Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 июнь куни Қатар Давлати Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний билан жорий йилнинг июнь ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи давомида эришилган келишувлар ва қабул қилинган битимлар ижросини жадаллаштиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилди.
Телефон мулоқоти аввалида давлат раҳбарлари бутун мусулмон уммати учун муқаддас бўлмиш Қурбон ҳайити – Ийд ал-Адҳо билан бир-бирини дилдан қутлаб, икки мамлакат халқларига тинчлик-осойишталик, равнақ ва барқарор тараққиёт тиладилар.
Самарқандда ўтган олий даражадаги учрашув икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиққани ва аниқ мазмун билан бойитгани ҳақида якдил фикр билдирилди.
Етакчилар савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникациявий ва маданий-гуманитар соҳаларда қабул қилинган қўшма қарорлар ижросининг боришини кўриб чиқдилар. “Яшил” энергетика, молия, инфратузилма, транспорт ва логистика, қурилиш ва бошқа тармоқлардаги лойиҳаларни илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.

Лидеры Узбекистана и Катара подчеркнули важность ускорения проектов практического сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 июня обсудил с Эмиром Государства Катар Шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани актуальные вопросы ускорения практической реализации договоренностей и соглашений, принятых в ходе государственного визита в Узбекистан в июне этого года.
В начале телефонного разговора главы государств обменялись сердечными поздравлениями в связи со священным для всей мусульманской уммы праздником Курбан хайит – Ийд аль-Адха, искренне пожелав народам двух стран мира, благополучия, процветания и устойчивого развития.
Выражено единое мнение, что Самаркандская встреча на высшем уровне вывела двусторонние отношения на качественно новый уровень, наполнив их конкретным содержанием.
Лидеры обсудили ход реализации совместных решений в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах. Подчеркнута важность продвижения проектов в сфере «зеленой» энергетики, финансов, инфраструктуры, транспорта и логистики, строительной индустрии и других отраслях.
Состоялся также обмен мнениями по наиболее актуальным вопросам международной и региональной повестки.