Ҳурматли Садир Нургожоевич!
Ҳамкасбларимнинг сўзларига қўшилган ҳолда, ҳурматли Садир Нургожоевичга ушбу учрашувимизни ташкил этгани учун миннатдорлик билдирмоқчиман.
Қирғизистоннинг ЕОИИдаги фаол раислиги мамлакатларимизнинг Евроосиё бирлашмаси доирасидаги кўп қиррали ҳамкорлигини кенгайтиришга хизмат қилишига ишонаман.
Ўзбекистон кузатувчи давлат сифатида Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан шериклик муносабатларини ривожлантиришни давом эттирмоқда. Бу биз учун жуда муҳим йўналиш, чунки ЕОИИ мамлакатлари табиий ҳамкорларимиздир.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан пандемиянинг салбий оқибатларини юмшатиш ва мамлакатларимизнинг савдо-иқтисодий ҳамкорлигида ижобий суръатни таъминлашга муваффақ бўлганимиз бизни қувонтиради.
Хусусан, Ўзбекистоннинг бирлашмага аъзо давлатлар билан товар айирбошлаш ҳажми ўтган йил якунларига кўра 30 фоизга, жорий йилнинг биринчи тўрт ойида эса яна 33 фоизга ошди.
ЕОИИ мамлакатларидан жалб қилинаётган инвестициялар йилига қарийб 25 фоизга кўпаймоқда.
Шу билан бир қаторда, дунёда рўй бераётган шиддатли ўзгаришлар ва инқирозли ҳодисалар мамлакатларимиз барқарорлиги учун жиддий хатардир.
Глобаллашув даври янги жаҳон тартиботи шаклланиши босқичига ўтмоқда.
Илгари кузатилмаган миқёсдаги чеклов чоралари киритилаётгани, маҳсулотлар етказиб беришнинг логистик занжирлари ва кооперация алоқалари узилаётгани, хомашё ва озиқ-овқат маҳсулотларининг нархлари ўсаётгани, ижтимоий кескинлик кучайиб бораётганининг гувоҳи бўлиб турибмиз.
Юзага келган вазиятда умумий саъй-ҳаракатлар билан биргаликдаги чора-тадбирлар мажмуасини ишлаб чиқиш, ноодатий ечимлар топиш ва ҳамкорликнинг ностандарт механизмларидан фойдаланишни муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Бугун савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш учун қулай шароитларни шакллантириш вазифаси ҳар қачонгидан долзарб аҳамиятга эга.
Ўзбекистон ва ЕОИИ мамлакатлари ўртасидаги ўзаро савдода техник тўсиқларни бартараф этишни давом эттириш ва сертификатлаштиришни тан олиш товарларнинг бозорларимизга кириб боришини анча соддалаштириш имконини беради.
Шу маънода, озиқ-овқат ва хомашёни четга чиқариш бўйича чекловлар Ўзбекистонга нисбатан татбиқ этилмаслиги масаласида бизни қўллаб-қувватлашларига ният қиламиз.
Шунингдек, биргаликда қишлоқ хўжалиги экинларини етиштириш ва озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш орқали агросаноат кооперациясини кенгайтиришни муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Ушбу ишлар натижадорлигини ошириш учун Агрокооперация дастурини ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Ушбу дастур бозорларимизни кафолатли тўлдириш мақсадида ЕОИИ мамлакатларида дон ва мойли экинларни биргаликда етиштириш ҳамда мева-сабзавот экинларини, шу жумладан, уларнинг эртапишар навларини Ўзбекистонда етиштириш масалаларини қамраб олиши мумкин. Айни пайтда дастурни амалга ошириш учун, биринчи навбатда, мамлакатларимиз ҳудудларининг салоҳиятини ишга солиш мақсадга мувофиқ.
Янги хавф-хатарлар муқобил транспорт йўлакларини янада ривожлантириш, Жануб ва Шарқ йўналишларида транспорт боғлиқлигини мустаҳкамлашни тақозо этмоқда.
