Охирги йилларда юртимизда Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Янги Ўзбекистонни бунёд этиш, халқимизнинг фаровонлигини таъминлашга йўналтирилган “Янги Ўзбекистон — халқчил ва инсонпарвар давлат” ғояси асосида тизимли ислоҳотлар олиб борилмоқда. Муҳими, бу саъй-ҳаракатлар ўзининг кутилган натижаларини бераётир.
Буни Янги Ўзбекистонимизда олиб борилаётган тизимли ислоҳотлар натижасида янгича рух ва кайфият, халқимизнинг асрий интилишларига мос, миллий манфаатларимизга жавоб берадиган янгича ҳаёт хар биримизнинг турмуш тарзимизга кириб келаётгани мисолида ҳам кўриш мумкин.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, Янги Ўзбекистон — демократия, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари борасида умумэътироф этилган норма ва принципларга қатъий амал қилган ҳолда, жаҳон ҳамжамияти билан дўстона ҳамкорлик тамойиллари асосида ривожланадиган, пировард мақсади ҳалқимиз учун эркин, обод ва фаровон ҳаёт яратиб беришдан иборат бўлган давлатдир.
Ислоҳотлар марказида — халққа ҳизмат қилиш, аҳоли розилигига эришиш, улар дарди билан яшаш, муаммоларини хал этиш вазифалари турибди.
Муҳими, ана шу жараёнда очиқлик ва ошкораликка амал қилган ҳолда, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга катта эътибор берилмоқда. Бу йўналишдаги асосий натижа ва ҳалқаро эътироф сифатида Ўзбекистоннинг илк маротаба Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзолигига уч йил муддатга — 2021 — 2023 йилларга сайланганлигини келтириш мумкин.
Дарҳақиқат, инсон ҳуқуқларини таъминлашда меҳнат муносабатлари тизимини такомиллаштириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, муносиб меҳнат шароитларини яратиш ва мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик масаласи асосий вазифага айланди ҳамда давлат сиёсати даражасига кўтарилди.
Шу йўналишдаги тизимли ишларнинг сифат жиҳатидан янги босқичга чиқиши, эришилган натижалар ва энг асосийси, аҳолининг барча қатлами манфаатларига ижобий таъсир кўрсатишида қуйидаги тамойиллар асос бўлиб ҳизмат қилмоқда:
|Айнан Президент Шавкат Мирзиёевнинг қатъий сиёсий иродаси туфайли мамлакатимизда меҳнат муносабатлари тизими тубдан ислоҳ қилинди, сохада кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилди, мажбурий меҳнатга бархам бериш борасида салмоқли натижаларга эришилди.
Жорий йилнинг 10 март куни “Cotton Campaign” халқаро коалицияси томонидан Ўзбекистонга нисбатан қўйилган “пахта бойкоти” бекор қилингани бунинг ёрқин мисолидир.
Айтиш жоизки, ўзбек пахтасига қўйилган бойкотнинг бекор қилиниши юртимизда, биринчи навбатда, ҳудудларда миллионлаб янги иш ўринларини яратиш, аҳоли бандлик даражасини ошириш, янги бозорларни очиш ҳамда кўплаб истиқболли инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш имконини беради.
Шунингдек, 2016 йилда юртимизда тизимли болалар меҳнатига барҳам берилиши ҳисобига Европарламент Ўзбекистоннинг текстиль протоколига қўшилиши ҳақидаги қарорни қабул қилди.
2020 йилда АҚШ Савдо вакили (USTR) Ўзбекистоннинг меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш мезони бўйича АҚШнинг Преференциялар бош тизимига (GSP) мувофиқлигини эълон қилди ҳамда Еврокомиссия таҳдиллари асосида Ўзбекистон “GSP+’’да қатнашиш мезонларига жавоб беради, деган хулосага келди.
Ўтган йили эса АҚШ Давлат департаменти жаҳонда одам савдоси тўғрисидаги йиллик ҳисоботида Ўзбекистон позициясини “Иккинчи тоифага мансуб мамлакатлар” рўйхатига киритди.
Эришилган ушбу муваффақиятлар меҳнат муносабатлари соҳасидаги тизимли ислоҳотлар самараси бўлиб, улар қуйидаги йўналишларда амалга оширилди:
Миллий қонунчилик такомиллаштирилди
Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш, фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш, соҳага оид қонунчилик асосларини ҳалқаро стандартларга мувофиқлаштириш, мавжуд муаммоларни бартараф этиш мақсадида 2021 йилда 16 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат, шу жумладан, 4 та қонун, Президентнинг 2 та Фармони, 4 та қарори, Ҳукуматнинг 6 та қарори қабул қилинди.
