“Viza” axborot tizimini takomillashtirish doirasida 2023 yilning 12 iyun' sanasidan e'tiboran O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligiga yuboriladigan viza so‘rovnomalari faqatgina visa.mfa.uz veb-sahifasi orqali to‘ldirilgan va VisaWin dasturiga yuklangan elektron anketalar asosida qabul qilinishini hamda VisaWin dasturida qo‘lda to‘ldirilgan anketalar tizim tomonidan avtomatik ravishda rad etilishi mumkinligi ma'lum qilinadi.
Shunindek, ushbu sanadan visa.mfa.uz veb-sahifasida anketa to‘ldirish jarayonida shaxs fotosurati va pasport nushalarini yuklash majburiy parametr xolatiga o‘tkaziladi.

Сообщается, что в рамках совершенствования информационной системы “Виза” начиная с 12 июня 2023 года отправляемые в Министерство иностранных дел Республики Узбекистан визовые запросы принимаются на основе электронных анкет, заполненных только через веб-страницу visa.mfa.uz и загруженных в программу VisaWin. Заполненные вручную анкеты в программе VisaWin могут быть автоматически отклонены системой.
Таким образом, с этой даты на веб-странице visa.mfa.uz загрузка фотографии лица и паспортных копий в процессе заполнения анкеты является обязательным.