Энг яқин вақтда Осиё-Тинч океани минтақаси бозорларига чиқиш учун қўшимча имкониятлар яратадиган “Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” темир йўлини қуриш лойиҳасини амалий рўёбга чиқаришга киришишни режалаштирмоқдамиз. Ушбу йўл “Шарқ – Ғарб” йўналишида мавжуд темир йўл магистралларининг имкониятларини кенгайтиради.
Шу билан бир қаторда биз Жанубий Осиёга ва унинг 2 миллиард истеъмолчига эга бозорига чиқиш учун энг қисқа йўлни таъминлайдиган Термиздан Покистоннинг Пешоваригача трансафғон темир йўлини барпо этиш лойиҳасини амалга ошириш борасида ЕОИИдаги шерикларимиз билан ҳамкорлик қилишга тайёрмиз.
Бундан ташқари, мамлакатларимизнинг инновацион салоҳиятидан янада самарали фойдаланиш ҳамда саноат кооперациясининг янги шаклларини, энг аввало, юқори технологиялар соҳасида ривожлантириш тарафдоримиз.
Тошкент шаҳрида «ИННОПРОМ. Марказий Осиё» халқаро саноат кўргазмаси ўтказилгани бу борада биринчи амалий қадам бўлди. Унинг ишида бирлашма мамлакатларининг мингдан зиёд компанияси иштирок этди. Биз ушбу муҳим майдонни янада кенгайтириш ниятидамиз.
Шу мақсадда, энг аввало, кимё, фармацевтика, машинасозлик, ускунасозлик, электроника соҳаларида кооперация алоқаларини рағбатлантириш ва маҳаллийлаштиришни чуқурлаштириш бўйича қўшма “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Бунда янги компетенцияларни шакллантираётган илмий-тадқиқот институтлари ва технологик марказлар имкониятларини ишга солиш муҳим.
Мамлакатларимизда меҳнат миграцияси ва мутахассислар ҳаракати билан боғлиқ масалалар долзарблиги ортмоқда.
ЕОИИга аъзо ва кузатувчи мамлакатлар иқтисодиётларининг тез ўзгариб бораётган эҳтиёжларига мувофиқ меҳнат ресурсларини самарали жалб қилиш имконини берадиган зарур ҳужжатларни қабул қилиш ва соддалаштирилган тартиб-таомилларни қабул қилишни таклиф этамиз.
Пандемия оқибатларини енгиб ўтиш шароитида туризм соҳаси иқтисодий тараққиётнинг табиий драйверига айланиши мумкин. Йил бошидан буён Ўзбекистонга, биринчи навбатда ЕОИИ мамлакатларидан туристлар оқими сезиларли ўсаётганини кузатмоқдамиз.
Жорий йил кузида Ўзбекистонда етакчи компанияларимиз иштирокида Туризм индустриясини ривожлантириш форумини ўтказишни таклиф этамиз.
Мамлакатларимиз ўртасидаги йўловчи транспорти қатновини тўлиқ ҳажмда тиклаш масаласини ишлаб чиқиш ҳам муҳимдир.
Сўзимнинг якунида Ўзбекистоннинг Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни изчил ривожлантиришга интилиши қатъий эканини яна бир бор тасдиқламоқчиман.
Бугунги учрашув натижалари кўп қиррали шерикликни янада мустаҳкамлаш, мамлакатларимизда барқарор иқтисодий ривожланиш ва фаровонликни юксалтиришга хизмат қилишига ишонаман.

Dear Sadyr Nurgozhoevich!
I am sincerely glad to welcome all participants of the meeting of the Supreme Eurasian Economic Union.
I would like to join the words of my colleagues and express my gratitude to the esteemed Sadyr Nurgozhoyevich for organizing our meeting.
I am confident that Kyrgyzstan's active chairmanship in the EAEU will serve to deepen the multifaceted cooperation of our countries within the framework of the Eurasian Union.
