Охирги йилларда юртимизда Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Янги Ўзбекистонни бунёд этиш, халқимизнинг фаровонлигини таъминлашга йўналтирилган “Янги Ўзбекистон — халқчил ва инсонпарвар давлат” ғояси асосида тизимли ислоҳотлар олиб борилмоқда. Муҳими, бу саъй-ҳаракатлар ўзининг кутилган натижаларини бераётир.
Буни Янги Ўзбекистонимизда олиб борилаётган тизимли ислоҳотлар натижасида янгича рух ва кайфият, халқимизнинг асрий интилишларига мос, миллий манфаатларимизга жавоб берадиган янгича ҳаёт хар биримизнинг турмуш тарзимизга кириб келаётгани мисолида ҳам кўриш мумкин.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, Янги Ўзбекистон — демократия, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари борасида умумэътироф этилган норма ва принципларга қатъий амал қилган ҳолда, жаҳон ҳамжамияти билан дўстона ҳамкорлик тамойиллари асосида ривожланадиган, пировард мақсади ҳалқимиз учун эркин, обод ва фаровон ҳаёт яратиб беришдан иборат бўлган давлатдир.
Ислоҳотлар марказида — халққа ҳизмат қилиш, аҳоли розилигига эришиш, улар дарди билан яшаш, муаммоларини хал этиш вазифалари турибди.
Муҳими, ана шу жараёнда очиқлик ва ошкораликка амал қилган ҳолда, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга катта эътибор берилмоқда. Бу йўналишдаги асосий натижа ва ҳалқаро эътироф сифатида Ўзбекистоннинг илк маротаба Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзолигига уч йил муддатга — 2021 — 2023 йилларга сайланганлигини келтириш мумкин.
Дарҳақиқат, инсон ҳуқуқларини таъминлашда меҳнат муносабатлари тизимини такомиллаштириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, муносиб меҳнат шароитларини яратиш ва мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик масаласи асосий вазифага айланди ҳамда давлат сиёсати даражасига кўтарилди.
Шу йўналишдаги тизимли ишларнинг сифат жиҳатидан янги босқичга чиқиши, эришилган натижалар ва энг асосийси, аҳолининг барча қатлами манфаатларига ижобий таъсир кўрсатишида қуйидаги тамойиллар асос бўлиб ҳизмат қилмоқда:
|Айнан Президент Шавкат Мирзиёевнинг қатъий сиёсий иродаси туфайли мамлакатимизда меҳнат муносабатлари тизими тубдан ислоҳ қилинди, сохада кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилди, мажбурий меҳнатга бархам бериш борасида салмоқли натижаларга эришилди.
Жорий йилнинг 10 март куни “Cotton Campaign” халқаро коалицияси томонидан Ўзбекистонга нисбатан қўйилган “пахта бойкоти” бекор қилингани бунинг ёрқин мисолидир.
Айтиш жоизки, ўзбек пахтасига қўйилган бойкотнинг бекор қилиниши юртимизда, биринчи навбатда, ҳудудларда миллионлаб янги иш ўринларини яратиш, аҳоли бандлик даражасини ошириш, янги бозорларни очиш ҳамда кўплаб истиқболли инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш имконини беради.
Шунингдек, 2016 йилда юртимизда тизимли болалар меҳнатига барҳам берилиши ҳисобига Европарламент Ўзбекистоннинг текстиль протоколига қўшилиши ҳақидаги қарорни қабул қилди.
2020 йилда АҚШ Савдо вакили (USTR) Ўзбекистоннинг меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш мезони бўйича АҚШнинг Преференциялар бош тизимига (GSP) мувофиқлигини эълон қилди ҳамда Еврокомиссия таҳдиллари асосида Ўзбекистон “GSP+’’да қатнашиш мезонларига жавоб беради, деган хулосага келди.
Ўтган йили эса АҚШ Давлат департаменти жаҳонда одам савдоси тўғрисидаги йиллик ҳисоботида Ўзбекистон позициясини “Иккинчи тоифага мансуб мамлакатлар” рўйхатига киритди.
Эришилган ушбу муваффақиятлар меҳнат муносабатлари соҳасидаги тизимли ислоҳотлар самараси бўлиб, улар қуйидаги йўналишларда амалга оширилди:
Миллий қонунчилик такомиллаштирилди
Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш, фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш, соҳага оид қонунчилик асосларини ҳалқаро стандартларга мувофиқлаштириш, мавжуд муаммоларни бартараф этиш мақсадида 2021 йилда 16 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат, шу жумладан, 4 та қонун, Президентнинг 2 та Фармони, 4 та қарори, Ҳукуматнинг 6 та қарори қабул қилинди.
Вояга етмаган шахслар манфаатларини ҳимоялаш кафолатларини янада кучайтириш мақсадида Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
Бунинг натижасида болалар меҳнатига йўл қўйган шахсларни дастлабки қилмиши учун жиноий жавобгарлик белгиланди ва болалардан фохишалик мақсадида фойдаланиш ҳамда уларни ғайриқонуний жамоат бирлашмалари фаолиятида қатнашишга ундаш ва мажбурий меҳнатга жалб этиш учун жиноий жавобгарлик кучайтирилди.
