Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti hurmatli Sadir Nurg‘ojoyevich Japarovga sammit a’lo darajada tashkil etilgani hamda mintaqamizning eng xushmanzara maskanlaridan biri – Cho‘lponota shahrida ko‘rsatilayotgan har doimgidek iliq, samimiy mehmondo‘stlik uchun bildirilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Yevropa Kengashi Prezidenti Sharl Mishel janoblariga ham alohida tashakkur bildiraman.
Aloqalarimizning samaradorligi ko‘p jihatdan aynan sizning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan konstruktiv siyosiy muloqotni va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashingiz va qat’iy intilishingiz tufaylidir.
Ostonada ochiqlik, o‘zaro ishonch ruhida va samarali o‘tgan ilk uchrashuvimizdan buyon salkam bir yil o‘tdi. Shu qisqa davrda birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz bilan haqiqatan ham katta ishlar amalga oshirildi.
O‘tgan yilning noyabr oyida O‘zbekistonda Mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha yuqori darajadagi konferensiya o‘tkazildi. Unda raqamlashtirish, transport kommunikatsiyalari, energetika va suv resurslarini boshqarish sohalaridagi loyihalarni, shu jumladan, yevropalik sheriklarimizning “Global darvoza” strategiyasi doirasida ilgari surishga alohida e’tibor qaratdik.
Markaziy Osiyoda barqaror energetika tizimini yaratish hamda professional ta’lim sohasida bir qator muhim mintaqaviy loyihalarni boshladik.
Mart oyida Toshkentda fuqarolik jamiyati forumi, Olma-otadagi ikkinchi Iqtisodiy forum, Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining may oyida Samarqandda bo‘lib o‘tgan yillik yig‘ilishi natijalarini alohida qayd etishni istar edim. Bu tadbirlar bizning yevropalik sheriklarimiz bilan muloqotlarimiz sifat jihatidan va ijobiy o‘zgarib borayotganini yana bir bor ko‘rsatdi.
Bugun Markaziy Osiyo Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari uchun jozibadorlik markazi va yangi iqtisodiy imkoniyatlar makoniga aylandi.
Bu o‘rinda so‘z zamonaviy sanoat quvvatlarini yaratish, “yashil” energetikani joriy etish, “aqlli” qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, rivojlangan transport-logistika infratuzilmasini shakllantirishga qaratilgan keng investitsiyaviy va texnologik sheriklik haqida bormoqda.
Hamkasblarimning chiqishlarida statistik ma’lumotlar yangradi. Ularni takrorlab o‘tirmayman. Shu bilan birga qayd etmoqchimanki, 2030 yilga qadar ushbu ko‘rsatkichlarning ikki barobar o‘sishiga erishish uchun barcha asoslarimiz bor.
O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan hamkorligi haqida qisqacha to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Mishel janoblari, sizning O‘zbekistonga tarixiy tashrifingizdan so‘ng barcha darajalardagi muloqotlar sezilarli darajada faollashdi. Biz Fransiya, Germaniya, Vengriya va Chexiya yetakchilari bilan uchrashuvlar o‘tkazdik. Budapesht va Stokgolmda elchixonalar ochdik. Kelgusi haftada men Italiyaga tashrifni amalga oshirishni rejalashtirmoqdaman.
Yevropa Ittifoqi bilan tovar ayirboshlash hajmi “GSP+” tartibi tufayli barqaror o‘sib bormoqda. O‘tgan yili savdo hajmi 20 foizga oshgan bo‘lsa, joriy yil boshidan buyon qariyb 70 foizga o‘sdi. Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari bilan yuqori texnologik ishlab chiqarish va yangi ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha istiqbolli loyihalar portfeli 20 milliard yevrodan ziyodni tashkil etmoqda.
