Ҳурматли Садир Нургожоевич!
Ҳамкасбларимнинг сўзларига қўшилган ҳолда, ҳурматли Садир Нургожоевичга ушбу учрашувимизни ташкил этгани учун миннатдорлик билдирмоқчиман.
Қирғизистоннинг ЕОИИдаги фаол раислиги мамлакатларимизнинг Евроосиё бирлашмаси доирасидаги кўп қиррали ҳамкорлигини кенгайтиришга хизмат қилишига ишонаман.
Ўзбекистон кузатувчи давлат сифатида Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан шериклик муносабатларини ривожлантиришни давом эттирмоқда. Бу биз учун жуда муҳим йўналиш, чунки ЕОИИ мамлакатлари табиий ҳамкорларимиздир.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан пандемиянинг салбий оқибатларини юмшатиш ва мамлакатларимизнинг савдо-иқтисодий ҳамкорлигида ижобий суръатни таъминлашга муваффақ бўлганимиз бизни қувонтиради.
Хусусан, Ўзбекистоннинг бирлашмага аъзо давлатлар билан товар айирбошлаш ҳажми ўтган йил якунларига кўра 30 фоизга, жорий йилнинг биринчи тўрт ойида эса яна 33 фоизга ошди.
ЕОИИ мамлакатларидан жалб қилинаётган инвестициялар йилига қарийб 25 фоизга кўпаймоқда.
Шу билан бир қаторда, дунёда рўй бераётган шиддатли ўзгаришлар ва инқирозли ҳодисалар мамлакатларимиз барқарорлиги учун жиддий хатардир.
Глобаллашув даври янги жаҳон тартиботи шаклланиши босқичига ўтмоқда.
Илгари кузатилмаган миқёсдаги чеклов чоралари киритилаётгани, маҳсулотлар етказиб беришнинг логистик занжирлари ва кооперация алоқалари узилаётгани, хомашё ва озиқ-овқат маҳсулотларининг нархлари ўсаётгани, ижтимоий кескинлик кучайиб бораётганининг гувоҳи бўлиб турибмиз.
Юзага келган вазиятда умумий саъй-ҳаракатлар билан биргаликдаги чора-тадбирлар мажмуасини ишлаб чиқиш, ноодатий ечимлар топиш ва ҳамкорликнинг ностандарт механизмларидан фойдаланишни муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Бугун савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш учун қулай шароитларни шакллантириш вазифаси ҳар қачонгидан долзарб аҳамиятга эга.
Ўзбекистон ва ЕОИИ мамлакатлари ўртасидаги ўзаро савдода техник тўсиқларни бартараф этишни давом эттириш ва сертификатлаштиришни тан олиш товарларнинг бозорларимизга кириб боришини анча соддалаштириш имконини беради.
Шу маънода, озиқ-овқат ва хомашёни четга чиқариш бўйича чекловлар Ўзбекистонга нисбатан татбиқ этилмаслиги масаласида бизни қўллаб-қувватлашларига ният қиламиз.
Шунингдек, биргаликда қишлоқ хўжалиги экинларини етиштириш ва озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш орқали агросаноат кооперациясини кенгайтиришни муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Ушбу ишлар натижадорлигини ошириш учун Агрокооперация дастурини ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Ушбу дастур бозорларимизни кафолатли тўлдириш мақсадида ЕОИИ мамлакатларида дон ва мойли экинларни биргаликда етиштириш ҳамда мева-сабзавот экинларини, шу жумладан, уларнинг эртапишар навларини Ўзбекистонда етиштириш масалаларини қамраб олиши мумкин. Айни пайтда дастурни амалга ошириш учун, биринчи навбатда, мамлакатларимиз ҳудудларининг салоҳиятини ишга солиш мақсадга мувофиқ.
Янги хавф-хатарлар муқобил транспорт йўлакларини янада ривожлантириш, Жануб ва Шарқ йўналишларида транспорт боғлиқлигини мустаҳкамлашни тақозо этмоқда.
