Toshkentda bo'lib o'tgan "Abu Ali Ibn Sino va zamonaviy farmasevtikada innovatsiyalar" mavzusidagi V xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada buyuk ajdodimiz merosi katta ahamiyat kasb etayotgani haqida so'z yuritildi.
O'zbekiston sog'liqni saqlash vazirligi, Toshkent farmatsevtika instituti va "Ibn Sino" jamoat fondi tomonidan tashkil etilgan 300 dan ortiq milliy ekspert olimlar, ekspertlar, shifokorlar, farmatsevtlar, kimyogarlar, biologlar, tabiblar, jamoatchilik, shuningdek, Germaniya, Isroil, Hindiston, Eron, Qozog'iston, Xitoy, Janubiy Koreya, Malayziya, Rossiya va Turkiya gibrid formatida jahon tibbiyoti va farmatsiyasiga bebaho hissa qo'shgan shifokor, olim va faylasuf Abu Ali Ibn Sino tomonidan insoniyatga qoldirilgan boy ilmiy merosni chuqur o'rganish va keng targ'ib qilish masalalari muhokama qilindi, sog'liqni saqlash tizimidagi islohotlarni faollashtirish, tibbiyot va farmatsevtika sohasida ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va rag'batlantirish, mamlakatning ilmiy salohiyatini yanada mustahkamlash uchun xalqaro ilmiy aloqalarni rivojlantirish.
Xalqaro ilmiy tadbir doirasida plenar va 6 seksiya sessiyalari o'tkazildi, ular doirasida 100 dan ortiq olim va ekspertlar ilmiy ma'ruzalar bilan so'zga chiqdilar.
Konferensiyada "Ibn Sino" jamoat fondi va Toshkent farmatsevtika instituti bilan xalqaro ilmiy hamkorlikni rivojlantirish maqsadida Rossiya xalq tabobati Akademiyasi va Yevropa tibbiyot assotsiatsiyasi bilan hamkorlik to'g'risidagi memorandumlar imzolandi.
Shuningdek, V xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida 3 ta nominatsiya bo'yicha "Abu Ali Ibn Sino nomidagi milliy mukofot" ilmiy ishlar tanlovi tashkil etildi: 1) Avitsenna innovatsiyasi; 2) zamonaviy farmasevtikada innovatsiyalar; 3) yosh farmatsevt.
Ta'kidlash joizki, 2017-yilda "Ibn Sino" jamg'armasi Toshkent farmatsevtika instituti bilan hamkorlik Memorandumini imzoladi, shundan so'ng 2018-yildan boshlab Toshkent shahrida har yili o'tkaziladigan farmatsevtika konferensiyalarini tashkil etish odati boshlandi. 5 xalqaro konferentsiyasi allaqachon o'tkazildi. Joriy yilda ishtirokchilar geografiyasi va konferensiya formati yanada kengaytirildi va to'ldirildi, bu esa "Ibn Sino" jamg'armasining Toshkent farmatsevtika instituti bilan O'zbekiston milliy fani va xalqi taraqqiyoti yo'lidagi amaliy ilmiy va xalqaro hamkorligidan dalolat beradi.

Абу Али ибн Сино и инновации в современной фармацевтике
На прошедшей в Ташкенте V Международной научно-практической конференции на тему «Абу Али ибн Сино и инновации в современной фармацевтике» говорилось об имеющем большое значение наследии нашего великого предка.
На организованной Министерством здравоохранения Узбекистана, Ташкентским фармацевтическим институтом и Общественным фондом «Ибн Сино» более 300 национальных ученых-специалистов, эксперты, медики, фармацевты, химики, биологи, табибы, общественность, а также специалисты из Германии, Израиля, Индии, Ирана, Казахстана, Китая, Южной Кореи, Малайзии, России и Турции в гибридном формате обсудили вопросы глубокого изучения и широкой пропаганды богатого научного наследия, оставленного человечеству врачом, ученым и философом Абу Али ибн Сино, внесшего бесценный вклад в мировую медицину и фармацию, активизация реформ в системе здравоохранения, развитие и стимулирование научных исследований в сфере медицины и фармацевтики, развитие международных научных контактов для последующего укрепления научного потенциала страны.
В рамках Международного научного мероприятия проведана пленарная и 6 секционных сессий, в рамках которых с научными докладами выступили свыше 100 ученых и экспертов.
На конференции в целях развития международного научного сотрудничества Общественным фондом «Ибн Сино» и Ташкентским фармацевтическим институтом подписаны Меморандумы о сотрудничестве с Академией народной медицины России и Европейской медицинской ассоциацией.
Также, в рамках V Международная научно-практической конференции учрежден конкурс научных работ - «Национальный приз имени Абу Али ибн Сино» в 3х номинациях: 1) инновации Авиценны; 2) инновации в современной фармацевтике; 3) молодой фармацевт.
Следует отметить, что в 2017 году Фонд «Ибн Сино» подписал Меморандум сотрудничества с Ташкентским фармацевтическим институтом, после чего с 2018 года начата традиция организации ежегодных фармацевтических конференций в г.Ташкенте. Уже проведены 5 международных конференций. В текущем году география участников и формат конференции был намного расширен и насыщен, что свидетельствует о практическом успешном научном и международном сотрудничестве Фонда «Ибн Сино» с Ташкентским фармацевтическим институтом во благо развития национальной науки и народа Узбекистана.