Вояга етмаган шахслар манфаатларини ҳимоялаш кафолатларини янада кучайтириш мақсадида Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
Бунинг натижасида болалар меҳнатига йўл қўйган шахсларни дастлабки қилмиши учун жиноий жавобгарлик белгиланди ва болалардан фохишалик мақсадида фойдаланиш ҳамда уларни ғайриқонуний жамоат бирлашмалари фаолиятида қатнашишга ундаш ва мажбурий меҳнатга жалб этиш учун жиноий жавобгарлик кучайтирилди.
Шуларга мос холда, фарзандликка олиш тартиби ҳуқуқий асосларини соддалаштиришга йўналтирилган қонун қабул қилинди. У билан унча оғир бўлмаган жиноятни содир этган ва жазо муддатини ўтаганларга ҳам фарзанд асраб олишга руҳсат берилди.
Халқаро меҳнат ташкилотининг “Меҳнат хавфсизлиги ва гигиенасига кўмаклашиш асослари тўғрисида”ги ҳамда “Қурилишда меҳнат хавфсизлиги ва гигиенаси тўғрисида”ги конвенциялари ратификация қилинди.
Миллий қонунчиликни такомиллаштиришда асосий эътибор халқаро норма ва стандартларни имплементация қилишга қаратилди. Бу борада Халқаро меҳнат ташкилоти билан кўп қиррали ҳамкорлик ўрнатилган бўлиб, охирги 10 йил давомида Ўзбекистон ва Халқаро меҳнат ташкилоти ўртасида мажбурий меҳнатга қарши курашиш, меҳнат ҳуқуқларига риоя этилишини мониторинг қилиш, меҳнат муносабатлари сохасида ҳалқаро стандартларни жорий этиш борасида самарали ишлар рўёбга чиқарилди.
Бугунги кунда Ўзбекистон Халқаро меҳнат ташкилотининг 19 та конвенциясини, жумладан, 8 та асосий ва 4 та директив конвенциясини ратификация қилди.
Ўзбекистон хар йили БМТнинг ўртача 2 та конвенциясини ратификация қилиб, бу тузилманинг 100 йиллигига бағишланган халқаро меҳнат стандартларини ратификация қилиш кампаниясида фаол иштирок этди.
Шундай қилиб, мажбурий меҳнатга қарши курашишда қонунчилик базасини такомиллаштириш ва халқаро конвенцияларни ратификация қилиш орқали ушбу соҳадаги ҳуқуқий бўшлиқлар бартараф этилди ҳамда жиноят учун жазо халкаро стандартларга мос равишда кучайтирилди.
Ташкилий-институционал база замон талаби асосида
мустаҳкамланди
Муносиб меҳнат тамойилларини амалиётга табиқ этиш, мажбурий меҳнатга қарши курашиш соҳасида институционал базани ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш бўйича миллий ва ҳудудий комиссияларнинг ташкил этилгани, шунингдек, ушбу масалалар бўйича Миллий маърузачи институти таъсис қилингани мазкур йўналишдаги ишларни ҳам миллий, ҳам маҳаллий даражада комплекс мувофиқлаштириш имконини бермоқда.
Миллий комиссия фаолиятининг устувор йўналишларидан бири — барча фуқаролар учун қулайликлар ва муносиб меҳнат шароитларини яратиш, меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш ҳамда мажбурий меҳнатга қарши курашишда аниқ чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва ижросини таъминлашдан иборат.
Миллий комиссия ўз аъзолари билан биргаликда тегишли вазирлик ва идоралар фаолиятини такомиллаштириш, фуқаролик жамияти, жумладан, хорижий ҳамкорлар билан ўзаро алоқаларни кучайтириш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширади. Комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқишда ҳалқаро ҳамкорлар ва фуқаролик жамияти вакилларининг барча тавсиялари инобатга олинади.
Шунингдек, Миллий комиссия ўз фаолияти давомида миллий қонунчилик ва ташкилий-ҳуқуқий базани такомиллаштиришга, ҳалқаро стандартларни имплементация қилишга, институционал асосни ривожлантиришга, соҳада амалга оширилаётган ишлар натижадорлигини таҳлил этиш ҳамда мавжуд муаммолар ечимига тизимли ёндашишга эътибор қаратади. Шу мақсадда фуқаролик жамияти вакиллари ҳамда тегишли ҳалқаро ташкилотлар билан самарали ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Шу ўринда Миллий комиссия фаолиятининг мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасидаги узига хос хусусиятлари ҳақида ҳам тўхталмоқчимиз. Улар қуйидагилардан иборат:
Таъкидлаш керакки, мажбурий меҳнатга қарши курашишда Халкаро меҳнат ташкилотининг тамойиллари асосида 2018 йилда иш берувчиларнинг қонуний манфаат ва ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида ташкил этилган Ўзбекистон иш берувчилари конфедерацияси ҳам муҳим ўрин эгаллайди. Айни пайтда бу тузилма мамлакатимизда меҳнат муносабатлари соҳасида уч томонлама ҳамкорлик тўлиқ йўлга қўйилишида муҳим роль ўйнамоқда.
