Rim shahridagi Kvirinal saroyida 8-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Prezidenti Serjo Mattarellaning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari tashrif bilan kelish taklifi va samimiy mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirib, Prezident Serjo Mattarella va Italiya xalqini kuni kecha o‘tgan milliy bayram – Respublika e’lon qilingan kun bilan qutladi.
Italiya Prezidenti Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlarni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi hamda mamlakatimizning Markaziy Osiyoda barqarorlik va farovonlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.
Davlat rahbarlari iqtisodiy hamkorlik masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Keyingi yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash va qo‘shma korxonalar soni ikki barobar ko‘paydi. Yurtimizda Italiyaning Pietro Fiorentini, Terra-nova, Danieli, Imagro, Ansaldo, Saipem kabi yetakchi kompaniyalari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Prezidentlar kuni kecha o‘tgan biznes-forum natijalarini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Uning yakunida umumiy qiymati 9 milliard yevrodan ziyod bo‘lgan kelishuv va shartnomalarning salmoqli to‘plami imzolandi.
Gumanitar aloqalarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston va Italiyaning madaniy-tarixiy merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazma tashkil etishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, ta’lim, arxeologiya, ekologik xatarlarga qarshi kurashish sohalarida hamkorlik qilish istiqbollari muhokama qilindi.
Toshkentda Turin va Piza universitetlarining filiallari muvaffaqiyatli ishlamoqda. Ketma-ket uch yil O‘zbekiston Venetsiyadagi Xalqaro biyennaleda ishtirok etib kelmoqda.
Yil boshidan mamlakatimizga kelayotgan italiyalik sayyohlar soni 5 karra ko‘paydi. Joriy yil aprel oyidan boshlab Toshkent va Milan o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yilgani turistlar oqimining oshishiga xizmat qiladi.
Yetakchilar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar, eng avvalo, Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan ham fikr almashdilar. Afg‘on xalqiga manzilli gumanitar yordamni davom ettirish hamda maxsus vakillarning maslahatlashuvlarini muntazam o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.

В Квиринальском дворце в городе Риме 8 июня состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Итальянской Республики Серджо Маттареллы.
Глава нашего государства, искренне поблагодарив за приглашение и теплое гостеприимство, поздравил Президента Серджо Маттареллу и народ Италии с прошедшим накануне национальным праздником – Днем провозглашения Республики.
Президент Италии подтвердил свою поддержку необратимым реформам в Новом Узбекистане, дал высокую оценку усилиям страны по обеспечению стабильности и благополучия в регионе Центральной Азии.
Главы государств рассмотрели вопросы экономического сотрудничества.
За последние годы взаимный товарооборот и количество совместных предприятий выросли в два раза. В нашей стране успешно работают ведущие итальянские компании, такие как Pietro Fiorentini, Terra-nova, Danieli, Imagro, Ansaldo, Saipem и другие.
Президенты приветствовали результаты прошедшего накануне бизнес-форума, по итогам которого подписан солидный пакет соглашений и контрактов на сумму свыше 9 миллиардов евро.
Особое внимание было уделено развитию гуманитарных связей. Достигнута договоренность о проведении выставки культурно-исторического наследия Узбекистана в Италии.
Кроме того, подробно обсуждены перспективы сотрудничества в области образования, археологии, взаимодействия в сфере экологических вызовов.
В Ташкенте успешно функционируют филиалы Туринского и Пизанского университетов. Третий год подряд Узбекистан участвует в Международном биеннале в Венеции.
С начала года число итальянских туристов в нашу страну возросло в 5 раз. Дальнейшему росту туристического потока будет способствовать запуск с апреля текущего года прямых авиарейсов между Ташкентом и Миланом.
Лидеры двух стран также обменялись мнениями по региональной и международной тематике, прежде всего ситуации в Афганистане. Подчеркнута важность продолжения адресной гуманитарной помощи афганскому народу, а также проведения регулярных консультаций спецпредставителей.
В завершение встречи Шавкат Мирзиёев пригласил Серджо Маттареллу посетить нашу страну с официальным визитом.