O‘zbekiston Prezidenti Eron Oliy diniy rahbari oyatulloh Sayid Ali Xomaneiy bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif doirasida Eron Islom Respublikasi Oliy diniy rahbari oyatulloh Sayid Ali Xomaneiy bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbari Eron zaminida O‘zbekiston delegatsiyasiga ko‘rsatilayotgan samimiy qabul va mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Do‘stona suhbatda tomonlar ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlashga alohida e’tibor qaratib, O‘zbekiston bilan Eron o‘rtasidagi keng qamrovli hamkorlikni yanada kengaytirish borasida rejalashtirilgan chora-tadbirlarni muhokama qildilar.
Ko‘p asrlar davomida xalqlarimizni madaniy-tarixiy mushtaraklik bog‘lab turgani alohida qayd etildi.
O‘zaro muloqotlar faollashib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etilib, istiqbolli qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Savdo, innovatsiyalar va yuqori texnologiyalar, investitsiyalar, sanoat kooperatsiyasi, transport va kommunikatsiyalar, turizm va madaniy-gumanitar almashinuv kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha amaliy ishlar qilinayotgani ta’kidlandi.

During the official visit, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran Ayatollah Sayyid Ali Khamenei.
The Head of our state thanked for the warm welcome and sincere hospitality provided to the delegation of Uzbekistan on Iranian soil.
During the friendly and open conversation, the parties paid special attention to the development and strengthening of bilateral ties, discussed the planned measures to further deepen Uzbek-Iranian comprehensive cooperation.
The cultural and historical community of the two peoples achieved over many centuries was emphasized.
The parties, noting with satisfaction the growing dynamics of contacts, stressed the need to implement promising joint projects and programs.
Practical steps to expand cooperation in such areas as trade, innovation and high technology, investment, industrial cooperation, transport and communications, tourism and cultural and humanitarian exchanges were noted.