakkizinchi. Mamlakatlarimizning barqaror rivojlanishi mintaqada yagona va bo‘linmas xavfsizlikni ta’minlash bilan chambarchas bog‘liq.
Hamkasblarim tomonidan SHHTning Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi faoliyatini faollashtirish bo‘yicha tashabbuslar qo‘llab-quvvatlanayotganini mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman.
Biz Mintaqaviy aksilterror tuzilma kengashining sayyor yig‘ilishlarini o‘tkazish amaliyotini davom ettirishni qo‘llab-quvvatlaymiz. Bu ushbu tuzilmaning zamonaviy tahdidlarga tezkor javob berish bo‘yicha imkoniyatlarini oshirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, ko‘p tomonlama muhim hujjatlar – Axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyatlarga qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma hamda SHHT makonida ekstremistik mafkuraga qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shma dasturni tayyorlash va qabul qilishni tezlashtirish zarur, deb hisoblaymiz.
Ushbu hujjatlarning hayotga tatbiq etilishi radikallashuv borasidagi xatarlarga munosib javob bo‘lishi, buzg‘unchi kuchlarning o‘z mafkurasini, birinchi navbatda, yoshlar o‘rtasida tarqatishga bo‘lgan urinishlarini zararsizlantirishi lozim.
Kun tartibimizda turgan yana bir muhim masala – bu Afg‘onistonda saqlanib qolayotgan murakkab vaziyatdir.
Afsuski, bu mamlakatning muammosi va afg‘on xalqining fojiasi xalqaro kun tartibida ikkinchi o‘ringa surilib qoldi. Keyingi paytlarda xalqaro miqyosda amalga oshirilgan barcha harakatlar kutilgan natijani bermadi. Afg‘oniston aholisining tobora og‘irlashib borayotgan ijtimoiy ahvoli ham shundan dalolat beradi. Buning ustiga ushbu mamlakatga ko‘rsatilayotgan gumanitar yordam hajmi sezilarli darajada kamaydi.
Faqat Birlashgan Millatlar tashkiloti doirasida Afg‘oniston hukumati bilan konstruktiv muloqot o‘rnatish orqaligina bu muammoga yechimni topish mumkin, deb hisoblaymiz.
Bu ko‘p jihatdan Afg‘onistonning bevosita qo‘shnilari va uzoq muddatli siyosiy yechim topilishidan eng ko‘p manfaatdor bo‘lgan Shanxay hamkorlik tashkiloti davlatlarining siyosiy irodasiga bog‘liq.
Shu munosabat bilan “SHHT – Afg‘oniston” muloqot guruhi shaklidagi birgalikdagi ishlarni va maslahatlashuvlarni qayta tiklash maqsadga muvofiq, deb bilamiz.
So‘zimning yakunida Shanxay hamkorlik tashkilotiga raislikni qabul qilib olgani munosabati bilan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Kemelevich Toqayevga bildirilgan tabrik va tilaklarga qo‘shilaman.
Siz e’lon qilgan keng ko‘lamli dasturni amalga oshirishda yaqin hamkorlik qilishga tayyormiz.
Shuningdek, O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan prezidentlik saylovi munosabati bilan aytgan iliq so‘zlaringiz va muvaffaqiyatlar tilaganingiz uchun sizlardan chin dildan minnatdorman.
Ishonchim komilki, uchrashuvimiz natijalari, bugun ilgari surilgan tashabbuslar, qabul qilinadigan muhim qarorlar SHHT makonida serqirra sheriklikni yanada kengaytirishga, xalqlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro hamjihatlik va do‘stlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Distinguished Chairman!
I am sincerely glad to welcome all participants of the this Summit of the Shanghai Cooperation Organization.
I echo the words of gratitude expressed today to the Honorable Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi for organizing our meeting. We note India's successful first SCO presidency.
I would like to underscore with satisfaction the dynamic development of our multifaceted cooperation in accordance with agreements of the Samarkand Summit. We have embarked on the practical implementation of the adopted decisions on further expanding and reforming of our Organization.