Шуларга мос холда, фарзандликка олиш тартиби ҳуқуқий асосларини соддалаштиришга йўналтирилган қонун қабул қилинди. У билан унча оғир бўлмаган жиноятни содир этган ва жазо муддатини ўтаганларга ҳам фарзанд асраб олишга руҳсат берилди.
Халқаро меҳнат ташкилотининг “Меҳнат хавфсизлиги ва гигиенасига кўмаклашиш асослари тўғрисида”ги ҳамда “Қурилишда меҳнат хавфсизлиги ва гигиенаси тўғрисида”ги конвенциялари ратификация қилинди.
Миллий қонунчиликни такомиллаштиришда асосий эътибор халқаро норма ва стандартларни имплементация қилишга қаратилди. Бу борада Халқаро меҳнат ташкилоти билан кўп қиррали ҳамкорлик ўрнатилган бўлиб, охирги 10 йил давомида Ўзбекистон ва Халқаро меҳнат ташкилоти ўртасида мажбурий меҳнатга қарши курашиш, меҳнат ҳуқуқларига риоя этилишини мониторинг қилиш, меҳнат муносабатлари сохасида ҳалқаро стандартларни жорий этиш борасида самарали ишлар рўёбга чиқарилди.
Бугунги кунда Ўзбекистон Халқаро меҳнат ташкилотининг 19 та конвенциясини, жумладан, 8 та асосий ва 4 та директив конвенциясини ратификация қилди.
Ўзбекистон хар йили БМТнинг ўртача 2 та конвенциясини ратификация қилиб, бу тузилманинг 100 йиллигига бағишланган халқаро меҳнат стандартларини ратификация қилиш кампаниясида фаол иштирок этди.
Шундай қилиб, мажбурий меҳнатга қарши курашишда қонунчилик базасини такомиллаштириш ва халқаро конвенцияларни ратификация қилиш орқали ушбу соҳадаги ҳуқуқий бўшлиқлар бартараф этилди ҳамда жиноят учун жазо халкаро стандартларга мос равишда кучайтирилди.
Ташкилий-институционал база замон талаби асосида
мустаҳкамланди
Муносиб меҳнат тамойилларини амалиётга табиқ этиш, мажбурий меҳнатга қарши курашиш соҳасида институционал базани ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш бўйича миллий ва ҳудудий комиссияларнинг ташкил этилгани, шунингдек, ушбу масалалар бўйича Миллий маърузачи институти таъсис қилингани мазкур йўналишдаги ишларни ҳам миллий, ҳам маҳаллий даражада комплекс мувофиқлаштириш имконини бермоқда.
Миллий комиссия фаолиятининг устувор йўналишларидан бири — барча фуқаролар учун қулайликлар ва муносиб меҳнат шароитларини яратиш, меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш ҳамда мажбурий меҳнатга қарши курашишда аниқ чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва ижросини таъминлашдан иборат.
Миллий комиссия ўз аъзолари билан биргаликда тегишли вазирлик ва идоралар фаолиятини такомиллаштириш, фуқаролик жамияти, жумладан, хорижий ҳамкорлар билан ўзаро алоқаларни кучайтириш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширади. Комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқишда ҳалқаро ҳамкорлар ва фуқаролик жамияти вакилларининг барча тавсиялари инобатга олинади.
Шунингдек, Миллий комиссия ўз фаолияти давомида миллий қонунчилик ва ташкилий-ҳуқуқий базани такомиллаштиришга, ҳалқаро стандартларни имплементация қилишга, институционал асосни ривожлантиришга, соҳада амалга оширилаётган ишлар натижадорлигини таҳлил этиш ҳамда мавжуд муаммолар ечимига тизимли ёндашишга эътибор қаратади. Шу мақсадда фуқаролик жамияти вакиллари ҳамда тегишли ҳалқаро ташкилотлар билан самарали ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Шу ўринда Миллий комиссия фаолиятининг мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасидаги узига хос хусусиятлари ҳақида ҳам тўхталмоқчимиз. Улар қуйидагилардан иборат:
Таъкидлаш керакки, мажбурий меҳнатга қарши курашишда Халкаро меҳнат ташкилотининг тамойиллари асосида 2018 йилда иш берувчиларнинг қонуний манфаат ва ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида ташкил этилган Ўзбекистон иш берувчилари конфедерацияси ҳам муҳим ўрин эгаллайди. Айни пайтда бу тузилма мамлакатимизда меҳнат муносабатлари соҳасида уч томонлама ҳамкорлик тўлиқ йўлга қўйилишида муҳим роль ўйнамоқда.
Шунингдек, Ўзбекистон 2019 йилда БМТнинг “Халқаро меҳнат нормалари қўлланилишига кўмаклашиш учун уч томонлама маслахатлашувлар тўғрисида”ги конвенциясини ратификация қилди ва ижросини таъминлаш мақсадида Ижтимоий-меҳнат масалалари бўйича республика уч томонлама комиссиям тузилди.
Эътиборлиси, бу комиссия томонидан қисқа вақт давомида ўз фаолияти доирасида ижтимоий-меҳнат соҳасига оид 120 дан ортиқ норматив-ҳуқуқий хужжатлар лойихалари кўриб чиқилди, қабул қилинган қонунлар мазмун-моҳиятини ходимларга етказиш, уларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш ҳамда меҳнат соҳасидаги ҳуқуқ ва манфаатларини ҳар томонлама ҳимоялаш борасида кўламли ишлар рўёбга чиқарилмоқда.
