Hindiston Respublikasi Bosh vaziri janob Narendra Modiga bugungi uchrashuvimizni tashkil etgani uchun bildirilgan barcha minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman. Hindistonning SHHTga birinchi raisligi muvaffaqiyatli bo‘lganini qayd etamiz.
Samarqand sammitida erishilgan kelishuvlarga muvofiq ko‘p qirrali hamkorligimiz jadal rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan ta’kidlab o‘tmoqchiman. Biz tashkilotimizni yanada kengaytirish va isloh qilish bo‘yicha qabul qilingan qarorlarni amalga oshirishni boshladik.
Fursatdan foydalanib, Eron Islom Respublikasining Shanxay hamkorlik tashkilotiga kirishi bilan bog‘liq barcha tartib-taomil jarayonlari yakuniga yetgani va ushbu davlatning tashkilotga a’zo bo‘lgani bilan Eron Prezidenti Ibrohim Raisiyga bildirilgan tabriklarga qo‘shilaman.
O‘zbekiston, shuningdek, SHHTga a’zo davlat maqomini olish maqsadida Belarus Respublikasining majburiyatlari to‘g‘risida qabul qilinayotgan qarorni ham to‘liq qo‘llab-quvvatlaydi.
Barchamiz xalqaro munosabatlar tizimida davom etayotgan tub o‘zgarishlarning guvohi bo‘lib turibmiz.
Afsuski, geosiyosiy keskinlik va mojarolarning kuchayishi kuzatilmoqda, global xavfsizlik va barqaror rivojlanishga nisbatan yangi tahdid va xavf-xatarlar paydo bo‘lmoqda, ekologiya, oziq-ovqat va energetika xavfsizligi sohalarida tahdidlar avj olmoqda. Shu munosabat bilan konstruktiv va ishonchli muloqotni yo‘lga qo‘yish o‘tkir zaruratga aylanib borayotgani o‘z-o‘zidan ayondir.
O‘zbekiston bahs va mojarolarni hal etish, tinchlik va barqarorlikni ta’minlash bo‘yicha maqbul yechimlarni izlash va qarorlarni qabul qilishda Birlashgan Millatlar Tashkiloti markaziy o‘rin egallashi kerak, degan prinsipial pozitsiyaga rioya qiladi.
Ta’kidlash joizki, o‘zaro muloqot va ishonch borasidagi chora-tadbirlarni mustahkamlash maqsadida o‘tgan yili umumiy xavfsizlik va farovonlik yo‘lidagi birdamlik bo‘yicha Samarqand tashabbusini ilgari surgan edik.
Global miqyosda kun tartibida turgan eng dolzarb muammolarni muhokama qilish, ularning bepoyon mintaqamizga ta’sirini baholash va o‘zaro hamkorlikda takliflar ishlab chiqish maqsadida biz BMT, boshqa nufuzli xalqaro sheriklar bilan birgalikda mazkur Tashabbusning doimiy platformasini yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqdamiz.
Qadrli hamkasblar!
SHHT doirasidagi ko‘p tomonlama va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlash yo‘lidan borar ekanmiz, bugun biz tashkilotimizning muvaffaqiyati uning asosiy tamoyillariga qat’iy rioya etish asosida ta’minlanishini yaxshi tushunamiz. Bular – tashkilotning blokdan tashqari maqomi, ochiqlikka qat’iy sodiqlik, teng huquqlilik va qarorlarni konsensus asosida qabul qilish tamoyillaridir.
Eng muhimi, bizning hamkorligimiz turli manfaatlar, yondashuvlar, qarashlar va tashkilotga a’zo davlatlar o‘rtasidagi madaniy tafovutlarni o‘zaro hurmat qilish va konstruktiv idrok etishga asoslanadi.
SHHTni rivojlantirishning hozirgi bosqichida biz uning mintaqaviy kun tartibidagi eng dolzarb masalalarni hal qilishda samarali xalqaro tuzilma sifatidagi yetakchilik rolini saqlab qolish va kuchaytirish juda muhim, deb hisoblaymiz.