Strategik hamkorlarimiz orasida “Siemens”, “Linde Group”, “CLAAS”, “Airbus”, “BASF”, “EDF”, “Alstom”, “Total”, “Orano”, “OTP Group” va ko‘plab boshqa jahonga mashhur korporatsiyalar bor. Shuni alohida ta’kidlamoqchimanki, qo‘shma loyihalarning amalga oshirilishi Yevroosiyo qit’asining industrial xaritasini tubdan o‘zgartirib yuborishga imkon beradi.
Gumanitar sohada Parijdagi Luvr va Berlindagi Yangi muzey bilan hamkorlikda ikkita noyob loyihani amalga oshirdik. Butun dunyoga mashhur ushbu san’at markazlarida ilk bor mintaqamizning boy madaniy-tarixiy merosini keng namoyish etdik.
Murakkab geosiyosiy vaziyat va global iqtisodiyotdagi salbiy jarayonlarga qaramasdan, Markaziy Osiyo mamlakatlari barqaror o‘sishni namoyish etmoqda.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki tahlilchilarining so‘nggi o‘rganishlariga ko‘ra, mintaqadagi umumiy iqtisodiy o‘sish joriy yilda 5,2 foizni va kelgusi yilda 5,4 foizni tashkil qiladi.
Yevropalik ekspertlar O‘zbekistonda o‘rtacha 6,5 foizlik yillik o‘sishni prognoz qilmoqda. Ayni paytda biz 2030 yilga qadar yalpi ichki mahsulot hajmi va aholining real daromadlarini ikki barobar oshirib, daromadlari o‘rtachadan yuqori bo‘lgan davlatlar qatoriga kirishni rejalashtiryapmiz.
Jadal sanoatlashtirish siyosati, shu jumladan, qayta ishlash tarmoqlariga xorijiy sarmoyalarni keng jalb etish ushbu maqsadga erishishning asosiy omili bo‘ladi.
Yevropalik do‘stlarimiz va sheriklarimiz milliy rivojlanish dasturlari va ortga qaytmas islohotlar strategiyasini bundan buyon ham qo‘llab-quvvatlashi muhim ekanini alohida ta’kidlamoqchiman.
Sammitning taklif etilgan kun tartibini hisobga olib, hamkorlikning quyidagi ustuvor va o‘zaro manfaatli yo‘nalishlariga e’tiboringizni qaratmoqchiman.
Birinchisi – bu savdo. O‘zbekiston Yevropa Ittifoqi bilan savdo munosabatlarini tubdan kengaytirishdan, eng avvalo, barqaror savdo-logistika zanjirlarini va o‘zaro mahsulot yetkazib berishni qo‘llab-quvvatlashning samarali mexanizmlarini yaratishdan manfaatdor.
“GSP+” tartibining taqdim etilishi mamlakatimiz ishlab chiqaruvchilarini tashqi savdo faoliyatiga jalb qilish va shu bilan birga, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar sifatini oshirishda rag‘batlantiruvchi omil bo‘lib xizmat qildi.
Biz ushbu shartlarning amal qilish muddatlarini yangi davrga uzaytirishdan manfaatdormiz. Ushbu preferensiyalar tizimining mintaqadagi barcha mamlakatlarga tatbiq etilishi iqtisodiyotlarimizning industrial salohiyati va raqobatbardoshligi ortishiga xizmat qiladi, deb hisoblaymiz.
Bunga misol tariqasida eksportchilarimiz Yevropa bozoriga umumiy qiymati 4 milliard yevro bo‘lgan 500 nomdagi sanoat tovarlarini yetkazib berishga tayyor ekanini qayd etmoqchiman.
Shu bilan birga, mintaqamizda Yevropa Ittifoqi talablariga muvofiq zamonaviy laboratoriyalar, standartlashtirish va sertifikatlash markazlari tarmog‘ini yaratish, Yevropa bozorlarida ishlashi uchun eksport qiluvchilarimizning bilim va salohiyatini rivojlantirish, Yevropa kompaniyalarining mintaqa mamlakatlari savdo imkoniyatlari haqida xabardorligini oshirishga qaratilgan tadbirlar o‘tkazish kabi alohida masalalar ham mavjud.