Қишлоқ хўжалиги ислоҳотлари —
давлат сиёсатининг муҳим йўналишларидан бири
Қишлоқ ҳўжалигини ислоҳ қилиш ҳам давлат сиёсатининг энг мухим йўналишларидан бири саналади. Шу боис Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020 — 2030 йилларга мўлжалланган стратегияси доирасида қишлоқ ҳўжалиги соҳасида тизимли чора-тадбирлар амалга ошириб келинмоқда.
Айниқса, қишлоқ хўжалиги тизимида кластерлар фаолиятининг йўлга қўйилиши бу борадаги дадил қадамлардан бири бўлди. Зеро, унинг мақсади — тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришнинг барча жараёнини, яъни хомашё етиштиришдан тортиб, то уни қайта ишлаш ва тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришгача бўлган босқичларни бирлаштирган ягона занжирни шакллантиришдан иборатдир.
Шундай қилиб охирги йилларда қишлоқ хўжалигини ислоҳ этиш ва уни бозор талабига мослаштиришга катта урғу берилмоқда. Ана шу мақсадда пахта етиштириш ва териш жараёнини механизациялаштириш бўйича фаол иш олиб бориляпти. Бунинг самараси ўлароқ, 2021 йилда пахта териш машиналари ёрдамида хосилнинг қарийб 12 фоизи (2020 йилда 8,5 фоизи) териб олингани диққатга сазовордир.
Бундан ташқари, теримчилар меҳнатига хақ тўлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. 2021 йилда 1 кг. қўлда терилган пахта хомашёси учун тўлов 2015 йилдагига нисбатан қарийб 10 баробар оширилди. Умуман, бу борадаги ишлар мамлакатимизда мажбурий меҳнатнинг олдини олишда асосий омиллардан бири бўлиб хизмат қилаётир.
Мониторинг натижалари қандай?
Мамлакат бўйича меҳнат муносабатларига риоя қилиниши, мажбурий меҳнат ва болалар меҳнатига қарши курашиш юзасидан тизимли мониторинг ишлари йўлга қўйилган.
Шу ўринда 2015 йилдан бошлаб Халқаро меҳнат ташкилоти томонидан “Учинчи томон мониторинги” пахтачилик соҳасида болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатнинг олдини олиш мақсадида ўтказиб келинаётганини айтиш зарур.
Мазкур мониторинг ишлари дастлабки йилларда халқаро экспертлар иштирокида ўтказилган бўлса, 2018 йилдан унга махаллий фуқаролик жамияти институтлари фаоллари жалб этила бошланди. 2021 йилда эса тўлиқ фуқаролик жамияти институтлари вакиллари бўлган мустақил кузатувчилар томонидан уюштирилди.
Бизни қувонтирадигани шуки, сўнгги олти йилда ўтказилган мониторинглар натижалари тизимли мажбурий меҳнатнинг йўқлигини кўрсатиб келмоқда. ХМТ экспертлари томонидан мамлакатимизда 2021 йилда хам пахта йиғим-терими давомида тизимли мажбурий меҳнатдан умуман фойдаланилмаганлиги тўғрисида якуний хулоса берилди ҳамда шу йўналишдаги мониторинг ишлари тўлиқ Ўзбекистон томонига топширилганлиги эълон қилинди.
Шунингдек, Халқаро меҳнат ташкилоти мониторингидан ташқари, хар йили Касаба уюшмалари Федерацияси томонидан миллий мониторинг ҳамда Меҳнат инспекциясининг мониторинги ўтказиб келиняпти. Шунга мос ҳолда, сенаторлар ва маҳаллий Кенгашлар депутатлари томонидан журналист ва блогерлар иштирокида парламент назорати ўрнатилди. Мазкур мониторинг ишларига фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, ҳуқуқ ҳимоячилари ҳам кенг жалб этилмоқда.
Бу жараёнда аҳоли ўртасида ва меҳнат жамоаларида ахборот кампаниясини ташкил этиш ва уни амалга ошириш муҳим ҳисобланади. Шу нуқтаи назардан, аҳолининг мажбурий меҳнатнинг салбий омиллари тўғрисида хабардорлигини ошириш мақсадида бир қатор тадбирлар амалга оширилаётир. Масалан, 2021 йилда мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида аҳоли ҳабардорлигини ошириш учун 20 мингдан зиёд тарғибот тадбирлари ташкил этилди. Барча туман ва шаҳарлардаги аҳоли гавжум жойларда мажбурий меҳнатнинг олдини олишга йўналтирилган мингта баннер ўрнатилди, миллиондан ортиқ флаерлар, 10 минг дона плакат тарқатилди.
Халқаро ҳамкорлик кучайтирилмоқда
Юртимизда мажбурий меҳнат ва болалар меҳнатининг олдини олиш, фуқароларнинг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатларини кафолатли химоялаш борасида халқаро ташкилотлар ва хорижий ҳамкор давлатлар билан самарали алоқалар олиб борилмоқда.