Шунингдек, Ўзбекистон 2019 йилда БМТнинг “Халқаро меҳнат нормалари қўлланилишига кўмаклашиш учун уч томонлама маслахатлашувлар тўғрисида”ги конвенциясини ратификация қилди ва ижросини таъминлаш мақсадида Ижтимоий-меҳнат масалалари бўйича республика уч томонлама комиссиям тузилди.
Эътиборлиси, бу комиссия томонидан қисқа вақт давомида ўз фаолияти доирасида ижтимоий-меҳнат соҳасига оид 120 дан ортиқ норматив-ҳуқуқий хужжатлар лойихалари кўриб чиқилди, қабул қилинган қонунлар мазмун-моҳиятини ходимларга етказиш, уларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш ҳамда меҳнат соҳасидаги ҳуқуқ ва манфаатларини ҳар томонлама ҳимоялаш борасида кўламли ишлар рўёбга чиқарилмоқда.
Қишлоқ хўжалиги ислоҳотлари —
давлат сиёсатининг муҳим йўналишларидан бири
Қишлоқ ҳўжалигини ислоҳ қилиш ҳам давлат сиёсатининг энг мухим йўналишларидан бири саналади. Шу боис Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020 — 2030 йилларга мўлжалланган стратегияси доирасида қишлоқ ҳўжалиги соҳасида тизимли чора-тадбирлар амалга ошириб келинмоқда.
Айниқса, қишлоқ хўжалиги тизимида кластерлар фаолиятининг йўлга қўйилиши бу борадаги дадил қадамлардан бири бўлди. Зеро, унинг мақсади — тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришнинг барча жараёнини, яъни хомашё етиштиришдан тортиб, то уни қайта ишлаш ва тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришгача бўлган босқичларни бирлаштирган ягона занжирни шакллантиришдан иборатдир.
Шундай қилиб охирги йилларда қишлоқ хўжалигини ислоҳ этиш ва уни бозор талабига мослаштиришга катта урғу берилмоқда. Ана шу мақсадда пахта етиштириш ва териш жараёнини механизациялаштириш бўйича фаол иш олиб бориляпти. Бунинг самараси ўлароқ, 2021 йилда пахта териш машиналари ёрдамида хосилнинг қарийб 12 фоизи (2020 йилда 8,5 фоизи) териб олингани диққатга сазовордир.
Бундан ташқари, теримчилар меҳнатига хақ тўлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. 2021 йилда 1 кг. қўлда терилган пахта хомашёси учун тўлов 2015 йилдагига нисбатан қарийб 10 баробар оширилди. Умуман, бу борадаги ишлар мамлакатимизда мажбурий меҳнатнинг олдини олишда асосий омиллардан бири бўлиб хизмат қилаётир.
Мониторинг натижалари қандай?
Мамлакат бўйича меҳнат муносабатларига риоя қилиниши, мажбурий меҳнат ва болалар меҳнатига қарши курашиш юзасидан тизимли мониторинг ишлари йўлга қўйилган.
Шу ўринда 2015 йилдан бошлаб Халқаро меҳнат ташкилоти томонидан “Учинчи томон мониторинги” пахтачилик соҳасида болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатнинг олдини олиш мақсадида ўтказиб келинаётганини айтиш зарур.
Мазкур мониторинг ишлари дастлабки йилларда халқаро экспертлар иштирокида ўтказилган бўлса, 2018 йилдан унга махаллий фуқаролик жамияти институтлари фаоллари жалб этила бошланди. 2021 йилда эса тўлиқ фуқаролик жамияти институтлари вакиллари бўлган мустақил кузатувчилар томонидан уюштирилди.
Бизни қувонтирадигани шуки, сўнгги олти йилда ўтказилган мониторинглар натижалари тизимли мажбурий меҳнатнинг йўқлигини кўрсатиб келмоқда. ХМТ экспертлари томонидан мамлакатимизда 2021 йилда хам пахта йиғим-терими давомида тизимли мажбурий меҳнатдан умуман фойдаланилмаганлиги тўғрисида якуний хулоса берилди ҳамда шу йўналишдаги мониторинг ишлари тўлиқ Ўзбекистон томонига топширилганлиги эълон қилинди.