Afsuski, bu masalalarning barchasi bo‘yicha hanuzgacha sezilarli natijalarga erishilgani yo‘q. Ularni hal etish uchun Mamlakatlarimiz eksport va import qiluvchi korxonalarini qo‘llab-quvvatlash kompleks dasturini birgalikda ishlab chiqishni taklif etamiz.
Bundan tashqari, O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni qabul qilish jarayoni tez fursatda yakunlanishi ham ushbu vazifaning ijrosiga xizmat qiladi.
Ikkinchidan – barqaror iqtisodiy o‘sishning muhim omili sifatida o‘zaro bog‘langan transport yo‘laklarini shakllantirish.
Markaziy Osiyo va Yevropaning transport-kommunikatsiyaviy bog‘liqligini, eng avvalo, “O‘rta marshrut” deb nom olgan Transkaspiy tranzit yo‘lagini shakllantirish orqali rivojlantirish maqsadida mamlakatlarimizning sa’y-harakatlarini birlashtirish muhimdir.
Ta’kidlash joizki, ushbu loyiha yaqinda Samarqandda o‘tgan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki boshqaruvchilari uchrashuvida puxta tahlil qilindi.
Afsuski, ushbu magistral raqobatbardoshligini oshirish masalasida o‘zaro muvofiqlashgan yondashuv hanuzgacha mavjud emas. Bugun yuk tashishning asosiy hajmini hosil qilayotgan biznes uchun manfaatli bo‘lgan tariflar kerak. Biroq tahlillar ko‘rsatayotganidek, ushbu yo‘nalishdagi joriy tarif va yig‘imlar, masalan, muqobil bo‘lgan Shimol – Janub yo‘nalishlaridagidan 1,5 barobar baland.
Transport-logistika va port infratuzilmalarini yuklar oqimining prognoz qilinayotgan o‘sishiga mos ravishda kengaytirish hamda yo‘l qoplamasining texnik holatini yaxshilash masalalari ham muhim ahamiyatga ega.
Shu munosabat bilan Transkaspiy yo‘lagi salohiyatidan foydalanishning doimiy, ta’sirchan mexanizmini yaratishni maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz. Bu mamlakatlarimiz transport idoralari vakolatli vakillarining doimiy uchrashuvlarini o‘tkazib borishni nazarda tutadi.
Shuningdek, yevropalik hamkorlar tomonidan Yevropa va Markaziy Osiyo o‘rtasida barqaror transport yo‘laklarini shakllantirish yuzasidan o‘tkazilgan tadqiqotlarning muhim ahamiyatini qayd etmoqchiman.
Uchinchidan – investitsiyaviy va texnologik sheriklik.
Imkoniyatlarimiz va umumiy rejalarimiz xususida men batafsil to‘xtalib o‘tdim. O‘ylaymanki, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” iqtisodiy forumi doirasida har yili sanoat-texnologiya ko‘rgazmalarini o‘tkazish masalasini ko‘rib chiqish vaqti keldi.
Bugungi voqelikdan kelib chiqib, Yevropa investitsiya banki bilan birgalikda Yevropaning yetakchi kompaniyalari ishlab chiqarish quvvatlarini mamlakatlarimizga ko‘chirish jarayonida ularni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashning maxsus vositalarini ishga tushirishdan manfaatdormiz.
Bankning mintaqaviy ofisi O‘zbekistonda faoliyat yuritishi uchun barcha zarur sharoitlarni ta’minlashga tayyorligimizni tasdiqlaymiz.
To‘rtinchidan – raqamli o‘zaro bog‘liqlik sohasida Yevroittifoq bilan yaqindan hamkorlik qilish niyatidamiz.