Хусусан, Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссияси томонидан Халқаро меҳнат ташкилоти, Жаҳон банки, Халқаро молия корпорацияси, Халкқро миграция ташкилоти, БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, АҚШ Давлат департаменти, Меҳнат вазирлиги ҳамда “Cotton Campaign” коалициям каби хорижий ҳамкорлар билан ўзаро алоқаларни кучайтириш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга ошириляпти.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон меҳнат бозорида демографик юк юқори бўлган мамлакат ҳисобланади. Ҳозирги вақтда меҳнатга лаёқатли аҳоли 20 миллион, иш билан бандлар 15 миллион, ишга мухтожлар эса 1 миллион 300 минг кишини ташкил этади. Яна ҳар йили 600 мингдан ортиқ ёшлар катта ҳаётга қадам қўймоқда.
Бу масаланинг самарали ечими сифатида Ўзбекистон томонидан Халқаро меҳнат ташкилоти кўмагида Ўзбекистонда бандликка кўмаклашиш миллий стратегияси ишлаб чиқилмоқда.
Стратегиянинг асосий йўналишлари қуйидагилардан иборат:
- меҳнат бозори талабларига мувофиқ ҳолда ишсизларни касб-ҳунарга ва тадбиркорликка ўқитишни ривожлантириш;
- меҳнат бозорида рақобатдош бўлмаган шахсларни, айниқса, аёллар, ёшлар ва ногиронлиги бўлганларни иш билан таъминлашга кўмаклашиш; норасмий меҳнат муносабатларини расмийлаштиришни рағбатлантириш мақсадида меҳнат муносабатларини тартибга солишни такомиллаштириш;
- хавфсиз, уюшган, қонуний ички ва ташқи меҳнат миграцияси тизимини кучайтириш;
- халқаро стандартларни жорий этиш орқали меҳнатни мухофаза қилиш тизимини такомиллаштириш.
Маълумки, Халкаро меҳнат ташкилотининг бир асрлик фаолиятида муносиб меҳнат марказий ўрин эгаллаб келмоқда. Бироқ фақат шу асрнинг сўнгги ўн йилликларида бу масала кенг қамровли, глобал хусусият касб этди. Бу кўпроқ дунё давлатларининг фуқароларни иш билан таъминлаш, уларни ижтимоий ҳимоялашга бўлган эҳтиёжи ортиб бораётганлиги билан боғлиқ.
Бундай шароитда давлатлар ҳамда халқаро ташкилотларнинг миллий, минтақавий ва глобал даражада муносиб меҳнат тамойиллари бўйича саъй-харакатлари янги стратегик имкониятларни очиб беради, энг мухими, меҳнат муносабатларига доир муаммоларни самарали хал қилишга кўмаклашади.
Юртимизнинг ХМТ билан самарали ҳамкорлигининг асоси сифатида 2014 йилда қабул қилинган, кейинчалик 2020 йилгача узайтирилган 2014 — 2016 йилларга мўлжалланган муносиб меҳнат бўйича мамлакат дастурини кўрсатиш мумкин. Ўтган давр мобайнида бу дастурда кўзда тутилган барча чоралар тўлиқ бажарилди.
Мазкур ҳамкорликни тизимли давом эттириш ва янада ривожлантириш мақсадида 2021 йил сентябрда шу ташкилот билан биргаликда Ўзбекистон Республикасида муносиб меҳнат бўйича 2021 — 2025 йилларга мўлжалланган мамлакат дастури қабул қилинди. Мазкур дастурда асосий эътибор халқаро стандартлардан келиб чиққан ҳолда, муносиб меҳнат тамойилларини илгари суришга, норасмий бандликни қисқартиришга ва ижтимоий ҳимоя масалаларига қаратилди.
Ушбу меҳнат индикаторлари истиқболда иқтисодий имкониятларни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, янги иш ўринлари яратиш, энг муҳими, жамият ва давлатнинг барқарор ривожланишига ҳизмат қилади.
Шу ўринда айтиш керакки, Ўзбекистонда халқаро ҳамкорлар билан меҳнат муносабатлари бўйича “Better Work” ва “BCI” халқаро стандартларини жорий этиш юзасидан хам фаол иш олиб борилмоқда. 2021 йил охирида Ўзбекистон ХМТ ва Жаҳон банкига “Better Work” дастурини амалга оширишга кўмаклашиш имкониятини кўриб чиқиш учун мурожаат қилди ва ижобий жавоб олди. Бугунги кунда шу халқаро стандартларни жорий қилиш бўйича тизимли ишлар олиб бориляпти.
Истиқболдаги устувор вазифалар
Мамлакатимизда одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишлар ва мавжуд муаммолар ушбу масала бўйича таъсис этилган Миллий маърузачи томонидан кенг таҳлил қилиниб, келгусида эътибор қаратилиши зарур бўлган масалалар юзасидан аниқ таклиф ва тавсиялар ҳам ишлаб чиқилиши яхши анъанага айланган.
Хусусан, 2021 йил якуни бўйича Ўзбекистонда шу йўналишда амалга оширилган ишлар таҳлил қилиниб, натижалари юзасидан давлат раҳбарига таҳлилий ахборот киритилди ва тегишли топшириқлар олинди.