Энг яқин вақтда Осиё-Тинч океани минтақаси бозорларига чиқиш учун қўшимча имкониятлар яратадиган “Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой” темир йўлини қуриш лойиҳасини амалий рўёбга чиқаришга киришишни режалаштирмоқдамиз. Ушбу йўл “Шарқ – Ғарб” йўналишида мавжуд темир йўл магистралларининг имкониятларини кенгайтиради.
Шу билан бир қаторда биз Жанубий Осиёга ва унинг 2 миллиард истеъмолчига эга бозорига чиқиш учун энг қисқа йўлни таъминлайдиган Термиздан Покистоннинг Пешоваригача трансафғон темир йўлини барпо этиш лойиҳасини амалга ошириш борасида ЕОИИдаги шерикларимиз билан ҳамкорлик қилишга тайёрмиз.
Бундан ташқари, мамлакатларимизнинг инновацион салоҳиятидан янада самарали фойдаланиш ҳамда саноат кооперациясининг янги шаклларини, энг аввало, юқори технологиялар соҳасида ривожлантириш тарафдоримиз.
Тошкент шаҳрида «ИННОПРОМ. Марказий Осиё» халқаро саноат кўргазмаси ўтказилгани бу борада биринчи амалий қадам бўлди. Унинг ишида бирлашма мамлакатларининг мингдан зиёд компанияси иштирок этди. Биз ушбу муҳим майдонни янада кенгайтириш ниятидамиз.
Шу мақсадда, энг аввало, кимё, фармацевтика, машинасозлик, ускунасозлик, электроника соҳаларида кооперация алоқаларини рағбатлантириш ва маҳаллийлаштиришни чуқурлаштириш бўйича қўшма “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Бунда янги компетенцияларни шакллантираётган илмий-тадқиқот институтлари ва технологик марказлар имкониятларини ишга солиш муҳим.
Мамлакатларимизда меҳнат миграцияси ва мутахассислар ҳаракати билан боғлиқ масалалар долзарблиги ортмоқда.
ЕОИИга аъзо ва кузатувчи мамлакатлар иқтисодиётларининг тез ўзгариб бораётган эҳтиёжларига мувофиқ меҳнат ресурсларини самарали жалб қилиш имконини берадиган зарур ҳужжатларни қабул қилиш ва соддалаштирилган тартиб-таомилларни қабул қилишни таклиф этамиз.
Пандемия оқибатларини енгиб ўтиш шароитида туризм соҳаси иқтисодий тараққиётнинг табиий драйверига айланиши мумкин. Йил бошидан буён Ўзбекистонга, биринчи навбатда ЕОИИ мамлакатларидан туристлар оқими сезиларли ўсаётганини кузатмоқдамиз.
Жорий йил кузида Ўзбекистонда етакчи компанияларимиз иштирокида Туризм индустриясини ривожлантириш форумини ўтказишни таклиф этамиз.
Мамлакатларимиз ўртасидаги йўловчи транспорти қатновини тўлиқ ҳажмда тиклаш масаласини ишлаб чиқиш ҳам муҳимдир.
Сўзимнинг якунида Ўзбекистоннинг Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни изчил ривожлантиришга интилиши қатъий эканини яна бир бор тасдиқламоқчиман.
Бугунги учрашув натижалари кўп қиррали шерикликни янада мустаҳкамлаш, мамлакатларимизда барқарор иқтисодий ривожланиш ва фаровонликни юксалтиришга хизмат қилишига ишонаман.

Уважаемый Садыр Нургожоевич!
Хочу присоединиться к словам моих коллег и выразить признательность уважаемому Садыру Нургожоевичу за организацию нашей встречи.
Уверен, что активное председательство Кыргызстана в ЕАЭС послужит углублению многопланового сотрудничества наших стран в рамках Евразийского объединения.
Узбекистан продолжает развивать партнёрские отношения с Евразийским экономическим союзом в качестве государства-наблюдателя. Это для нас очень важное направление, так как страны ЕАЭС являются нашими естественными партнёрами.
Отрадно, что совместными усилиями удалось смягчить негативные последствия пандемии и обеспечить положительную динамику в торгово-экономическом сотрудничестве наших стран.
Так, товарооборот Узбекистана с государствами объединения по итогам прошлого года увеличился на 30%, а за первые четыре месяца этого года – вырос ещё на треть.