Jahon banki mutaxassislarining tadqiqotlariga ko‘ra, yuqori tezlikdagi Internetdan foydalanish imkoniyatlarining yanada kengaytirilishi mintaqa mamlakatlari yalpi mahsuloti va eksporti hajmining mutanosib ravishda oshishiga olib keladi.
Bu boradagi “Yevropa jamoasi” tashabbusini qo‘llab-quvvatlaymiz hamda “Markaziy Osiyo uchun raqamli kun tartibi”ni birgalikda ishlab chiqishni taklif etamiz.
Beshinchidan – iqlim sohasidagi xatarlarga qarshi kurashish.
Bu yerda, avvalambor, Yevropaning ilg‘or bilim va texnologiyalarini qo‘llagan holda maqsadli mintaqaviy loyihalarni amalga oshirish hisobidan ekotizimlar barqarorligini oshirish haqida so‘z bormoqda.
Bundan tashqari, bugun O‘zbekistonda “yashil” energetika faol rivojlanib bormoqda. 2030 yilga borib qayta tiklanuvchi energiya ishlab chiqarish quvvatlarini 25 ming megavattgacha oshirish va uning ulushini hozirgi 14 foizdan 40 foizgacha yetkazishni reja qilganmiz.
Bugun mening hamkasblarim ekologiya masalalariga batafsil to‘xtaldilar. Masalaning g‘oyat dolzarbligini hisobga olib, Yevropa Ittifoqini shu yil kuzda Umumiy xavfsizlik va farovonlik yo‘lidagi Samarqand tashabbusi doirasida o‘tkaziladigan birinchi Xalqaro iqlim forumining ham tashkilotchilaridan biri bo‘lishga chaqiramiz.
Biz sheriklarimizning Markaziy Osiyo atrof-muhitni va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universitetini tashkil etish loyihasida faol ishtirok etishidan ham manfaatdormiz.
Oltinchidan – turizmni rivojlantirish.
Ushbu tarmoq pandemiyadan keyin tez qayta tiklanayotganini va barqaror yuqori o‘sish sur’atini ko‘rsatayotganini ta’kidlash joiz. Shunga qaramay, Markaziy Osiyoning ulkan turizm salohiyati bugungi kunda to‘liq ishga solinmayapti.
Markaziy Osiyo uchun barqaror turizmni rivojlantirishga ko‘maklashish dasturini birgalikda ishlab chiqish va uni joriy yil oktyabr oyida O‘zbekistonda o‘tkaziladigan Jahon turizm tashkiloti Bosh assambleyasining yubiley sammitida taqdim etishni taklif qilamiz.
Ushbu dastur infratuzilmani modernizatsiya va tarixiy meros obyektlarini rekonstruksiya qilish bo‘yicha aniq loyihalarni, aviaqatnovlar geografiyasini kengaytirish va sonini ko‘paytirish, butun mintaqa uchun mo‘ljallangan yagona turizm mahsulotlari va yo‘nalishlarni ishlab chiqish hamda viza tartibotlarini soddalashtirish masalalarini qamrab oladi.
Yettinchidan – yoshlar ta’limiga investitsiya kiritish.
O‘zbekistonda Yevropaning yettita universiteti filiallari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Lekin bu yetarli emas.
Yaqin istiqbolda Yevropa Ittifoqi mamlakatlarining yetakchi oliy ta’lim muassasalari bilan sheriklikni yo‘lga qo‘yish va qo‘shma ta’lim dasturlarini, birinchi navbatda, texnika mutaxassisliklari bo‘yicha joriy qilish niyatidamiz.
Ta’lim vazirlari va universitetlar rektorlarining shu formatdagi muntazam uchrashuvlarini qayta tiklash tarafdorimiz.
“Yevropa ufqlari” dasturi doirasida Markaziy Osiyo mintaqasi uchun ilmiy-tadqiqot va ta’lim loyihalarini qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Xavfsizlik sohasida yangi xavf-xatar va tahdidlarga qarshi kurashish borasidagi hamkorlikni mustahkamlash birgalikdagi ishlarimizning eng muhim yo‘nalishidir.