Шунингдек, мазкур масала Миллий комиссиянинг яқинда бўлиб ўтган мажлисида муҳокама қилиниб, таҳлилий ахборотда қайд этилган таклиф ва тавсияларни амалиётга татбиқ этиш бўйича алоҳида “Йўл харитаси” қабул қилинди.
Унга асосан жорий йилда хам мажбурий меҳнатга қарши курашиш изчил давом эттирилади, халқаро ташкилотлар билан алоқа кучайтирилади, инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва муносиб меҳнат шароити яратиш бўйича янги лойиҳа ва чора-тадбирлар рўёбга чиқарилади. Хусусан, соҳага оид миллий қонунчилик халқаро стандартлар асосида такомиллаштирилади, меҳнат соҳасидаги қатор конвенцияларни ратификация қилиш масалалари кўриб чиқилади.
Ўз навбатида, нафақат қишлоқ ҳўжалигида, балки қурилиш, ипакчилик, умумий овқатланиш тармоқларида ҳам меҳнат қонунчилиги талаблари бузилишининг олдини олишга оид мониторинглар олиб борилади. Албатта, бу ишларга фуқаролик жамияти институтлари вакиллари кенг жалб қилинади.
Қишлоқ хўжалигидаги ислоҳотлар тизимли давом эттирилади, асосий эътибор соҳада муносиб, хавфсиз меҳнат шароити яратиш, меҳнатга муносиб ҳақ тўланишига эришиш ва тизимни механизациялаштиришга қаратилади.
Миллий тўқимачилик корхоналари ва ушбу сохада фаолият юритаётган халқаро бренд ва корхоналар билан манзилли ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича алоҳида комплекс чоралар ишлаб чиқилади.
Қолаверса, халқаро стандартларни татбиқ этиш янада фаоллаштирилади. Бу ўз ўрнида, биз учун янги бозорларнинг очилишига, юртимизда янги инвестициявий лойиҳаларни амалга оширишга кенг имкониятлар яратади.
Қуйидагилар амалга оширилиши режалаштирилган:
- миллий қонунчилик халқаро стандартлар асосида такомиллаштирилади, меҳнат соҳасидаги қатор конвенциялар ратификация қилинади;
- мажбурий меҳнат бўйича ўтказиладиган мониторинглар тизимли давом эттирилади;
- 2020 — 2030 йилларга мўлжалланган қишлоқ хўжалигини ривожлантириш стратегияси доирасида ислоҳотлар янада кучайтирилади;
- миллий тўқимачилик корхоналари ва шу соҳада фаолият юритаётган халқаро бренд ва корхоналар билан манзилли ҳамкорликни йўлга қўйишга оид комплекс чора-тадбирлар қабул қилинади;
- “Better work” ва “BCI” сингари меҳнат соҳасидаги стандартларни татбиқ этиш ишлари фаоллаштирилади;
- мажбурий меҳнатнинг олдини олишга қаратилган кенг қамровли ахборот-тарғибот кампанияси давом эттирилади;
- нодавлат нотижорат ташкилотларини қўллаб-қувватлаш, уларга меҳнат-ижтимоий соҳалардаги фаолияти учун молиявий грант аж ратиш йўлга қўйилади.
Хулоса ўрнида айтиш мумкинки, кучли сиёсий ирода ва ислоҳотларга комплекс ёндашув, қишлоқ хўжалигида бозор иқтисодиёти тамойиллари кенг татбиқ этилиши, қолаверса, терилган пахта учун тўлов миқдори оширилгани, меҳнат ва дам олиш шароити сезиларли даражада яхшилангани, давлат ва жамоатчилик томонидан ушбу йуналиш доимий назоратга олингани туфайли мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида сезиларли ютуққа эришилди ва бу натижаларимиз халқаро ҳамжамият томонидан хам эътироф этилмоқда. Шу маънода, бу йуналишдаги ишларимизни изчиллик билан давом эттириб, натижаларни янада яхшилаш йўлидан борамиз. Зеро, бу Ватанимиз равнақи ва халқимиз фаровонлиги учун ниҳоятда долзарбдир.

Танзила Нарбаева: Страна достигла весомых результатов в искоренении принудительного труда
В последние годы под руководством Президента Шавката Мирзиёева на основе идеи «Новый Узбекистан — народное и гуманное государство» осуществляются системные реформы, направленные на обеспечение благополучия населения. Важно, что эти действия дают ожидаемые результаты.
Это можно увидеть на примере того, что в нашу повседневную жизнь входят новый дух и настрой, новый образ бытия, соответствующий вековым стремлениям и чаяниям народа, отвечающий национальным интересам.
Как отмечает Президент, новый Узбекистан — государство, развивающееся на принципах дружеского сотрудничества с мировым сообществом, со строгим соблюдением общепризнанных норм и принципов в сфере демократии, прав и свобод человека. Конечной целью этого является создание свободной, благоустроенной жизни для граждан.
В центре реформ — задачи служить народу, добиться того, чтобы люди были довольны, жить их заботами и решать их проблемы.
В этом процессе соблюдаются открытость и гласность, большое внимание уделяется обеспечению прав и свобод человека. Основным результатом в данном направлении и фактом международного признания можно отметить то, что Узбекистан впервые избран членом Совета Организации Объединенных Наций по правам человека на трехлетний срок — 2021—2023 годы.