Shu munosabat bilan tashkilot doirasida qabul qilingan kelishuv va qarorlarni inventarizatsiya qilish, hamkorlik institut va mexanizmlari faoliyatini auditdan o‘tkazish, tashkilotimizni modernizatsiya qilish bo‘yicha kelishuvlarning amalga oshirilishini jadallashtirishni maqsadga muvofiq, deb bilamiz.
Milliy tahlil markazlarini birlashtirgan Ekspertlar forumi doirasida SHHT istiqbollari bo‘yicha qo‘shma tadqiqot loyihasini amalga oshirishni ham taklif etamiz.
Bunday ishlar natijalarini navbatdagi sammitimiz davomida ko‘rib chiqishimiz mumkin.
Bugungi uchrashuvimiz kun tartibidan kelib chiqib, SHHT doirasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha aniq takliflarimizni qayd etib o‘tmoqchiman.
Birinchi. Biz “Shanxay ruhi”ga muvofiq, tashkilot doirasida o‘zaro hamjihatlik va anglashuvni mustahkamlashni hal qiluvchi vazifa deb bilamiz.
Biz SHHTning yaxshi qo‘shnichilik, ishonch va transchegaraviy sheriklik kodeksini ishlab chiqish tashabbusini ilgari surmoqdamiz. Ushbu hujjatning qabul qilinishi yangi sharoitlarda ustuvor vazifalarni belgilab olish, ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha umumiy yondashuvlar va kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish imkonini beradi.
Ikkinchi. SHHT mintaqasi – bu ulkan iqtisodiy imkoniyatlar maydoni, tashkilotimizga a’zo barcha mamlakatlar uzoq muddat davomida barqaror rivojlanishi uchun platforma va resurs bazasidir.
Xarid qobiliyati pariteti bo‘yicha jahon yalpi mahsulotining uchdan bir qismi, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarning qariyb 27 foizi va jahondagi savdo hajmining 20 foizi SHHT ulushiga to‘g‘ri keladi.
Tashkilotimizga a’zo davlatlar sanoat va innovatsion taraqqiyot ko‘rsatkichlari bo‘yicha yetakchilik qiladi, ulkan intellektual salohiyatga, energetika va agrar sohada boy resurslarga ega.
Shu munosabat bilan bugungi kunda ichki, ya’ni, mintaqaviy savdo va sanoat-texnologik kooperatsiyani rivojlantirish uchun umumiy makonni shakllantirish bo‘yicha tashabbusni ilgari surish har qachongidan ham dolzarbdir.
Hukumatlarimiz va mutasaddi idoralarimizga SHHTning innovatsion taraqqiyot, raqamlashtirish va robotlashtirish, sun’iy intellekt, biotexnologiya, farmatsevtika va sanoatning boshqa istiqbolli tarmoqlarini qamrab oluvchi Yangi iqtisodiy muloqot dasturini qabul qilish masalasini ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriq berishni taklif qilaman.
Bunday loyihalarni ilgari surish maqsadida O‘zbekistonda SHHTga a’zo davlatlar mintaqalarining innovatsion sherikligi haftaligini, yuqori texnologiyalarning qo‘shma ko‘rgazmasi bilan birgalikda o‘tkazish niyatidamiz.
Uchinchi. SHHT makonida transport-kommunikatsiyaviy bog‘liqlikni kuchaytirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni qabul qilish muhimdir.
Hozirgi vaqtda biz Shimol–Janub va Sharq–G‘arb magistral yo‘llarini rivojlantirish bo‘yicha bir qator strategik loyihalarni faol ilgari surmoqdamiz. Shu borada Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston temir yo‘lini qurish loyihasi bo‘yicha amaliy ishlar boshlanganini aytib o‘tmoqchimiz. Biz ushbu yo‘nalish bo‘ylab, shuningdek, Afg‘oniston orqali Janubiy Osiyo va Yaqin Sharq bozorlariga olib chiqadigan Eron va Pokiston portlari tomon multimodal tashuvlarni rivojlantirmoqdamiz.
