Марказий Осиё - Европа Иттифоқи: тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2 июнь куни Чўлпонота шаҳрида  (Қирғизистон) бўлиб ўтадиган давлат раҳбарларининг Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи  форматидаги иккинчи саммитида иштирок этади.
Ушбу форматдаги биринчи учрашув 2022 йил 27 октябрь куни Остона шаҳрида Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистон, Қирғизистон ва Қозоғистон раҳбарлари ҳамда Европа кенгаши Президенти Шарль Мишель иштирокида бўлиб ўтган эди.
Давлатимиз раҳбари Остона шаҳрида бўлиб ўтган учрашувда минтақамиз билан Европа Иттифоқи ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни изчил чуқурлаштириш тарафдори экани, минтақалараро ҳамкорликнинг қатор устувор йўналишларига алоҳида тўхталиб ўтди, шунингдек,  икки минтақа давлатларининг тинчлиги, барқарор ривожланиши ва фаровонлиги манфаатлари йўлида «Марказий Осиё – Европа Иттифоқи» форматида самарали мулоқот учун Ўзбекистон очиқ, тизимли ва изчил ҳамкорликка содиқлигини яна бир бор тасдиқлади.
Унда Марказий Осиё мамлакатлари ва Европа Иттифоқининг ўтган даврдаги ҳамкорлиги якунлари сарҳисоб қилинди ҳамда умумий қадриятлар ва ўзаро манфаатлар асосидаги шерикликни давом эттиришга тайёр эканликлари билдирилди.
Европа кенгаши Президенти Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг минтақавий ҳамкорлик ва ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлашга қаратилган саъй-ҳаракатларини олқишлади. Ўз навбатида, Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари ЕИнинг пандемиядан кейин иқтисодий ривожланишни рағбатлантириш ва унинг салбий оқибатларини бартараф этишга қўшган ҳиссасини юқори баҳоладилар. Томонлар бизнес юритиш учун қулай муҳит яратилиши минтақага хорижий сармоя, минтақадаги ўзаро боғлиқлик ва савдо ҳажмини янада оширишини таъкидладилар.
Марказий Осиё давлатлари етакчилари ва Европа кенгаши раҳбарининг бу галги учрашувида минтақалараро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш масалалари, долзарб халқаро муаммоларни муҳокама қилиш режалаштирилган.
Умуман олганда, Марказий Осиё давлатлари ва ЕИ давлатлари ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганидан буён минтақалараро ҳамкорлик кўплаб йўналиш ҳамда тармоқларда ривожланиб, бугунги кунда фаровонлик ва барқарорлик йўлида кўп томонлама шериклик намунаси бўлиб хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон мазкур ҳамкорлик форматида фаол иштирок этмоқда. Жумладан, «Европа Иттифоқи – Марказий Осиё» ТИВ раҳбарларининг учрашувлари мунтазам ўтказиб келинмоқда:  хусусан, 18-учрашув 2022 йил 17 ноябрь куни Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтди. Эртаси куни у ерда биринчи «ЕИ – Марказий Осиё» конференцияси юқори  даражада ташкил  этилди.
Ушбу тадбирларда Европа комиссияси вице-президенти, Европа Иттифоқининг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича Олий вакили Жозеп Боррель  иштирок этди ва мамлакатимизга ташрифи чоғида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан қабул қилинди. Мулоқот чоғида Жозеп Боррель Ўзбекистоннинг минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган сиёсатини олқишлади ва бу борада Марказий Осиё давлатлари катта муваффақиятларга эришганини таъкидлади. Унинг айтишича, Европа Иттифоқи минтақа давлатлари билан сиёсат, савдо, сармоя, рақамлаштириш, иқлим ўзгариши ва атроф-муҳит, фан ва таълим соҳаларида ҳамкорликни янада кенгайтириш ниятида.
2013 йилдан бошлаб ҳар йили «ЕИ – Марказий Осиё» ўртасида сиёсат ва хавфсизлик бўйича юқори даражадаги мулоқот ҳам ўтказиб келинмоқда. Охирги учрашув 2022 йил 17 май куни Брюсселда бўлиб ўтган.