Шунингдек, Халқаро меҳнат ташкилоти мониторингидан ташқари, хар йили Касаба уюшмалари Федерацияси томонидан миллий мониторинг ҳамда Меҳнат инспекциясининг мониторинги ўтказиб келиняпти. Шунга мос ҳолда, сенаторлар ва маҳаллий Кенгашлар депутатлари томонидан журналист ва блогерлар иштирокида парламент назорати ўрнатилди. Мазкур мониторинг ишларига фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, ҳуқуқ ҳимоячилари ҳам кенг жалб этилмоқда.
Бу жараёнда аҳоли ўртасида ва меҳнат жамоаларида ахборот кампаниясини ташкил этиш ва уни амалга ошириш муҳим ҳисобланади. Шу нуқтаи назардан, аҳолининг мажбурий меҳнатнинг салбий омиллари тўғрисида хабардорлигини ошириш мақсадида бир қатор тадбирлар амалга оширилаётир. Масалан, 2021 йилда мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида аҳоли ҳабардорлигини ошириш учун 20 мингдан зиёд тарғибот тадбирлари ташкил этилди. Барча туман ва шаҳарлардаги аҳоли гавжум жойларда мажбурий меҳнатнинг олдини олишга йўналтирилган мингта баннер ўрнатилди, миллиондан ортиқ флаерлар, 10 минг дона плакат тарқатилди.
Халқаро ҳамкорлик кучайтирилмоқда
Юртимизда мажбурий меҳнат ва болалар меҳнатининг олдини олиш, фуқароларнинг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатларини кафолатли химоялаш борасида халқаро ташкилотлар ва хорижий ҳамкор давлатлар билан самарали алоқалар олиб борилмоқда.
Хусусан, Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссияси томонидан Халқаро меҳнат ташкилоти, Жаҳон банки, Халқаро молия корпорацияси, Халкқро миграция ташкилоти, БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, АҚШ Давлат департаменти, Меҳнат вазирлиги ҳамда “Cotton Campaign” коалициям каби хорижий ҳамкорлар билан ўзаро алоқаларни кучайтириш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга ошириляпти.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон меҳнат бозорида демографик юк юқори бўлган мамлакат ҳисобланади. Ҳозирги вақтда меҳнатга лаёқатли аҳоли 20 миллион, иш билан бандлар 15 миллион, ишга мухтожлар эса 1 миллион 300 минг кишини ташкил этади. Яна ҳар йили 600 мингдан ортиқ ёшлар катта ҳаётга қадам қўймоқда.
Бу масаланинг самарали ечими сифатида Ўзбекистон томонидан Халқаро меҳнат ташкилоти кўмагида Ўзбекистонда бандликка кўмаклашиш миллий стратегияси ишлаб чиқилмоқда.
Стратегиянинг асосий йўналишлари қуйидагилардан иборат:
- меҳнат бозори талабларига мувофиқ ҳолда ишсизларни касб-ҳунарга ва тадбиркорликка ўқитишни ривожлантириш;
- меҳнат бозорида рақобатдош бўлмаган шахсларни, айниқса, аёллар, ёшлар ва ногиронлиги бўлганларни иш билан таъминлашга кўмаклашиш; норасмий меҳнат муносабатларини расмийлаштиришни рағбатлантириш мақсадида меҳнат муносабатларини тартибга солишни такомиллаштириш;
- хавфсиз, уюшган, қонуний ички ва ташқи меҳнат миграцияси тизимини кучайтириш;
- халқаро стандартларни жорий этиш орқали меҳнатни мухофаза қилиш тизимини такомиллаштириш.
Маълумки, Халкаро меҳнат ташкилотининг бир асрлик фаолиятида муносиб меҳнат марказий ўрин эгаллаб келмоқда. Бироқ фақат шу асрнинг сўнгги ўн йилликларида бу масала кенг қамровли, глобал хусусият касб этди. Бу кўпроқ дунё давлатларининг фуқароларни иш билан таъминлаш, уларни ижтимоий ҳимоялашга бўлган эҳтиёжи ортиб бораётганлиги билан боғлиқ.
Бундай шароитда давлатлар ҳамда халқаро ташкилотларнинг миллий, минтақавий ва глобал даражада муносиб меҳнат тамойиллари бўйича саъй-харакатлари янги стратегик имкониятларни очиб беради, энг мухими, меҳнат муносабатларига доир муаммоларни самарали хал қилишга кўмаклашади.