Tahlilchilarning ma’lumotiga ko‘ra, ushbu loyihalarni amalga oshirish yuk tashish hajmini bir necha barobar oshirish, shuningdek, transport xarajatlarini uchdan bir qismga kamaytirish imkonini beradi.
SHHT davlatlarining transport sohasidagi o‘zaro bog‘liqligiga doir yagona xaritani ishlab chiqishni maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz. Bu mavjud “to‘siqlar” va “bo‘shliqlar”ni aniqlash, umumiy, o‘zaro integratsiyalashgan transport-tranzit tizimini shakllantirish uchun ustuvor chora-tadbirlar va loyihalarni belgilab olish imkonini beradi.
Ushbu masalalarni mamlakatlarimiz transport vazirlarining navbatdagi kengaytirilgan yig‘ilishida yirik transport-logistika kompaniyalari, operatorlar va ekspeditorlar, tahlilchi va ushbu soha mutaxassislarini keng jalb etgan holda batafsil ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Biz Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligida O‘zbekistonda Mintaqalararo o‘zaro bog‘liqlik markazini tashkil etish bo‘yicha tashabbusimizni ham hamkorlarimiz qo‘llab-quvvatlashiga umid qilamiz.
To‘rtinchi. “Yashil” kun tartibiga oid masalalarga alohida to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Bugungi kunda barcha mamlakatlarimiz bu borada ko‘p ishlarni olib bormoqda. Biroq SHHT maydonida iqlim o‘zgarishiga moslashish, dekarbonizatsiya va “toza” texnologiyalarni joriy etish, “aqlli” qishloq xo‘jaligi va suvdan tejamkorlik bilan foydalanishni rivojlantirish masalalari bo‘yicha yanada yaqin muvofiqlashtirish va amaliy hamkorlik zarur.
Biz tashkilotimiz makonida keyingi yil – Ekologiya yili deb e’lon qilinishini qo‘llab-quvvatlaymiz.
“Yashil belbog‘” dasturi doirasida Mintaqaviy ekologik loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va “yashil” texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasini tayyorlashni taklif qilamiz. Ushbu ishni O‘zbekistonda tashkil etilayotgan Markaziy Osiyo atrof-muhitni o‘rganish va iqlim o‘zgarishi universiteti negizida tashkil etish mumkin.
Beshinchi. Oziq-ovqat xavfsizligi bilan bog‘liq xatarlar ortib borayotgani munosabati bilan Oziq ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti bilan birgalikda joriy yilning sentyabr oyida O‘zbekistonda mazkur masala bo‘yicha xalqaro konferensiya o‘tkazishni rejalashtirmoqdamiz.
Ushbu tadbirning alohida sessiyasi mazkur masalani global darajada hal etishga amaliy hissa qo‘shish uchun umumiy tamoyil va yondashuvlarni ishlab chiqish maqsadida SHHT davlatlari hamkorligiga bag‘ishlanadi.
Ushbu konferensiyada sizning mamlakatlaringiz delegatsiyalarini faol ishtirok etishga taklif qilamiz.
Oltinchi. Turizm sohasidagi hamkorlik asosiy ustuvor yo‘nalishlardan biri hisoblanadi.
Hozirgi vaqtda sifatli va maqbul narxlardagi umummintaqaviy sayyohlik mahsulotlari yetishmasligi yaqqol sezilmoqda.
SHHT mintaqasida Turizmni rivojlantirish yilida turizm ma’muriyatlari, yetakchi operator va aviakompaniyalar o‘rtasidagi aloqalarning faollashuvini qo‘llab-quvvatlaymiz.
Samarqand shahridagi "Ipak yo‘li" xalqaro universitetida shu yilning oktyabr oyida bo‘lib o‘tadigan Jahon sayyohlik tashkiloti Bosh assambleyasining yubiley sessiyasi doirasida SHHT turizm industriyasini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazishni taklif etamiz.