Uzbekistan continues to develop partnership relations with the Eurasian Economic Union as an observer state. This is a very important direction for us, since the EAEU countries are our natural partners.
It is gratifying that joint efforts have managed to mitigate the negative consequences of the pandemic and ensure positive dynamics in trade and economic cooperation between our countries.
Thus, the trade turnover of Uzbekistan with the states of the association increased by 30% last year, and in the first four months of this year it increased by another third.
The annual growth rate of attracted investments from the EAEU countries is about 25%.
At the same time, the rapid changes and crisis phenomena taking place in the world are a serious challenge to the stability of our countries.
The era of globalization is moving into a phase of the formation of a new world order.
We are witnessing the introduction of restrictive measures on an unprecedented scale, the disruption of logistics supply chains of products and cooperative ties, the rise in prices for raw materials and food products, and the aggravation of social tensions.
We believe that in the current situation it is important to work together to develop a set of joint actions, find extraordinary solutions and use non-standard mechanisms of interaction.
Today, the task of creating favorable conditions for increasing trade and economic cooperation is more urgent than ever.
Further elimination of technical barriers and recognition of certification in mutual trade between Uzbekistan and the EAEU countries will significantly simplify the access of goods to our markets.
In this context, we count on support in the issue of non-proliferation of restrictions on the export of food and raw materials to Uzbekistan.
We also consider it important to expand agro-industrial cooperation through joint production of agricultural crops and food products.
To improve the effectiveness of these actions, we propose to develop an agro-cooperation Program.
This program could cover the issues of joint cultivation of cereals and oilseeds in the EAEU countries, as well as fruit and vegetable products, including early varieties, in Uzbekistan, in order to ensure saturation of our markets. At the same time, for its implementation, it is advisable to use, first of all, the potential of the regions of our countries.
New challenges dictate the need for further development of alternative transport corridors, strengthening transport connectivity in the Southern and Eastern directions.
In the near future, we plan to start the practical implementation of the Uzbekistan–Kyrgyzstan–China railway construction project, which will create additional opportunities for entering the markets of the Asia-Pacific region. This route will complement the existing railway lines in the direction of "East-West".
At the same time, we are ready to cooperate with our EAEU partners in the implementation of the trans-Afghan railway construction project from Termez to Peshawar in Pakistan, which will provide the shortest access to South Asia with a market of 2 billion consumers.
In addition, we advocate more efficient use of innovative potential and the development of new forms of industrial cooperation between our countries, primarily in the field of high technologies.
The first practical step in this direction was the holding of the International Industrial Exhibition "INNOPROM. Central Asia". More than a thousand companies from the countries of the Association took part in its work. We intend to further expand this important platform.
To this end, we also propose to develop a joint "Roadmap" to stimulate cooperative ties and programs to deepen localization, primarily in the fields of chemistry, pharmaceuticals, mechanical engineering, instrumentation and electronics.
At the same time, it is important to use the capabilities of our research institutes and technology centers, where new competencies are being formed.
The relevance of issues related to labor migration and the movement of specialists to our countries is increasing.
We propose to adopt the necessary documents and introduce simplified procedures that will ensure the effective involvement of labor resources in accordance with the rapidly changing needs of the economies of the EAEU member states and observers.
In the conditions of overcoming the consequences of the pandemic, the tourism sector can become a natural driver of economic development. Since the beginning of the year, we have seen a noticeable increase in the influx of tourists to Uzbekistan, primarily from the EAEU countries.
We propose to hold a Forum on the development of the tourism industry in Uzbekistan this autumn with the participation of our leading companies.
It is also important to work out the issue of fully resuming passenger transport links between our countries.
In conclusion, I would like to once again confirm Uzbekistan's commitment to the progressive development of mutually beneficial cooperation with the Eurasian Economic Union.
I am confident that the results of today's meeting will further strengthen the multifaceted partnership, sustainable economic development and prosperity growth in our countries.