Mamlakatimizda barcha dasturlar aholi ehtiyojidan kelib chiqib, manzilli amalga oshirilmoqda. Buning uchun “mahalladagi beshlik” tizimi joriy etilib, ularga keng imkoniyatlar berildi. “Xavfsiz mahalla”, “Xavfsiz ko‘cha” konsepsiyalari hayotga tatbiq etilmoqda. Mahallalarning o‘ziga mablag‘ yo‘naltirilib, obod qilinmoqda.
Bu 3-Katta Chilonzor mahallasida ham yaqqol namoyon. Fuqarolar yig‘ini binosi, 52 ta ko‘p qavatli uy zamonaviy qiyofaga ega. Maydonchalar va ichki yo‘llar tekislanib, atrofi obodonlashtirilgan. Bolalar o‘yingohi va sayilgoh tashkil etilgan.
«Yashil makon» umummilliy loyihasiga muvofiq, bo‘sh maydonlarga daraxt ko‘chatlari, rayhon, namozshomgul kabi gullar ekildi, maysazorlar tashkil etildi. Mahalla hududidan o‘tgan “Anhor” kanali bo‘yida saylgoh, piyodalar va velosiped yo‘laklari barpo etildi. Shuningdek, elektr podstansiyasi, transformator va past kuchlanishli kabellar yangilandi.
Prezidentimiz bu o‘zgarishlarni ko‘zdan kechirdi. Shu yerda mahallalar faollari, nuroniylar bilan muloqot bo‘ldi.
- Bilasizlar, hamma ishlarimizni mahallada amalga oshiryapmiz. Agar mahalla obod bo‘lsa, oilalar tinch va daromadli bo‘lsa, o‘qish, izlanish, rivojlanish bo‘ladi. Shu bois bu tizimga qo‘shimcha vakolatlar berayapmiz. Bugun mahalla kambag‘allikni qisqartirish, xotin-qizlar muammosini hal qilish, yoshlar tarbiyasida katta kuchga aylanmoqda, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Aholi vakillari buni mahalla hayotida sezayotgani, yoshlarni o‘qitish, ishga joylashtirish e’tiborda ekanini aytishdi. Chilonzordagi 55 ta mahallani obod qilish, ijtimoiy masalalarni hal qilishga 115 milliard so‘m ajratilgani qayd etildi.
Bu yil Toshkent shahrining 585 ta mahallasiga 351 milliard so‘m, shundan Chilonzordagi 55 ta mahallaga 35 milliard so‘m yo‘naltirilishi ma’lum qilindi.
Prezident bandlik masalasiga alohida e’tibor qaratdi.
- Xabaringiz bor, kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha yangi tizim asosida ish boshladik. Bunda mahallalardagi ishsizlar salohiyatli tadbirkorlarga biriktiriladi. Chilonzor tumanida 10 ming nafar ishsiz fuqaroning bandligini ta’minlashimiz kerak. O‘ylaymanki, tadbirkorlar bu bo‘yicha o‘ziga mas’uliyat olib, nuroniylarimiz bosh-qosh bo‘ladi, - dedi davlatimiz rahbari.

The Head of State visited the Katta Chilonzor-3 mahalla in Tashkent.
In our country, all programs in the mahalla are implemented based on the requests of the population. To do this, the system of the "Mahalla five" was implemented, they were given ample opportunities. The concepts of "Safe Mahalla" and "Safe Street" are being implemented. Funds for landscaping are sent directly to the mahallas.
The results of this work can be seen on the example of the mahalla Katta Chilonzor-3. The citizens' assembly building, 52 apartment buildings have acquired a modern look. The territory and internal roads have been put in order. Playgrounds and an alley are organized.
In accordance with the national project "Yashil Makon", trees, basil and marigolds were planted, lawns were laid. Pedestrian and bicycle paths have appeared on the embankment of the Ankhor Canal passing through the mahalla. In addition, the electrical substation, transformer and low voltage cables were updated.
The President inspected the work done, talked with the workers of the citizens' assembly and representatives of the older generation.
- As you know, we carry out all our initiatives directly in the mahalla. If the mahalla is well-maintained, if families live peacefully and well, there will be growth and development. That is why we are giving this institution additional powers. Today, the mahalla is becoming a real force for reducing poverty, solving employment problems, youth and women's issues, and most importantly, preserving peace in the mahalla," Shavkat Mirziyoyev said.
Residents noted that they feel the transformations taking place in life, pay special attention to education and employment of young people. It was emphasized that 115 billion soums have been allocated for the improvement and solution of social issues in the 55 mahallas of Chilanzar.
It was reported that 351 billion soums will be sent to 585 mahallas of Tashkent this year, including 35 billion soums to 55 Chilanzar mahallas.
The President particularly touched upon the issue of employment.
- You know, we have started working on a new system in the field of poverty reduction and employment. In this process, advanced entrepreneurs will take patronage of the unemployed in makhallas. In Chilanzar district, we have to provide employment for 10 thousand unemployed citizens. I hope that entrepreneurs will approach this issue responsibly, and representatives of the older generation will help with advice," the head of state said.