Yettinchi. SHHT mamlakatlari boy madaniy-gumanitar salohiyatga ega.
Ushbu yo‘nalishda muvofiqlashtirilgan siyosatni amalga oshirish mamlakatlarimiz va xalqlarimizni yanada yaqinlashtiradi, deb hisoblaymiz.
Shu munosabat bilan biz faol madaniy almashinuvlar bo‘yicha yillik taqvimlarni shakllantirish amaliyotini joriy etishni taklif qilamiz. Xalqlarimizning betakror tarixiy merosi bo‘yicha qo‘shma ko‘rgazmalar, bevosita hamda elektron platformalar asosidagi konsertlar, teatrlar gastrollari, forumlar, kinofestivallar va taqdimotlar ushbu taqvimdan o‘rin oladi.
Ilmiy va ta’lim dasturlarini kengaytirish, tashkilotga a’zo mamlakatlar tillarida xalqlarimizning adabiy merosini tarjima qilish va nashr etish bo‘yicha tizimli ishlarni olib borish muhimdir.
Shuningdek, “SHHT – ilg‘or g‘oyalar va kelajak tashabbuslari makoni” mavzusida yoshlar o‘rtasida muloqotni kengaytirish bo‘yicha tadbirlar dasturini tayyorlash tashabbusini ilgari surmoqdamiz.
Sakkizinchi. Mamlakatlarimizning barqaror rivojlanishi mintaqada yagona va bo‘linmas xavfsizlikni ta’minlash bilan chambarchas bog‘liq.
Hamkasblarim tomonidan SHHTning Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi faoliyatini faollashtirish bo‘yicha tashabbuslar qo‘llab-quvvatlanayotganini mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman.
Biz Mintaqaviy aksilterror tuzilma kengashining sayyor yig‘ilishlarini o‘tkazish amaliyotini davom ettirishni qo‘llab-quvvatlaymiz. Bu ushbu tuzilmaning zamonaviy tahdidlarga tezkor javob berish bo‘yicha imkoniyatlarini oshirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, ko‘p tomonlama muhim hujjatlar – Axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyatlarga qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma hamda SHHT makonida ekstremistik mafkuraga qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shma dasturni tayyorlash va qabul qilishni tezlashtirish zarur, deb hisoblaymiz.
Ushbu hujjatlarning hayotga tatbiq etilishi radikallashuv borasidagi xatarlarga munosib javob bo‘lishi, buzg‘unchi kuchlarning o‘z mafkurasini, birinchi navbatda, yoshlar o‘rtasida tarqatishga bo‘lgan urinishlarini zararsizlantirishi lozim.
Kun tartibimizda turgan yana bir muhim masala – bu Afg‘onistonda saqlanib qolayotgan murakkab vaziyatdir.
Afsuski, bu mamlakatning muammosi va afg‘on xalqining fojiasi xalqaro kun tartibida ikkinchi o‘ringa surilib qoldi. Keyingi paytlarda xalqaro miqyosda amalga oshirilgan barcha harakatlar kutilgan natijani bermadi. Afg‘oniston aholisining tobora og‘irlashib borayotgan ijtimoiy ahvoli ham shundan dalolat beradi. Buning ustiga ushbu mamlakatga ko‘rsatilayotgan gumanitar yordam hajmi sezilarli darajada kamaydi.
Faqat Birlashgan Millatlar tashkiloti doirasida Afg‘oniston hukumati bilan konstruktiv muloqot o‘rnatish orqaligina bu muammoga yechimni topish mumkin, deb hisoblaymiz.
Bu ko‘p jihatdan Afg‘onistonning bevosita qo‘shnilari va uzoq muddatli siyosiy yechim topilishidan eng ko‘p manfaatdor bo‘lgan Shanxay hamkorlik tashkiloti davlatlarining siyosiy irodasiga bog‘liq.