Совершенствование системы трудовых отношений при соблюдении прав человека, обеспечение занятости населения, создание достойных условий труда и недопущение принудительного труда — эти вопросы возведены в ранг государственной политики.
Поднятие системной работы в данном направлении на качественно новый уровень, достигнутые показатели и самое главное — оказание положительного влияния на интересы всех слоев населения, всему этому служат принципы:
n открытость органов государственного управления;
n диалог с народом;
n всесторонняя поддержка институтов гражданского общества;
n восприятие каждого случая, связанного с принудительным трудом, как чрезвычайное происшествие;
n систематическое обеспечение и защита прав граждан, осуществляющих деятельность в зарубежных странах;
n внедрение международных стандартов в систему достойного труда.
Именно благодаря твердой политической воле Президента Шавката Мирзиёева в стране кардинально реформирована система трудовых отношений, осуществлены широкомасштабные реформы в данной сфере и достигнуты весомые результаты в искоренении принудительного труда.
Ярким примером является тот факт, что 10 марта текущего года международная коалиция «Cotton Campaign» отменила существовавший ранее хлопковый бойкот в отношении Узбекистана. Это даст возможность создать миллионы рабочих мест в регионах, повысить уровень занятости населения, открыть новые рынки, реализовать множество перспективных инвестиционных проектов.
Также с учетом искоренения в 2016 году детского труда в нашей стране Европарламент принял решение о присоединении Узбекистана к Текстильному протоколу.
В 2020 году Торговый представитель США (USTR) объявил, что Узбекистан по критерию обеспечения трудовых прав соответствует Главной системе преференций США (GSP). Им сделан вывод, что на основе анализа Еврокомиссии страна соответствует критериям учас­тия в «GSP+».
В прошлом году Государственный департамент США в Годовом отчете по торговле людьми в мире внес позицию Узбекистана в Список стран, относящихся ко второй категории.
Достигнутые успехи являются результатом системных реформ в сфере трудовых отношений. Они осуществлены в следующих направлениях:
n укрепление законодательной и организационно-правовой базы;
n имплементация международных стандартов;
n реформирование сельского хозяйства;
n развитие институциональных основ;
n ведение системного мониторинга и исследований;
n активизация сотрудничества с гражданским обществом и специализированными международными организациями.
Усовершенствовано национальное законодательство
В целях противодействия торговле людьми и принудительному труду, обеспечения трудовых прав граждан, приведения законодательных основ в соответствие с международными стандартами, устранения имеющихся проблем в 2021 году принято 16 нормативно-правовых актов, в том числе 4 закона, 2 указа и 4 постановления Президента, 6 пос­тановлений правительства.
Для дальнейшего усиления гарантий защиты интересов несовершеннолетних лиц внесены изменения и дополнения в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы, в Кодекс об административной ответственности. В результате установлена уголовная ответственность за первичные деяния лиц, допустивших детский труд, также усилена уголовная ответственность за использование детей в целях проституции, их привлечение к участию в деятельности незаконных общественных объединений, за склонение к принудительному труду.
Принят закон, направленный на упрощение правовых основ порядка усыновления. Им усыновление детей разрешено и людям, совершившим нетяжкое преступление и отбывшим срок наказания.
Ратифицированы конвенции Международной организации труда об основах, содействующих безопасности и гигиене труда, о безопасности и гигиене труда в строительстве. При совершенствовании национального законодательства главное внимание уделено имплементации международных норм и стандартов. В данной сфере установлено многостороннее сотрудничество с Международной организацией труда. В течение последних десяти лет между Узбекистаном и МОТ выполнена плодотворная работа в сфере противодействия принудительному труду, проведен мониторинг соблюдения трудовых прав, внедрены международные стандарты в области трудовых отношений.
В настоящее время Узбекистаном ратифицировано 19 конвенций Международной организации труда, в том числе 8 основных и 4 директивные. Узбекистан ратифицировал в среднем по две конвенции МОТ ежегодно, а также принял активное участие в кампании по ратификации международных стандартов труда, посвященной столетию данной структуры.
Таким образом, через совершенствование законодательных основ и ратификацию международных конвенций в направлении противодействия принудительному труду устранены правовые пробелы в данной сфере, усилено наказание за преступление в соответствии с международными стандартами.
На основе требований времени укреплена организационно-институциональная база
Особое внимание уделяется внедрению принципов достойного труда, развитию инс­титуциональной базы в сфере противодействия принудительному труду.
Образование Национальной и территориальных комиссий по противодействию торговле людьми и принудительному труду, а также учреждение института Национального докладчика по этим вопросам дают возможность координировать работу в данном направлении и на национальном, и на местном уровнях.
Одно из приоритетных направлений деятельности Национальной комиссии — разработка конкретных мер по созданию удобств и достойных условий труда для всех граждан, по обеспечению трудовых прав и противодействию принудительному труду, а также обеспечение реализации этих мер.
Национальная комиссия осуществляет комплексные меры по совершенствованию деятельности соответствующих минис­терств и ведомств, усилению взаимосвязи с гражданским обществом, зарубежными партнерами. При их разработке учитываются предложения и рекомендации зарубежных партнеров и представителей гражданского общества.
