O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-may kuni Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining yig‘ilishida tashkilot huzuridagi kuzatuvchi davlat rahbari sifatida ishtirok etdi.
Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov raisligida videoanjuman shaklida o‘tgan tadbirda Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan, Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YEOII) huzuridagi kuzatuvchi mamlakat - Kuba Respublikasi Prezidenti Migel Bermudes va Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi Hay’ati raisi Mixail Myasnikovich ham qatnashdi.
Yig‘ilish kun tartibidan YEOII makonida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish va integratsiya jarayonlarini chuqurlashtirish, shu jumladan iqtisodiyot, savdo, sanoat, transport va boshqa yo‘nalishlarda amaliy sheriklikni mustahkamlash masalalari o‘rin oldi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqining avvalida Qirg‘iziston YEOIIga raislikni faol amalga oshirayotgani, bu tashkilot doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilayotganini qayd etdi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan pandemiyaning salbiy oqibatlari yumshatilgani hamda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikda ijobiy sur’at ta’minlanayotgani ta’kidlandi. Xususan, O‘zbekistonning YEOII bilan tovar ayirboshlash hajmi 2021-yilda 30 foizga, joriy yil boshidan esa yana 33 foizga oshdi. YEOII mamlakatlaridan jalb qilinayotgan investitsiyalarning yillik o‘sishi qariyb 25 foizni tashkil etmoqda.
Dunyoda ro‘y berayotgan shiddatli o‘zgarishlar va mamlakatlarimiz barqarorligi uchun jiddiy xatarga aylangan inqirozli hodisalarni qayd etib, O‘zbekiston rahbari birgalikda yechim topishni taqozo etayotgan eng dolzarb vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
Prezidentimiz O‘zbekiston va YEOII mamlakatlari o‘rtasidagi savdoda texnik to‘siqlarni bartaraf etishni davom ettirish va sertifikatlashtirishni o‘zaro tan olishga chaqirdi. Bu tovarlarning bozorlarimizga kirib borishini ancha soddalashtirishga xizmat qiladi.
Birgalikda qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish va oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish orqali agrosanoat kooperatsiyasini kengaytirish alohida dolzarb ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi. Bu boradagi natijadorlikni oshirish maqsadida hududlararo aloqalarni faollashtirishni nazarda tutadigan Agrokooperatsiya dasturini ishlab chiqish taklif qilindi.
O‘zbekiston yetakchisi muqobil transport yo‘laklarini yanada rivojlantirish hamda Janub va Sharq yo‘nalishida transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash zarurligiga e’tiborni qaratdi. Shu munosabat bilan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bozorlariga chiqish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadigan O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy temir yo‘lini barpo etish loyihasini amalga oshirishni tez fursatda boshlash muhim ekani ta’kidlandi.
Termiz shahridan Pokistonning Peshovar shahrigacha Janubiy Osiyo va uning ikki milliard nafar iste’molchiga ega bozoriga chiqish uchun eng qisqa yo‘lni ta’minlaydigan transafg‘on temir yo‘lini qurish loyihasini amalga oshirishda hamkorlik qilishga tayyorlik bildirildi.
Davlatimiz rahbari mamlakatlarimizning innovatsion salohiyatidan yanada samarali foydalanish hamda tadbirkorlarimiz o‘rtasida, eng avvalo, yuqori texnologiyalar sohasida sanoat kooperatsiyasini amalga oshirishning yangi shakllarini rivojlantirish tashabbusini ilgari surdi.
Toshkent shahrida YEOII mamlakatlarining mingdan ziyod kompaniyasi ishtirokida «INNOPROM. Markaziy Osiyo» xalqaro sanoat ko‘rgazmasi o‘tkazilgani bu borada birinchi amaliy qadam bo‘ldi.
Kimyo, farmatsevtika, mashinasozlik, uskunasozlik, elektronika va boshqa sohalarda kooperatsiya aloqalarini rag‘batlantirish va mahalliylashtirishni chuqurlashtirish bo‘yicha qo‘shma “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish taklif etildi. Bunda ilmiy-tadqiqot institutlari va texnologiyalar yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasalari imkoniyatlarini yanada kengroq ishga solish muhim.