Shu munosabat bilan “SHHT – Afg‘oniston” muloqot guruhi shaklidagi birgalikdagi ishlarni va maslahatlashuvlarni qayta tiklash maqsadga muvofiq, deb bilamiz.
So‘zimning yakunida Shanxay hamkorlik tashkilotiga raislikni qabul qilib olgani munosabati bilan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Kemelevich Toqayevga bildirilgan tabrik va tilaklarga qo‘shilaman.
Siz e’lon qilgan keng ko‘lamli dasturni amalga oshirishda yaqin hamkorlik qilishga tayyormiz.
Shuningdek, O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan prezidentlik saylovi munosabati bilan aytgan iliq so‘zlaringiz va muvaffaqiyatlar tilaganingiz uchun sizlardan chin dildan minnatdorman.
Ishonchim komilki, uchrashuvimiz natijalari, bugun ilgari surilgan tashabbuslar, qabul qilinadigan muhim qarorlar SHHT makonida serqirra sheriklikni yanada kengaytirishga, xalqlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro hamjihatlik va do‘stlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на заседании Совета Глав государств-членов Шанхайской Организации Сотрудничества
Искренне рад приветствовать всех участников очередного саммита Шанхайской организации сотрудничества.
Присоединяюсь к высказанным сегодня словам признательности в адрес Премьер-министра Республики Индия господина Нарендры Моди за организацию нашей встречи. Отмечаем успешное первое председательство Индии в ШОС.
С удовлетворением хотел бы подчеркнуть динамичное развитие нашего многопланового сотрудничества в соответствии с договорённостями Самаркандского саммита. Мы приступили к практической реализации принятых решений по дальнейшему расширению и реформированию нашей организации.
Пользуясь случаем, хочу присоединиться к поздравлениям в адрес Президента Ирана Ибрахима Раиси в связи с завершением всех процедурных вопросов и вступлением Исламской Республики Иран в Шанхайскую организацию сотрудничества.
Узбекистан также полностью поддерживает принимаемое решение об обязательствах Республики Беларусь в целях получения статуса государства-члена ШОС.
Все мы являемся свидетелями происходящих кардинальных изменений в системе международных отношений.
К сожалению, наблюдаются усиление геополитической напряжённости и эскалация конфликтов, возникают всё новые риски и угрозы глобальной безопасности и устойчивому развитию, нарастают вызовы в области экологии, продовольственной и энергетической безопасности. В этой связи очевидна острая необходимость в налаживании конструктивного и доверительного диалога.
Узбекистан занимает принципиальную позицию относительно центральной роли Организации Объединённых Наций в урегулировании споров и конфликтов, в поиске и принятии компромиссных решений в целях обеспечения мира и стабильности.
Следует отметить, что для укрепления диалога и доверия в прошлом году мы выдвинули Самаркандскую инициативу солидарности во имя общей безопасности и процветания.
Совместно с ООН, другими авторитетными международными партнёрами планируем запустить постоянную площадку этой инициативы для обсуждения самых острых проблем глобальной повестки, оценки их влияния на наш обширный регион и выработки совместных предложений.
Развивая и укрепляя многостороннее и многоплановое сотрудничество в рамках ШОС, сегодня мы понимаем, что успех организации обеспечивается неукоснительным соблюдением её базовых принципов. Это – внеблоковый статус, твёрдая приверженность открытости, равноправие и принятие решений на основе консенсуса.
И самое главное, наше сотрудничество основано на взаимном уважении и конструктивном восприятии разных интересов, позиций, взглядов, культурных различий государств-членов.
На данном этапе развития ШОС считаем критически важным сохранить и усилить ведущую роль организации как эффективной международной структуры в решении наиболее актуальных вопросов региональной повестки.
В этой связи полагаем целесообразным провести инвентаризацию принятых соглашений и решений, аудит деятельности институтов и механизмов сотрудничества, ускорить выполнение договорённостей по модернизации нашей организации.
