26 iyunda e’lon qilingan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini kuzatish bo‘yicha oraliq hisobotda O‘zbekistonda gender tengligini ta’minlash va xotin-qizlarning huquqlarini kengaytirish chora-tadbirlariga alohida e’tibor qaratilgan.
“MSK prezidentlikka to‘rt nafar nomzodni ro‘yxatga oldi, ulardan biri ayol”, — deyiladi xabarda. – 2016-yildan boshlab xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy hayotdagi faolligini oshirishga qaratilgan islohotlar amalga oshirilib, parlamentdagi xotin-qizlar soni hozirgi parlamentdagi 150 o‘rindan 48 taga yetdi (32 foiz). Hozirgi MSK 21 a’zodan iborat bo‘lib, ulardan yetti nafari ayol. MSK maʼlumotlariga koʻra, barcha OSK aʼzolarining 41,4 foizi va uchastka saylov komissiyasi aʼzolarining 52,1 foizi ayollardir”.
Ayni paytda O‘zbekistonda gender tengligiga erishish, xotin-qizlarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash, ularning jamiyat va davlat hayotidagi rolini kuchaytirish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi;
Bu borada Prezidentimizning 20 dan ortiq farmon va qarorlari, hukumat qarorlari qabul qilingan. ayollarga nisbatan zo‘ravonlik va oiladagi zo‘ravonlikning oldini olish, eskirgan urf-odatlarga qarshi kurashish borasidagi ishlarni kuchaytirishni nazarda tutuvchi qator o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi;
Normativ-huquqiy hujjatlar qoidalarining gender tengligi tamoyillariga nomuvofiqligini bartaraf etish, ularni qo‘llash jarayonida kamsitish xarakteridagi yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavflarni aniqlashga qaratilgan majburiy gender-huquqiy ekspertiza joriy etildi. 2030 yilgacha bo'lgan davr ishlab chiqilgan.
Shu nuqtai nazardan, xotin-qizlarning saylovda nomzod sifatida ishtirok etishi, saylovoldi tashviqotini olib borishi va hokimiyat vakillik organlariga saylanishi uchun hech qanday cheklovlar yo‘qligini ta’kidlash lozim.

Особое внимание в Промежуточном отчете по наблюдению за досрочными выборами Президента Узбекистана, опубликованном 26 июня, уделено мерам по обеспечению гендерного равенства и расширению прав и возможностей женщин в Узбекистане.
«ЦИК зарегистрировал четырех кандидатов в президенты, один из них – женщина, - говорится в отчете. – Реформы, направленные на расширение участия женщин в общественной и политической жизни, проводятся с 2016 года, и число женщин в парламенте увеличилось до 48 из 150 мест в действующем парламенте (32 процента). Нынешний ЦИК насчитывает 21 члена, в том числе семь женщин. По данным ЦИК, 41,4% всех членов ОИК и 52,1% членов УИК составляют женщины».
В настоящее время одним из приоритетных направлений государственной политики в Узбекистане является достижение гендерного равенства, обеспечение прав, свобод и законных интересов женщин, усиление их роли в общественной и государственной жизни;
В этой связи принято свыше 20 указов и постановлений Президента, постановлений правительства. Внесен ряд изменений и дополнений, предусматривающих усиление работы по предотвращению насилия в отношении женщин и домашнего насилия, борьбы с устаревшими обычаями;
Введена обязательная гендерно-правовая экспертиза, направленная на устранение несоответствия положений нормативно-правовых актов принципам гендерного равенства, выявление возможных рисков дискриминационного характера в процессе их применения, а также разработана Стратегия по достижению гендерного равенства на период до 2030 года.
В этом контексте необходимо отметить, что не имеется ограничений для женщин выступать в качестве кандидатов на выборах, проводить предвыборную агитацию и избираться в представительные органы власти.