Bugun chegaralarni himoya qilish, narkotrafik va terrorizmga qarshi kurash bo‘yicha qo‘shma dasturlarni samarali amalga oshirmoqdamiz.
So‘nggi yillarda ikki yuzdan ortiq mintaqaviy tadbirlar o‘tkazildi. Yevropalik hamkorlar ko‘magida minglab yuqori malakali mutaxassislar tayyorlandi, chegara punktlari modernizatsiya qilindi.
Ekstremizm va radikalizm, odam savdosi, uyushgan va kiber jinoyatchilikka qarshi kurashish hamda chegaralarni qo‘riqlash sohasida yangi sheriklik dasturlarini ishlab chiqish zarur, deb hisoblaymiz.
Shu maqsadda “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi: xavfsizlik sohasidagi hamkorlikning yangi kun tartibi” mavzusida ekspertlar konferensiyasini o‘tkazishni taklif etamiz.
Afg‘oniston muammosi e’tiborimiz markazida bo‘lib turibdi. Ming afsuski, Afg‘onistondagi gumanitar vaziyat tez sur’atda yomonlashib bormoqda. Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda millionlab afg‘onlar halokat yoqasida turibdi.
Shu munosabat bilan sheriklarimizni afg‘on xalqiga insonparvarlik yordami hajmini kamaytirmaslikka chaqiramiz. Shu maqsadda Termizdagi logistika xabi imkoniyatlarini bundan buyon ham taqdim etishga tayyormiz.
Afg‘onistondagi vaziyatni tartibga solish va uning tinch taraqqiyotiga ko‘maklashish borasidagi dolzarb masalalar yechimi yuzasidan umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish uchun maxsus vakillarimizning muntazam maslahatlashuvlarini davom ettirishni taklif etamiz.
Bugun hamkasblarimning chiqishlarida Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan muhim tashabbuslar ilgari surildi.
Bildirilgan har bir taklif ekspertlarimiz tomonidan diqqat bilan o‘rganib chiqilishi juda muhimdir. Shu munosabat bilan uchrashuvimiz yakunlari bo‘yicha alohida “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish va qabul qilishni maqsadga muvofiq, deb hisoblayman.
Muloqotlarimizni muntazam o‘tkazib borish to‘g‘risidagi taklifni ham qo‘llab-quvvatlayman.
Ushbu formatdagi ilk sammitni kelgusi yilda O‘zbekistonda o‘tkazish borasidagi tashabbusimiz qo‘llab-quvvatlangani uchun minnatdorlik izhor etaman.
Ushbu uchrashuv yakunlari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga qo‘shimcha sur’at bag‘ishlaydi, mintaqada tinchlik va barqarorlik, izchil taraqqiyot va ravnaqni ta’minlashga xizmat qiladi, deb ishonaman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на втором саммите «Центральная Азия – Европейский Союз»
Искренне рад приветствовать всех участников очередной встречи лидеров в формате «Центральная Азия – Европейский Союз».
Хочу присоединиться к словам признательности в адрес Президента Кыргызской Республики уважаемого Садыра Нургожоевича Жапарова за прекрасную организацию саммита и оказываемый традиционно тёплый, радушный приём в Чолпон-Ате – одном из самых живописных мест в нашем регионе.
Выражаю также особую благодарность Президенту Европейского Совета уважаемому господину Шарлю Мишелю.
Ваша приверженность и всемерная поддержка развития конструктивного политического диалога и многогранного сотрудничества со странами Центральной Азии во многом обуславливают эффективность наших контактов.
Прошло менее года с нашей первой – открытой, доверительной и плодотворной встречи в Астане.
За этот короткий период совместными усилиями проделана действительно большая работа.
В ноябре прошлого года мы вместе провели в Узбекистане Конференцию высокого уровня по межрегиональной взаимосвязанности, уделив особое внимание продвижению проектов в сферах:
- цифровизации;
- транспортных коммуникаций;
- энергетики и управления водными ресурсами, в том числе в рамках стратегии наших европейских партнёров «Глобальные ворота».