Ўзбекистон ва Европа Ҳамжамиятлари ўртасидаги муносабатлар 1992 йил 15 апрелда ўзаро англашув Меморандумининг имзоланиши билан йўлга қўйилган. 1994 йил 16 ноябрда дипломатик муносабатлар ўрнатилди. 1995 йилдан бери Брюсселда Ўзбекистон элчихонаси фаолият кўрсатиб келмоқда, у ЕИ ҳузуридаги миссия вазифиларини ҳам бажаради. 2011 йилда Тошкентда Европа Иттифоқининг дипломатик ваколатхонаси очилди.
Ўзаро муносабатларнинг шартномавий-ҳуқуқий асоси 15 та ҳужжатдан иборат бўлиб, улар Шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим (ШҲТБ), Атом энергиясидан тинч мақсадларда фойдаланиш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги битим, ЕИнинг Ўзбекистондаги дипломатик ваколатхонасини ташкил этиш тўғрисидаги битим, Энергетика соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум, ШҲТБга ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги  баённома ва Тўқимачилик маҳсулотларининг икки томонлама савдоси тўғрисидаги битим ташкил  қилади.
2022 йил июль ойида Ўзбекистон ва ЕИ ўртасида уч йиллик музокаралар якунланди ва Брюсселда 20 йилдан ортиқ вақт давомида амалда бўлган ШҲТБ ўрнини босувчи Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим (КШҲТБ)  матни парафланди.
Ўзбекистон-ЕИ ўртасидаги Шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимга мувофиқ олтита қўшма орган – Ҳамкорлик кенгаши, Ҳамкорлик қўмитаси, Парламентлараро ҳамкорлик қўмитаси, Иқтисодиёт, савдо ва инвестициялар бўйича қуйи қўмита, Адлия, ички ишлар, инсон ҳуқуқлари ва тегишли масалалар бўйича қуйи қўмита, Ривожланиш мақсадларида ҳамкорлик бўйича қуйи қўмита ташкил этилди.
ЕИ Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотлар стратегиясини қатъий қўллаб-қувватлайди. Бу ҳақда Президент Шавкат Мирзиёев ва Европа кенгаши Президенти Шарль Мишелнинг 2022 йил 28 октябрь куни Тошкентда бўлиб ўтган учрашувида маълум қилинди. Самимий ва дўстона руҳда ўтган музокаралар чоғида етакчилар кейинги йилларда Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасидаги муносабатлар сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилиб, кенг қамровли тус олганини тасдиқладилар.
Жорий йилнинг 14 апрель куни Тошкентда Ўзбекистон Президентининг ЕИнинг инсон ҳуқуқлари бўйича махсус вакили Имон Гилмор ва Марказий Осиё бўйича махсус вакили Терхи Хакала  билан учрашувида ҳам ЕИнинг қўллаб-қувватлаши  билдирилди. Учрашувда Европа томони Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини таъминлаш, фуқаролик жамиятини ривожлантириш, гендер тенглиги, мажбурий меҳнатга барҳам бериш ва бошқа соҳалардаги ютуқларини юқори баҳолади.
Ўзбекистон ва ЕИ давлатлари ўртасидаги савдода энг қулай давлат режими ўрнатилган. Сўнгги йилларда Европа томонидан тақдим этилган «GSP+»  шартлари туфайли ўзаро савдо ҳажми ва муваффақиятли инвестиция лойиҳалари сонининг динамик ўсиши кузатилмоқда. Бундан ташқари, маданий-гуманитар алмашинув соҳасида ҳам муҳим тадбирлар ўтказилмоқда.
Таъкидлаш керакки,  2022 йилда ЕИ мамлакатлари билан умумий савдо ҳажми 4,5 миллиард долларни ташкил этган бўлса, 2023 йилнинг январь-март ойларида бу кўрсаткич 1,8 миллиард доллардан ошди.
Ўзбекистоннинг ЕИдаги асосий савдо ҳамкорлари Германия, Чехия, Литва, Латвия, Италия, Франция, Нидерландия ва Польша давлатлари ҳисобланади.
Ўзбекистонда ЕИ давлатлари сармояси иштирокида 1069 та корхона, жумладан, 100 фоиз Европа капиталига эга 304 та компания фаолият кўрсатмоқда.
