Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Vazirlar kengashi Raisi Jorja Meloni ikki mamlakat o‘rtasida Strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar.
Yetakchilar huzurida ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan 11 davlatlararo, hukumatlararo va idoralararo hujjatlarni almashish marosimi ham bo‘ldi. Huquqiy masalalarda, sanoat mulki va qishloq xo‘jaligi sohalarida hamkorlik qilish to‘g‘risidagi bitimlar shular jumlasidan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Madaniy meros agentligi bilan Italiya savdo agentligi o‘rtasida restavratsiya sohasida, O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish fondi va Italiya Respublikasi madaniyat vazirligi o‘rtasida madaniyat sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumlar, tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2023-2024-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi hamda 2026-yilga qadar madaniy almashinuvlar dasturi qabul qilindi.

По итогам состоявшихся переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Председатель Совета министров Итальянской Республики Джорджа Мелони приняли Совместную декларацию об установлении отношений стратегического партнёрства между двумя странами.
В присутствии лидеров двух стран также состоялась церемония обмена 11 межгосударственными, межправительственными и межведомственными документами, направленными на углубление многопланового взаимодействия. В их числе соглашения о сотрудничестве по правовым вопросам, в сфере промышленной собственности и сельского хозяйства.
Также приняты меморандумы о сотрудничестве между Агентством культурного наследия Республики Узбекистан и Итальянским торговым агентством о реставрации, Фондом развития культуры и искусства Узбекистана и Министерством культуры Итальянской Республики о сотрудничестве в области культуры, программы партнерства между министерствами иностранных дел на 2023-2024 годы и культурного обмена на период до 2026 года.