Запустили ряд важных региональных проектов – по созданию устойчивой энергетической системы в Центральной Азии, а также в области профессионального образования.
Отдельно хотел бы отметить результативные итоги состоявшихся
- Форума гражданского общества в марте в Ташкенте;
- второго Экономического форума в Алматы и ежегодного заседания Европейского банка реконструкции и развития в Самарканде в прошлом месяце.
Эти мероприятия ещё раз показали положительные, качественные изменения в диалоге с нашими европейскими партнёрами.
Сегодня Центральная Азия является центром притяжения и пространством новых экономических возможностей для ведущих европейских компаний и банков.
И речь уже идёт о широком инвестиционном и технологическом партнёрстве, направленном на:
- создание современных промышленных мощностей,
- внедрение «зелёной» энергетики,
- развитие «умного» сельского хозяйства,
- формирование разветвлённой транспортно-логистической инфраструктуры.
В выступлениях моих коллег прозвучали статистические данные. Не буду повторять.
Тем не менее, подчеркну, что есть все основания рассчитывать на двукратный рост этих показателей до 2030 года.
Коротко остановлюсь на сотрудничестве Узбекистана со странами Евросоюза.
После Вашего исторического визита в Узбекистан, господин Мишель, заметно активизировались контакты на всех уровнях. Мы провели встречи с лидерами Франции, Германии, Венгрии и Чехии. Открыли посольства в Будапеште и Стокгольме. На следующей неделе я планирую посетить Италию.
Наш товарооборот со странами Европейского союза продолжает устойчиво расти благодаря режиму «GSP+».
Если в прошлом году объёмы торговли увеличились на 20 процентов, то с начала года – почти на 70 процентов.
Портфель перспективных проектов создания высокотехнологичных производств и новых рабочих мест с ведущими европейскими компаниями и банками превышает 20 миллиардов евро.
В число наших стратегических партнёров входят всемирно известные корпорации «Сименс», «Линде Групп», «КЛААС», «Эйрбас», «Басф», «И-Ди-Эф», «Альстом», «Тоталь», «Орано», «О-Ти-Пи Груп» и многие другие. Подчеркну, что реализация совместных проектов позволит изменить индустриальную карту на Евразийском континенте.
В гуманитарной сфере осуществили два уникальных проекта в партнёрстве с Лувром и Новым музеем Берлина.
Мы впервые масштабно представили богатейшее культурно-историческое наследие нашего региона в этих всемирно известных центрах искусства.
Вопреки сложной геополитической ситуации и негативным тенденциям в глобальной экономике страны Центральной Азии демонстрируют устойчивый рост.
По последним оценкам аналитиков Европейского банка реконструкции и развития, экономический рост в регионе в целом составит 5,2 процента в этом году и 5,4 процента в следующем.
В Узбекистане европейские эксперты прогнозируют рост в среднем на 6,5 процентов ежегодно.
При этом в наших планах до 2030 года в два раза увеличить объёмы валового внутреннего продукта и доходы населения, с вхождением в число государств с доходами выше среднего уровня.
Основным фактором достижения этой цели станет политика ускоренной индустриализации, в том числе за счёт привлечения иностранных инвестиций в обрабатывающие отрасли.
Особо отмечу важность дальнейшей поддержки нашими европейскими друзьями и партнёрами национальных программ развития и стратегии необратимых реформ.
С учётом предложенной повестки дня саммита выделю следующие приоритетные, на мой взгляд, направления взаимовыгодного сотрудничества.
Первое – это торговля. Узбекистан заинтересован в кардинальном расширении торговых отношений с Евросоюзом, прежде всего в создании устойчивых торгово-логистических цепочек и эффективных механизмов поддержки взаимных поставок.
