Toshkentda bo'lib o'tgan "Abu Ali Ibn Sino va zamonaviy farmasevtikada innovatsiyalar" mavzusidagi V xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada buyuk ajdodimiz merosi katta ahamiyat kasb etayotgani haqida so'z yuritildi.
O'zbekiston sog'liqni saqlash vazirligi, Toshkent farmatsevtika instituti va "Ibn Sino" jamoat fondi tomonidan tashkil etilgan 300 dan ortiq milliy ekspert olimlar, ekspertlar, shifokorlar, farmatsevtlar, kimyogarlar, biologlar, tabiblar, jamoatchilik, shuningdek, Germaniya, Isroil, Hindiston, Eron, Qozog'iston, Xitoy, Janubiy Koreya, Malayziya, Rossiya va Turkiya gibrid formatida jahon tibbiyoti va farmatsiyasiga bebaho hissa qo'shgan shifokor, olim va faylasuf Abu Ali Ibn Sino tomonidan insoniyatga qoldirilgan boy ilmiy merosni chuqur o'rganish va keng targ'ib qilish masalalari muhokama qilindi, sog'liqni saqlash tizimidagi islohotlarni faollashtirish, tibbiyot va farmatsevtika sohasida ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va rag'batlantirish, mamlakatning ilmiy salohiyatini yanada mustahkamlash uchun xalqaro ilmiy aloqalarni rivojlantirish.
Xalqaro ilmiy tadbir doirasida plenar va 6 seksiya sessiyalari o'tkazildi, ular doirasida 100 dan ortiq olim va ekspertlar ilmiy ma'ruzalar bilan so'zga chiqdilar.
Konferensiyada "Ibn Sino" jamoat fondi va Toshkent farmatsevtika instituti bilan xalqaro ilmiy hamkorlikni rivojlantirish maqsadida Rossiya xalq tabobati Akademiyasi va Yevropa tibbiyot assotsiatsiyasi bilan hamkorlik to'g'risidagi memorandumlar imzolandi.
Shuningdek, V xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida 3 ta nominatsiya bo'yicha "Abu Ali Ibn Sino nomidagi milliy mukofot" ilmiy ishlar tanlovi tashkil etildi: 1) Avitsenna innovatsiyasi; 2) zamonaviy farmasevtikada innovatsiyalar; 3) yosh farmatsevt.
Ta'kidlash joizki, 2017-yilda "Ibn Sino" jamg'armasi Toshkent farmatsevtika instituti bilan hamkorlik Memorandumini imzoladi, shundan so'ng 2018-yildan boshlab Toshkent shahrida har yili o'tkaziladigan farmatsevtika konferensiyalarini tashkil etish odati boshlandi. 5 xalqaro konferentsiyasi allaqachon o'tkazildi. Joriy yilda ishtirokchilar geografiyasi va konferensiya formati yanada kengaytirildi va to'ldirildi, bu esa "Ibn Sino" jamg'armasining Toshkent farmatsevtika instituti bilan O'zbekiston milliy fani va xalqi taraqqiyoti yo'lidagi amaliy ilmiy va xalqaro hamkorligidan dalolat beradi.

The traditional V International Scientific and Practical Conference on “Abu Ali ibn Sino and innovations in modern pharmaceuticals” was held in Tashkent.
At organized by the Ministry of Health of Uzbekistan, the Tashkent Pharmaceutical Institute and the Ibn Sino Public Foundation, more than 300 national scientists, experts, doctors, pharmacists, chemists, biologists, tabibs, the public, the media, as well as foreign specialists from Germany, Israel, India, Iran, Kazakhstan, China, Korea, Malaysia, Russia and Turkey in a hybrid format discussed issues of in-depth study and wide promotion of the rich scientific heritage left to mankind by the doctor, scientist and philosopher Abu Ali ibn Sino, who made an invaluable contribution to world medicine and pharmacy, activation of reforms in the healthcare system, development and stimulation of scientific research in the field of medicine and pharmacy, development of international scientific contacts for the subsequent strengthening of the scientific potential of the country.
Within the framework of the International Scientific Event, a plenary and 6 sectional sessions were held, during which more than 100 scientists and experts made scientific reports.
During the Conference, in order to develop international scientific cooperation, Avicenna Public Foundation and the Tashkent Pharmaceutical Institute signed Memorandums of Cooperation with the Academy of Traditional Medicine of the Russian Federation and the European Medical Association.
Also, within the framework of the V International Scientific and Practical Conference, a competition of scientific researches was established – “Abu Ali ibn Sino National Prize” in 3 nominations: 1) Avicenna's innovations; 2) innovations in modern pharmaceuticals; 3) a young pharmacist.
It should be noted that in 2017, Avicenna Foundation signed a Memorandum of Cooperation with the Tashkent Pharmaceutical Institute, after which the tradition of organizing annual pharmaceutical conferences in Tashkent began in 2018. 5 International conferences have already been held. This year, the geography of participants and the format of the conference was much expanded and saturated, which testifies to the practical successful scientific and international cooperation of Avicenna Foundation with Tashkent Pharmaceutical Institute for the benefit of the development of national science and the people of Uzbekistan.