Qatar Davlati Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamrohligida qadim va betakror Samarqand shahrining ulug‘vor me’moriy obidalarini ko‘zdan kechirdi.
Davlat rahbarlari dastlab Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi va muzeyini borib ko‘rdi. Ma’lumki, Muhammad Tarag‘ay Mirzo Ulug‘bek buyuk olim va hukmdor sifatida ilm-fan va madaniyat rivojiga katta hissa qo‘shgan. O‘rta asrlardayoq noyob rasadxona kashf qilib, osmon jismlarini juda aniq o‘rgangan. Uning “Ziji jadidi Ko‘ragoniy” asari butun dunyoda, xususan, arab olamida falakiyot bo‘yicha ilmiy manba sifatida mashhur bo‘lgan.
Tanishuv chog‘ida temuriylar davrida ilm-fan, madaniyat va bunyodkorlik yuksak darajada rivojlangani, bu yurtimizdagi Ikkinchi renessansga asos bo‘lgani yodga olindi. Bugun yurtimizda islom sivilizatsiyasi, allomalar merosini o‘rganish bo‘yicha markazlar tashkil etilgani ta’kidlandi.
Keyingi manzil “Afrosiyob” muzeyi bo‘ldi. Bu yerdagi eksponat va devoriy suratlar Samarqand shahrining uch ming yillik tarixidan hikoya qiladi. Shunday suratlardan birida Afrosiyob hukmdorining elchilarni qabul qilish marosimi aks etgan. Bu ajdodlarimiz diplomatiyaga katta e’tibor bergani, Sharq o‘lkalari bilan azaldan hamkorlik yaxshi bo‘lganini ko‘rsatadi.
Dunyoga mashhur Registon maydoni – mamlakatimizning yana bir “tashrif qog‘ozi”, ajdodlarimiz bunyodkorlik salohiyatining go‘zal ifodasi. Mirzo Ulug‘bek, Sherdor va Tillakori madrasalarining mahobati, o‘ziga xos arxitekturasi hammada hayrat va havas uyg‘otadi.
Oliy martabali mehmonga madrasalarning qurilish tarixi, naqsh va ramzlarning mazmuni, maydonda amalga oshirilgan ta’mirlash ishlari haqida so‘zlab berildi. Qatar Amiri madrasalarni katta qiziqish bilan tomosha qildi.

Эмир Государства Катар шейх Тамим бин Хамад Аль Тани в сопровождении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева ознакомился с величественными архитектурными памятниками древнего и прекрасного города Самарканда.
В начале главы государств посетили обсерваторию и музей Мирзо Улугбека. Великий ученый-астроном и правитель Мухаммад Тарагай Мирзо Улугбек внес огромный вклад в развитие науки и культуры. Он построил уникальную для Средневековья обсерваторию, в которой с высокой точностью изучал небесные тела. Его "Новые астрономические таблицы Курагони" долгие годы служили главным пособием по астрономической науке.
В ходе ознакомления отмечалось, что в эпоху Темуридов произошел расцвет науки, культуры и архитектуры, этот период вошел в историю нашей страны как второй Ренессанс. Было подчеркнуто, что сегодня в Узбекистане организовано множество центров по изучению исламской цивилизации и наследия предков.
Далее лидеры побывали в музее «Афросиаб», уникальные экспонаты и настенные рисунки которого раскрывают трёхтысячелетнюю историю великого Самарканда. На одной из росписей изображена церемония приема послов правителем Афросиаба, что свидетельствует о большом внимании наших предков к дипломатии и уходящих вглубь прошлого связях с народами Востока.
Всемирно известный ансамбль Регистан является еще одной визитной карточкой нашей страны, отражающей созидательный потенциал наших предков. Величественные медресе Мирзо Улугбека, Шердор и Тиллакори своими масштабами и неповторимой архитектурой способны впечатлить каждого.
В ходе посещения высокому гостю было рассказано об истории строительства и особенностях орнаментов данного сооружения, проведенных на площади реставрационных работах. Эмир Катара с искренним восторгом ознакомился с медресе.
Затем главы государств посетили комплекс «Вечный город» в Международном туристическом центре города Самарканда.