Предоставление режима «GSP+» стало стимулирующим фактором для более широкого вовлечения отечественных производителей во внешнеторговую деятельность с одновременным повышением качества выпускаемой продукции.
Мы заинтересованы в продлении сроков действия этих условий на новый период.
Считаем, что распространение данного режима преференций на страны региона послужит росту индустриального потенциала и конкурентоспособности наших экономик.
В качестве примера могу привести готовность наших экспортёров к поставкам на европейский рынок более 500 наименований промышленных товаров на сумму 4 миллиарда евро.
Вместе с тем есть и ряд отдельных вопросов, таких как:
- создание в нашем регионе сети современных лабораторий, центров стандартизации и сертификации в соответствии с требованиями Евросоюза;
- развитие навыков и потенциала наших экспортёров для работы на европейском рынке;
- проведение мероприятий, направленных на повышение информированности европейских компаний о торговых возможностях стран региона.
К сожалению, по всем этим вопросам мы пока не достигли заметного прогресса.
Для их решения предлагаем совместно разработать Комплексную программу поддержки предприятий-экспортёров и импортёров наших стран.
Кроме того, выполнению этой задачи будет способствовать скорейшее завершение процесса принятия Соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Европейским Союзом.
Второе – формирование сопряжённых транспортных коридоров как ключевого фактора устойчивого экономического роста.
Важно объединить усилия наших стран в целях развития транспортно-коммуникационной взаимосвязанности Центральной Азии и Европы, прежде всего путём формирования так называемого Срединного маршрута – Транскаспийского транзитного коридора.
Следует отметить, что этот проект был тщательно проанализирован в ходе недавней встречи управляющих Европейского банка реконструкции и развития в Самарканде.
К сожалению, до сих пор отсутствует скоординированный подход в вопросах повышения конкурентоспособности данной магистрали.
Сегодня нужны тарифы, которые будут выгодны бизнесу, генерирующему основные объёмы грузопотока.
Однако, как показывает анализ, нынешние тарифы и сборы на этом направлении в 1,5 раза выше, чем, к примеру, на альтернативных маршрутах Север – Юг.
Не менее важными являются вопросы расширения транспортно-логистической и портовой инфраструктуры в соответствии с прогнозируемым ростом грузопотока, а также улучшения технического состояния дорожного полотна.
В этой связи считаем целесообразным создание действенного механизма использования потенциала Транс-каспийского коридора.
Речь идёт о регулярных встречах уполномоченных представителей транспортных ведомств наших стран.
Отмечу также важность проведённых европейскими партнёрами исследований по формированию устойчивых транспортных коридоров между Европой и Центральной Азией.
Третье – инвестиционное и технологическое партнёрство.
Я уже достаточно подробно остановился на наших возможностях и общих планах.
Считаю, что пришло время рассмотреть вопрос ежегодного проведения промышленно-технологических выставок в рамках экономического форума «Центральная Азия – Европейский Союз».
С учётом современных реалий заинтересованы в запуске совместно с Европейским инвестиционным банком специальных инструментов финансовой поддержки при переносе производственных мощностей ведущих европейских компаний
в наши страны.
Подтверждаем готовность обеспечить все необходимые условия для деятельности регионального офиса Банка в Узбекистане.
Четвёртое – рассчитываем на тесное партнёрство с Евросоюзом в области цифровой взаимосвязанности.
Исследования специалистов Всемирного банка показывают, что дальнейшее расширение высокоскоростного доступа к Интернету приведёт к пропорциональному увеличению объёмов валового продукта и экспорта стран региона.
Поддерживаем соответствующую инициативу «Команда Европа» и предлагаем разработать совместную «Цифровую повестку для Центральной Азии».
Пятое – противодействие климатическим вызовам. Речь идёт прежде всего о повышении устойчивости экосистем за счёт реализации целевых региональных проектов с применением передовых европейских знаний и технологий.
Кроме того, сегодня в Узбекистане активно развивается «зелёная» энергетика.