I take this opportunity to join congratulations to President of Iran H.E. Mr. Ibrahim Raisi on the completion of all procedural issues and accession of the Islamic Republic of Iran to the Shanghai Cooperation Organization.
Uzbekistan also fully supports the decision on the commitments of the Republic of Belarus to obtain the status of the SCO member-state.
Dear participants of the meeting!
We are all experiencing dramatic changes in the system of international relations.
Unfortunately, we are witnessing increasing geopolitical tensions and escalation of conflicts, the emergence of new risks and threats to global security and sustainable development, increasing challenges to environment, food and energy security. There is an obvious urgent need to establish a constructive and trusted dialogue.
Uzbekistan takes a principled position on the central role of the United Nations in the settlement of disputes and conflicts, in the search and adoption of compromise solutions in order to ensure peace and stability.
It is worth noting that in order to strengthen dialogue and trust we launched last year the Samarkand Solidarity Initiative for Common Security and Prosperity.
Together with the United Nations and other high-profile international partners, we plan to launch a permanent platform of this Initiative to discuss the most acute problems of the global agenda, assess its impact on our vast region and elaborate joint proposals.
In developing and strengthening multilateral and multifaceted cooperation within the SCO, today we understand that the success of the Organization is ensured by strict adherence to its core principles. This includes the non-aligned status, firm commitment to openness, equality, and consensus-based decision-making.
Most importantly, our cooperation is based on a mutual respect and a constructive perception of the different interests, positions, views and cultural differences of the member-states.
At this stage of the development of the SCO we consider it crucial to maintain and strengthen the leading role of the Organization as an effective international structure in addressing the most pressing issues on the regional agenda.
In this regard, we consider it expedient to carry out the inventory of adopted agreements and decisions, audit of the activities of institutions and cooperation mechanisms, acceleration of the implementation of agreements on the modernization of our Organization.
We also propose to implement a joint research project on the SCO development prospects as part of the Expert Forum, which would bring together national think tanks.
We could consider the outcomes of such work during our next summit.
Distinguished participants of the meeting!
Taking into account the agenda of our meeting, I would like to present our specific proposals on the further development of cooperation within the SCO.
First. We consider the consolidation of unity and mutual understanding within the Organization in line with the "Shanghai Spirit" to be a key task.
We put forward an initiative to develop the SCO Code of Good Neighborliness, Trust and Cross-Border Partnership. The adoption of the Code will enable us to identify priority tasks, elaborate common approaches and comprehensive measures for further strengthening multilateral cooperation in the new circumstances.
Second. The SCO region is a space of vast economic opportunities, a platform and a resource base for the long-term sustainable development of all the countries of our Organization.
The SCO accounts for approximately one-third of the global GDP by purchasing power parity, about 27 percent of foreign direct investments, and up to 20 percent of global trade.
The SCO member-states are leaders in industrial and innovative development and possess enormous intellectual potential, abundant energy, and agricultural resources.
In this context, the initiative to establish a common space for increasing inter-regional trade and industrial-technological cooperation has never been more relevant.
I propose to instruct our governments and agencies to work out the issue of adopting the SCO New Economic Dialogue Program, covering such areas as innovative development, digitalization and robotics, artificial intelligence, biotechnology, pharmaceuticals, and other industries of the future.
In order to promote these projects, we intend to hold an Innovation Partnership Week of the SCO Member-States Regions in Uzbekistan, with the organization of a joint exhibition of high technologies.
Third. It is important to take comprehensive measures to strengthen transport and communication connectivity in the SCO space.
To date, we are actively promoting a number of strategic projects to develop North-South and East-West corridors. In this context, we note the start of practical work on the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway project. We are developing multimodal transport along this route, as well as through Afghanistan to the ports of Iran and Pakistan, with access to the markets of South Asia and the Middle East.
According to experts, the implementation of these projects will make it possible to increase the volume of freight traffic and reduce transport costs by third.
We consider it expedient to develop a unified map of transport connectivity of the SCO states. This will help to determine the “bottlenecks” and “gaps” and outline priority actions and projects to create a common, integrated transport and transit system.
We propose to consider these issues in detail at the next extended meeting of our countries' transport ministers, with broad participation in the discussion large transport and logistics companies, operators and expeditors, analysts and industry specialists.