ЕИ, шунингдек, Ўзбекистонга икки томонлама лойиҳаларни амалга оширишда, фуқаролик жамияти ва инсон ҳуқуқларини ривожлантиришни қўллаб-қувватлашда молиявий ва техник ёрдам кўрсатади. 2021-2024 йилларга мўлжалланган тегишли дастурлар доирасида ЕИ Ўзбекистонга 83 миллион евро ажратди.
Бундан ташқари, ЕИнинг молиявий ва техник ёрдами доирасида қиймати 5,2 миллион евро бўлган «ЕИнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик траст жамғармасига ҳиссаси» лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Икки томонлама ҳамкорликнинг ажралмас қисми маданий-гуманитар ҳамкорлик ҳисобланади.
25 йил давомида Европа Иттифоқи билан биргаликда Ўзбекистоннинг 55 та олий таълим муассасаси ва ЕИга аъзо давлатларнинг 71 та университети иштирокида «Темпус» таълим дастурининг 32 миллион евродан зиёд 80 дан ортиқ лойиҳаси амалга оширилди.
2014 йилдан буён «Эразмус+»  таълим дастури доирасида олий таълим салоҳиятини оширишга қаратилган бюджети қарийб 40 миллион евро бўлган 40 дан ортиқ лойиҳа амалга оширилди. Уларда Ўзбекистоннинг 70 га яқин университетлари, 20 дан ортиқ тармоқ бошқарма ва ташкилотлари, шунингдек, 120 га яқин Европа олий  таълим муассасалари иштирок этмоқда.
Минтақавий ва икки томонлама ҳамкорлик доирасида Ўзбекистон ва ЕИ ўртасида ижтимоий-иқтисодий ривожланиш, таълим, қонун устуворлиги, чегараларни бошқариш, гиёҳвандлик ва уюшган жиноятчиликка қарши кураш, транспорт, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, қишлоқ хўжалиги каби соҳаларда қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда.
2013 йилдан буён Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси «Ўзбеккино» Миллий агентлиги билан ҳамкорликда ҳар йили Тошкент шаҳрида Европа кинофестивалини ўтказиб келади. Ушбу фестиваль бугунги кунда  Ўзбекистондаги энг кўзга кўринган ва йирик маданий лойиҳалардан бирига айланган. Унда ҳар йили беш мингга яқин томошабин қатнашади.
2016 йилдан бошлаб фестиваль ўз географиясини кенгайтирди ва Ўзбекистоннинг бошқа шаҳарларида ҳам ўтказилаётир. Фестиваль 2017 йилда Тошкентдан ташқари Навоий ва Нукусда, 2018 йилда Шаҳрисабз ва Фарғонада, 2019 йилда Урганч, Нукус ва Жиззахда ташкил этилган.
Ўтган ва жорий йилда Европада Ўзбекистоннинг тарихий-маданий меросига бағишланган кўргазмалар катта муваффақият билан ташкил этилди. Хусусан, ўтган йилнинг ноябрь ойи охирида  иккита кўргазма Париждаги Лувр музейида ва Араб дунёси институтида очилди. Биринчи кўргазма кўпроқ археологик топилмаларга бағишланган бўлса, иккинчисида XIX ва ХХ асрга оид  тўқимачилик, заргарлик буюмлари, гиламлар намойиш  этилди. Араб дунёси  институтидаги кўргазма  жорий йилнинг июнь ойи охиригача ўз ишини давом эттиради.
Ўзбекистон Президентининг жорий йил май ойида ГФРга  ташрифи доирасида Берлин шаҳридаги жаҳонга машҳур Жеймс Симон галереясида  «Ўзбекистоннинг археологик хазиналари. Македониялик Искандардан Кушонлар салтанатигача» номли  ноёб кўргазма очилди.  Кўргазмага бир неча йил давомида тайёргарлик кўрилди. Унда  Берлин давлат музейлари тўпламларидан 65 та ва Ўзбекистон музейлари тўпламларидан 285 та экспонат намойишга қўйилган. Ушбу кўргазма 2024 йил 14 январгача давом этади.