Юртимизнинг ХМТ билан самарали ҳамкорлигининг асоси сифатида 2014 йилда қабул қилинган, кейинчалик 2020 йилгача узайтирилган 2014 — 2016 йилларга мўлжалланган муносиб меҳнат бўйича мамлакат дастурини кўрсатиш мумкин. Ўтган давр мобайнида бу дастурда кўзда тутилган барча чоралар тўлиқ бажарилди.
Мазкур ҳамкорликни тизимли давом эттириш ва янада ривожлантириш мақсадида 2021 йил сентябрда шу ташкилот билан биргаликда Ўзбекистон Республикасида муносиб меҳнат бўйича 2021 — 2025 йилларга мўлжалланган мамлакат дастури қабул қилинди. Мазкур дастурда асосий эътибор халқаро стандартлардан келиб чиққан ҳолда, муносиб меҳнат тамойилларини илгари суришга, норасмий бандликни қисқартиришга ва ижтимоий ҳимоя масалаларига қаратилди.
Ушбу меҳнат индикаторлари истиқболда иқтисодий имкониятларни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, янги иш ўринлари яратиш, энг муҳими, жамият ва давлатнинг барқарор ривожланишига ҳизмат қилади.
Шу ўринда айтиш керакки, Ўзбекистонда халқаро ҳамкорлар билан меҳнат муносабатлари бўйича “Better Work” ва “BCI” халқаро стандартларини жорий этиш юзасидан хам фаол иш олиб борилмоқда. 2021 йил охирида Ўзбекистон ХМТ ва Жаҳон банкига “Better Work” дастурини амалга оширишга кўмаклашиш имкониятини кўриб чиқиш учун мурожаат қилди ва ижобий жавоб олди. Бугунги кунда шу халқаро стандартларни жорий қилиш бўйича тизимли ишлар олиб бориляпти.
Истиқболдаги устувор вазифалар
Мамлакатимизда одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишлар ва мавжуд муаммолар ушбу масала бўйича таъсис этилган Миллий маърузачи томонидан кенг таҳлил қилиниб, келгусида эътибор қаратилиши зарур бўлган масалалар юзасидан аниқ таклиф ва тавсиялар ҳам ишлаб чиқилиши яхши анъанага айланган.
Хусусан, 2021 йил якуни бўйича Ўзбекистонда шу йўналишда амалга оширилган ишлар таҳлил қилиниб, натижалари юзасидан давлат раҳбарига таҳлилий ахборот киритилди ва тегишли топшириқлар олинди.
Шунингдек, мазкур масала Миллий комиссиянинг яқинда бўлиб ўтган мажлисида муҳокама қилиниб, таҳлилий ахборотда қайд этилган таклиф ва тавсияларни амалиётга татбиқ этиш бўйича алоҳида “Йўл харитаси” қабул қилинди.
Унга асосан жорий йилда хам мажбурий меҳнатга қарши курашиш изчил давом эттирилади, халқаро ташкилотлар билан алоқа кучайтирилади, инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва муносиб меҳнат шароити яратиш бўйича янги лойиҳа ва чора-тадбирлар рўёбга чиқарилади. Хусусан, соҳага оид миллий қонунчилик халқаро стандартлар асосида такомиллаштирилади, меҳнат соҳасидаги қатор конвенцияларни ратификация қилиш масалалари кўриб чиқилади.
Ўз навбатида, нафақат қишлоқ ҳўжалигида, балки қурилиш, ипакчилик, умумий овқатланиш тармоқларида ҳам меҳнат қонунчилиги талаблари бузилишининг олдини олишга оид мониторинглар олиб борилади. Албатта, бу ишларга фуқаролик жамияти институтлари вакиллари кенг жалб қилинади.
Қишлоқ хўжалигидаги ислоҳотлар тизимли давом эттирилади, асосий эътибор соҳада муносиб, хавфсиз меҳнат шароити яратиш, меҳнатга муносиб ҳақ тўланишига эришиш ва тизимни механизациялаштиришга қаратилади.
Миллий тўқимачилик корхоналари ва ушбу сохада фаолият юритаётган халқаро бренд ва корхоналар билан манзилли ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича алоҳида комплекс чоралар ишлаб чиқилади.
Қолаверса, халқаро стандартларни татбиқ этиш янада фаоллаштирилади. Бу ўз ўрнида, биз учун янги бозорларнинг очилишига, юртимизда янги инвестициявий лойиҳаларни амалга оширишга кенг имкониятлар яратади.