В своей деятельности Национальная комиссия уделяет особое внимание совершенствованию национального законодательства и организационно-правовой базы, имплементации международных стандартов, развитию институциональных основ, анализу результативности осуществляемой в сфере работы, а также системному подходу к решению имеющихся проблем.
Хотелось бы остановиться на особенностях деятельности Национальной комиссии в сфере противодействия принудительному труду. В частности, она:
n разрабатывает государственные и иные программы в сфере противодействия принудительному труду, организует их реализацию и контролирует выполнение;
n проводит мониторинг выявления прес­туплений в данном направлении и практику их недопущения;
n уделяет особое внимание эффективному международному сотрудничеству в данном направлении.
Важное место в противодействии принудительному труду занимает Конфедерация работодателей Узбекистана, которая в соответствии с принципами Международной организации труда была создана в 2018 году с целью защиты законных прав и интересов работодателей. В настоящее время данная структура играет важную роль в налаживании в стране трехстороннего сотрудничества в сфере трудовых отношений.
Также в 2019 году Узбекистан ратифицировал Конвенцию МОТ о трехсторонних консультациях для содействия применению международных трудовых норм. Для обеспечения ее выполнения создана Республиканская трехсторонняя комиссия по социально-трудовым вопросам. Примечательно, что ею за короткое время рассмотрены проекты более 120 нормативно-правовых документов, касающихся социально-трудовых отношений. Реализуется масштабная работа по доведению сути и значения принятых законов до сотрудников сферы, повышению их правовой культуры, а также по всесторонней защите прав и интересов в сфере труда.
Реформы в сельском хозяйстве — одно из важных направлений государственной политики
Реформирование сельского хозяйства также является важным направлением политики государства. Поэтому в рамках Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020—2030 годы реализуются системные меры в этой отрасли.
Налаживание деятельности кластеров стало значимым решением, подразумевающим формирование единой цепочки, включающей все этапы процесса производства готовой продукции — начиная с выращивания сырья и заканчивая глубокой переработкой до производства готовой продукции.
Таким образом, в последние годы делается акцент на реформирование сельского хозяйства и его приведение к требованиям рынка. С этой целью ведется интенсивная механизация процессов выращивания хлопка и его сбора. Как результат, в 2021 году хлопкоуборочными машинами собрано почти 12 процентов урожая (в 2020 году — 8,5 процента).
Отдельное внимание уделяется оплате труда сборщиков. В 2021 году оплата за сбор одного килограмма хлопка увеличилась поч­ти в десять раз по сравнению с 2015-м. Работа в данном направлении служит одним из основных факторов искоренения принудительного труда в стране.
Каковы результаты мониторинга?
В масштабах страны налажен системный мониторинг по вопросам соблюдения трудовых отношений, искоренения принудительного и детского труда.
С 2015 года он проводится Международной организацией труда с целью предупреждения в сборе хлопка детского и принудительного труда. Если в первое время он осуществлялся с участием международных экспертов, то с 2018 года стали привлекаться активисты местных институтов гражданского общества. В 2021 году эта процедура пол­ностью взята под контроль экспертами институтов гражданского общества.
Отрадно, что итоги мониторингов послед­них шести лет подтверждают отсутствие системного принудительного труда. Эксперты МОТ также дали итоговое заключение о том, что в 2021 году в период хлопкоуборочной страды в Узбекистане не задействован на системной основе принудительный труд. Ею объявлено о полной передаче узбекской стороне мониторинга за состоянием дел в этом направлении.
Наряду с Международной организацией труда Федерацией профсоюзов Узбекистана ежегодно проводится Национальный мониторинг, ситуацию контролирует и трудовая инспекция. Соответственно сенаторами и депутатами местных Кенгашей при участии журналистов и блогеров установлен парламентский контроль. К нему широко подключены представители институтов гражданского общества, правозащитники.
В этом процессе большое значение придается организации среди населения и трудовых коллективов информационных кампаний. В связи с этим для повышения информированности граждан о негативных последствиях принудительного труда проводится ряд мероприятий. В частности, в минувшем году проведено свыше 20 тысяч пропагандист­ских акций. В людных местах районов и городов республики размещено порядка тысячи баннеров, распространено свыше миллиона флайеров, десять тысяч плакатов по предупреждению принудительного труда.
Эффект международного сотрудничества
Тесные связи установлены с международными организациями и государствами-партнерами в плане предупреждения принудительного и детского труда, гарантированного обеспечения прав и законных интересов граждан.
Проводятся комплексные мероприятия по укреплению взаимодействия Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду с Международной организацией труда, Всемирным банком, Международной финансовой корпорацией, Международной организацией по миграции, Управлением ООН по наркотикам и преступности, Государственным департаментом и Министерством труда США, а также коалицией «Cotton Campaign» и другими.
Следует отметить, что на рынке труда Узбекистан считается страной с высокой демографической нагрузкой. В настоящее время трудоспособное население составляет 20 миллионов человек, занятые — 15 миллионов, нуждающиеся в трудоустройстве — 1 миллион 300 тысяч. Кроме того, ежегодно более 600 тысяч молодых людей вступают в самостоятельную жизнь.