Предлагаем также реализовать совместный исследовательский проект по перспективам развития ШОС в рамках Экспертного форума, объединяющего национальные аналитические центры.
Результаты такой работы мы могли бы рассмотреть в ходе нашего очередного саммита.
С учётом повестки дня сегодняшней встречи хотел бы представить наши конкретные предложения по дальнейшему развитию сотрудничества в рамках ШОС.
Первое. Ключевой задачей считаем укрепление сплочённости и взаимопонимания в рамках организации в соответствии с «Шанхайским духом».
Выступаем с инициативой о разработке Кодекса добрососедства, доверия и трансграничного партнёрства ШОС. Его принятие позволит определить приоритетные задачи, выработать общие подходы и комплексные меры по дальнейшему укреплению многостороннего сотрудничества в новых условиях.
Второе. Регион ШОС – это пространство колоссальных экономических возможностей, платформа и ресурсная база для долгосрочного устойчивого развития всех стран нашего объединения.
На ШОС приходится порядка одной трети мирового валового продукта по паритету покупательной способности, около 27 процентов прямых иностранных инвестиций и до 20 процентов глобальной торговли.
Государства организации лидируют по показателям индустриального и инновационного развития, располагают огромным интеллектуальным потенциалом, богатейшими энергетическими и агроресурсами.
В этой связи сегодня как никогда актуальна инициатива о формировании общего пространства для наращивания внутри-региональной торговли и промышленно-технологической кооперации.
Предлагаю поручить нашим правительствам и ведомствам проработать вопрос принятия Программы нового экономического диалога ШОС, с охватом таких направлений, как инновационное развитие, цифровизация и роботизация, искусственный интеллект, биотехнологии, фармацевтика и другие отрасли индустрии будущего.
Для продвижения таких проектов намерены провести в Узбекистане Неделю инновационного партнёрства регионов государств-членов ШОС, с организацией совместной выставки высоких технологий.
Третье. Важно принять комплексные меры по усилению транспортно-коммуникационной взаимосвязанности на пространстве ШОС.
В настоящее время мы активно продвигаем ряд стратегических проектов по развитию магистралей Север-Юг и Восток-Запад. В данном контексте отмечаем начало практических работ по проекту строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан. Мы развиваем мультимодальные перевозки по этому маршруту, а также через Афганистан в направлении портов Ирана и Пакистана, с выходом на рынки Южной Азии и Ближнего Востока.
По данным экспертов, реализация этих проектов позволит в разы увеличить объёмы грузоперевозок, а также на треть сократить транспортные издержки.
Считаем целесообразным разработать Единую карту транспортной взаимосвязанности государств ШОС. Это позволит определить «узкие места» и «пробелы», наметить первоочередные меры и проекты для формирования общей, интегрированной транспортно-транзитной системы.
Предлагаем предметно рассмотреть эти вопросы на очередной расширенной встрече министров транспорта наших стран с широким привлечением к обсуждению крупных транспортно-логистических компаний, операторов и экспедиторов, аналитиков и специалистов данной отрасли.
Рассчитываем также на поддержку партнёрами нашей инициативы о создании в Узбекистане Межрегионального центра взаимосвязанности под эгидой Организации Объединённых Наций.
Четвертое. Отдельно хотел бы остановиться на вопросах «зелёной» повестки.
Сегодня все наши страны многое делают в этом направлении. Однако нужна более тесная координация и практическое взаимодействие на площадке ШОС по вопросам адаптации к изменению климата, декарбонизации и внедрения «чистых» технологий, развития «умного» сельского хозяйства
и водосбережения.
Поддерживаем объявление следующего года – Годом экологии на пространстве нашей организации.
Предлагаем в рамках Программы «Зелёного пояса» подготовить План совместных действий по поддержке региональных экологических проектов и внедрению «зелёных» технологий. Эту работу можно организовать на базе создаваемого в Узбекистане Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата.
Пятое. В связи с возрастающими рисками продовольственной безопасности планируем совместно с ФАО провести в Узбекистане в сентябре этого года международную конференцию по данной проблематике.