Қуйидагилар амалга оширилиши режалаштирилган:
- миллий қонунчилик халқаро стандартлар асосида такомиллаштирилади, меҳнат соҳасидаги қатор конвенциялар ратификация қилинади;
- мажбурий меҳнат бўйича ўтказиладиган мониторинглар тизимли давом эттирилади;
- 2020 — 2030 йилларга мўлжалланган қишлоқ хўжалигини ривожлантириш стратегияси доирасида ислоҳотлар янада кучайтирилади;
- миллий тўқимачилик корхоналари ва шу соҳада фаолият юритаётган халқаро бренд ва корхоналар билан манзилли ҳамкорликни йўлга қўйишга оид комплекс чора-тадбирлар қабул қилинади;
- “Better work” ва “BCI” сингари меҳнат соҳасидаги стандартларни татбиқ этиш ишлари фаоллаштирилади;
- мажбурий меҳнатнинг олдини олишга қаратилган кенг қамровли ахборот-тарғибот кампанияси давом эттирилади;
- нодавлат нотижорат ташкилотларини қўллаб-қувватлаш, уларга меҳнат-ижтимоий соҳалардаги фаолияти учун молиявий грант аж ратиш йўлга қўйилади.
Хулоса ўрнида айтиш мумкинки, кучли сиёсий ирода ва ислоҳотларга комплекс ёндашув, қишлоқ хўжалигида бозор иқтисодиёти тамойиллари кенг татбиқ этилиши, қолаверса, терилган пахта учун тўлов миқдори оширилгани, меҳнат ва дам олиш шароити сезиларли даражада яхшилангани, давлат ва жамоатчилик томонидан ушбу йуналиш доимий назоратга олингани туфайли мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида сезиларли ютуққа эришилди ва бу натижаларимиз халқаро ҳамжамият томонидан хам эътироф этилмоқда. Шу маънода, бу йуналишдаги ишларимизни изчиллик билан давом эттириб, натижаларни янада яхшилаш йўлидан борамиз. Зеро, бу Ватанимиз равнақи ва халқимиз фаровонлиги учун ниҳоятда долзарбдир.

In recent years, under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev , systemic reforms have been carried out in our country on the basis of the idea of "New Uzbekistan - a democratic and humane state" aimed at building a new Uzbekistan and ensuring the well-being of our people. Importantly, these efforts are yielding expected results.
This can be seen in the fact that as a result of systemic reforms in our new Uzbekistan, a new spirit and mood, a new life, which meets the age-old aspirations of our people and meets our national interests, is entering our way of life.
As the head of our state noted, New Uzbekistan is a country that develops on the principles of friendly cooperation with the world community, adhering to universally recognized norms and principles of democracy, human rights and freedoms, and ultimately aims to create free and prosperous life for our people.
The reforms are based on the tasks of serving the people, obtaining the consent of the population, living with its pain, solving its problems.
Importantly, in this process great attention is paid to ensuring human rights and freedoms while maintaining openness and transparency. The main result in this direction and the international recognition is that for the first time Uzbekistan has been elected a member of the United Nations Human Rights Council for a term of three years - 2021-2023.
Improving the system of labor relations, ensuring employment, creating decent working conditions and preventing forced labor have become a key task in ensuring human rights and have risen to the level of government policy.
The following principles serve as the basis for raising to a qualitatively new stage of systematic work in this direction, achieved results and, most importantly, a positive impact on the interests of all segments of the population:
Thanks to the strong political will of the President of our country Shavkat Mirziyoyev, the system of labor relations has been radically reformed, comprehensive changes have been carried out in the field, significant results have been achieved in eliminating forced labor.
A clear example of this is the lifting of the "cotton boycott" imposed on Uzbekistan by the international coalition " on March 10 this year.
It should be noted that the abolition of the boycott of Uzbek cotton will create millions of new jobs in our country, especially in the regions, increase employment, open new markets and implement many promising investment projects.
Also, in 2016, the European Parliament decided to join the Textile Protocol of Uzbekistan due to the elimination of systemic child labor in our country.
In 2020, the US Trade Representative (USTR) announced Uzbekistan's compliance with the US Generalized System of Preferences (GSP) on labor rights and concluded that based on the European Commission's analysis, Uzbekistan meets the criteria for participation in GSP + .
Last year , the US State Department included Uzbekistan in the list of "second-category countries" in its annual report on human trafficking in the world.
These successes are the result of structural reforms in the field of labor relations, which have been implemented in the following areas:
National legislation has been improved
In order to counter human trafficking and forced labor, ensure the labor rights of citizens, bring legislation in line with international standards, eliminate existing problems, 16 regulatory legal acts were adopted in 2021, including 4 laws, 2 decrees and 4 resolutions of the President, 6 resolutions of the government .
In order to further strengthen the guarantees of protection of the interests of minors, amendments and additions were made to the Criminal Code, Criminal Procedure Code and the Code of Administrative Liability.
