Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 июнь куни Қатар Давлати Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний билан жорий йилнинг июнь ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи давомида эришилган келишувлар ва қабул қилинган битимлар ижросини жадаллаштиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилди.
Телефон мулоқоти аввалида давлат раҳбарлари бутун мусулмон уммати учун муқаддас бўлмиш Қурбон ҳайити – Ийд ал-Адҳо билан бир-бирини дилдан қутлаб, икки мамлакат халқларига тинчлик-осойишталик, равнақ ва барқарор тараққиёт тиладилар.
Самарқандда ўтган олий даражадаги учрашув икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиққани ва аниқ мазмун билан бойитгани ҳақида якдил фикр билдирилди.
Етакчилар савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникациявий ва маданий-гуманитар соҳаларда қабул қилинган қўшма қарорлар ижросининг боришини кўриб чиқдилар. “Яшил” энергетика, молия, инфратузилма, транспорт ва логистика, қурилиш ва бошқа тармоқлардаги лойиҳаларни илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.

On June 28, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev discussed with the Emir of the State of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani topical issues of accelerating the practical implementation of agreements and agreements adopted during a state visit to Uzbekistan in June this year.
At the beginning of the telephone conversation, the heads of state exchanged cordial congratulations on the occasion of the holy holiday of Kurban Hayit – Iyd al-Adha for the entire Muslim Ummah, sincerely wishing the peoples of the two countries peace, prosperity, prosperity and sustainable development.
The unanimous opinion was expressed that the Samarkand summit brought bilateral relations to a qualitatively new level, filling them with concrete content.
The leaders discussed the implementation of joint decisions in trade and economic, investment, transport and communication, cultural and humanitarian spheres. The importance of promoting projects in the field of "green" energy, finance, infrastructure, transport and logistics, construction industry and other industries was emphasized.
There was also an exchange of views on the most pressing issues on the international and regional agenda.