Отдельная сессия этого мероприятия будет посвящена сотрудничеству государств ШОС в целях выработки общих принципов и подходов для практического вклада в решение данного вопроса на глобальном уровне.
Приглашаем делегации ваших стран принять активное участие в работе этой конференции.
Шестое. Одним из главных приоритетов является сотрудничество в сфере туризма.
Сейчас особенно ощущается нехватка качественных и доступных общерегиональных турпродуктов.
Приветствуем активизацию контактов между туристическими администрациями, ведущими операторами и авиакомпаниями в Год развития туризма в регионе ШОС.
Предлагаем на базе Международного университета «Шёлковый путь» в Самарканде провести совместную научно-практическую конференцию по развитию туриндустрии ШОС в рамках юбилейной сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации в октябре этого года.
Седьмое. Страны ШОС обладают богатейшим культурно-гуманитарным потенциалом.
Полагаем, что скоординированная политика в этом направлении позволит ещё больше сблизить наши страны и народы.
В этой связи мы предлагаем внедрить в практику формирование ежегодного Календаря интенсивного культурного обмена. В него войдёт проведение совместных выставок уникального исторического наследия наших народов, концертов, театральных гастролей, форумов, кинофестивалей и презентаций, в том числе на основе электронных платформ.
Важно расширить научно-образовательные программы, проводить системную работу по переводу и изданию литературного достояния наших народов на языках стран организации.
Выступаем также с инициативой о подготовке Программы мероприятий по расширению молодёжного обмена «ШОС – пространство креативных идей и инициатив будущего».
Восьмое. Устойчивое развитие наших стран тесно связано с обеспечением комплексной и неделимой безопасности в регионе.
С удовлетворением отмечаю поддержку моими коллегами инициатив по активизации деятельности Региональной антитеррористической структуры ШОС.
Выступаем за продолжение практики выездных заседаний Совета РАТС, что позволит повысить компетентность этой структуры в вопросах оперативного реагирования на современные угрозы.
Считаем необходимым также ускорить подготовку и принятие важных многосторонних документов – это Соглашения о сотрудничестве в борьбе с преступлениями в сфере информационных технологий и Совместной программы по противодействию экстремистской идеологии на пространстве ШОС.
Практическая реализация этих документов должна стать адекватным ответом на вызовы радикализации, нейтрализовать попытки деструктивных сил по распространению своей идеологии, прежде всего среди молодёжи.
В нашей повестке есть ещё один важный вопрос – это сохраняющаяся непростая ситуация в Афганистане.
К сожалению, проблема этой страны и трагедия афганского народа ушли на второй план международной повестки. Все предпринятые за последнее время шаги на международном уровне не привели к ожидаемому результату. Об этом свидетельствует ухудшающееся социальное положение населения Афганистана. При этом заметно сократились объёмы оказываемой гуманитарной помощи.
Считаем, что выход можно найти только путём налаживания конструктивного диалога с афганскими властями на площадке Организации Объединённых Наций.
И очень многое здесь зависит от политической воли государств Шанхайской организации сотрудничества, которые являются непосредственными соседями Афганистана и больше всего заинтересованы в нахождении долгосрочного политического решения.
В этой связи полагаем целесообразным возобновить совместную работу и консультации в формате Контактной группы «ШОС – Афганистан».
В завершение хочу присоединиться к поздравлениям и пожеланиям в адрес Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Кемелевича Токаева в связи с принятием миссии председательства в Шанхайской организации сотрудничества.
Готовы к тесной совместной работе по реализации заявленной Вами большой программы.
Также искренне признателен Вам за тёплые слова и пожелания успехов в связи с предстоящими президентскими выборами в Узбекистане.
Убеждён, что итоги нашей встречи, выдвинутые сегодня инициативы и принимаемые важные решения послужат дальнейшему расширению многопланового партнёрства на пространстве ШОС, углублению взаимопонимания и укреплению дружбы между нашими народами.