Мухтасар айтганда, юқорида қайд  этилганлар Ўзбекистон ҳам, Европа Иттифоқи ҳам ўзаро боғлиқликни ривожлантириш манфаати йўлида нафақат икки томонлама, балки минтақавий форматдаги ҳамкорликни мустаҳкамлаётгани ва ўзаро боғлиқликни кенгайтираётганидан гувоҳлик беради. Бу эса келгусида мамлакатларимиз ҳамда минтақаларимиз халқларининг фаровонлиги  ва тараққиёти учун мустаҳкам замин яратади.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will take part in the second meeting of the leaders of Central Asia and the European Union, which will be held on June 2 in the city of Cholpon-Ata (Kyrgyzstan).
It should be noted that the first meeting in such a format took place on October 27, 2022 in Astana (Kazakhstan) with the participation of the leaders of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan, as well as the President of the European Council Charles Michel.
At the meeting in Astana, the head of our state, speaking for the consistent deepening of cooperation between our region and the European Union, highlighted a number of priority areas of interregional cooperation, and also confirmed Uzbekistan's commitment to an open, systematic and productive dialogue in the format of "Central Asia – the European Union" in the interests of stability, sustainable development and prosperity of the countries of the two regions.
It summed up the results of cooperation between the countries of Central Asia and the European Union over the past period and expressed readiness to continue partnership based on common values and mutual interests.
The President of the European Council welcomed the efforts of the leaders of the Central Asian countries to strengthen regional cooperation and interconnectedness. In turn, the heads of Central Asian states highly appreciated the EU's contribution to boosting economic development after the pandemic and overcoming its negative consequences. The parties stressed that the creation of favorable conditions for doing business would further boost investment in the region of interconnectedness and trade.
During the current meeting of the leaders of the Central Asian states and the European Council, it is planned to discuss issues of further strengthening interregional cooperation, as well as topical international problems.
In general, since the establishment of diplomatic relations between the states of Central Asia and the EU, interregional cooperation has advanced in a plethora of areas and sectors, and today it serves as an example of multilateral partnership for the sake of prosperity and sustainability.
Uzbekistan takes an active part in this format of cooperation. In particular, meetings of the EU-Central Asia Foreign Ministers are regularly held: the 18th meeting was held in Samarkand on November 17, 2022. The next day, the first EU-Central Asia Connectivity Conference was held there.
These events were attended by the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Vice President of the European Commission Josep Borrell, who during his visit to our country was received by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev. During the talks, Josep Borrell welcomed the policy of Uzbekistan to strengthen regional cooperation and noted that the countries of Central Asia have made great progress. He stated that the EU intends to further expand partnerships with the states of the region in the fields of politics, trade, investment, digitalization, climate change and the environment, science and education.
Since 2013, the annual EU-Central Asia High-Level Dialogue on Politics and Security has also been held. The last meeting took place on 17 May 2022 in Brussels.
The beginning of relations between Uzbekistan and the European Communities was laid on April 15, 1992 by the signing of a Memorandum of Understanding. On November 16, 1994, diplomatic relations were established. Since 1995, the Embassy of Uzbekistan has been operating in Brussels, which also performs the functions of the Mission to the EU. In 2011, a diplomatic mission of the European Union was opened in Tashkent.
The contractual and legal basis of relations consists of 15 documents, the key of which are the Partnership and Cooperation Agreement (PCA), the Agreement on Cooperation in the Field of the Peaceful Use of Atomic Energy, the Agreement on the Establishment of the EU Diplomatic Representation in Uzbekistan, the Memorandum on Cooperation in the Energy Sphere, the Protocol on amendments to the ATP and the Agreement on Bilateral Trade in Textiles.
In July 2022, Uzbekistan and the EU completed three years of negotiations and initialed in Brussels the text of a new Enhanced Partnership and Cooperation Agreement (EPCA), which will replace the PCA that has been in force for more than 20 years.
Under the Partnership and Cooperation Agreement between Uzbekistan and the EU, six joint bodies have been established - the Cooperation Council, the Cooperation Committee, the Parliamentary Cooperation Committee, the Subcommittee on Economy, Trade and Investment, the Subcommittee on Justice, Home Affairs, Human Rights and Related Issues, the Subcommittee on Cooperation for development purposes.