As a result, criminal liability was established for the initial actions of perpetrators of child labor, and criminal liability was increased for using children for prostitution and encouraging them to participate in the activities of illegal public associations and forcing them into forced labor.
The ILO Conventions on the Fundamentals of Safety and Health at Work and on Safety and Health in Construction were ratified.
In improving national legislation the main attention was paid to the implementation of international norms and standards. In this regard, multifaceted cooperation with the International Labor Organization has been established. Over the past 10 years, Uzbekistan and the International Labor Organization have worked effectively to combat forced labor, monitor compliance with labor rights, and introduce international standards into labor relations.
As To date, Uzbekistan has ratified 19 ILO conventions, including 8 core and 4 directive conventions.
Uzbekistan annually ratified an average of two ILO conventions and actively participated in the campaign to ratify international labor standards, timed to coincide with the 100th anniversary of this institution.
Thus, by improving the legal framework in the field of combating forced labor and ratifying international conventions, legal gaps in this area have been eliminated and punishments for crimes have been strengthened in accordance with international standards.
The organizational and institutional base has been strengthened in accordance with modern requirements
Particular attention is paid to the implementation of the principles of decent work, the development of the institutional framework in the fight against forced labor .
The creation of national and regional commissions to combat human trafficking and forced labor, as well as the creation of the Institute of National Rapporteur on these issues, makes it possible to comprehensively coordinate work in this area both at the national and local levels.
One of the priorities of the National Commission is the development and implementation of specific measures to create decent working conditions for all citizens, ensure labor rights and combat forced labor.
The National Commission, together with its members, will take comprehensive measures to improve the activities of relevant ministries and departments, strengthen interaction with civil society, including with foreign partners. All recommendations of international partners and representatives of civil society will be taken into account when developing comprehensive measures.
In addition, the National Commission pays special attention to improving the national organizational and legal framework, introducing international standards, developing the institutional framework, analyzing the effectiveness of work in this area and a systematic approach to solving existing problems. To this end, effective cooperation has been established with representatives of civil society and relevant international organizations.
In this regard, I would like to dwell on the specifics of the work of the National Commission for Combating Forced Labor:
It should be noted that the Confederation of Employers of Uzbekistan, established in 2018 to protect the legitimate interests and rights of employers on the principles of the International Labor Organization, also plays an important role in the fight against forced labor.
At present, this structure plays an important role in the full establishment of trilateral cooperation in the field of labor relations in our country.
In 2019, Uzbekistan ratified the ILO Tripartite Consultation Convention to Promote the Application of International Labor Standards, and the Republican Tripartite Commission on Social and Labor Issues was established to ensure its implementation.
It is noteworthy that in a short time this commission has considered more than 120 draft normative legal acts in the field of social work. Large-scale work is underway to inform employees about the content of the adopted laws, improve their legal culture and comprehensively protect labor rights and interests. .
Agricultural reform is one of the important directions of state policy
Agrarian reform is also one of the most important directions of state policy. Therefore, within the framework of the Strategy for the Development of Agriculture of the Republic of Uzbekistan for 2020-2030, systemic measures are being taken in the field of agriculture.
One of the boldest steps in this direction was the creation of cluster activities, especially in the agrarian system. After all, its goal is to form a single chain that unites the entire process of manufacturing, that is, from growing raw materials to processing them and producing finished products.
Thus, in recent years, much attention has been paid to reforming agriculture and adapting it to market requirements. To this end, active work is being carried out to mechanize the process of growing and harvesting cotton. As a result, it should be noted that in 2021 about 12% of the crop (8.5% in 2020) was harvested using cotton pickers.
In addition, special attention is paid to the salary of assemblers. In 2021, the fee for 1 kg of hand-picked raw cotton has increased by almost 10 times compared to 2015. Work in this direction is one of the key factors in the prevention of forced labor in our country.
What are the monitoring results?
Systematic monitoring of compliance with labor relations, combating forced labor and child labor has been established throughout the country.
It should be noted that since 2015, the International Labor Organization has been conducting "Third Party Monitoring" to prevent child labor and forced labor in the cotton sector.
In the early years, this monitoring was conducted with the participation of international experts. Since 2018, activists of local civil society institutions have been involved to this process. In 2021, it was organized by independent observers representing full civil society institutions.
We are pleased that the results of monitoring over the past 6 years have been showing full elimination of systematic forced labor. ILO experts have made a final conclusion that Uzbekistan did not not use systematic forced labor during the cotton harvest in 2021, and announced that the monitoring in this area has been fully transferred to the Uzbek side .