We are also counting on our partners' support for our initiative to create an Interregional connectivity center in Uzbekistan under the auspices of the United Nations.
Fourth. I would like to highlight the issues of the Green Agenda. Today, all our countries are doing a lot in this direction.
However, we need closer coordination and practical cooperation within the SCO on adaptation to climate change, decarbonization and implementation of clean technologies, development of smart agriculture and water conservation.
We support the declaration of the next year as the Year of ecology in our Organization.
We propose to develop a Joint action plan to support regional environmental projects and the introduction of "green" technologies as part of the Green Belt Program. This work could be organized on the basis of the Central Asian University of Environment and Climate Change, which is being established in Uzbekistan.
Fifth. Given the growing risks of the food security we are planning to hold jointly with FAO UN an International conference on this issue in Uzbekistan this September.
A special session of this event will be devoted to the cooperation of the SCO states in order to develop common principles and approaches for practical contribution to resolving this issue at the global level.
We invite the delegations of your countries to take an active part in the work of this Conference.
Sixth. The cooperation in the sphere of tourism is one of the key priorities.
The shortage of high quality, affordable and regional tourism products is particularly acute.
We welcome the intensification of contacts among tourism administrations, leading operators and air companies in the Year of Tourism Development in the SCO region.
We propose to hold on the basis of the International University of Tourism and Cultural Heritage "Silk Road" in Samarkand a joint scientific-practical conference on the development of tourism industry of the SCO as part of the anniversary session of the General Assembly of the World Tourism Organization in October this year.
Seventh. The SCO countries have the rich cultural and humanitarian potential.
We believe that a coordinated policy in this area will bring our countries and peoples even closer.
In this connection, we propose to put into practice the formation of an annual Calendar of Intensive Cultural Exchange. This will include joint exhibitions of the rich historical heritage of our peoples, concerts, theater tours, forums, film festivals and presentations, including on the basis of digital platforms.
It is essential to expand scientific and educational programs, to carry out systematic work on the translation and publication of literary treasures of our peoples in the languages of the Organization's countries.
Moreover, we take the initiative to prepare a program to expand youth exchanges called "The SCO is a space of creative ideas and initiatives of the future".
Eighth. The sustainable development of our countries is closely linked to ensuring comprehensive and indivisible security in the region.
I am pleased to note my colleagues' support for initiatives to step up the activities of the SCO Regional Anti-Terrorist Structure.
We are in favor of continuing the practice of holding on-site meetings of the RATS Council, which will increase the capacity of this structure to respond swiftly to contemporary threats.
We also consider it necessary to speed up the preparation and adoption of major multilateral documents – the Convention on Cooperation against Cybercrime and the Joint Program to Combat Extremist Ideology.
The practical implementation of these documents should become an adequate response to the challenges of radicalization and neutralize the attempts of destructive forces to spread their ideology, especially among the youth.
There is another topical issue on our agenda, which is the ongoing difficult situation in Afghanistan.
Unfortunately, the problem of this country and the tragedy of the Afghan people have receded into the background of the international agenda. All the steps that have recently been taken at the international level have not led to the expected results. The deteriorating social conditions of the population of Afghanistan bear witness to this. At the same time, the amount of humanitarian aid has decreased significantly.
We believe that the only way out is through constructive dialogue with the Afghan authorities within the framework of the United Nations.
This depends in large part on the political will of the SCO states, which are Afghanistan's immediate neighbors and are most interested in a lasting political solution.
In this regard, we consider it appropriate to resume joint work and consultations in the format of the SCO-Afghanistan Contact Group.
In conclusion, I would like to add my congratulations and best wishes to the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev on assuming the presidency of the Shanghai Cooperation Organization.
We are ready to work closely together to implement the major program you have announced.
I am also sincerely grateful to you for your kind words and best wishes for success in the upcoming presidential elections in Uzbekistan.
I am convinced that the results of our meeting, the initiatives put forward today, the important decisions adopted will serve to further develop multifaceted partnership in the SCO region, deepen mutual understanding and consolidate friendship between our peoples.