The EU strongly supports the ongoing strategy of irreversible reforms in the New Uzbekistan. This was announced at the meeting of President Shavkat Mirziyoyev and President of the European Council Charles Michel, held in Tashkent on October 28, 2022. During the talks, which took place in a warm and friendly atmosphere, the leaders confirmed that in recent years, relations between Uzbekistan and the European Union have reached a qualitatively new level and become comprehensive.
EU support was also expressed in Tashkent on April 14 this year at a meeting of the President of Uzbekistan with EU Special Representative for Human Rights Eamon Gilmore and EU Special Representative for Central Asia Terhi Hakala. At the meeting, the European side praised the achievements of Uzbekistan in ensuring human rights, developing civil society, gender equality, eradicating forced labor and other areas.
Most favored nation treatment has been established in trade between Uzbekistan and the EU countries. In recent years, thanks to the GSP+ conditions presented by the European side, there has been a dynamic growth in the volume of mutual trade and the number of successful investment projects. In addition, significant events are held in the field of cultural and humanitarian exchange.
Therefore, in 2022, the total volume of trade with the EU countries amounted to $4.5 billion, and in January-March 2023, this figure exceeded $1.8 billion.
Uzbekistan's main trading partners in the EU are Germany, the Czech Republic, Lithuania, Latvia, Italy, France, the Netherlands and Poland.
There are 1069 enterprises operating in Uzbekistan with the participation of investments from the EU states, including 304 companies with 100% European capital.
The EU provides financial and technical assistance to Uzbekistan in the implementation of bilateral projects and support for the development of civil society and human rights. As part of the relevant programs for 2021-2024, the EU allocated 83 million euros to Uzbekistan.
In addition, within the framework of the financial and technical assistance of the EU, a project worth 5.2 million euros "EU Contribution to the Multi-Partner Trust Fund for Human Security for the Aral Sea Region" is being implemented.
An integral part of bilateral cooperation is cultural and humanitarian interaction.
Over 25 years, together with the European Union, more than 80 projects of the Tempus educational program have been implemented in the amount of more than 32 million euros with the participation of 55 higher educational institutions of Uzbekistan and 71 universities of the EU member states.
Since 2014, within the framework of the Erasmus+ educational program, more than 40 projects with a budget of about 40 million euros have been implemented to increase the potential of higher education, which involve about 70 universities, over 20 sectoral departments and organizations of Uzbekistan, as well as about 120 European universities.
Within the framework of regional and bilateral cooperation, Uzbekistan and the EU are implementing joint projects in the areas of socio-economic development, education, the rule of law, border management, the fight against drugs and organized crime, transport, environmental protection, agriculture and others.
Since 2013, the Delegation of the European Union in Uzbekistan, together with the National Agency "Uzbekkino", annually holds the European Film Festival in Tashkent. It has already become one of the most notable and large-scale cultural projects in Uzbekistan. About five thousand spectators take part in it every year.
Since 2016, the Festival has expanded its geography and began to be held in other cities of Uzbekistan. In 2017, the festival, in addition to Tashkent, was organized in Navoi and Nukus, in 2018 - in Shakhrisabz and Ferghana, in 2019 - in Urgench, Nukus and Jizzakh.
Last year and as well as this year, exhibitions dedicated to the historical and cultural heritage of Uzbekistan were held in Europe with great success. In particular, at the end of November last year, two exhibitions opened in Paris - at the Louvre and the Institute of the Arab World, the first of which was devoted to a greater extent to archaeological finds, and the second represented textiles, jewelry, carpets at the turn of the 19th and 20th centuries. The last exhibition continues its work until the end of June this year.
As part of a visit to Germany in May this year, the Presidents of Uzbekistan and Germany opened the exhibition “Archaeological Treasures of Uzbekistan. From Alexander the Great to the Kushan Empire. The exhibition has been in preparation for several years. It includes 285 items from the collections of museums in Uzbekistan and 65 from museums in Berlin. This exhibition will run until January 14, 2024.
Consequently , the above indicates that both Uzbekistan and the European Union are aimed at strengthening and expanding cooperation not only in bilateral, but also in regional formats for the benefit of the development of interconnectedness, which creates the basis for further prosperity and progress of the people of our countries and regions.