O‘zbekiston Prezidenti Eron Oliy diniy rahbari oyatulloh Sayid Ali Xomaneiy bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif doirasida Eron Islom Respublikasi Oliy diniy rahbari oyatulloh Sayid Ali Xomaneiy bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbari Eron zaminida O‘zbekiston delegatsiyasiga ko‘rsatilayotgan samimiy qabul va mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Do‘stona suhbatda tomonlar ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlashga alohida e’tibor qaratib, O‘zbekiston bilan Eron o‘rtasidagi keng qamrovli hamkorlikni yanada kengaytirish borasida rejalashtirilgan chora-tadbirlarni muhokama qildilar.
Ko‘p asrlar davomida xalqlarimizni madaniy-tarixiy mushtaraklik bog‘lab turgani alohida qayd etildi.
O‘zaro muloqotlar faollashib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etilib, istiqbolli qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Savdo, innovatsiyalar va yuqori texnologiyalar, investitsiyalar, sanoat kooperatsiyasi, transport va kommunikatsiyalar, turizm va madaniy-gumanitar almashinuv kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha amaliy ishlar qilinayotgani ta’kidlandi.

В рамках официального визита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Верховным духовным лидером Исламской Республики Иран аятоллой Сайидом Али Хаменеи.
Глава нашего государства поблагодарил за радушный прием и искреннее гостеприимство, оказываемые делегации Узбекистана на иранской земле.
В ходе дружеской и открытой беседы, стороны уделили особое внимание развитию и укреплению двусторонних связей, обсудили намеченные меры по дальнейшему углублению узбекско-иранского всеобъемлющего сотрудничества.
Особо подчеркивалась достигнутая на протяжении многих веков культурно-историческая общность двух народов.
Стороны, с удовлетворением отметив нарастающую динамику контактов, подчеркнули необходимость реализации перспективных совместных проектов и программ.
Отмечены практические шаги по расширению взаимодействия в таких областях, как торговля, инновации и высокие технологии, инвестиции, промышленная кооперация, транспорт и коммуникации, туризм и культурно-гуманитарные обмены.