Для эффективного решения проблемы Узбекистаном при поддержке МОТ разрабатывается Национальная стратегия содействия занятости.
Основные направления стратегии состоят в следующем:
- расширение обучения предпринимательству и профессиям безработных в соответствии с требованиями рынка труда;
- содействие занятости неконкуренто­способных на рынке труда лиц, особенно женщин, молодежи и инвалидов;
- совершенствование трудовых отношений с целью стимулирования легализации неформальных трудовых отношений;
- усиление системы безопасной, организованной, законной внутренней и внешней трудовой миграции;
- совершенствование системы охраны труда посредством внедрения международных стандартов.
Известно, что в деятельности Международной организации труда вопросы создания достойных условий труда занимают цент­ральное место. Лишь в последние десятилетия нынешнего века они обрели всеобъемлющий, глобальный характер. Это связано с растущими потребностями государств в обеспечении своих граждан рабочими местами, социальной защите.
В подобной ситуации усилия государств и международных организаций на основе принципов обеспечения достойными условиями труда на национальном, региональном и глобальном уровнях открывают новые стратегические возможности, главное, содействуют эффективному решению проблем, связанных с трудовыми отношениями.
Показательным в плане плодотворного сотрудничества нашей страны с МОТ служит принятая в 2014 году, а впоследствии продленная до 2020 года Страновая программа по достойному труду на 2014—2016 годы в Республике Узбекистан. За минувшее время полностью реализованы предусмотренные в ней меры. Для системного продолжения и дальнейшего развития плодотворного сотрудничества в сентябре минувшего года совместно с МОТ принята Страновая программа по достойным условиям труда на 2021—2026 годы. Согласно ей, исходя из международных стандартов основное внимание обращено на продвижение принципов достойного труда, сокращение неформальной занятости и вопросам социальной защиты. Эти индикаторы послужат расширению экономических возможностей, обеспечению занятости населения, созданию рабочих мест, стабильному развитию общества и государства. Вместе с тем в Узбекистане совместно с международными партнерами ведется активная работа по внедрению в сферу трудовых отношений международных стандартов «Better Work» и «BCI». В конце 2021 года Узбекистан обратился в МОТ и Всемирный банк с просьбой рассмотреть возможность оказания содействия в реализации программы «Better Work» и получил положительный ответ. Сегодня ведется системная работа по освоению передовых стандартов.
Приоритетные задачи на перспективу
Традиционный характер принимает обзор мер по противодействию торговле людьми и принудительному труду Национальным докладчиком, учрежденным для выявления имеющихся проблем, выработки конкретных предложений и рекомендаций.
В частности, по итогам минувшего года подготовлен анализ осуществленных мер, на основе которого представлена аналитическая информация главе государства, получены необходимые поручения. Данный вопрос также обсужден на недавнем заседании Национальной комиссии. Для практического воплощения выдвинутых предложений и рекомендаций принята «дорожная карта».
Согласно ей, в текущем году будет продолжено противодействие принудительному труду, усилено взаимодействие с международными организациями, осуществлены новые проекты по обеспечению прав человека и созданию достойных условий труда. В том числе предусмотрено совершенствование национального законодательства на основе международных стандартов, рассмотрение вопроса ратификации ряда конвенций в сфере трудовых отношений.
Наряду с сельским хозяйством планируется расширить мониторинг с целью профилактики нарушений трудового законодательства, охватив сферы строительства, шелководства, общественного питания. К работе будут обязательно привлечены представители институтов гражданского общества.
На системной основе продолжатся реформы в сельском хозяйстве. Основное внимание планируется уделить созданию достойных и безопасных условий труда аграриям, достижению справедливой оплаты и механизации сферы. Будет разработан комплекс мер по налаживанию адресного сотрудни­чества с предприятиями национальной
текстильной промышленности, международными брендами, работающими в данной сфере.
Получит дальнейшее развитие внедрение международных стандартов, что откроет широкий доступ к новым рынкам, расширит возможность реализации инвестиционных проектов по всей стране.
В числе мер, предусмотренных на ближайшее время, планируется:
- совершенствование национального законодательства на основе международных стандартов, ратификация ряда конвенций в сфере труда;
- продолжение на системной основе мониторинга по противодействию принудительному труду;
- углубление реформ в рамках Стратегии развития сельского хозяйства на 2020—2030 годы;
- принятие комплекса мер по налаживанию адресного сотрудничества с предприятиями национальной текстильной промышленности, международными брендами, работающими в данной сфере;
- ускорение процесса внедрения таких стандартов в сфере труда, как «Better Work» и «BCI»;
- продолжение широкой информационно-пропагандистской кампании, направленной на предупреждение использования принудительного труда;
- поддержка негосударственных некоммерческих организаций, предоставление им грантов в таких областях деятельности, как трудовые и социальные отношения.
Подводя итог, отмечу, что успехи в противодействии принудительному труду достигнуты благодаря сильной политической воле, комплексному характеру реформ, широкому внедрению в сельское хозяйство принципов рыночной экономики, повышению размеров оплаты за собранный урожай хлопка, существенному улучшению условий труда и отдыха, постоянному общественному контролю. Эти результаты получают признание международного сообщества. Мы и впредь будем продолжать двигаться в этом направлении, улучшать достижения ради благополучия народа и прогресса страны.