O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Cho‘lponota shahriga amaliy tashrifini yakunladi.
Bugun davlatimiz rahbari Yevropa Kengashi Prezidenti Sharl Mishel bilan muzokara o‘tkazdi hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi yetakchilarining ikkinchi uchrashuvida ishtirok etib, mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha bir qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
Aeroportda oliy martabali mehmonni Qirg‘iz Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisi - Prezident Administratsiyasi rahbari Aqilbek Japarov va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qo‘ydi. Prezidentimiz Toshkentga jo‘nab ketdi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has completed his working visit to the city of Cholpon-Ata.
The Head of our state held talks with the President of the European Council Charles Michel and took part in the second meeting of the leaders of the Central Asian countries and the European Union, at which he put forward a number of important initiatives to further strengthen regional cooperation.
At the airport, the distinguished guest was conducted by Chairman of the Cabinet of Ministers – Head of the Presidential Administration of the Kyrgyz Republic Akylbek Zhaparov and other officials. The President of our country has left for Tashkent.