Qatar Davlati Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamrohligida qadim va betakror Samarqand shahrining ulug‘vor me’moriy obidalarini ko‘zdan kechirdi.
Davlat rahbarlari dastlab Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi va muzeyini borib ko‘rdi. Ma’lumki, Muhammad Tarag‘ay Mirzo Ulug‘bek buyuk olim va hukmdor sifatida ilm-fan va madaniyat rivojiga katta hissa qo‘shgan. O‘rta asrlardayoq noyob rasadxona kashf qilib, osmon jismlarini juda aniq o‘rgangan. Uning “Ziji jadidi Ko‘ragoniy” asari butun dunyoda, xususan, arab olamida falakiyot bo‘yicha ilmiy manba sifatida mashhur bo‘lgan.
Tanishuv chog‘ida temuriylar davrida ilm-fan, madaniyat va bunyodkorlik yuksak darajada rivojlangani, bu yurtimizdagi Ikkinchi renessansga asos bo‘lgani yodga olindi. Bugun yurtimizda islom sivilizatsiyasi, allomalar merosini o‘rganish bo‘yicha markazlar tashkil etilgani ta’kidlandi.
Keyingi manzil “Afrosiyob” muzeyi bo‘ldi. Bu yerdagi eksponat va devoriy suratlar Samarqand shahrining uch ming yillik tarixidan hikoya qiladi. Shunday suratlardan birida Afrosiyob hukmdorining elchilarni qabul qilish marosimi aks etgan. Bu ajdodlarimiz diplomatiyaga katta e’tibor bergani, Sharq o‘lkalari bilan azaldan hamkorlik yaxshi bo‘lganini ko‘rsatadi.
Dunyoga mashhur Registon maydoni – mamlakatimizning yana bir “tashrif qog‘ozi”, ajdodlarimiz bunyodkorlik salohiyatining go‘zal ifodasi. Mirzo Ulug‘bek, Sherdor va Tillakori madrasalarining mahobati, o‘ziga xos arxitekturasi hammada hayrat va havas uyg‘otadi.
Oliy martabali mehmonga madrasalarning qurilish tarixi, naqsh va ramzlarning mazmuni, maydonda amalga oshirilgan ta’mirlash ishlari haqida so‘zlab berildi. Qatar Amiri madrasalarni katta qiziqish bilan tomosha qildi.

The Emir of the State of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, accompanied by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, got acquainted with the majestic architectural monuments of the ancient and beautiful city of Samarkand.
At the beginning, the heads of state visited the Mirzo Ulugbek Observatory and Museum. The great scientist-astronomer and ruler Muhammad Taragai Mirzo Ulugbek made a huge contribution to the development of science and culture. He built an observatory unique for the Middle Ages, in which he studied celestial bodies with high accuracy. His "New Astronomical Tables of Kuragoni" served for many years as the main manual on astronomical science.
During the acquaintance it was noted that in the era of the Temurids there was a flourishing of science, culture and architecture, this period entered the history of our country as the second Renaissance. It was emphasized that many centers for the study of Islamic civilization and ancestral heritage have been organized in Uzbekistan today.
Then the leaders visited the Afrosiab Museum, whose unique exhibits and wall paintings reveal the three-thousand-year history of great Samarkand. One of the murals depicts the ceremony of receiving ambassadors by the ruler of Afrosiab, which testifies to the great attention of our ancestors to diplomacy and ties with the peoples of the East going deep into the past.
The world-famous Registan Ensemble is another hallmark of our country, reflecting the creative potential of our ancestors. The majestic madrasahs of Mirzo Ulugbek, Sherdor and Tillakori are able to impress everyone with their scale and unique architecture.
During the visit, the distinguished guest was told about the history of construction and the features of the ornaments of this structure, restoration work carried out on the square. The Emir of Qatar got acquainted with the madrasah with sincere delight.
Then the heads of state visited the Eternal City complex in the International Tourist Center of Samarkand.