Ежегодные темпы роста привлекаемых инвестиций из стран ЕАЭС составляют порядка 25%.
Вместе с тем происходящие в мире стремительные изменения и кризисные явления являются серьёзным вызовом для стабильности наших стран.
Эпоха глобализации переходит в фазу формирования нового мирового порядка.
Мы становимся свидетелями введения беспрецедентных по масштабам ограничительных мер, разрыва логистических цепочек поставок продукции и кооперационных связей, роста цен на сырьевые и продовольственные товары, усугубления социальной напряжённости.
Считаем, что в сложившейся ситуации важно общими усилиями выработать комплекс совместных действий, находить неординарные решения и использовать нестандартные механизмы взаимодействия.
Сегодня как никогда остро стоит задача формирования благоприятных условий для наращивания торгово-экономического сотрудничества.
Дальнейшее устранение технических барьеров и признание сертификации во взаимной торговле между Узбекистаном и странами ЕАЭС позволят значительно упростить доступ товаров на наши рынки.
В данном контексте рассчитываем на поддержку в вопросе нераспространения на Узбекистан ограничений на вывоз продовольствия и сырья.
Считаем также важным расширить агропромышленную кооперацию путём совместного производства сельхозкультур и продовольственных товаров.
Для повышения результативности этих действий предлагаем разработать Программу агрокооперации.
Эта Программа могла бы охватить вопросы совместного выращивания зерновых и масличных культур в странах ЕАЭС, а также плодоовощной продукции, включая ранние сорта, в Узбекистане, с целью гарантированного насыщения наших рынков. При этом для её реализации целесообразно задействовать в первую очередь потенциал регионов наших стран.
Новые вызовы диктуют необходимость дальнейшего развития альтернативных транспортных коридоров, укрепления транспортной взаимосвязанности в Южном и Восточном направлениях.
В ближайшее время мы планируем приступить к практической реализации проекта строительства железной дороги «Узбекистан – Кыргызстан – Китай», которая создаст дополнительные возможности для выхода на рынки Азиатско-Тихоокеанского региона. Этот маршрут дополнит имеющиеся железнодорожные магистрали по направлению «Восток-Запад».
Наряду с этим готовы к взаимодействию с партнёрами по ЕАЭС в реализации проекта строительства трансафганской железной дороги от Термеза до пакистанского Пешавара, которая обеспечит кратчайший выход в Южную Азию с рынком в 2 миллиарда потребителей.
Кроме того, выступаем за более эффективное использование инновационного потенциала и развитие новых форм промышленной кооперации наших стран, прежде всего в сфере высоких технологий.
Первым практическим шагом в данном направлении стало проведение в Ташкенте Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия». В её работе приняли участие более тысячи компаний из стран Объединения. Мы намерены и далее расширять эту важную площадку.
В этих целях предлагаем также разработать совместную «Дорожную карту» по стимулированию кооперационных связей и программ углубления локализации, прежде всего в сферах химии, фармацевтики, машиностроения, приборостроения и электроники.
При этом важно задействовать возможности наших научно-исследовательских институтов и технологических центров, где формируются новые компетенции.
Повышается актуальность вопросов, связанных с трудовой миграцией и перемещением специалистов в наши страны.
Предлагаем принять необходимые документы и внедрить упрощённые процедуры, которые позволят обеспечить эффективное привлечение трудовых ресурсов в соответствии с быстроменяющимися потребностями экономик стран-членов и наблюдателей ЕАЭС.
В условиях преодоления последствий пандемии естественным драйвером экономического развития может стать сфера туризма. С начала года мы наблюдаем заметный рост притока туристов в Узбекистан, в первую очередь из стран ЕАЭС.
Предлагаем осенью этого года провести в Узбекистане Форум по развитию туриндустрии с участием наших ведущих компаний.
Важно также проработать вопрос возобновления в полном объёме пассажирского транспортного сообщения между нашими странами.
В заключение хотел бы ещё раз подтвердить приверженность Узбекистана поступательному развитию взаимовыгодного сотрудничества с Евразийским экономическим союзом.
Уверен, что результаты сегодняшней встречи будут способствовать дальнейшему укреплению многопланового партнёрства, устойчивому экономическому развитию и росту благосостояния в наших странах.