In addition to monitoring the International Labor Organization, the Federation of Trade Unions conducts annual national monitoring and monitoring of the Labor Inspectorate. Accordingly, parliamentary control was established by senators and members of local councils with the participation of journalists and bloggers. Representatives of civil society institutions and human rights activists are also widely involved in this monitoring.
In this process, it is important to organize and conduct an information campaign among the population and labor collectives. In this regard, a number of measures are being taken to raise public awareness of the negative factors of forced labor. For example, in 2021, more than 20,000 events were organized to raise public awareness about the fight against forced labor. Thousands of banners, more than a million flyers and 10,000 posters aimed at preventing forced labor were installed in densely populated areas of all districts and cities.
International cooperation is strengthening
In our country, effective relations are being established with international organizations and foreign partner countries on the prevention of forced labor and child labor, guaranteed protection of the rights and legitimate interests of citizens.
In particular, the National Commission on Trafficking in Persons and Forced Labor has worked with foreign partners such as the International Labor Organization, the World Bank, the International Finance Corporation, the International Organization for Migration, the United Nations Office on Drugs and Crime, the US Department of State and Labor, and the Cotton Campaign Coalition. Comprehensive measures are being taken to strengthen interaction.
It should be noted that Uzbekistan is a country with a high demographic burden in the labor market. At present, the number of working-age population is 20 million people, employed – 15 million, needing work - 1.3 million people. And every year more than 600,000 young people enter the great life.
As an effective solution to this problem, Uzbekistan is developing a national strategy to promote employment in Uzbekistan with the support of the ILO.
The main directions of the strategy are:
It is known that decent work occupies a central place in the century-old activity of the International Labor Organization. But it is only in the last decades of this century that the issue has acquired a comprehensive, global character. This is due to the fact that more and more countries around the world need employment and social protection .
In this context, the efforts of states and international organizations on the principles of decent work at the national, regional and global levels open up new strategic opportunities and, most importantly, help to effectively address the problems of labor relations.
The basis of effective cooperation between our country and the ILO is the “Country Program on Decent Work for 2014-2016”, adopted in 2014 and later extended until 2020. Over the past period, all the measures envisaged in this program have been fully implemented.
In order to systematically continue and further develop this cooperation, in September 2021, together with this organization, the Republic of Uzbekistan adopted the Country Program on Decent Work for 2021-2025. The program focuses on the promotion of decent work, reduction of informal employment, and social protection based on international standards.
These labor indicators will serve to develop economic opportunities in the future, provide employment, create new jobs and, most importantly, the sustainable development of society and the state.
It should be noted that Uzbekistan is actively working with international partners to introduce international standards "Better Work" and "BCI" for labor relations. At the end of 2021, Uzbekistan applied to the ILO and the World Bank to consider the possibility of assisting in the implementation of the Better Work program, and received a positive response. Today, systematic work is underway to implement these international standards.
Priorities for the future
It has become a good tradition for the National Rapporteur on the fight against human trafficking and forced labor to analyze the work being done in our country and develop specific proposals and recommendations on issues that need to be addressed in the future.
In particular, the work done in Uzbekistan in this direction by the end of 2021 was analyzed, the results of which were analyzed by the President and relevant instructions were received.
In particular, all the work done by the end of 2021 in this direction was analyzed. The results of the analyze were submitted to the President, who gave relevant instructions for future.
The issue was also discussed at a recent meeting of the National Commission, which adopted a separate "Roadmap" for the implementation of proposals and recommendations contained in the analytical information.
According to the document, this year the fight against forced labor will be continued, contacts with international organizations will be strengthened, new projects and measures will be implemented to ensure human rights and create decent working conditions. In particular, the national legislation in this area will be improved on the basis of international standards, the ratification of a number of labor conventions will be considered.
In turn, monitoring will be carried out not only in agriculture, but also in construction, silk, catering to prevent violations of labor legislation. Of course, representatives of civil society institutions are widely involved in this work.
Reforms in agriculture will be carried out systematically, focusing on creating decent, safe working conditions in the sector, achieving decent wages and mechanizing the system.
A special set of measures will be developed to establish targeted cooperation with national textile enterprises and international brands and enterprises operating in this field.
In addition, the implementation of international standards will be intensified. This, in turn, creates ample opportunities for us to open new markets and implement new investment projects in our country.
The following is planned to be done:
In conclusion, due to the strong political will and comprehensive approach to reforms, the widespread application of market economy principles in agriculture, as well as increased payments for harvested cotton, significantly improved working and leisure conditions, the state and the public are constantly monitoring this direction. Significant progress has been made in combating forced labor, and our results are also recognized by the international community. In this sense, we will continue to work consistently in this direction and improve the results. After all, this is extremely important for the development of our country and the well-being of our people.