Iqtisodiy taraqqiyotning tabiiy drayveriga aylanishi lozim bo‘lgan turizm sohasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish, shuningdek, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi yo‘lovchi transporti qatnovini to‘liq hajmda tiklash zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonda YEOII mamlakatlarining yetakchi kompaniyalari ishtirokida Turizm industriyasini rivojlantirish forumini o‘tkazish taklifini ilgari surdi.
Prezidentimiz o‘z nutqining yakunida O‘zbekistonning mamlakatlarimiz barqaror taraqqiyotini ta’minlash va farovonligini yuksaltirish maqsadida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik va ko‘p qirrali sheriklikni izchil mustahkamlashga intilishi qat’iy ekanini yana bir bor tasdiqladi.

On May 27, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in a meeting of the Supreme Eurasian Economic Council as the head of the observer state at the organization.
The event, held in the format of a videoconference chaired by President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, was also attended by President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, President of the Republic of Cuba - observer country at the Eurasian Economic Union (EAEU) Miguel Bermudez and Mikhail Myasnikovich, Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission.
The agenda of the meeting included issues of further development of mutually beneficial cooperation and deepening of integration processes in the EAEU space, including practical cooperation in the fields of economy, trade, industry, transport and other areas.
At the beginning of his speech, the President of Uzbekistan noted the active chairmanship of Kyrgyzstan in the EAEU, which contributes to the deepening of multifaceted cooperation within the organization.
It was stressed that joint efforts have mitigated the negative consequences of the pandemic and ensured positive dynamics in trade and economic cooperation between our countries. Thus, the trade turnover of Uzbekistan with the EAEU countries in 2021 increased by 30 percent, and since the beginning of this year has increased by another 33 percent. The annual growth rate of attracted investments from the EAEU countries is about 25 percent.
Noting the rapid changes taking place in the world and the crisis phenomena that have become a serious challenge to the stability of our countries, the head of Uzbekistan outlined the most urgent tasks that require joint solutions.
The President of our country called for further elimination of technical barriers and recognition of certification in mutual trade between Uzbekistan and the EAEU countries, which will significantly simplify the access of goods to our markets.
The special urgency of expanding agro-industrial cooperation through joint production of agricultural crops and food products is emphasized. In order to increase its effectiveness, it is proposed to develop an agro-cooperation Program that provides for the activation of interregional contacts.
The Leader of Uzbekistan drew attention to the need for further development of alternative transport corridors and strengthening transport connectivity in the Southern and Eastern directions. In this regard, the importance of the early start of the practical implementation of the project for the construction of the Uzbekistan–Kyrgyzstan–China railway, which will create additional opportunities for entering the markets of the Asia-Pacific region, was noted.
Readiness to cooperate in the implementation of the trans-Afghan railway construction project from Termez to Peshawar in Pakistan, which will provide the shortest route to South Asia with a market of 2 billion consumers, was expressed.
The Head of our state called for more effective use of innovative potential and the development of new forms of industrial cooperation between entrepreneurs of our countries, primarily in the field of high technologies.
The first practical step in this direction was the holding in Tashkent of the International Industrial Exhibition "INNOPROM. Central Asia", which was attended by over a thousand companies from the EAEU countries.
It is proposed to develop a joint "Roadmap" to stimulate cooperative ties and deepen localization in the fields of chemistry, pharmaceuticals, mechanical engineering, instrumentation, electronics and other areas. At the same time, it is important to make greater use of the capabilities of research institutes and technology centers.
Particular attention was paid to the need to combine efforts in the field of tourism, designed to become a natural driver of economic development, as well as the resumption of passenger transport links between our countries in full.
The Head of our state proposed to hold a Forum on the development of the tourism industry in Uzbekistan with the participation of leading companies of the EAEU countries.
At the end of his speech, the President reaffirmed Uzbekistan's commitment to the progressive strengthening of mutually beneficial cooperation and multifaceted partnership with the Eurasian Economic Union in order to ensure sustainable development and improve well-being in our countries.