Планируем к 2030 году увеличить мощности генерации возобновляемой энергии до 25 тысяч мега-ватт, повысив её долю с нынешних 14 до 40 процентов.
Сегодня мои коллеги подробно остановились на экологических вопросах.
Учитывая остроту проблематики, приглашаем Европейский Союз выступить соорганизатором первого Международного климатического форума, который будет проведён осенью этого года в рамках Самаркандской инициативы солидарности во имя общей безопасности и процветания.
Мы также заинтересованы в активном участии наших партнёров в проекте создания Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата.
Шестое – развитие туризма. Следует отметить, что данная отрасль быстро восстанавливается после пандемии и показывает стабильно высокую динамику роста.
Несмотря на это, огромный туристический потенциал Центральной Азии задействован сегодня далеко не полностью.
Предлагаем совместно разработать Программу содействия развитию устойчивого туризма для Центральной Азии и представить её на юбилейной сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации, которая пройдёт в октябре этого года в Узбекистане.
Данная программа охватит:
- конкретные проекты модернизации инфраструктуры и реконструкции объектов исторического наследия,
- расширение географии и частоты авиарейсов;
- разработку единых турпродуктов и маршрутов с охватом всего региона, а также упрощение визовых процедур.
Седьмое – инвестиции в образование молодёжи.
В Узбекистане успешно действуют филиалы семи европейских университетов. Однако этого недостаточно.
Планируем в ближайшее время наладить партнёрство с ведущими вузами стран Евросоюза и внедрить совместные образовательные программы, прежде всего по техническим специальностям.
Выступаем также за возобновление в нашем формате регулярных встреч министров образования и ректоров университетов.
Предлагаем рассмотреть возможность расширения поддержки научно-исследовательских и образовательных проектов для региона Центральной Азии в рамках Программы «Горизонт Европа».
Важнейшим направлением нашего взаимодействия является укрепление сотрудничества в борьбе против новых вызовов и угроз безопасности.
Сегодня мы эффективно осуществляем совместные программы по защите границ, противодействию наркотрафику и терроризму.
За последние годы проведено более двухсот региональных мероприятий. При содействии европейских партнёров подготовлены тысячи высококвалифицированных специалистов, модернизированы пограничные пункты.
Считаем необходимым выработать новые программы партнёрства в области борьбы с экстремизмом и радикализмом, торговлей людьми, организованной и киберпреступностью, а также охраны границ.
В этих целях предлагаем провести экспертную конференцию «Центральная Азия – Европейский Союз: новая повестка сотрудничества в сфере безопасности».
В центре нашего внимания находится афганская проблематика. К глубокому сожалению, гуманитарная ситуация в Афганистане стремительно ухудшается.
По данным Организации Объединённых Наций, в настоящее время миллионы афганцев находятся на грани выживания.
В этой связи призываем партнёров не снижать объёмы гуманитарной помощи афганскому народу. Готовы и далее предоставлять для этих целей возможности логистического хаба в Термезе.
Предлагаем продолжить регулярные консультации наших спецпредставителей для выработки общих подходов к решению актуальных вопросов урегулирования ситуации и мирного развития Афганистана.
Сегодня в выступлениях моих коллег были выдвинуты важные инициативы, направленные на углубление практического сотрудничества между Центральной Азией и Европейским Союзом.
Считаю очень важным, чтобы каждое предложение было внимательно изучено нашими экспертами. В этой связи полагаю целесообразным разработать и принять отдельную «дорожную карту» по итогам нашей встречи.
Поддерживаю также предложение о том, чтобы придать нашим контактам регулярный характер.
Признателен за поддержку нашей инициативы о проведении первого саммита в данном формате в Узбекистане в следующем году.
Убеждён, что итоги нынешней встречи послужат дополнительным импульсом для укрепления отношений дружбы и партнёрства между нашими странами, будут способствовать обеспечению в регионе мира и стабильности, устойчивого развития и процветания.